Л 2 2014.pptx
- Количество слайдов: 26
Тема 2. Основи бухгалтерського обліку Лекція 2. Предмет, об’єкти та принципи бухгалтерського обліку
План лекції 1. Поняття про предмет бухгалтерського обліку. 2. Активи підприємства. 3. Власний капітал, загальна характеристика його складових. 4. Зобов’язання підприємства, їх сутність та класифікація. 5. Господарські процеси як об’єкти бухгалтерського обліку.
1. Поняття про предмет бухгалтерського обліку та його об’єкти
Предмет бухгалтерського обліку --ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА ГОСПОДАРСЬКА ОПЕРАЦІЯ – дія або подія, яка викликає зміни ОБ’ЄКТІВ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ Операційний цикл – проміжок часу між придбанням запасів для здійснення діяльності та отриманням коштів від реалізації виробленої з них продукції, товарів чи послуг.
Об’єкти бухгалтерського обліку: 1. Ресурси (майно) підприємства 2. Джерела походження ресурсів підприємства активи • зобов’язання • власний капітал 3. Господарські процеси
2. Активи підприємства
АКТИВИ - ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигод у майбутньому. Економічна вигода – це потенційна можливість отримання підприємством грошових коштів від використання активу.
Умови визнання активу: · Оцінка об'єкту може бути достовірно визначена. · Очікується отримання в майбутньому економічних вигод, пов’язаних з використанням активу. Види активів 1) за терміном реалізації (споживання)……. 2) за формою функціонування……………….
1. Оборотні активи — це сукупність майнових цінностей, які обслуговують ПОТОЧНУ ГОСПОДАРСЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ підприємства і повністю споживаються протягом одного операційного циклу, якщо він менший року, тому всю свою вартість одразу переносять на виготовлену з них продукцію. — грошові кошти та їх еквіваленти, що не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу чи протягом дванадцяти місяців з дати балансу.
ВИДИ ОБОРОТНИХ АКТИВІВ Грошові кошти та їх еквіваленти · В касі · На поточних та інших рахунках у банку · Еквіваленти грошових коштів Запаси · Призначені для використання у виробництві · Знаходяться у виробництві · Призначені для продажу (готова продукція, товари) Поточна дебіторська заборгованість · Заборгованість покупців за товари, роботи, послуги · Векселі одержані · За розрахунками з бюджетом · За виданими авансами · З нарахованих доходів · Інша поточна дебіторська заборгованість Поточні фінансові інвестиції Фінансові інвестиції на строк, що не перевищує один рік (крім інвестицій, які є еквівалентами грошових коштів)
2. НЕОБОРОТНІ АКТИВИ — це сукупність майнових цінностей, які БАГАТОРАЗОВО беруть участь у процесі господарської діяльності підприємства. Як правило, до них належать засоби ТЕРМІНОМ ВИКОРИСТАННЯ БІЛЬШЕ ОДНОГО РОКУ (або операційного циклу, якщо він довший за рік). НЕОБОРОТНІ АКТИВИ — всі активи, що не є оборотними
Види необоротних активів*: Основні засоби Нематеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у господарській діяльності, , вартість яких перевищує 2500 грн. і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше 1 року (або операційного циклу, якщо він довший за рік) немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований (об’єкти права: інтелектуальна власність, користування природними ресурсами, майно та інші нематеріальні активи довготривалого використання, комерційні позначення, провадження діяльності) Довгострокові фінансові інвестиції Інвестиції в цінні папери, статутний капітал інших підприємств на строк більше одного року, які не можуть бути вільно реалізовані в будь-який момент Довгострокова дебіторська заборгованість Дебіторська заборгованість, яка не виникає в ході нормального операційного циклу і не буде погашена протягом року Капітальні інвестиції Витрати на придбання або створення матеріальних і нематеріальних необоротних активів
3. Витрати майбутніх періодів – n вид активу, який за своєю суттю є дебіторською заборгованістю, що виникла у поточному або попередньому звітних періодах, але відповідні витрати належать до наступних звітних періодів. n Наприклад витрати, пов'язані ¨ з підготовчими до сезонних робіт або роботи у сезон; ¨ з освоєнням нових виробництв та об'єктів; ¨ сплачені авансом орендні платежі; ¨ оплата страхового поліса; ¨ передплата на газети, журнали, періодичні та довідкові видання тощо.
4. Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу Необоротний актив та група вибуття визнаються утримуваними для продажу у разі, якщо: n економічні вигоди очікується отримати від їх продажу, а не від їх використання за призначенням; n вони готові до продажу у їх теперішньому стані; n їх продаж, як очікується, буде завершено протягом року з дати визнання їх такими, що утримуються для продажу; n умови їх продажу відповідають звичайним умовам продажу для подібних активів; n здійснення їх продажу має високу ймовірність, зокрема якщо керівництвом підприємства підготовлено відповідний план або укладено твердий контракт продаж, здійснюється їх активна пропозиція на ринку за ціною, що відповідає справедливій вартості. Положення стандарт) бухгалтерського обліку 27 "Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність"
3. Власний капітал, загальна характеристика його складових
У системі правових відносин все майно підприємства групується за такими ознаками: 1) 2) за правом власності — джерелами формування активів (тобто звідки, скільки і з якою метою одержано майно): власні (постійні), залучені (тимчасові); за конкретними формами внесення та строками.
Власний капітал підприємства n частка в активах підприємства, що залишається після вирахування зобов'язань. Види власного капіталу за походженням n n кошти, внесені засновниками підприємства (на час реєстрації або пізніше); кошти, одержані за результатами діяльності підприємства
Види власного капіталу за економічним змістом: n n n n Зареєстрований (пайовий) капітал Неоплачений капітал Резервний капітал + Додатково вкладений капітал + Капітал у дооцінках + Вилучений капітал Нерозподілений прибуток + (непокриті збитки -) +
Інші види власних джерел господарських ресурсів забезпечення майбутніх витрат і платежів, цільове фінансування П(С)БО 11: Забезпечення майбутніх витрат і платежів створюються для компенсації витрат і платежів, які можуть виникнути в результаті непередбачених зобов'язань.
4. Зобов'язання підприємства, їх сутність та класифікація
Зобов'язання - це кредиторська заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої у майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють в собі економічні вигоди. 1) 2) 3) 4) Умови визнання зобов'язань: зобов’язання є теперішнім; має достовірну оцінку; має бути виконано неминуче у визначений строк (хоча точна дата може бути невідомою); суб’єкт, по відношенню до якого існує боргове зобов’язання, повинен бути ідентифікований як окрема особа чи група осіб, якщо не в момент прийняття зобов’язання, то в момент виконання.
Види зобов'язань за терміном виконання (погашення) n Поточні: ¨ термін погашення: … ¨ види за економічним змістом (контрагентами): … n Довгострокові: ¨ термін погашення: … ¨ види за економічним змістом (контрагентами): … n Доходи майбутніх періодів: ¨ види за економічним змістом: …
Способи погашення зобов’язання n сплата грошових коштів; n передача інших активів; n надання послуг; n заміна одного зобов’язання іншим; n перетворення зобов’язання на капітал; n відмова кредитора від своїх прав або позбавлення їх.
5. Господарські процеси як об’єкти бухгалтерського обліку
Грошові кошти. Заборгованість Процес реалізації Продукція. Роботи. Послуги. Товари Процес придбання Процес виробництва (зберігання) Виробничі запаси. Товари. Заборгованість
Господарські процеси Результати господарських процесів: ¨ зміна в активах і зобов'язаннях, ¨ виникнення витрат і доходів, ¨ формування фінансових результатів.
Л 2 2014.pptx