tema_2_Strategia_politiki_menedzhmentu_personalu_Dukhno.pptx
- Количество слайдов: 24
Тема 2 СТРАТЕГІЯ ТА ПОЛІТИКА МЕНЕДЖМЕНТУ ПЕРСОНАЛУ ОРГАНІЗАЦІЇ 1. Зміст і завдання стратегії та політики менеджменту персоналу організації 2. Чинники та напрями реалізації стратегії та політики менеджменту персоналу 3. Принципи стратегії та політики менеджменту персоналу 4. Залежність стратегії та політики менеджменту персоналу від генеральної стратегії розвитку організації 5. Відмінності в політиці менеджменту персоналу залежно від моделі ринку праці
1. Зміст і завдання стратегії та політики менеджменту персоналу організації Під стратегією та політикою менеджменту персоналу організації розуміють систему теоретичних поглядів, ідей, принципів, які визначають основні напрямки роботи з персоналом, її форми і методи. Вони розробляються: власниками організації, радою акціонерів, вищим керівництвом, кадровими службами разом з профспілковими та громадськими організаціями для визначення генерального напрямку і засад роботи з кадрами, загальних і специфічних вимог до них, а також для обґрунтування необхідності використання конкретних методів і форм набору, розстановки та використання персоналу організації.
Головні переваги документального оформлення політики менеджменту персоналу (за Г. В. Щекіним): v чітке визначення видів дій, які мають здійснюватися для досягнення цілей організації; vдосягнення ясності в розумінні проблем керівництва кадрів; vспонукання до співробітництва координацією діяльності між різними структурними підрозділами; vуніфікованість та послідовність у прийнятті кадрових рішень; vвикористання встановлених стандартів у різних ситуаціях управління персоналом; vсприяння децентралізації влади, що поліпшує виробничі відносини; vсприяння розвитку навчання та кадрового менеджменту; vпереконання працівників у «добрій волі» компанії; vінформування працівників про правила, якими вони мають керуватися; vзміцнення моралі та поліпшення загальних відносин.
Політику менеджменту персоналу можна класифікувати за двома ознаками: vрівнем усвідомлення тих правил і норм, які лежать в основі кадрових заходів, та безпосереднього впливу апарату управління на кадрову ситуацію в організації (пасивна, реактивна, превентивна, активна); vорієнтацією на власний або на зовнішній персонал, тобто ступінь відкритості стосовно зовнішнього середовища з метою формування кадрового складу (відкрита, закрита).
Пасивна політика менеджменту персоналу проявляється тоді, коли організація не має чітко вираженої програми дій стосовно персоналу; коли кадрова робота зводиться до ліквідації негативних наслідків; особливо в конфліктних ситуаціях, коли керівництво, працюючи в режимі екстреного реагування, прагне загасити конфлікт будь-якими засобами без спроб зрозуміти причини та можливі наслідки; коли відсутні прогноз кадрових потреб, оцінювання праці та персоналу та діагностика кадрової ситуації в цілому. Реактивна політика менеджменту персоналу використовується керівництвом організацій, в яких здійснюється контроль за симптомами негативного стану в роботі з персоналом, причинами розвитку кризи: виникнення конфліктних ситуацій, відсутність достатньо кваліфікованої робочої сили, відсутність мотивації до високопродуктивної праці. В руслі такої політики керівництво організацій здійснює заходи щодо локалізації кризи, виявляє причини, що призвели до виникнення кадрових проблем, діагностує поточні ситуації та використовує заходи екстреної допомоги.
Превентивна політика менеджменту персоналу виникає тоді, коли керівництво організації має обґрунтовані прогнози розвитку ситуації, проте не має засобів для впливу на неї. Кадрові служби таких організацій здійснюють діагностику персоналу, а також прогнозують кадрові ситуації на середньостроковий період, потребу в кадрах, розробляють цільові кадрові програми. Активна політика менеджменту персоналу використовується керівництвом, яке має не тільки прогноз, але й засоби впливу на ситуацію, а кадрова служба здатна розробляти антикризові кадрові програми відповідно до параметрів внутрішньої та зовнішньої ситуації.
Відкриту політику менеджменту персоналу застосовують молоді організації, які ведуть, як правило, агресивну політику завоювання ринку, та орієнтуються на швидке зростання та стрімкий вихід на передові позиції в своїй галузі. Така організація використовує переважно бюрократичну модель системи менеджменту персоналу й готова і навіть прагне прийняти або переманити будь-якого працівника іншої організації, якщо він має відповідну кваліфікацію. Закрита політика менеджменту персоналу можлива в організаціях, які орієнтовані на створення певної корпоративної атмосфери, формування особливого духу приналежності, а також, якщо вони вірогідно працюють в умовах дефіциту кадрів. Така організація використовує переважно бюрократичну модель системи менеджменту персоналу й орієнтується на включення нових працівників тільки з низового посадового рівня, а заміщення посад середнього та вищого рівня управління здійснюється з числа співробітників організації.
2. Чинники та напрями реалізації стратегії та політики менеджменту персоналу Таблиця 2. 1. ЗОВНІШНІ ТА ВНУТРІШНІ ФАКТОРИ ПОЛІТИКИ МЕНЕДЖМЕНТУ ПЕРСОНАЛУ Зовнішні Внутрішні Вимоги національного трудового законодавства Ієрархічна структура організації Взаємовідносини з профспілками, твердість у Технології, що використовуються відстоюванні інтересів працівників Територіальне розміщення організації Вимоги виробництва, стратегії та цілі розвитку організації Стан економічної кон`юктури Стиль керівництва Ситуація та перспективи розвитку ринку праці Фінансові можливості організації Попит на робочу силу з боку конкурентів, що Виробнича й управлінська культура пливає на рівень заробітної плати (цінності, соціальні норми, настанови поведінки) Умови праці Кількісні та якісні характеристики трудового колективу Модель системи менеджменту
Механізм реалізації політики менеджменту персоналу — це система планів, норм і нормативів, правил, традицій, процедур та комплекс організаційних, адміністративних, соціальних, економічних та інших заходів, спрямованих безпосередньо на підбір кадрів, їхнє розміщення, використання, профнавчання, мотивацію, просування тощо. Тому не можна вважати, що зміст політики менеджменту персоналу обмежується найманням на роботу (аналіз робіт, розроблення вимог до виконавців, вибір джерел поповнення кадрів тощо), а стосується значно ширшого кола проблем та завдань, які випливають із сукупності сфер, підсистем та функцій менеджменту персоналу в організації.
На першому рівні узагальнення прийнято виокремлювати три сфери менеджменту персоналу, стосовно яких розробляється політика: vуправління працею (удосконалення виробничих процесів, розподіл та кооперація праці, проектування методів праці й організація робочих місць, контроль за трудовою дисципліною, поліпшення умов праці та її охорони, організація оплати праці тощо) vуправління кадрами (комплектування й підготовка кадрів, оцінка й розстановка, організація професійної адаптації, мотивація та виховання працівників, зниження плинності тощо) vуправління соціально-демографічними процесами (допомога сім`ям, будівництво й утримання об`єктів соціально-культурного призначення, поліпшення медичного обслуговування, організація дозвілля, розвиток підсобних господарств, підвищення загальноосвітнього й культурного рівня працівників тощо).
На другому рівні виокремлюють такі підсистеми та функції лінійного та функціонального управління, стосовно яких розробляється політика: v. Підсистема планування та маркетингу персоналу; v. Підсистема найму й обліку персоналу; v. Підсистема трудових відносин; v. Підсистема використання персоналу; v. Підсистема управління умовами праці; v. Підсистема розвитку персоналу; v. Підсистема мотивації поведінки персоналу; v. Підсистема соціального розвитку; v. Підсистема розвитку оргструктур управління; v. Підсистема правового забезпечення; v. Підсистема інформаційного забезпечення; v. Підсистема організації праці; v. Підсистема лінійного управління.
Політика менеджменту персоналу формує (за Є. В. Масловим): v вимоги до робочої сили на стадії її наймання (щодо статі, віку, стажу, рівня спеціальної підготовки і т. ін. ); vставлення до «капіталовкладень» у робочу силу, до цілеспрямованого впливу на розвиток тих чи інших сторін зайнятої робочої сили; vставлення до стабілізації колективу (усього чи певної його частини); vставлення до характеру підготовки нових працівників на підприємстві, її глибини й широти, а також до перепідготовки кадрів; vставлення до внутрішньофірмового руху кадрів тощо.
3. Принципи стратегії та політики менеджменту персоналу Загальні принципи формування політики менеджменту персоналу: vнауковість (використання сучасних наукових розроблень у сфері управління працею, кадрами та соціально-демографічними процесами для забезпечення найвищого соціально-економічного ефекту); vсправедливість; vкомплексність та системність (охоплення всіх сфер роботи з персоналом та врахування взаємозв’язку й взаємозалежності окремих її складових, економічних, організаційних, соціальних та інших видів аспектів, позитивних та негативних впливів деяких кадрових заходів тощо); vпослідовність; vдотримання трудового законодавства; vрівність і відсутність дискримінації; vекономічність (забезпечення окупності витрат на заходи з управління персоналом); vконкретність та адресність.
Вимоги, які висуваються до менеджменту сучасного підприємства: v Взаємозалежність та взаємообумовленість із функціональною стратегією менеджменту персоналу та загальною стратегією розвитку організації; v Стабільність та гнучкість; v Економічна обґрунтованість; v Індивідуальний підхід до кожного зі своїх працівників та значимість ролі людських ресурсів організації; v Орієнтація на довготривале планування; v Соціальна спрямованість; v Активність.
4. Залежність стратегії та політики менеджменту персоналу від генеральної стратегії розвитку організації Під управлінською стратегією розуміють загальну концепцію того, яким чином досягаються цілі організації, вирішуються проблеми, які стоять перед нею, і розподіляються необхідні для цього обмежені ресурси. На практиці стратегія являє собою систему управлінських і організаційних рішень, спрямованих на реалізацію місії, цілей і завдань фірми, пов’язаних або з її розвитком, або з перетворенням. Елементами управлінської стратегії є такі: vсистема цілей (місія, загальнофірмові та специфічні цілі); vпріоритети (головні принципи розподілу ресурсів); vправила здійснення управлінських дій.
Політика менеджменту персоналу органічно пов’язана з функціональною стратегією менеджменту персоналу, яка підпорядкована завданню реалізації генеральної стратегії. Тому вона виходять з останньої, розвиває і деталізує її. Генеральні стратегії (за В. Р. Весніним) можна розділити на дві групи: vстратегії функціонування (вони пов’язані з поведінкою організації на ринку й мають три різновиди — лідерство в низьких витратах, диференціація й фокусування); vрозвитку (зростання, помірного зростання, скорочення та комбінована).
Стратегія лідерства в низьких витратах орієнтує організацію на отримання додаткового прибутку за рахунок економії на постійних витратах, які створюються внаслідок максимізації обсягів продажу стандартних товарів повсякденного попиту й завоювання нових ринків на основі зниження цін. Стратегія диференціації полягає в концентрації організацією своїх зусиль на кількох напрямах, де вона прагне досягти переваги над іншими. Ринкова стратегія фокусування передбачає вибір фірмою певного сегмента ринку та реалізацію на ньому однієї з двох попередніх стратегій. Стратегія зростання характерна в першу чергу для молодих організацій, які прагнуть зайняти позиції лідера, або для тих, які знаходяться на вершині науково-технічного прогресу. У зв’язку з постійними й високими темпами збільшення масштабів діяльності та за рахунок активного завоювання нових ринків, диверсифікації виробництва, постійних нововведень фірмам вдається нарощувати конкурентні переваги.
Стратегія помірного зростання притаманна організаціям, які твердо стоять на ногах і діють у традиційних сферах, наприклад таким, що працюють у галузі автомобілебудування. Для них також є характерним зростання в багатьох напрямах, але повільними темпами, тому що швидке зростання вже непотрібне й навіть небезпечне. Необхідність стратегії скорочення масштабів діяльності, або дезінвестування, виникає в періоди перебудови діяльності організації, коли потрібно провести її «санацію» , позбутися всього застарілого. Комбінована або селективна стратегія містить в певному співвідношенні елементи попередніх. При цьому одні підрозділи організації розвиваються швидко, інші або помірно, або стабільно, або скорочують свою діяльність.
Стратегії можуть бути різними також і за своїм характером, виділяють три види: v наступальну; vнаступально-оборонну (стратегія стабілізації); vоборонну (стратегія виживання).
Характер стратегії потребує певних якостей управлінського персоналу. Для реалізації наступальної стратегії потрібні менеджери підприємницького типу, які вміють знаходити нові, нетрадиційні шляхи роботи. Для реалізації наступально-оборонної стратегії придатніші обережні менеджери-адміністратори. Оборонна стратегія потребує поєднання підприємницьких і адміністративних здібностей, жорсткості, які дають змогу зберегти фірму.
5. Відмінності в політиці менеджменту персоналу залежно від моделі ринку праці Існує два типи моделей ринку праці на мікрорівні (бюрократична та патерналістська) залежно від: vвідносин між фірмою та найманими працівниками; vзобов’язань адміністрації фірм щодо зайнятості працівників; vставлення й інтересу працівників до роботи або до фірми; vстандартів і методів контролю продуктивності; vвзаємин між менеджерами та працівниками в процесі вирішення проблем; vхарактеру відбору й набору персоналу; vкритеріїв просування працівників по службі; vтипу організаційної структури; vхарактеру розподілу функцій, закріплення обов’язків і відповідальності; vформування оргструктури навколо окремих осіб або груп працівників; vставлення адміністрації фірм до витрат на робочу силу; vзбігу цілей працівників і фірми; vхарактеру системи прийняття рішень.
У бюрократичній моделі менеджменту персоналу: vнаявна жорстка ієрархічність; vзв’язки між підрозділами, розміщеними на одному рівні організаційної структури, здійснюються через центр; vвикористовуються жорсткі посадові інструкції; vпідлеглим видаються вичерпні завдання; vу працівників виховуються та стимулюються ретельність (старанність) і виконавська дисципліна; vголовне для підлеглого — зробити так, як сказав начальник; vбюрократична модель спирається на організаційнуструктуру, викликає опір людей організаційній структурі, підкоряє людей оргструктурі, проектується та впроваджується в практику, долаючи опір людей та підлаштовуючи їхні характери під структуру.
Патерналістська модель менеджменту персоналу: vне забороняє діяти, припускаючи деякі рівні організаційної структури управління персоналом; vдає простір горизонтальним зв’язкам; vдає змогу працівникам самим формувати свою посаду, незважаючи на інструкції; vстворює умови, за яких підлеглому лише ставляться завдання; як він буде їх виконувати — це вже його справа; vстимулює ініціативу, творчий підхід до справи; vформулює головну мету для працівника — розв’язати проблему, надати результат; vдає змогу виконавцю самому брати участь у постановці зав¬дання, яке йому належить виконувати; vкількість контрольованих показників зводить до мінімуму; завдання в ній видаються в загальному вигляді без вичерпних інструкцій; vспирається на мікрокультуру фірми, викликає опір людей культурі, залучає людей до культури, створюється та впроваджується в практику самими працівниками.
1. 2. 3. 4. Список використаної літератури: Балабанова Л. В. , Сардак О. В. Управління персоналом: навч. Посіб. К. : Професіонал, 2006 Васильєв В. В. , Борисова Ю. В Світовий досвід управління персоналом, Дніпропетровськ, 2002 Виноградський М. Д. , Виноградська А. М. , Шканова О. М. Управління персоналом: навч. Посібник для вищ. навч. закл. -2 -ге вид. -К. : Центр учбової літератури, 2009 Данюк В. М. , Петюх В. М. Менеджмент персоналу: навч. Посіб. К. : КНЕУ, 2006