L_10_FinZvit (1).ppt
- Количество слайдов: 35
Тема 10. Фінансова звітність підприємства ПСБО 1 «ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ» , ЗАТВ. НАКАЗОМ МІНФІНУ УКРАЇНИ 07. 02. 2013 № 73. 2. МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗАПОВНЕННЯ ФОРМ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ» , ЗАТВ. НАКАЗОМ МІНФІНУ УКРАЇНИ 28. 03. 2013 № 433. 3. ПОРЯДОК ПОДАННЯ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ, ЗАТВ. ПОСТАНОВОЮ КАБМІНУ УКРАЇНИ ВІД 28 ЛЮТОГО 2000 Р. № 419. 1.
План лекції: 1. Призначення та класифікація звітності підприємства. 2. Основні вимоги до побудови, принципи складання та структура фінансової звітності. 3. Основні етапи підготовки фінансової звітності. 4. Мета, структура і техніка складання Балансу. 5. Мета, структура і техніка складання Звіту про фінансові результати.
1. Призначення та класифікація звітності підприємства.
Основні поняття Бухгалтерська звітність – звітність, що складається на підставі даних бухгалтерського обліку для задоволення потреб певних користувачів. Користувачі звітності – фізичні та юридичні особи, що потребують інформації про діяльність підприємства для прийняття рішень.
Розкриття – надання інформації, Основні поняття яка є суттєвою для користувачів фінансової звітності. Суттєва інформація – інформація, відсутність якої може вплинути на рішення користувачів фінансової звітності. Суттєвість інформації визначається відповідними національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності та керівництвом підприємства.
Статті, які мають суттєву величину і Особливості застосування ознаки суттєвості інформації відрізняються за характером або функціями, слід подавати окремо. Зокрема, не можна об'єднувати такі статті фінансової звітності: монетарні та немонетарні; поточні та непоточні; операційні та неопераційні; відсоткові та невідсоткові. Стаття, яка не є суттєвою для окремого подання її у фінансовому звіті, може бути достатньо суттєвою для окремого розкриття її в примітках до фінансової звітності.
Види звітності підприємства Ознаки групування за призначенням за видами діяльності за формою власності за періодичністю за розміром Види звітності фінансова, податкова, з пенсійного та соціального страхування, статистична, відомча, внутрішня тощо готелі, туристичні фірми, торговельні підприємства, банки, будівельні, страхові … державні, комунальні, колективні місячна, квартальна, річна (піврічна) загальні та спрощені
Види звітності за періодом складання Проміжна (місячна, квартальна) звітність, яка охоплює певний період, складається наростаючим підсумком з початку звітного року.
2. Основні вимоги до побудови, принципи складання та структура фінансової звітності
ПСБО 1 визначають мету, склад і принципи підготовки фінансової звітності та вимоги до визнання і розкриття її елементів. Фінансова звітність – бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період.
Кому подається фінансова звітність? органам, до сфери управління яких належать підприємства, трудовим колективам на їх вимогу, власникам (засновникам) відповідно до установчих документів, згідно із законодавством - іншим органам та користувачам, зокрема: органам державної статистики, державної податкової служби у порядку, передбаченому ПКУ (платники податку на прибуток) - ст. 46 ПКУ.
Квартальна фінансова звітність (крім зведеної та консолідованої) – не пізніше 25 числа місяця, що настає за фінансова звітним кварталом, звітність? Річна - не пізніше 9 лютого наступного за звітним роком. Коли подається Квартальна або річна фінансова звітність – органові ДПС у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток підприємств (стаття 49. п. 49. 18).
Загальні вимоги до фінансової звітності підприємств Інформація, яка надається у фінансовій звітності, повинна бути дохідлива і зрозуміла її користувачам за умови, що вони мають достатні знання та заінтересовані у сприйнятті цієї інформації. Фінансова звітність повинна містити лише доречну інформацію, яка впливає на прийняття рішень користувачами, дає змогу вчасно оцінити минулі, теперішні та майбутні події, підтвердити та скоригувати їхні оцінки, зроблені у минулому.
ПАТ, банками, страховиками Фінансова звітність та консолідована фінансова звітність складають за МСФЗ починаючи з 1 січня 2012 р. , кредитні спілки - з 1 січня 2014 р. , підприємства, які провадять господарську діяльність у сфері: надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення, за винятком діяльності з управління активами, а також недержавне пенсійне забезпечення - з 1 січня 2013 р. ; допоміжна діяльність у сферах фінансових послуг і страхування , а також діяльність з управління активами - з 1 січня 2014 р. підприємства, які прийняли таке рішення (закріплене в обліковій політиці) самостійно.
Загальні вимоги до фінансової звітності підприємств Фінансова звітність повинна бути достовірною. Інформація, наведена у фінансовій звітності, є достовірною, якщо вона не містить помилок та перекручень, які здатні вплинути на рішення користувачів звітності. Фінансова звітність повинна надавати користувачам можливість порівнювати: фінансові звіти підприємства за різні періоди; фінансові звіти різних підприємств.
автономності підприємства, за яким кожне підприємство розглядається як юридична особа, що відокремлена від власників; тому особисте майно і зобов’язання власників не повинні відображатись у фінансовій звітності підприємства; Фінансова звітність підприємства формується з дотриманням таких ПРИНЦИПІВ: безперервності діяльності, що передбачає оцінку активів і зобов’язань підприємства, виходячи з припущення, що його діяльність триватиме далі; періодичності, що припускає розподіл діяльності підприємства на певні періоди з метою складання фінансової звітності; історичної (фактичної) собівартості, що визначає пріоритет оцінки активів, виходячи з витрат на їх виробництво та придбання; нарахування та відповідності доходів і витрат, за яким для визначення фінансового результату звітного періоду слід порівняти доходи звітного періоду з витратами, які були здійснені для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в обліку і звітності у момент їх виникнення, незалежно від часу надходження і сплати грошей; повного висвітлення, згідно з яким фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки операцій та подій, яка може вплинути на рішення, що приймаються на її основі; послідовності, який передбачає постійне (із року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики. Зміна облікової політики повинна бути обґрунтована і розкрита у фінансовій звітності; обачності, згідно з яким методи оцінки, що застосовуються в бухгалтерському обліку, повинні запобігати заниженню оцінки зобов’язань та витрат і завищенню оцінки активів і доходів підприємства; превалювання сутності над формою, за яким операції повинні обліковуватись відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми; єдиного грошового вимірника, який передбачає вимірювання та узагальнення всіх операцій підприємства у його фінансовій звітності в єдиній грошовій одиниці.
Форми фінансової звітності Баланс – звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи, зобов’язання і власний капітал Звіт про власний капітал – звіт, який відображає зміни у складі власного капіталу підприємства протягом звітного періоду; Звіт про рух грошових коштів – звіт, який відображає надходження і вибуття грошових коштів протягом звітного періоду в результаті операційної, інвестиційної та фінансової діяльності; Звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) – звіт про доходи, витрати, фінансові результати та сукупний дохід
встановлена скорочена за Для суб’єктів показниками фінансова малого звітність у складі балансу і підприємництва звіту про фінансові і представництв результати, форма і порядок іноземних складання яких суб’єктів визначаються ПСБО 25 господарської «Фінансовий звіт суб’єкта діяльності малого підприємництва» .
Склад статей фінансових звітів Підприємства можуть визначати самостійно, тобто: не наводити статей, які передбачені у формах фінансової звітності, затверджених ПСБО, у разі якщо за ними відсутня інформація до розкриття (крім випадків, коли така інформація була в попередньому звітному періоді), включати до фінансових звітів додаткові статті, у разі якщо стаття відповідає таким критеріям: інформація є суттєвою; оцінка статті може бути достовірно визначена
Міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ) Фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності складають підприємства, які відповідно до законодавства зобов’язані їх застосовувати, а також ті, які прийняли таке рішення (закріплене в обліковій політиці) самостійно.
3. Основні етапи підготовки фінансової звітності.
ЕТАПИ ОБЛІКОВОГО ЦИКЛУ: 1. Відображення операцій у первинних документах. 2. Аналіз операції, визнання та оцінка об'єктів обліку, відображення операції у регістрах бухгалтерського обліку протягом звітного періоду. 3. Інвентаризації об'єктів обліку і внесення корегуючих записів до регістрів бухгалтерського обліку. 4. Закриття рахунків доходів та витрат. 5. Узагальнення даних облікових регістрів і заповнення Головної книги. 6. Складання оборотно-сальдового балансу. 7. Складання фінансової звітності
4. Мета, структура і техніка складання Балансу.
Баланс підприємства складається на Мета, структура і техніка складання Балансу кінець останнього дня звітного періоду. У балансі відображаються активи, зобов’язання та власний капітал підприємства. Для визначання суттєвості окремих об'єктів обліку, що відносяться до активів, зобов'язань і власного капіталу підприємства, за орієнтовний поріг суттєвості приймається величина у 5 % від підсумку відповідно всіх активів, всіх зобов'язань і власного капіталу.
Актив I. Необоротні активи Зміна структури Балансу II. Оборотні активи …Витрати майбутніх періодів III. Необоротні активи, утримувані для продажу, та групи вибуття Пасив I. Власний капітал II. Довгострокові зобов’язання і забезпечення IІІ. Поточні зобов’язання і забезпечення ІV. Зобов’язання, пов’язані з необоротними активами, утримуваними для продажу, та
Допоміжні статті Балансу Основна стаття Допоміжні статті Запаси Виробничі запаси. Незавершене виробництво. Готова продукція. Товари. Гроші та їх еквіваленти Готівка. Гроші на рахунках в банку. Додатковий капітал Емісійний дохід. Накопичені курсові різниці Цільове фінансування Благодійна допомога Поточна поточна кредиторська заборгованість з податку на заборгованість за прибуток розрахунками з бюджетом
Допоміжні статті Балансу Основна стаття Допоміжні статті Векселі одержані Векселі видані Поточна кредиторська заборгованість за одержаними авансами Поточна кредиторська заборгованість за розрахунками з учасниками
Оцінка статтей Балансу Стаття Метод оцінки Дебіторська скоригована на заборгованість за резерв сумнівних продукцію товари, боргів (нетто) роботи, послуги Показники дебіторської заборгованості за вартістю, яка визначається згідно з ПСБО 10 «Дебіторська заборгованість» Товари без суми торгових націнок вартість залишків товарів
Зміна структури розділів Балансу I. Власний капітал Зареєстрований капітал Капітал у дооцінках Додатковий капітал Резервний капітал Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) Неоплачений капітал Вилучений капітал
5. Мета, структура і техніка складання Звіту про фінансові результати.
Звіт про фінансові результати У звіті про фінансові результати розкривається інформація про доходи, витрати, прибутки і збитки, інший сукупний дохід та сукупний дохід підприємства за звітний період. Для визначення суттєвості окремих видів доходів і витрат орієнтовним порогом рекомендується величина, що дорівнює 2 відсоткам чистого прибутку (збитку) підприємства.
Структура Звіту про фінансові результати І. Фінансові результати II. Сукупний дохід III. Елементи операційних витрат ІV. Розрахунок показників прибутковості акцій
Структура розділу І. Фінансові результати ТРП - товарів, робіт, послуг Чистий дохід від реалізації продукції (ТРП) Собівартість реалізованої продукції (ТРП) Валовий: прибуток / збиток Інші операційні доходи Адміністративні витрати Витрати на збут Інші операційні витрати Фінансовий результат від операційної діяльності: прибуток / збиток Фінансовий результат до оподаткування Витрати (дохід) з податку на прибуток Прибуток (збиток) від припиненої діяльності після оподаткування Чистий фінансовий результат: прибуток / збиток
Стаття Особливості розрахунку окремих статей Зміст статті Чистий дохід від реалізації продукції (ТРП) дохід (виручка) від реалізації продукції, ТРП (у т. ч. платежі від оренди об’єктів інвестиційної нерухомості) за вирахуванням наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів Собівартість реалізованої продукції (ТРП) виробнича собівартість реалізованої продукції (РП) та/або собівартість реалізованих товарів
Дооцінка (уцінка) необоротних активів Структура розділу ІІ. СУКУПНИЙ ДОХІД 2400 Дооцінка (уцінка) фінансових інструментів 2405 Накопичені курсові різниці 2410 Частка іншого сукупного доходу асоційованих та спільних підприємств 2415 Інший сукупний дохід 2445 Інший сукупний дохід до оподаткування 2450 Податок на прибуток, пов’язаний з іншим сукупним доходом 2455 Інший сукупний дохід після оподаткування 2460 Сукупний дохід (сума рядків 2350, 2355 та 2460) 2465
L_10_FinZvit (1).ppt