Скачать презентацию Тема 25 ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ ВЕРХОВНИМ СУДОМ УКРАЇНИ Скачать презентацию Тема 25 ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ ВЕРХОВНИМ СУДОМ УКРАЇНИ

Тема 25.ppt

  • Количество слайдов: 29

Тема 25. ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ ВЕРХОВНИМ СУДОМ УКРАЇНИ. ПРОВАДЖЕННЯ У ЗВ’ЯЗКУ З НОВОВИЯВЛЕНИМИ ОБСТАВИНАМИ. Тема 25. ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ ВЕРХОВНИМ СУДОМ УКРАЇНИ. ПРОВАДЖЕННЯ У ЗВ’ЯЗКУ З НОВОВИЯВЛЕНИМИ ОБСТАВИНАМИ.

План 1. Загальна характеристика і підстави перегляду судових рішень Верховним Судом України. 2. Поняття План 1. Загальна характеристика і підстави перегляду судових рішень Верховним Судом України. 2. Поняття та особливості провадження у зв’язку з нововиявленими обставинами.

Провадження у зв'язку з переглядом судових рішень Верховним Судом України • це сукупність процесуальних Провадження у зв'язку з переглядом судових рішень Верховним Судом України • це сукупність процесуальних дій суду та інших учасників цивільного процесу, спрямованих на визначення наявності або відсутності передбачених законом підстав для повторного перегляду справи у випадках, встановлених цивільним процесуальним законом, та усунення встановлених у зв'язку з цим порушень законності постановлених судових рішень.

Особливість цього провадження полягає у тому, що процесуальна діяльність суду спрямована на визначення, чи Особливість цього провадження полягає у тому, що процесуальна діяльність суду спрямована на визначення, чи є наявні обставини підставами для перегляду справи в силу цивільного процесуального закону.

Підставами для перегляду рішення є: 1) неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і Підставами для перегляду рішення є: 1) неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах; 2) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов’язань при вирішенні справи судом (ст. 355 ЦПК).

Неоднакове застосування — це різне застосування судом (судами) однієї норми матеріального права у тотожних Неоднакове застосування — це різне застосування судом (судами) однієї норми матеріального права у тотожних справах.

Різними за змістом судовими рішеннями слід вважати рішення, які відображають різне тлумачення та застосування Різними за змістом судовими рішеннями слід вважати рішення, які відображають різне тлумачення та застосування норм матеріального права та призвели до різного правового результату.

Предметом перегляду судових рішень Верховним Судом України можуть бути: 1) рішення суду першої інстанції; Предметом перегляду судових рішень Верховним Судом України можуть бути: 1) рішення суду першої інстанції; 2) ухвала чи рішення суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду; 3) рішення чи ухвала суду касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги на рішення суду;

Предметом перегляду судових рішень Верховним Судом України можуть бути: 4) ухвала суду першої інстанції, Предметом перегляду судових рішень Верховним Судом України можуть бути: 4) ухвала суду першої інстанції, що перешкоджає подальшому розгляду справи; 5) ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду, що перешкоджає подальшому розгляду справи;

Предметом перегляду судових рішень Верховним Судом України можуть бути: 6) ухвала суду касаційної інстанції Предметом перегляду судових рішень Верховним Судом України можуть бути: 6) ухвала суду касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги на ухвалу суду, що перешкоджає подальшому розгляду справи. P. S. При цьому предметом такого перегляду можуть бути тільки ті судові рішення, що вже переглядалися у порядку касаційного провадження.

Право на перегляд судового рішення • сторони, інші особи, які брали участь у розгляді Право на перегляд судового рішення • сторони, інші особи, які брали участь у розгляді справи (визначається станом на час розгляду справи судом касаційної інстанції). • особа, на користь якої постановлено рішення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, коли стало відомо про набуття цим рішенням статусу остаточного.

Порядок подання заяви • подається до Верховного Суду України через Вищий спеціалізований суд України Порядок подання заяви • подається до Верховного Суду України через Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Заява повертається заявнику, якщо: 1) заявник не усунув недоліки протягом установленого строку; 2) заяву Заява повертається заявнику, якщо: 1) заявник не усунув недоліки протягом установленого строку; 2) заяву подано особою, яка не має права на подання такої заяви; 3) заяву підписано від імені особи, яка не має повноважень на ведення справи; 4) є ухвала Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ про відмову у допуску справи до провадження за наслідками її розгляду, прийнята з аналогічних підстав

Питання про допуск справи до провадження • вирішується колегією у складі п’яти суддів Вищого Питання про допуск справи до провадження • вирішується колегією у складі п’яти суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом п’ятнадцяти днів з дня надходження заяви.

Строк розгляду справи Верховним Судом України не може перевищувати одного місяця з дня відкриття Строк розгляду справи Верховним Судом України не може перевищувати одного місяця з дня відкриття провадження у справі.

Наслідки розгляду справи 1) про повне або часткове задоволення заяви; 2) про відмову в Наслідки розгляду справи 1) про повне або часткове задоволення заяви; 2) про відмову в задоволенні заяви.

Перегляд рішень або ухвал суду за нововиявленими обставинами є самостійною стадією цивільного процесу, в Перегляд рішень або ухвал суду за нововиявленими обставинами є самостійною стадією цивільного процесу, в якому судом перевіряється наявність чи відсутність правових підстав для цього - юридичних фактів, які існували на час розгляду справи, але не були і не могли бути відомі заявнику, хоча їх подання до суду могло потягти ухвалення іншого за змістом судового рішення.

Об'єктом перегляду є: • судові рішення; • ухвали; • судовий наказ, що набрали законної Об'єктом перегляду є: • судові рішення; • ухвали; • судовий наказ, що набрали законної сили.

Підставами для перегляду рішення є: 1) істотні для справи обставини, що не були і Підставами для перегляду рішення є: 1) істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;

Підставами для перегляду рішення є: 2) встановлені вироком суду, що набрав законної сили, завідомо Підставами для перегляду рішення є: 2) встановлені вироком суду, що набрав законної сили, завідомо неправдиві показання свідка, завідомо неправильний висновок експерта, завідомо неправильний переклад, фальшивість документів або речових доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення;

Підставами для перегляду рішення є: 2 -1) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, Підставами для перегляду рішення є: 2 -1) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення; 3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення рішення чи постановлення ухвали, що підлягають перегляду;

Підставами для перегляду рішення є: 4) встановлена Конституційним Судом України неконституційність закону, іншого правового Підставами для перегляду рішення є: 4) встановлена Конституційним Судом України неконституційність закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Нововиявлені обставини це юридичні факти, які мають істотне значення для розгляду справи та існували Нововиявлені обставини це юридичні факти, які мають істотне значення для розгляду справи та існували на час розгляду справи, але не були і не могли бути відомі заявнику, а також обставини, які виникли після набрання судовим рішенням законної сили та віднесені законом до нововиявлених обставин

Характерні риси нововиявлених обставин 1) З об’єктивних причин ці обставини повинні бути невідомими заінтересованим Характерні риси нововиявлених обставин 1) З об’єктивних причин ці обставини повинні бути невідомими заінтересованим особам, та виявлені тільки після набрання судовим рішенням законної сили; 2) Вони є істотними для справи, тобто такими, що можуть вплинути на кінцевий результат розгляду та вирішення справи;

Характерні риси нововиявлених обставин 3) Вони повинні об’єктивно існувати на момент розгляду і вирішення Характерні риси нововиявлених обставин 3) Вони повинні об’єктивно існувати на момент розгляду і вирішення цивільної справи та постановлення відповідного судового рішення; 4) Це мають бути тільки обставини, факти, а не докази.

Строк подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами Один місяць з дня встановлення Строк подання заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами Один місяць з дня встановлення обставини, що є підставою для їх перегляду (ст. 362 ЦПК).

Компетентний суд щодо перегляду рішень за нововиявленими обставинами: Суд, який їх постановив. Ухвала суду Компетентний суд щодо перегляду рішень за нововиявленими обставинами: Суд, який їх постановив. Ухвала суду апеляційної і касаційної інстанції, якою було відхилено скаргу, подання на рішення суду першої чи апеляційної інстанції, в разі перегляду рішення чи ухвали у зв’язку з нововиявленими обставинами втрачає свою силу (ст. 363 ЦПК України).

Розгляд заяви про перегляд судового рішення: - розглядається у судовому засіданні з повідомленням заявника Розгляд заяви про перегляд судового рішення: - розглядається у судовому засіданні з повідомленням заявника та осіб, які беруть участь у справі, про час і місце засідання. P. S. Неявка цих осіб при їх належному повідомленні не є перешкодою для розгляду заяви. P. P. S. Заява підлягає розгляду в одному провадженні зі справою, в якій ухвалено судове рішення.

Результати розгляду заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами: ухвала про задоволення заяви Результати розгляду заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами: ухвала про задоволення заяви і скасування рішення в зв’язку з нововиявленими обставинами чи ухвала про відмову у її задоволенні, якщо заява необґрунтована.