IM_L3_2012.ppt
- Количество слайдов: 13
Тема 3. Ризик – менеджмент на підприємствах лісового комплексу Мета лекції – розкрити сутність та функції ризику, охарактеризувати види ризиків, що необхідно враховувати в інженерному менеджменті, а також способи їх оцінки, охарактеризувати методи зниження ризиків.
Тема 3. Ризик – менеджмент на підприємствах лісового комплексу План 1. Сутність та функції ризиків. 2. Види ризиків та способи їх оцінки. 3. Методи зниження ризиків.
Рекомендована додаткова література до теми 3: 1. Вітлінський В. В. , Наконечний С. І. Ризик у менеджменті. – К. : Борисфен-М, 1996. – 112 с. 2. Донець Л. І. Економічні ризики та методи їх вимірювання: Навч. посіб. – К. : Центр навчальної літератури, 2006. – 312 с. 3. Лук’янович В. В. , Головач Т. В. Економічний ризик: Навч. посіб. – К. : Академвидав, 2007. – 462 с.
Ризик - є вартісним виразом імовірної події, що може призвести до збитків, виникає через відхилення фактичних даних від оціночних щодо сьогоднішнього стану й майбутнього розвитку системи. Ризик - імовірність (загроза) втрати підприємством частини своїх ресурсів, недоодержання доходів чи поява додаткових витрат у результаті здійснення певної виробничої і фінансової діяльності. Ризик - це діяльність, пов'язана із подоланням невизначеності в ситуації неминучого вибору, у процесі якого є можливість кількісно і якісно оцінити імовірність досягнення передбаченого результату, невдачі чи відхилення від мети.
Об’єкт ризику – це система, ефективність та умови функціонування якої наперед точно не відомі. Суб’єкт ризику – це особа, яка зацікавлена у результатах управління об’єктом ризику і має компетенцію приймати рішення щодо об’єктів ризику. Джерела ризику – це чинники, які невизначеність або конфліктність результатів. спричиняють
Ризик настання невідомих подій досить ймовірне і може бути оцінено кількісно за допомогою економіко-математичних, статистичних методів Невизначеність вірогідність настання невідомих подій оцінити наперед неможливо (тобто ситуації не мають однозначного результату або рішення). Умови, що супроводжують ризикову ситуацію: Ш наявність невизначеності; Ш необхідність вибору альтернативи; Ш можливість оцінити імовірність здійснення обраних альтернатив.
Регулятивна Аналітична Функції ризику Інноваційна Соціальна Захисна
Класифікація ризиків: 1. За факторами виникнення: економічні ризики – зумовлюються несприятливими змінами в економічній діяльності підприємства, країни, кон’юнктурі ринку тощо; політичні ризики – пов’язані із нестабільністю державного устрою, діяльністю органів влади, етнічними, проблемами тощо. 2. За сферою виникнення: - зовнішні; - внутрішні.
Класифікація ризиків: 3. За тривалістю дії: - короткочасні; - постійні. 4. За допустимістю меж - допустимий; - критичний; - катастрофічний. Виробничий ризик - пов'язаний із виробництвом товарів і послуг та здійсненням будь-яких видів виробничої діяльності. Комерційний ризик - це ризик, що виникає в процесі реалізації товарів і послуг, створених чи придбаних підприємцем.
Методи оцінки ризиків: Статистичні методи Метод експертних оцінок Розрахунковоаналітичний метод потребують вивчення статистики втрат і прибутку, що мали місце на даному чи аналогічному підприємстві, з метою визначення імовірності події, встановлення величини ризику. ґрунтуються на опитуванні кваліфікованих спеціалістів з наступною статистичноматематичною обробкою результатів опитування. кількісна оцінка фінансових наслідків ризикової ситуації при різних допущеннях щодо факторів, що зумовлюють імовірність їхнього прояву.
Етапи ризик - менеджменту: 1. Визначення мети функціонування об‘єкта. 2. Визначення меж ризику. 3. Встановлення джерел ризику. 4. Розпізнавання ризику та оцінювання ризику. 5. Розрахунок гранично допустимих рівнів різних видів ризику. 6. Вибір методів ризик-менеджменту. 7. Оцінка результатів процедури ризик-менеджменту та контроль за змінами ризикової ситуації.
Мінімізація виявлених ризиків здійснюється за допомогою таких методів: 1) відхилення ризику (передбачається відмова від певних управлінських рішень, якщо рівень ризику по них перевищує його прийнятний рівень для підприємства); 2) недопущення збитків (підприємство може спробувати зменшити, але не усунути конкретні збитки; 3) мінімізація збитків (підприємство може спробувати попередити значну частину своїх збитків; 4) передача контролю за ризиком;
Економічні методи зниження ризику: 1. Створення спеціального резервного фонду (здійснюється за рахунок відрахувань з прибутку на випадок виникнення непередбачених ситуацій). 2. Створення страхового товарного запасу (здійснюється з метою компенсації коливань попиту на товари). 3. Страхування ризику (забезпечують спеціальні страхові компанії (страхувальники), що залучають кошти страхувальників і використовують їх для відшкодування збитків при виникненні певних обставин).