ICT444444(Lek).ppt
- Количество слайдов: 22
Тема 2. Інформаційна система її структура та склад Зміст теми: 2. 1. Роль інформаційних технологій у розвитку сучасного суспільства. 2. 2. Поняття інформаційної системи. Місце інформаційних систем в управлінні. 2. 3. Класифікація інформаційних систем. 2. 4. Структура та склад інформаційної системи. 2. 5. Загальна характеристика програмного забезпечення інформаційних систем. 2. 6. Загальна характеристика інформаційного забезпечення інформаційних систем.
2. 1. Роль інформаційних технологій у розвитку сучасного суспільства Роль інформаційних технологій у розвитку суспільства полягає в прискоренні процесів отримання, розповсюдження і використання суспільством нових знань. У історії розвитку цивілізації відбулося чотири інформаційні революції, коли кардинальні зміни у сфері обробки інформації привели до перетворень суспільних відносин, придбання людським суспільством нової якості.
2. 1. Роль інформаційних технологій у розвитку сучасного суспільства Перша революція пов’язана з винаходом писемності, що привело до гігантського якісного і кількісного стрибка в розвитку суспільства. З’явилася можливість передачі знань від покоління до покоління. Друга (середина XVI століття) викликана винаходом книгодрукування, яке радикально змінило індустріальне суспільство, культуру, організацію діяльності.
2. 1. Роль інформаційних технологій у розвитку сучасного суспільства Третя (кінець XIX століття) обумовлена винаходом електрики, завдяки якій з’явився телеграф, телефон, радіо, що дозволяють оперативно передавати і накопичувати інформацію в будь-якому об’ємі. Четверта (70 -і р. р. XX століття) пов’язана з винаходом мікропроцесорної технології і появою персонального комп’ютера. На мікропроцесорах і інтегральних схемах створюються комп’ютери, комп’ютерні мережі, системи передачі даних. Сформулювалася концепція інформаційного суспільства.
2. 1. Роль інформаційних технологій у розвитку сучасного суспільства Сьогодні під інформаційним суспільством розуміється суспільство, в якому інформація є ключовим компонентом економічного і соціального життя. Інформаційне суспільство - суспільство, в якому більшість тих, що працюють зайнято виробництвом, зберіганням, переробкою і реалізацією інформації, особливо вищої її форми - знань. Інформатизація суспільства. Виробництво інформаційного продукту, а не продукту матеріального, служить рушійною силою розвитку суспільства. Інформація придбала статус товару і порівнялася по значущості для суспільства з іншими матеріальними ресурсами.
2. 2. Поняття інформаційної системи (ІС). Місце ІС в управлінні. У зв'язку із застосуванням нових інформаційних технологій, на основі використання обчислювальної техніки, широко став використовуватися термін інформаційна система. Можна виділити три основних напрямки інформаційних (комп’ютерних) технологій для створення інформаційних систем: 1) персоналізація розрахунків на базі персональних ЕОМ і систем, розробка інтелектуального інтерфейсу; 2) широке використання баз даних і експертних систем; 3) застосування мереж передачі даних.
2. 2. Поняття інформаційної системи (ІС). Місце ІС в управлінні. Поява сучасних економічних інформаційних систем зумовлена необхідністю обробки великих масивів інформації за жорстких обмежень щодо часу видачі результатів. Відповідно до сфери застосування виділяють такі інформаційні системи: банківські, страхові, податкові, фондового ринку, промислових підприємств та ін. . Інформаційна система (ІС) являє собою комунікаційну систему по збиранню, обробці та передачі інформації працівникам різного рівня для реалізації управлінських рішень.
2. 2. Поняття інформаційної системи (ІС). Місце ІС в управлінні. Рис. 6. Структурна схема системи управління.
2. 2. Поняття інформаційної системи (ІС). Місце ІС в управлінні. Для функціонування ІС управління необхідна інформація. В ІСУ виділяють три потоки інформації – вхідний, зворотній і вихідний (результат функціонування ІС). Продуктом ІС є перетворена інформація. Кожна інформаційна система характеризується наступними ознаками: • Структура системи – весь перелік елементів системи і взаємозв'язків між ними; • Функції кожного елемента системи; • Вхід і вихід кожного елементу і системи в цілому; • Цілі і обмеження системи та її окремих елементів;
2. 2. Поняття інформаційної системи (ІС). Місце ІС в управлінні. Під автоматизованою системою управління (АСУ) розуміють систему управління, “. . . яка орієнтована на широке і комплексне використання технічних засобів й економіко-математичних методів для вирішення інформаційних задач управління”. В залежності від рівня автоматизації виділяють такі ІС: • ручні ІС; • напівмеханізовані; • автоматизовані ІС; • автоматичні ІС.
2. 2. Поняття інформаційної системи (ІС). Місце ІС в управлінні. ІС поділяються на такі класи: ІС наукових досліджень; • ІС автоматизованого проектування; • ІС організаційного управління; • ІС управління технологічними процесами; Відповідно до сфери застосування виділяють: • Банківські ІС; • Податкові ІС; • ІС фондового ринку; • ІС промислових підприємств та ін. •
2. 3. Класифікація систем. інформаційних В економічній літературі немає єдності щодо класифікації інформаційних систем, хоча це дуже важливо для створення оптимальних інформаційних потоків, що забезпечують потреби управління. Інформаційні системи можна класифікувати за різними ознаками. Класифікація систем. Інформаційні системи можуть значно різнитися за типами об’єктів управління, характером та обсягом розв’язуваних задач і рядом інших ознак, тому їх можна класифікувати за такими напрямами
2. 3. Класифікація систем. Рис. Ознаки класифікації ІС інформаційних
2. 4. Структура та склад інформаційної системи. Практично всі розглянуті різновиди ІС незалежно від сфери їх застосування включають один і той же набір компонентів: • функціональні компоненти; • компоненти системи обробки даних; • організаційні компоненти;
2. 4. Структура та склад інформаційної системи. Рис. Декомпозиція інформаційної системи.
2. 4. Структура та склад інформаційної системи. Під функціональними компонентами розуміють – систему функцій управління – тобто повний набір (комплекс) взаємопов'язаних у часі і просторі робіт по управлінню, необхідних для досягнення поставлених перед підприємством цілей. Декомпозиція ІС по функціональному признаку включає в себе виділення її окремих частин, що називаються функціональними підсистемами. Специфічні особливості кожної функціональної підсистеми полягають у так званих функціональних задачах підсистеми. Термін задача розглядається як завершений комплекс обробки інформації, що забезпечує пряме управління протіканням виробничого процесу, або надання необхідної інформації для прийняття рішень управлінським персоналом.
2. 4. Структура та склад інформаційної системи. підсистеми Рис. Функціональні компоненти ІС.
2. 5. Загальна характеристика програмного забезпечення ІС Під програмним забезпеченням (ПЗ) розуміють сукупність програмних і документальних засобів для створення і експлуатації систем обробки даних засобами обчислювальної техніки. В залежності від функцій, що виконуються ПЗ його поділяють на дві групи: системне ПЗ; прикладне ПЗ;
2. 5. Загальна характеристика програмного забезпечення ІС Системне ПЗ - організовує процес обробки інформації в комп'ютері і забезпечує нормальне робоче середовище для прикладних програм. Прикладне ПЗ – призначене для вирішення конкретних задач користувача. До складу системного ПЗ входять: операційні системи; сервісні програми; транслятори програмних мов; програми технічного обслуговування;
2. 5. Загальна характеристика програмного забезпечення ІС Рис. Структурна схема системного програмного забезпечення.
2. 5. Загальна характеристика програмного забезпечення ІС Прикладне ПЗ працює під управлінням системного ПЗ. До складу прикладного ПЗ входять: пакети прикладних програм різного призначення; робочі програми користувача; Пакети прикладних програм (ППП) – це комплекс програм призначених для вирішення задач конкретного класу. Робочі програми користувача – це програми призначені для використання у вузькій предметній області, в якій на даний конкретний момент часу працює користувач.
2. 5. Загальна характеристика програмного забезпечення ІС Рис. Схема прикладного програмного забезпечення.