L3.ppt
- Количество слайдов: 25
Тема 3. Формування і функціонування облікових підрозділів 1. Призначення та функції бухгалтерії. 2. Типи організаційної структури облікового апарату. 3. Регламентація обов’язків облікових працівників. Посадові інструкції бухгалтерів. 4. Нормування роботи облікового персоналу.
Рекомендовані джерела: 1. Кодекс законів про працю: Закон України № 29/97 -ВР від 19 жовтня 2000 р. // [Електронний ресурс]: Закон України. – Режим доступу: http: //www. jobs. ua/ukr/kzot/ 2. Міжгалузеві нормативи чисельності працівників бухгалтерського обліку. Наказ Міністерства праці та соціальної політики від 26. 09. 2003 р. № 269. // http: //www. dtkt. com. ua/documents/dovidnyk/ 3. Класифікатор професій Національного класифікатора України. Наказ Держспоживстандарту України від 28. 07. 2010 р. № 327 4. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників: Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 29. 12. 2004 р. № 336 // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http: //uazakon. com/document/spart 20/inx 20247. htm 5. Международные стандарты образования для профессиональных бухгалтеров // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http: //www. iaf. kiev. ua/images/stories/library/standarts/msfzosvity. pdf
1. Призначення та функції бухгалтерії. Бухгалтерія – це самостійний структурний підрозділ апарату управління (служба, відділ), який здійснює бухгалтерський облік господарської діяльності підприємства. Бухгалтерія – є одним з провідних підрозділів управлінської структури підприємства, яка забезпечує формування повної і достовірної інформації про результати діяльності та майновий стан підприємству необхідної для прийняття ефективних рішень, здійснення контролю за використанням матеріальних, трудових, фінансових ресурсів і попередження негативних явищ у господарській діяльності.
Призначення на посаду і звільнення від обов'язків головного бухгалтера проводиться керівником підприємства, а при наявності - з наступним затвердженням вищим керівним органом або власником. Згідно з вимогами Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України" від 16 липня 1999 р. № 996 -ХІУ головний бухгалтер або особа, якій доручено ведення бухгалтерського обліку підприємства, зобов'язані: • забезпечувати дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку; • забезпечувати складання та подання у встановлені строки фінансової звітності користувачам зазначеної звітності, яка визначена законодавством; • здійснювати (організовувати) контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; • брати участь в оформленні документів, пов'язаних з нестачею, крадіжками та відшкодуванням витрат від нестачі, крадіжки й псування активів підприємства з винних осіб; • здійснювати перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах та інших підрозділах підприємства.
Функцій бухгалтера 1) організаційна (організація бухгалтерського обліку, включаючи підбір і розподіл праці між обліковими працівниками; вибір комп’ютерних інформаційних систем; розробка облікової політики підприємства); 2) виконавча (реалізація управлінських рішень; підтримання корпоративної культури та сприятливого соціальнопсихологічного клімату в колективі); 3) управлінська (управління якістю інформаційних послуг; керівництво колективом облікових працівників; використання ефективних систем мотивації та оплати праці; профілактика конфліктних ситуацій та вирішення конфліктів); 4) стратегічна (розробка нових форм обліку та внутрішньої звітності; планування потреби в ресурсах; планування розвитку бухгалтерської служби); 5) соціальна (забезпечення соціальних виплат і доходів працівникам і акціонерам підприємства; захист членів суспільства через сплату податків)
2. Типи організаційної структури облікового апарату Організаційна побудова бухгалтерії – це форма поділу праці, що передбачає розподіл облікових робіт між виконавцями Принципи поділу праці в апараті облікової служби: • оперативно-виробничий (структурний підрозділ створюється відповідно до розподілу об`єктів б/о – сектор обліку ОЗ, з/п і т. д. ); • функціональний (сектори утворюються за ознаками однорідності роботи – відділ введення і обробки інформації, відділ звітності , відділ перерахунку грошових коштів і т. д. ) • комбінований (включення до обов`язків обліковця частини робіт за об'єктами обліку, а частини – за обліковими завданнями)
Організаційні форми бухгалтерського обліку • Централізована весь обліковий апарат зосереджений у центральній бухгалтерії й адміністративно та методологічно підпорядкований головному бухгалтеру • Децентралізована частина облікового апарату бухгалтерії підприємства міститься у складі окремих підрозділів підприємства, адміністративно підпорядкована керівникам цих підрозділів, а методологічно - головному бухгалтеру
• Неповна централізована Створюється центральна бухгалтерія і облікові групи в підрозділах, які лише обробляють документи для передачі в центральну бухгалтерію • Централізована бухгалтерія Використовують в групах однорідних підприємств, в яких створюють обліково-контрольні групи, які здійснюють первинну обробку та групування документів • Неповна децентралізована В окремих підрозділах підприємства (цехах, коморах тощо), крім складання документів, ведуть аналітичний облік
Типи організаційної структури апарату бухгалтерії • Лінійний тип організаційної структури – це пряме підпорядкування головному бухгалтеру декількох облікових секторів, у яких згруповано облік типових господарських операцій, наприклад, сектор обліку запасів, сектор обліку розрахункових операцій, загальний сектор • Інтегрований тип (лінійно-штабний) – це делегування деяких прав головного бухгалтера керівникам секторів та відділів, характерний для бухгалтерії великих підприємств, у яких існують відділи та інші стуктурні одиниці. • Комбінований тип – поєднання двох попередніх типів, характерний для невеликих підприємств
Лінійний тип організаційної структури бухгалтерії Головний бухгалтер Загальний сектор Сектор товарних операцій Сектор розрахункових операцій
Інтегрований тип організаційної структури бухгалтерії Головний бухгалтер Фінансоворозрахунковий відділ Відділ оплати праці Група ІІІ Група ІІ Відділ виробництва та калькуляції Група ІІІ
Комбінований тип організаційної структури бухгалтерії Головний бухгалтер Відділ Сектор Виконавець
3. Регламентація обов’язків облікових працівників. Посадові інструкції бухгалтерів. Положення про бухгалтерську службу – внутрішній нормативний акт, який визначає порядок створення, права, обов'язки та організацію роботи бухгалтерії. Посадова інструкція – документ, у якому зафіксовані завдання, функції, обов'язки, права і відповідальність посадової особи
Структура Положення про бухгалтерську службу • • Загальні положення Цілі і завдання Функції Права і обов'язки головного бухгалтера (його заступників) • Службові обов'язки • Організація роботи
Розділи посадової інструкції: • “Загальні положення”: - основні дані про посаду; - сферу діяльності працівника; - найменування підрозділу; - порядок призначення на посаду та звільнення; - безпосередня підпорядкованість; - кваліфікаційні вимоги до працівника; - наявність підлеглих; - перелік основних законодавчих актів, інших матеріалів, якими керується в роботі працівник; - порядок заміщення.
• “Завдання та обов'язки”: - характеризує зміст діяльності працівника. Визначається самостійна ділянка роботи шляхом: а) виділення групи питань з відповідних напрямів; б) закріпленням за працівником переліку об'єктів управління; в) закріпленням переліку самостійних питань. Встановлюються види робіт за організаційноюридичною ознакою: керує, затверджує, здійснює, організовує, розглядає, контролює тощо.
• “Права”: Визначаються і наводяться делеговані працівникові повноваження, за допомогою яких працівник має забезпечувати виконання покладених на нього завдань та обовязків (вносити пропозиції, узгоджувати проекти, брати участь в нарадах, отримувати інформацію від інших підрозділів тощо)
• “Відповідальність”: Містить показники оцінки роботи працівника та межі його особистої відповідальності за результати діяльності та виконання робіт. • “Повинен знати”: вимоги до спеціальних знань, а також знань законодавчих актів та нормативних документів.
• “Кваліфікаційні вимоги”: норми, які стосуються освіти, освітніх ступеней і досвіду, достатніх для повного та якісного виконання робіт за посадою. • “Взаємовідносини (зв'язки) за посадою”: визначається коло основних взаємозв'язків працівника із співробітниками свого та інших структурних підрозділів, терміни отримання та надання взаємної інформації, порядок погодження та затвердження відповідних документів тощо.
4. Нормування роботи облікового персоналу. Чисельність працівників бухгалтерії залежить від: • обсягу і характеру господарської діяльності підприємства; • його організаційної структури; • оснащення технічними засобами Кількісний показник визначаться такими нормативноправовими актами: – міжгалузеві нормативи чисельності працівників бухгалтерського обліку (Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 26. 09. 2003 р. № 269); – нормативи на виконання облікових робіт, затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 26. 09. 2003 р. № 269; – на рівні нормативних актів, що видаються самим підприємством, кількість працівників облікового персоналу затверджується Штатним розкладом підприємства.
Якісний склад облікового персоналу (вимоги до рівня класифікації) встановлюються у: • Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 29. 12. 2004 р. № 336. Рівні працівників, які відносяться до облікових професій: І рівень – керівники (головні бухгалтери); ІІ рівень – професіонали (аудитор, бухгалтер с дипломом спеціаліста, бухгалтер-ревізор) ІІІ рівень – фахівці (бухгалтери) ІУ рівень – технічні службовці (касири, обліковці, рахівники)
Визначення чисельності працівників бухгалтерського обліку здійснюється за формулою: де Чн – нормативна чисельність працівників бухгалтерського обліку (чол. ); Тз – загальна трудомісткість типового складу робіт; Ф – річний фонд робочого часу одного працівника (год); К – коефіцієнт, що враховує заплановані невиходи працівників (відпустки, хвороби тощо); К кпз– коефіцієнт, що враховує питому вагу робіт з бухгалтерського обліку та звітності, яка виконується на ПК.
Приклад 1. Визначимо загальну кількість облікових працівників Обсяг робіт (год. на рік): Операції з обліку основних засобів - 50 год. ; Касові операції – 1600 год. ; Розрахунки з оплати праці – 3000 год. ; Розрахунки з дебіторами та кредиторами – 5000 год. ; Норма робочого часу одного працівника на 2015 рік – 1995 год. Поправочні коефіцієнти: К-т невиходу на роботу 1, 15; К-т автоматизації обліку – 1, 3
Розрахунок: (50 + 1600 + 3000 + 5000) / 1995 Х 1, 3 Х 1, 15 = 7, 23 (7 чоловік).
L3.ppt