Скачать презентацию Тема 2 Державне управління контроль нагляд за охороною Скачать презентацию Тема 2 Державне управління контроль нагляд за охороною

OP_Lektsia2.ppt

  • Количество слайдов: 22

Тема 2. Державне управління, контроль, нагляд за охороною праці та організація її на підприємстві Тема 2. Державне управління, контроль, нагляд за охороною праці та організація її на підприємстві 1. 2. 3. 4. 5. Органи державного управління охороною праці, їх компетенція та повноваження. Державний контроль та нагляд за охороною праці. Види контролю. Громадський контроль за дотриманням законодавства з охорони праці. Планування роботи з охорони праці. Служба охорони праці, комісія з питань охорони праці підприємства. Колективний договір. Навчання з питань охорони праці.

Семінарське заняття № 2. Державне управління, контроль, нагляд за охороною праці та організація її Семінарське заняття № 2. Державне управління, контроль, нагляд за охороною праці та організація її на підприємстві 1. Система комплексного управління охороною праці (ОП) в Україні. 2. Фонд соціального страхування від нещасних випадків в системі державного нагляду і контролю за охороною праці. 3. Види планування та контролю за ОП. 4. Служба та комісія з питань охорони праці підприємства. Спільні риси та відмінності. 5. Колективний договір у системі локальних нормативно-правових актів. 6. Інструкції з питань ОП. Види інструктажів.

q q - Комплексне управління охороною праці. Державне управління: КМУ: - визначення функцій міністерств, q q - Комплексне управління охороною праці. Державне управління: КМУ: - визначення функцій міністерств, інших ЦОДВВ: Держнаглядохоронпраці, - Держінспекція України з питань праці (ДІз. ПП): державний нагляд за ОП, роботами з геологічного вивчення, охороною, використанням, переробкою мінеральної сировини експертиза проектної документації, видача дозволів на введення в експлуатацію нових і реконструйованих підприємств, об’єктів і засобів виробництва Міністерства, інші ЦОДВВ (Державна інспекція техногенної безпеки (ДІТБ): єдина науково-технічна політика з ОП; методичне керівництво підприємствами з ОП; комплексні заходи і програми з ОП; навчання, перевірка знань з ОП керівниками і спеціалістами галузі; створення професійних воєнізованих аварійно-рятувальних формувань (при необхідності); внутрівідомчий контроль за станом ОП.

Комплексне управління охороною праці. Державне управління: q Місцеві державні адміністративні (МДА) органи місцевого самоврядування Комплексне управління охороною праці. Державне управління: q Місцеві державні адміністративні (МДА) органи місцевого самоврядування (ОМС): - програми заходів з ОП (спільно з профспілками); - контроль за станом ОП; - організація регіональних аварійно-рятувальних формувань (при необхідності) Асоціації, концерни, корпорації, інші об’єднання підприємств. Повноваження їх визначається статутами. Спільна риса усіх суб’єктів ДУ: - контроль та нагляд за станом ОП. - реалізація державної політики України в галузі охорони праці.

 Принципи державної політики в галузі охорони праці № 1 Пріоритет життя і здоров’я Принципи державної політики в галузі охорони праці № 1 Пріоритет життя і здоров’я працівників по відношенню до результатів виробничої діяльності підприємства. Повна відповідальність роботодавця за створення безпечних і нешкідливих умов праці. Комплексне вирішення завдань охорони праці (ОП) на основі загальнодержавної, галузевих, регіональних програм та з урахуванням інших напрямків економічної і соціальної політики, досягнень у галузі науки і техніки та охорони навколишнього середовища. Встановлення єдиних нормативів з ОП для всіх підприємств та суб’єктів підприємницької діяльності, незалежно від форм власності та видів діяльності. Соціальний захист працівників, повне відшкодування шкоди особам, які потерпіли від нещасних випадків та профзахворювань. Адаптація трудових процесів до можливостей працівника з урахуванням його здоров’я та психологічного стану. (Закон України “Про охорону праці, 1992 р. ”, ст. 4)

Принципи державної політики в галузі охорони праці № 2 Використання економічних методів управління охороною Принципи державної політики в галузі охорони праці № 2 Використання економічних методів управління охороною праці, участь держави у фінансуванні заходів з ОП, залучення добровільних внесків та інших надходжень на вказані цілі. Інформування населення, здійснення навчання, професійної підготовки та підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці. Забезпечення координації діяльності органів державної влади, установ, організацій, об’єднань громадян, які вирішують проблеми охорони здоров’я, гігієни та безпеки праці. Співробітництво, здійснення консультацій між роботодавцями і працівниками (їх представниками), між усіма соціальними групами прийнятті рішень з ОП на місцевому та державному рівнях. Використання міжнародного досвіду організації роботи з поліпшення умов та підвищення безпеки праці на основі міжнародного співробітництва. (Закон України “Про охорону праці, 1992 р. ”, ст. 4)

Нормативно-правові акти про охорону праці І. Міжгалузеві державні нормативно-правові акти про охорону праці ( Нормативно-правові акти про охорону праці І. Міжгалузеві державні нормативно-правові акти про охорону праці ( ДНАОП ) – акти загальнодержавного користування ”. Приклад: “ДНАОП 0. 00 -1. 02 -99 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів”. Схема кодування: 1. Назва. 2. Група(“Х. ХХ-”) – орган влади, що затвердив НПА (0. 00 – ДНОП, 0. 03 - МОЗ). 3. Вид НПА ( “ 1. ” - Правила, . . “ 8. ” - Переліки). 4. - Порядковий № (в межах даного виду: “ХХ-”; 5. Рік затвердження: “ХХ”. ІІ. Галузеві ДНАОП – дія їх поширюється на підприємства певної галузі (групи галузей: 1. 1. 10 - електроенергетика, 1. 3. 10 - хімпром). ІІІ. Державні стандарти України (ДСТУ) : “ 2325 -93 Шум. Терміни та визначення”. ІV. Міждержавні стандарти Систем стандартів безпеки праці (ГОСТ ССБТ): “ДНАОП 12. 1. 010 -76 Взрывобезопасность. Общие требования”. V. Санітарні норми і правила: Сан. Ни. П 5804 -91; ДСан. ПіН 173 -96; ДСН 3. 3. 6 -042 -99. VІ. Будівельні норми і правила: СНи. П ІІ-4 -79; ДБН 360 -92.

Державний нагляд та контроль за охороною праці Державні наглядові органи (ДНОП, ДІз. ПП, ДІТБ, Державний нагляд та контроль за охороною праці Державні наглядові органи (ДНОП, ДІз. ПП, ДІТБ, органи державного пожежного нагляду, СЕС, державної інспекції з нагляду за ядерною безпекою): - безперешкодне відвідування підприємств, приписи про усунення порушень, подання про невідповідність займаним посадам, передача матеріалів до прокуратури, штрафи, зупинка експлуатації підприємств – робочих місць; Фонд соціального страхування від нещасних випадків – некомерційна самоврядна організація, що паритетно управляється представниками держави (15), застрахованих працівників (15), роботодавців (15). Робочі органи Фонду: Управління - в АРК, областях. Відділення - в районах, містах обласного підпорядкування): - лікувально-реабілітаційні заходи, компенсація шкоди; - допомога у створенні, реалізації системи управління ОП; - національні, галузеві програми з ОП. Повноваження страхових експертів фонду = повноваження державних наглядових організацій.

Види контролю за охороною праці Відомчий (міністерства, ЦОДВВ, об’єднання підприємств); Регіональний (посадові особи, служби Види контролю за охороною праці Відомчий (міністерства, ЦОДВВ, об’єднання підприємств); Регіональний (посадові особи, служби ОДВВ, ОМС); Страховий (експерт фонду соціального страхування від НВ); Громадський (профспілки, інші громадяни); Внутрішній (СОП, КОП, уповноважений ТК, гр. інспектори ПК): а) оперативний (повсякденний, згідно з посадовими обов’язками); б) громадський (ПК, ТК); в) адміністративно-громадський трьохступеневий: 1 ст. - начальник дільниці (майстер), громадський інспектор профгрупи (уповноважений ТК – щодня); 2 ст. - начальник цеху, громадський інспектор, спеціалісти служб (механік, електрик, технолог) – 2 р/міс, згідно із графіком; 3 ст. - керівник (головний інженер), керівник СОП, мед. служби, голова КОП, ПК, головні спеціалісти, працівник пожежної охорони – щомісячно; Дизайн: «Журнал 3 х-ступеневого контролю – нарада – наказ» .

Планування роботи з охорони праці Види планування: 1. Перспективне: Охоплює найбільш важливі, довгострокові заходи. Планування роботи з охорони праці Види планування: 1. Перспективне: Охоплює найбільш важливі, довгострокові заходи. Передбачає розрахунки необхідних матеріалів, технічного, фінансового забезпечення та їх джерела. Основна форма – комплексний план роботи з ОП на 3 -5 р. 2. Поточне планування: здійснюється у межах поточного року – розділ «Охорона праці» колективного договору. 3. Оперативне планування: здійснюється за підсумками внутрішнього контролю та контролю з боку органів державного нагляду. Оперативні заходи з усунення виявлених недоліків – наказом керівника.

ІІ. Комплексне управління охороною праці з боку роботодавця (власника) Служба охорони праці підприємства (СОП): ІІ. Комплексне управління охороною праці з боку роботодавця (власника) Служба охорони праці підприємства (СОП): ( «Тип. положення про СОП» - на підприємствах, організаціях з числом працюючих>=50 Керівники структурних підрозділів і служб Повноваження служби: - безперешкодно відвідувати об’єкти, перевіряти, одержувати пояснення, документи, зупиняти роботу об’єктів, дільниць; - вимагати притягнення до відповідальності, відсторонення порушників (медогляд, інструктаж, допуск тощо); - порушувати клопотання про заохочення працівників.

ІІІ. Комплексне управління ОП з боку працівників Уповноважений трудового колективу (УТК). Повноваження: - безперешкодно ІІІ. Комплексне управління ОП з боку працівників Уповноважений трудового колективу (УТК). Повноваження: - безперешкодно перевіряти стан ОП у довіреному підрозділі; - вносити обов’язкові для розгляду пропозиції; - вимагати від керівника підрозділу припинення роботи… Члени профспілкового комітету (ПК), комісія ПК з питань ОП, профгрупи, громадські інспектори ПК (повноваження затверджені президією Федерації профспілок України від 20 вересня 1994 року); Комісія з питань охорони праці (КОП) – постійно діючий консультативно-дорадчий орган ТК. Повноваження: - безперешкодно відвідувати усі дільниці, обговорювати з працюючими питання ОП; - одержувати від працівників, служб, ПК необхідну інформацію; - контролювати стан охорони праці.

Закон України «Про колективні договори і угоди» від 01. 07. 1993 р. № 3356 Закон України «Про колективні договори і угоди» від 01. 07. 1993 р. № 3356 -ХІІ Етапи підготовки колективних договорів (КД): І етап – підготовчий (за 3 міс. до завершення дії попереднього КД: колективні переговори): - аналіз попередніх зобов’язань з ОП, умов праці, ВТ, ПЗ, …пропозиції, економ. розрахунки, фінанси тощо. Принципи: 1)Обгрунтованість/Реальність. 2)Конгруєнтність з НП актами. 3)Гарантії, пільги, передбачені Законом – мінімальний стандарт. ІІ етап – підготовка проекту КД Зміст КД: 1)Організація виробництва. 2)Зайнятість. 3)Зарплата. 4)Гарантії. 5)Тривалість р/дня. 6)Умови і ОП. 7)Обслуговування. 8)Гарантії діяльності представницьких органів ТК. 9)Рівні права чоловіків і жінок. Ст. 11. Розбіжності (Р). Протокол Р (3 дні): Примирна комісія (посередник) - розгляд Р (7 днів) ; допускається організація та проведення страйків.

Закон України «Про колективні договори і угоди» від 01. 07. 1993 р. № 3356 Закон України «Про колективні договори і угоди» від 01. 07. 1993 р. № 3356 -ХІІ Етапи підготовки колективних договорів (КД): ІІІ етап – прийняття КД Якщо збори / конференція ТК відхиляє КД чи окремі положення - переговори впродовж 10 днів - повторні збори. КД підписується впродовж 5 днів. Ст. 17 -19. Відповідальність (В): - За ухилення від переговорів: штраф у 10 неоподаткованих мін. (НМ) і дисциплінарна В (ДВ). - За невиконання зобов’язань: штраф до 100 НМ і ДВ. -За ненадання інформації: ДВ або штраф у 5 НМ (Кодекс України про адміністративні правопорушення – відповідальність визначається у судовому порядку).

Навчання з питань ОП (ДНАОП 0. 00 -4. 12 -99 «Типове положення про навчання Навчання з питань ОП (ДНАОП 0. 00 -4. 12 -99 «Типове положення про навчання з питань ОП» ) Навчання з ОП на підприємстві – при підготовці, перепідготовці, підвищенні кваліфікації працівників. Наказом керівника передбачено: - «Положення про навчання…» підприємства; - Плани-графіки навчання і перевірки знань з ОП; - Відповідальні за навчання – керівники підрозділів; - Постійно діючі комісії з перевірки знань. Види підготовки: лекції, семінари, консультації. Форма контролю: іспит – протокол перевірки знань, посвідчення. Термін перездачі – 1 місяць. Контроль за навчанням – служба охорони праці підприємства, органи держнагляду, ЦОДВВ, ОМС, МДА. Навчання посадових осіб і спеціалістів – (ДНАОП 0. 00 -8. 01 -93): Національний НДІ ОП. Заклади, що отримали дозвіл ДНОП. Навчання студентів ВНЗ – наказ МОУ № 420 від 02. 12. 91 р.

Інструктажі з охорони праці 1. Вступний – в кабінеті служби охорони праці (СОП): - Інструктажі з охорони праці 1. Вступний – в кабінеті служби охорони праці (СОП): - Всім, кого приймають на постійну / тимчасову роботу. - Всім прибулим на підприємство. - Учням, студентам при зарахуванні на навчання. 2. Первинний – на робочому місці (РМ): до початку роботи. 3. Повторний – на РМ: періодично 1 раз / 6 міс, 1 раз / 3 міс. 4. Позаплановий – на РМ / кабінеті ОП: - нові нормативні акти з ОП, зміни та доповнення до них; - зміна технологічних процесів тощо; - потенційно небезпечні порушення; - перерва в роботі понад 60 діб(30).

Інструктажі з ОП. Стажування, дублювання 5. Цільовий інструктаж – на РМ / кабінеті ОП: Інструктажі з ОП. Стажування, дублювання 5. Цільовий інструктаж – на РМ / кабінеті ОП: - Разові роботи - Аварії, стихійні лиха - Роботи за нарядом-допуском - Масові заходи (учням, студентам) Стажування (2 -15 змін), дублювання (4 -6 змін): - Проводяться новоприйнятим після первинного інструктажу під керівництвом досвідчених фахівців. - Оформляється наказом чи розпорядженням по підприємству / підрозділу. Передбачає поповнення знань щодо правил безпечної експлуатації, інструкцій, оволодіння навичками орієнтування у нормальних виробничих умовах, аварійних, пожежних ситуаціях). - Звільнення від стажування / дублювання – наказом керівника за наявності стажу за професією не < 3 років чи при переведенні працівника у споріднений підрозділ.

Інструкції (ДНАОП 0. 00 -4. 5 -98 “Положення про розробку інструкцій з охорони праці”) Інструкції (ДНАОП 0. 00 -4. 5 -98 “Положення про розробку інструкцій з охорони праці”) Інструкції – нормативні акти, що містять обов’язкові для виконання працівниками вимоги з ОП при виконанні ними відповідних робіт чи професійних обов’язків (обов’язкові для всіх міністерств, інших ОДВВ, підприємств усіх форм власності та видів діяльності). Види інструкцій: 1. Інструкції, що відносяться до державних міжгалузевих актів з ОП: - Розробляються для персоналу, що веде вибухові роботи, обслуговує електроустановки, вантажопідіймальні машини і ліфти, котельні установки тощо і для інших працівників, правила безпеки праці яких встановлюються міжгалузевими ДНАОП. - Затверджуються органами державного нагляду з ОП (ОДНОП) за погодженням з міністерствами, іншими ОДВВ. Включаються в Державний реєстр ДНАОП.

Види інструкцій № 2 2. Примірні інструкції: Слугують основою для розробки І, які діють Види інструкцій № 2 2. Примірні інструкції: Слугують основою для розробки І, які діють на підприємстві. Розробляються базовими органами з питань нормотворчої діяльності з ОП, науководослідними, проектно-конструкторськими, проектно-технологічними організаціями, регіональними НМЦ (кабінетами) з ОП тощо за методичної допомоги Нац. НДІ ОП. Затверджуються міністерствами, іншими ОДВВ, науковими, виробничими та іншими об’єднаннями підприємств відповідної компетенції за погодженням з ОДНОП та Нац. НДІ ОП. Приклад: Примірна інструкція з охорони праці для електрозварювальника.

Види інструкцій № 3 3. Інструкції, що діють на підприємстві: - Розробляються на основі Види інструкцій № 3 3. Інструкції, що діють на підприємстві: - Розробляються на основі ДНАОП, примірних інструкцій, технологічної документації підприємства з урахуванням умов виробництва, вимог безпеки тощо. - Затверджуються власником. Контроль за виконанням вимог інструкцій: 1. Власник. 2. Трудовий колектив. Невиконання працівником вимог інструкцій – порушення трудової дисципліни. - Організація вивчення інструкцій працівниками: Регламентується ДНАОП 0. 00 -4. 12 -94 «Типове положення про навчання, інструктажі та перевірку знань з питань охорони праці» .

Зміст та структура інструкцій (І) Обов’язкові розділи інструкцій: . 1. Загальні положення (сфера застосування Зміст та структура інструкцій (І) Обов’язкові розділи інструкцій: . 1. Загальні положення (сфера застосування І, характеристика робочого місця, шкідливих та небезпечних виробничих факторів, технологічних процесів і обладнання, умови та порядок допуску до роботи, правила внутрішнього трудового розпорядку, перелік видів спецодягу та інших ЗІЗ, вимоги санітарних норм і правил особистої гігієни (Сан. НіПОГ). 2. Вимоги безпеки до початку роботи (порядок прийому зміни, підготовки робочого місця, ЗІЗ, перевірки справності інструменту, обладнання тощо, наявності матеріалів та порядок повідомлення власника про виявлені несправності).

Зміст та структура інструкцій (І) Обов’язкові розділи інструкцій: 3. Вимоги безпеки під час виконання Зміст та структура інструкцій (І) Обов’язкові розділи інструкцій: 3. Вимоги безпеки під час виконання роботи (прийоми безпечного виконання робіт, використання обладнання, заборонені методи праці, вимоги стосовно використання ЗІЗ та КЗ, пожежо- та вибухобезпеки, порядок повідомлення про несправності тощо). 4. Вимоги безпеки по завершенні роботи (порядок безпечного відключення обладнання, здачі робочого місця, прибирання відходів, вимоги Сан. НіПОГ, порядок повідомлення…) 5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях (ознаки АС, засоби протидії та попередження, перша медична допомога, порядок повідомлення…). Факультативні розділи І: 1. Вступ (порядок внесення змін та доповнень тощо). 2. Додатки (перелік нормативних актів тощо).