Скачать презентацию Тема 3 КОНЦЕПЦІЇ ПОСТУЛАТИ ТА СТАНДАРТИ АУДИТУ 1 Скачать презентацию Тема 3 КОНЦЕПЦІЇ ПОСТУЛАТИ ТА СТАНДАРТИ АУДИТУ 1

Tema_3.pptx

  • Количество слайдов: 18

Тема 3. КОНЦЕПЦІЇ, ПОСТУЛАТИ ТА СТАНДАРТИ АУДИТУ 1. Концепції та поступати аудиту 2. Кодекс Тема 3. КОНЦЕПЦІЇ, ПОСТУЛАТИ ТА СТАНДАРТИ АУДИТУ 1. Концепції та поступати аудиту 2. Кодекс етики професійних бухгалтерів 3. Міжнародні стандарти аудиту та їх характеристика

3. 1. Концепції та постулати аудиту 3. 1. Концепції та постулати аудиту

Теорія аудиту концепції допомагають визначити напрями розвитку його теорії визначають мету, завдання, принципи і Теорія аудиту концепції допомагають визначити напрями розвитку його теорії визначають мету, завдання, принципи і методи дослідження аудиту постулати фундаментальне аксіоматичне твердження, на основі якого визначаються напрями аудиторської діяльності. За допомогою постулатів можна засвоїти стандарти (положення) аудиту стандарти (нормативи) визначають порядок і якість роботи аудиторів. Вони не змінюються залежно від часу аудиторської перевірки, використання системи електронної обробки даних

Категорії концепцій: Концепції, що визначають мету і завдання аудиту та його роль в економіці Категорії концепцій: Концепції, що визначають мету і завдання аудиту та його роль в економіці та суспільстві. Концепції, що визначають еволюцію розвитку аудиту. Концепції, що визначають засади для формування стандартів(нормативів) практики аудиту.

в економіці та суспільстві: • Теорія агентів розглядає акціонерів як керівників, а директорів — в економіці та суспільстві: • Теорія агентів розглядає акціонерів як керівників, а директорів — як "агентів", Менеджери призначених акціонерами для безпосереднього управління підприємством. Для того, щоб зміцнити свої позиції і не дозволити знизити зарплату, директори повинні подавати акціонерам звіти про свою діяльність (які, очевидно, мають тенденцію до зайвої оптимістичності). Цю функцію і виконують аудитори; • Теорія про роль аудитора як інструмента соціального контролю за веденням бухгалтерського обліку ґрунтується на тому, що незалежний аудитор виконує соціальну функцію контролю за системою бухгалтерського обліку, підтверджує фінансову звітність і дає власникам, акціонерам та іншим користувачам правдиву інформацію про показники фінансово-господарської діяльності підприємства. • Суть квазіокритичної теорії полягає у тому, що аудитор після збирання доказів і формування думки робить висновок з урахуванням всіх обставин; • За теорією модератора, аудитор виступає як посередник між різними Акціонери сторонами, які висувають певні вимоги. • Поліційна теорія (або теорія "сторожового собаки") вважає, що роль аудитора полягає у перевірці фактичного існування і точності подій у минулому. • Теорія підтвердження кредитоспроможності зводить роль аудитора до визначення кредитоспроможності підприємства на підставі показників бухгалтерської звітності.

Стадії (концепції) еволюції концепції аудиту: • перша — підтверджувальний аудит; • друга — системно-орієнтований Стадії (концепції) еволюції концепції аудиту: • перша — підтверджувальний аудит; • друга — системно-орієнтований аудит; • третя — аудит, що ґрунтується на ризику.

Концепції, що є основою для формування правил (стандартів) практичного аудиту (Вітчизняні економісти перелічені концепції Концепції, що є основою для формування правил (стандартів) практичного аудиту (Вітчизняні економісти перелічені концепції називають принципами) • етика поведінки, • незалежність, • професіоналізм, • доказовість, • точність подання.

концепції визначають певні напрями теорії аудиту і становлять основу для формулювання постулатів аудиту. Під концепції визначають певні напрями теорії аудиту і становлять основу для формулювання постулатів аудиту. Під постулатом аудиту розуміється певне положення, припущення, твердження, яке приймається без доказів і використовується для побудови системи стандартів і норм (правил, інструкцій), що регулюють сферу аудиторської діяльності Сформовали: • Р. До. Мауц і Х. А. Шараф 1961 р. у книзі «Філософія аудиту» • професор Дж. Робертсон 1990 р.

Р. До. Мауц і Х. А. Шараф 1961 р. у книзі «Філософія аудиту» Фінансова Р. До. Мауц і Х. А. Шараф 1961 р. у книзі «Філософія аудиту» Фінансова звітність і фінансові дані можуть бути перевірені. Конфлікт аудитора і адміністрації не є неминучий. Фінансова звітність та інша інформація, що підлягає перевірці, не містить обумовлених таємною змовою або інших незвичних перекручень. Задовільна система внутрішнього контролю унеможливлює виникнення невідповідностей (порушень правил роботи). Постійне дотримання стандартів дає змогу мати об'єктивну картину про фінансовий стан і результати господарської діяльності. Те, що було справедливим для підприємства в минулому, буде справедливим і у майбутньому, якщо немає доказів протилежного. Якщо перевірка фінансової інформації виконується з метою висловлення незалежної думки, то діяльність аудитора регламентується тільки його повноваженнями. Професійний статус незалежного аудитора адекватний його професійним зобов'язанням. професор Дж. Робертсон 1990 р. Фінансові звіти та інформацію можна верифікувати. Завжди існує ймовірність зіткнення інтересів аудитора і керівників підприємства, що перевіряється. Задовільна структура внутрішнього контролю зменшує ймовірність порушень і помилок. Послідовне дотримання стандартів приводить до точного відображення фінансового стану і результатів операцій. Якщо відсутні чіткі докази протилежного, то інформація, правильна для підприємства, що перевіряється, у минулому, буде правильною і в майбутньому. Перевіряючи фінансову інформацію з метою скласти незалежний висновок про неї, аудитор діє тільки як аудитор. Професійний статус незалежного аудитора накладає на нього відповідні зобов'язання.

3. 2. Кодекс етики професійних бухгалтерів 3. 2. Кодекс етики професійних бухгалтерів

З січня 1999 р. в Україні було введено в дію разом з ННА, Кодекс З січня 1999 р. в Україні було введено в дію разом з ННА, Кодекс професійної етики аудиторів України, затверджений рішенням АПУ № 73 від 18 грудня 1998 р. У 2003 р. АПУ було прийняте рішення про прийняття МСА та Кодексу етики професійних бухгалтерів у якості Національних стандартів аудиту (протокол засідання АПУ від 18 квітня 2003 р. № 122). Міжнародний Кодекс етики з одного боку виступає моделлю для розробки національних етичних рекомендацій, а з іншого — може бути прийнятий в якості національного стандарту. Кодекс етики професійних бухгалтерів був розроблений Комітетом з питань етики, що діє у складі Міжнародної федерації бухгалтерів (МФБ), у липні 1996 р. і переглянутий у січні 1998 р.

Згідно з Кодексом, цілі бухгалтерської професії полягають у виконанні роботи відповідно до найвищих стандартів Згідно з Кодексом, цілі бухгалтерської професії полягають у виконанні роботи відповідно до найвищих стандартів професіоналізму, в досягненні найкращих результатів діяльності й загалом у задоволенні громадських інтересів. Такі цілі вимагають задоволення чотирьох основних потреб: • Довіра. У суспільстві в цілому є потреба в довірі до інформації та до інформаційних систем. • Професіоналізм. Є потреба в особах, яких клієнти, роботодавці чи інші зацікавлені сторони можуть без сумнівів визначити як професіоналів у сфері бухгалтерського обліку, аналізу й аудиту. • Якість послуг. Є потреба щодо впевненості в тому, що всі послуги, надані професійним бухгалтером (аудитором), виконуються згідно з найвищими стандартами якості. • Конфіденційність. Користувачі послуг професійних бухгалтерів (аудиторів) мають бути впевнені в наявності основ професійної етики, що регулюють надання цих послуг.

Для досягнення цілей бухгалтерської професійні бухгалтери (аудитори) повинні дотримуватися низки фундаментальних принципів: Чесність Об'єктивність Для досягнення цілей бухгалтерської професійні бухгалтери (аудитори) повинні дотримуватися низки фундаментальних принципів: Чесність Об'єктивність • Професійний бухгалтер повинен бути відвертим та чесним, надаючи професійні послуги. • Професійному бухгалтерові слід бути справедливим та не дозволяти собі необ'єктивності або упередженості, конфлікту інтересів та впливу інших осіб, які шкодитимуть його об'єктивності. Професійна компетентність та належна ретельність • Професійному бухгалтерові слід надавати професійні послуги з належною ретельністю, компетентністю та сумлінністю; він зобов'язаний постійно підтримувати професійні знання та навички на рівні, потрібному для надання клієнтові чи роботодавцеві переваг професійних послуг компетентної особи, яка спирається на сучасні тенденції у практиці, законодавстві та методах роботи Конфіденційність. • Професійному бухгалтерові слід дотримуватися конфіденційності інформації, одержаної у процесі надання професійних послуг, та не слід використовувати (чи розголошувати) таку інформацію без належних та визначених повноважень або якщо немає юридичного чи професійного права та обов'язку розкривати цю інформацію Професійна поведінка Технічні (професійні) стандарти • Професійний бухгалтер повинен діяти так, щоб це відповідало добрій репутації професії, повинен утримуватися від будь-якої поведінки, що могла б дискредитувати про фесію. Зобов'язання утримуватися від будь-якої поведінки, яка могла б дискредитувати професію, вимагає, щоб організації-члени МФБ, розробляючи стандарти етики, враховували відповідальність професійного бухгалтера перед клієнтом, третіми сторонами, іншими бухгалтерами, працівниками, роботодавцями та громадськістю в цілому. • Професійний бухгалтер повинен надавати послуги згідно з відповідними технічними і професійними стандартами. Професійні бухгалтери зобов'язані ретельно і кваліфіковано виконувати інструкції клієнта (чи роботодавця) тією мірою, якою вони сумісні з вимогами щодо чесності, об'єктивності, а у випадку професійних бухгалтерів-практиків, незалежності.

Технічні та професійні стандарти, що їх поширюють: • а) МФБ (наприклад, МСА); • б) Технічні та професійні стандарти, що їх поширюють: • а) МФБ (наприклад, МСА); • б) Комітет з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку; • в) професійний організації-члена МФБ або інший регульований орган; • г) відповідне законодавство.

Текст Кодексу етики професійних бухгалтерів (прийнятий МФБ) поділяється на три частини: частина А • Текст Кодексу етики професійних бухгалтерів (прийнятий МФБ) поділяється на три частини: частина А • стосується всіх професійних бухгалтерів, якщо незазначене інше частина Б • стосується лише професійних бухгалтерів-практиків (аудиторів) частина В • стосується лише найманих професійних бухгалтерів (бухгалтерів, які працюють за наймом у промисловості, торгівлі, державному секторі, освіті та інших галузях) і за певних обставин може стосуватися бухгалтерів-практиків (аудиторів)

3. 3. Міжнародні стандарти 3. 3. Міжнародні стандарти

 Стандарти аудиту формують єдині основні вимоги до якості та надійності аудиту і забезпечення Стандарти аудиту формують єдині основні вимоги до якості та надійності аудиту і забезпечення відповідного рівня гарантій щодо результатів аудиторської перевірки при їх дотриманні. Аудиторські стандарти є підставою для вирішення спірних питань, які можуть виникати між аудитором і замовником, та встановлення ступеня відповідальності аудиторів. Вони забезпечують: • • • високу якість аудиторських перевірок; впровадження в аудиторській практиці нових наукових досліджень; допомагають користувачам зрозуміти процес аудиторської перевірки; створюють громадський імідж професії; допомагають аудитору вести переговори з клієнтом; забезпечують зв'язок окремих елементів аудиторського процесу.

МСА мали 33 стандарти, розділені на чотири групи: загальні (4), робочі (23), стандарти звітності МСА мали 33 стандарти, розділені на чотири групи: загальні (4), робочі (23), стандарти звітності (4), стандарти супутніх аудиту послуг (2). Сучасні міжнародні стандарти аудиту поділені на 10 тематичних груп: 1. Вступні примітки. 2. Відповідальність. 3. Планування. 4. Внутрішній контроль. Робочі стандарти 5. Аудиторські докази. 6. Використання роботи інших фахівців. 7. Аудиторські висновки і звіти. 8. Спеціалізовані сфери. 9. Супутні послуги. 10. Положення з міжнародної практики аудиту. Стандарти аудиту спеціальних аудиторських завдань