Lex 2..ppt
- Количество слайдов: 27
ТЕМА 2. РОЗВИТОК ОСОБИСТОСТІ: ВІД ПЕРВІСНОГО ДО ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО СУСПІЛЬСТВА 1. Еволюція людини як соціальної істоти. 2. Особистість у первісному суспільстві 3. Особистість в доіндустріальних суспільствахІ 4. Індустріальних і постіндустріальних суспільствах.
ЕВОЛЮЦІЯ ЛЮДИНИ ЯК СОЦІАЛЬНОЇ ІСТОТИ ПОВ’ЯЗАНА З ТВОРЕННЯМ КУЛЬТУРИ Поняття культура, як і поняття суспільство, — це категорії, якими частіше за все користуються в соціології. Культура – це узагальнююче поняття для визначення форм життєдіяльности людей, створених ними в процесі еволюції. Культура включає в себе моральні і матеріальні цінности, уміння, знання, звичаї, традиції. Культура відображується у формах організації життя людей, у створених ними духовних і матеріальних цінностях. Наявність культури розділяє людський і твариний світ.
КУЛЬТУРА РОЗВИВАЛАСЯ ПОСТУПОВО, А ТОМУ ПОВЯЗАНА З ПЕВНИМ РІВНЄМ РОЗВИТКУ СУСПІЛЬСТВА І ОСОБИСТОСТІ, ЯК НОСІЯ ЦІЄЇ КУЛЬТУРИ. Культура включає в себя цінності, носіями яких є члени певних груп, а також норми, яким вони наслідують. Цінності уявляють собою абстрактні ідеали, в той час як норми — це визначені принципи або правила, які передбачають, що люди їх будуть дотримуватись. Норми - це “можно” и “неможно” у соціальному житті.
КУЛЬТУРА ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ ТВОРИ МИСТЕЦТВА. ДЛЯ СОЦІОЛОГІЇ БІЛЬШ ВАЖЛИВА КУЛЬТУРА ПОВСЯКДЕННОСТІ. Культура повсякденності - це образ життя членів суспільства. Вона влючає: брачні ритуали сімейне життя трудова діяльність релігійні церемонії способи проведення вільного часу дотримування чистоти в оселі, приготування їжі і національна кухня, способи одягатися, визначені кліматичними умовами. В поняття культури входять і матеріальні цінності, створені людьми: луки и стріли, плуги, фабрики і машини, компьютери, книги и житло.
ВІДОКРЕМИТИ ВІД ПОНЯТТЯЯ “СУСПІЛЬСТВО”, АЛЕ МІЖ ЦИМИ КОНЦЕПЦІЯМИ ІСНУЄ НАДЗВИЧАЙНО ТІСНИЙ ЗВЯЗОК. “Культура” має відношення до образу життя членів певного суспільства, до їх побутових звичаїв, а також матеріальних благ, які вони виготовляють. Жодна культура не може існувати без суспільства, але і суспільство не може існувати без культури. Без культури ми не були б “людьми”. У нас би не було мови самосвідомості, а наша здібність думати і міркувати була б сильно обмежена. Макс Вебер про культуру українців.
“СУСПІЛЬСТВО” - ЦЕ ПЕРШ ЗА ВСЕ СИСТЕМА ВЗАЄМИН, ЯКІ ЗВЯЗУЮТЬ ІНДИВІДІВ ОДНІЄЇ КУЛЬТУРИ Фактично головною темою для нас в межах цієї теми є то, що відрізняє нас від тваринного світу. Коли ми аналізуємо протилежність біологичної і культурної спадщини людства, ми шукаємо відповіді на наступні питання: Що відрізняє людину від тварин? Яке співвідношення в особистості народженого і соціального? Звідки вийшли наші специфічні людські характеристики особистості? Як на особистість впливає життя в суспільстві?
ЩОБ ВІДПОВІСТИ НА ЦІ ПИТАННЯ, ТРЕБА ЗВЕРНУТИСЯ ДО ІСТОРІЇ ЛЮДСЬКОГО РОДУ. Культурні розбіжності між людьми пов’язані з різницею між типами суспільств. Тому необхідно спочатку звернутися до типів суспільств минулого і сьогодення, які виокремлені в науці. Як соціальні зміни вплинули на культурний розвиток людства перш, ніж європейці почали навязувати свій спосіб життя всьому людству.
ПОХОДЖЕННЯ ЛЮДЕЙ Теорія еволюції Ч. Дарвіна 1861 р. і сьогодні сприймається важко. Еволюція — це результат природного добору. Природний добір забезпечують випадкові мутації. Ті, що мають позитивний характер, закріплюються і геномі.
МНОЖИННІСТЬ КУЛЬТУР В світі існує безліч культур і деякі з них нам здаються дивними, оскількі вони сильно відрізняються від тої, в якій виховані ми. Гігієнічні рітуали людей Заходу викликають дивування у людей Сходу, наприклад уважне ставлення до ротової порожнини: “ Жители Накирема берут в рот пучок свиной щетины, покрытый магическим порошком, и выполняют там серию каких-то чрезвычайно формализованных движений. Часто делают это дважды в день, так как верят, что если не исполнять определенный ритуал, зубы выпадут, десны начнут кровоточить, челюсти станут шамкать, а самого человека покинут друзья и отвергнут любовники » (Хорас Майнер )
КУЛЬТУРНІ УНІВЕРСАЛІЇ звичаї, які Культурні універсалії – це ті людські зустрічаються в більшості культур. До них відносяться: Мова. Невідомі культури, в яких відсутня мова із складною граматикою. Різні форми сім’ї Інститут шлюбу Релігійні ритуали Заперечення інцеста Права власності і т. і. Антропологи також свідчать про існування багатьох інших культурних універсалій, Мистецтва, прикраси, ігри, подарунки, правила гігієни Разом з тим є відхилення, наприклад в сім’ях фараонів одружувались брати з сестрами.
ТИПИ СУСПІЛЬСТВ Різноманітність суспільств стала особливо наявною в епоху великих географічних відкрить, хоча з іншими землями люди знайомились і раніше. В ХУІІ ст. існували первісні суспільства і різноманітні традиційні держави в Азії, Америці і Африці, яких ще не торкнулась цивілізація. Умовно всі типи суспільств можно розділити на доіндустріальні, індустріальні і постіндустріальні (Д. Белл)
2. ОСОБИСТІСТЬ В ДОІНДУСТРІАЛЬНИХ КРАЇНАХ В межах доіндустріальних суспільств антропологи і соціологи виділяють такі типи суспільства з притаманною їм культурою: Спільноти мисливців-збирачів. Невеликі суспільства скотарів і землеробів Перші рабовласницькі держави в межах яких формувались різноманітні традиційні суспільства. Перші демократичні держави Греції та Риму
ЛЮДИНА В СПІЛЬНОТІ МИСЛИВЦІВ-ЗБИРАЧІВ Колись все населення планети було мисливцями і збирачами. Вони спочатку жили так, як живуть і стайні тварини невеликими групами по 30 -40 осіб. Коли група зростала до 50 осіб, частина сімей від неї уходила. Так поступово були заселені всі континенти – Азія і Європа, а набагато пізніше і обидві Америки. Європа була заселена приблизно 1 млн. р. Тому.
ОСОБЛИВОСТІ КУЛЬТУРИ СПІЛЬНОТ МИСЛІВЦІВЗБИРАЧІВ Цим спільнотам притаманні: Рівність. В племенах не має нерівності. Більшу частину часу вони кочують, а тому великого майна не мають. Тільки те, що можуть взяти із собой – зброю для охоти, невеличке знаряддя для копки і будівництва, кухонний посуд, капкани. Справедливість розподілу. Не має різниці у власності, а тому присутня справедливість розподілу. Диференціація визначається за полом і віком. Чоловіки займаються мисливством, жінки збирають рослини, готують їжу і виховують дітей. Влада. Рішення приймаються всіма дорослими, жінками і чоловіками. Важливе слово належить старим людям, як більш досвідченим. Діє пряма демократія.
ПРИРОДНІ “СПІЛЬНОТИ ДОБРОБУТУ” Американський антрополог Маршалл Салінс назвав мисливців-збирачів “природними спільнотами изобілія”, оскільки в них було більше, ніж вони могли споживати. У них було достатньо вільного часу, доки їх не відтіснили на менш сприятливі території в ХІХ-ХХ ст. Більшисть племен мали постійну територію, по який вони пересувалися з року в рік. Межами території були річки та гори. Первісні спільноти не мали постійного складу. Люди переходили з табора в табір, групи розпадалися, приєднувалися до сусідів. Ділити було нічого, оскількі все майно було тільки тим, що можно легко перенести. В Центральній Африці так жили пігмеї, а в Амазонії – плем”я “яноама” до середини ХХ ст.
ГОЛОВНІ ОЗНАКИ ЛЮДИНИ ПЕРВІСНОЇ СПІЛЬНОТИ: Особистість в первісному суспільстві відсутня. Кожна людина відчуває себе частиною групи, як рука, нога чи палець тіла окремої людини. Звідси повна відсутність агресивності в середині спільноти. Агресивність може проявитися тільки у ставленні до інших, за межами свого роду і сім”ї. Більша частина часу йде на полювання, виготовлення одежі, масок, магічних предметів. Значна частина часу присвячується церемоніям і релігійним обрядам. Цінність людини визначається його уміннями в полюванні і виготовлені приладь для охоти і переробки. Саме тоді починає поступово виділятися риси особистості за рахунок особливих умінь в технологічному освоєні світу. Набагато більше зусиль вимагає від первісної людини життя на Європейському континенті і території сучасного північного Китаю у зв’язку із сезонними змінами.
СУСПІЛЬСТВА СКОТАРІВ І ЗЕМЛЕРОБІВ Біля 20 -25 тис. років тому деякі групи мисливців-збирачів почали одомашнювати тварин: овець, коней, верблюдів і корів. Коли почалася засуха, що була визвана зледенінням в Європі, на Близькому Сході люди перешли від збирання до вирощування зерна. 12 тис. р. тому з’явилося перше місто – Ієріхон. Дослідження антропологів свідчать, що в цей час з'являються уявлення про особистість. Про це свідчать особливості поховання мертвих та виготовлення їх масок з гіпсу через рік після поховання.
СУСПІЛЬСТВО СКОТАРІВ НЬЮЕ В АФРИЦІ В 30 -ТІ РОКИ ХХ СТ. (ЗА ЕВАНСОМ-ПРИЧАРДОМ) Скотарські племена набагато більші за чисельністю. Плем'я нараховувало 200 тис. , але ніякої централізованої влади не було. У всіх була одна мова і схожі звичаї. Окремі племена були дуже войовничі і грабували чужий скот. Інші цілком мирні. Ньює постійно воюють, а також створюють союзи в боротьбі за скот. У скотарів набагато більше нерівності, виокремлюються вожді племен та воєначальники.
ЗЕМЛЕРОБСЬКІ СПІЛЬНОТИ З’явились одночасно із скотарськими. Першою формою замлеробства було городнічество. Городами і сьогодні живе більшість людей на землі. У землеробів поступово накопичується власність – основа нерівності. Коли групи створюють постійні поселення, між ними встановлюються економічні, та політичні зв’язки. Люди, які займаються землеробством, не вміють воювати. Скотарі-кочовики часто скупчуються для організації грабування. У землеробів і скотарів присутня нерівність, є поняття про статус та способи його підтримки у своєму селещі- общині.
ВИНИКНЕННЯ ТРАДИЦІЙНИХ ДЕРЖАВ Перші великі держави виникають на тлі нерівності скотарів і землеробів 8 тисяч років тому. Спочатку виникають міста, в яких особливо помітна нерівність по майну, житлу і доступності до влади, тобто прийняття рішень, важливих для всіх. Ініціаторами створення перших великих спільнот (прототипів держав) були кочовики-скотарі, яким потрібно було зерно, що вирощували землероби. Організація держави давало змогу легалізувати відбір зерна. Це вже було не просте пограбування, а обмін зерна на обіцяння захисту і безпеки. Вперше з’являються упорядковані форми управління і створюються перші бюрократичні структури. Так утворювалася і Київська Русь.
ПЕРШІ ІМПЕРІЇ Перші великі держави були імперіями: Єгипет, Вавилон, Асірія, Китай, Індія. Вони виникали за рахунок приєднання або захоплення сусідніх народів і племен, або примусу до приєднання. Створення імперій ініціювали кочовики, яки захоплювали території з населенням. В імперіях існувала велика нерівність і розшарування населення за майном і статусом. Сьогодні традиційних держав не має, хоча вони існували майже на всіх континентах. Всі імперії зруйновані, або частково зруйновані як Росія і Китай.
НОВЕ БАЧЕННЯ ЛЮДИНИ БУЛО ЗАПОЧАТКОВАНЕ ЕПОХОЮ ВІДРОДЖЕННЯ Вперше після часів античності людина як особистість привернула увагу мислителів доби Відродження в Італії. Особистість Данте і Петрарки, особистість титанів Відродження – Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Рафаеля. Протестантська революція 16 -17 ст. – новий етап розвитку особистості. Ідея “ священства всіх віруючих ” М. Лютера була по суті ідеєю рівності всіх людей перед богом і твердженням, що кожна людина особистість
ОСНОВНІ РИСИ ТРАДИЦІЙНИХ ДЕРЖАВ Величезна нерівність. Але вперше значна частина населення не була занята виробленням продуктів харчування, а зосередилась на інтелектуальній роботі. Виник спрощений класовий розподіл між групами аристократії і іншим населенням. Виникає рабовласництво Виникли професійні заняття не пов'язані з землею військові, жерці, бюрократія, придворні, купці. У кожної імперії є потужна армія і значна кількість ремесників, які виготовляють зброю. Вперше у війнах гине велика кількість людей. Виникає наукове знання – спочатку писемність (Єгипет і Китай), пізніше астрономія, математика, фізика, початкова географія. Кожна людина вчиться рахувати. Поступово нарощується кількість ОСОБИСТОСТЕЙ. Всі традиційні держави аграрні.
СУЧАСНІ СУСПІЛЬСТВА ІНДУСТРІАЛЬНІ СУСПІЛЬСТВА Індустріалізація – це поява машинного виробництва, основаного на використані неживих джерел енергії: природних (вітер, течія води) і штучних. Першою на шлях індустріалізації вступила Англія в результаті “промислової революції”, яка розпочалася у ХУІІІ ст. Перша ткацька фабрика Аркрайта, який використав течію річки як двигуна для ткацьких станків. Поступово саме в Англії поступово збільшується робітничий клас і знищується селянство.
ОСНОВНІ РИСИ ІНДУСТРІАЛЬНОГО СУСПІЛЬСТВА Урбанізація. Поступово вся маса населення переїжджає до міст. В Україні на початку ХХ ст. в містах проживало не більше 20% населення. Справжня урбанізація і індустріалізація почалася на початку 60 -х років ХХ ст. , коли кількість сільського населення зменшилася до 30 -35%. Соціальне життя стає анонімним, без особистим. Сусіди в багатоповерхових будинках не знайомі один з одним. Виникає проблема ідентичності. Більший розвиток політичного життя. Транспорт і зв’язок призводять до більшої інтеграції нових штучних спільнот не кровноспоріднених людей: спроспілки, партії, громадські утворення і т. і. . Виникають національні держави.
ПОСТІНДУСТРІАЛЬНІ СУСПІЛЬСТВА Вперше виникає в США. Назву дав соціолог Девід Белл. Він помітив, що на початку 60 -х років в США вперше в світі біля 60% населення була зайнята у невиробничій сфері, тобто в обслуговуванні. Це був наслідок автоматизації та механізації виробництва. Потужно розвилися наука, освіта і сфера обслуговування. З початку 80 -х років з'явилась назва за ініціативою дослідницької групи Масуди в Японії було визначено Інформаційне суспільство. Сучасний світ – це ера особистостей.
ВИСНОВКИ Людство в своєму розвитку пройшло великий шлях від первісних спільнот, до сучасних постмодерних суспільств, ознаки яких ще тільки з’являються. Особистість лише поступово почала виокремлюватися за рахунок розподілу праці і особистих талантів ще на етапі традиційного суспільства. Значний розвиток особистості розпочався з епохою індустріальних суспільств. Сьогодні кожна людина себе уявляє особистістю із своєю індивідуальністю, природними і соціальними якостями.
Lex 2..ppt