OP_Lektsia1.ppt
- Количество слайдов: 26
Тема 1. Загальні питання, правові та організаційні основи охорони праці План лекції: 1. Соціально-економічні, медико-демографічні та історичні аспекти охорони праці. 2. Основні поняття, терміни та визначення в галузі охорони праці. 3. Конституційні засади охорони праці в Україні. 4. Основні положення Закону України «Про охорону праці» . Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці. 5. Міжнародні механізми забезпечення права людини на охорону праці.
Семінарське заняття № 1 1. Стан охорони праці в Україні та світі. Причини незадовільного стану охорони праці в Україні. 2. Принципи державної політики України у сфері охорони праці та механізми її реалізації. 3. Гарантії прав працівників на охорону праці, пільги і компенсації. 4. Охорона праці жінок, неповнолітніх та інвалідів.
Причини незадовільного стану охорони праці в Україні (МОП): Недостатня підготовка працівників і роботодавців з питань ОП. Відсутність належного контролю за станом безпеки на робочих місцях. Недостатнє забезпечення працюючих засобами індивідуального і колективного захисту. Спрацьованість засобів виробництва.
«Охорона праці. Терміни та визначення» (ДСТУ 2293 -93) Умови праці – сукупність факторів виробничого середовища (ВС) і трудового процесу, які впливають на здоров’я і працездатність людини в процесі її професійної діяльності. Небезпечний виробничий фактор (ВФ) – ВФ, дія якого за певних умов може призвести до травм, отруєння, іншого раптового погіршення здоров’я або смерті працівника.
Охорона праці. Терміни та визначення» (ДСТУ 2293 -93) Шкідливий ВФ – чинник, дія якого за певних умов може призвести до захворювання, зниження працездатності і (або) негативного впливу на здоров’я нащадків. Професійне захворювання – патологічний стан людини, зумовлений впливом на організм несприятливих факторів виробничого середовища. Охорона праці – це система правових, соціальноекономічних, організаційно-технічних, санітарногігієнічних та лікувально-профілактичних заходів і засобів, спрямованих на збереження здоров’я та працездатності людини в процесі трудової діяльності.
Система заходів і засобів, спрямованих на збереження здоров’я та працездатності людини в процесі трудової діяльності 1. Правові: §Конституція України(1996 р. ) §Закони України: «Про охорону праці» (1992 р. ), § «Про пожежну безпеку» (1993 р. ), § «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (1994 р. ), § «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (1999/2001 рр. ) §ДНАОП (правила, норми, положення, інструкції, переліки тощо), ДСТУ, ГОСТ ССБТ, Сан. Ни. П, ДСан. ПіН, ДСН, СНи. П/ДБН
Система заходів і засобів, спрямованих на збереження здоров’я та працездатності людини в процесі праці 2. Організаційно-технічні: - Регламентація тривалості робочого дня, додаткові перерви, використання засобів безпеки тощо. 3. Соціально-економічні: - Спрямування коштів на придбання засобів безпеки, оновлення техніки тощо. 4. Лікувально-профілактичні: - Підсолена вода для працівників гарячих цехів, молоко – для робочих, що працюють у шкідливих умовах, лікування тощо. 5. Санітарно-гігієнічні: - Обгрунтування, регламентація, контроль умов праці та виробничих процесів, приведення їх до нормативних вимог тощо.
Структура шкідливих і небезпечних ВФ (ГОСТ 12. 0. 003 -74): Фізичні: - Рухомі машини, механізми, запиленість, загазованість повітря, іонізація, шум, вібрація тощо Хімічні: - Загальнотоксичні (ртуть, СО 2, толуол) ü - Подразнюючі (хлор, аміак) ü - Сенсибілізуючі (лаки, розчинники) ü - Канцерогенні (азбест, тютюн) ü - Мутагенні (радіоактивні сполуки, свинець) ü - Репродуктивної дії (бензол, свинець, марганець, тютюн) Біологічні: - Патогенні мікроби, продукти їх життєдіяльності, рослини, тварини. Психофізіологічні: ü - Фізичні перевантаження (статичні, динамічні) ü - Нервово-психічні перевантаження.
Історичні аспекти охорони праці Гіпократ (460 -377 рр. до н. е. ): Трактати “Про повітря, води та місцевості”, “Про здоровий спосіб життя”. Авіценна (980 -1037 рр. ): “Канон лікарської науки”. Георг Агрікола (1494 -1556): “Про рудну справу і металургію” (1556). Бернардіно Рамацціні (1633 -1714): “Про хвороби ремісників” (1700). “Ізборник Святослава” (11 ст. ). “Пролог” (12 -13 ст. ). М. В. Ломоносов(1711 -1765): “Про перші засади металургії або рудної справи”, “Про вільний рух повітря, в рудниках запримічений”. І. М. Сєченов (1829 -1905): “Фізіологічні критерії для встановлення тривалості робочого дня” (1895). 1897 р. у Росії введено обмеження у 11, 5 годин за зміну.
Конституція України, 1996 р. Ст. 43. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Використання примусової праці забороняється. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Ст. 44. Ті, хто працює, мають право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів…з урахуванням необхідності забезпечення національної безпеки, охорони здоров’я, прав і свобод інших людей. Заборона страйку можлива лише на підставі закону.
Конституція України, 1996 р. Ст. 45. Кожен, хто працює, має право на відпочинок. Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, оплачуваної щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій, скороченої тривалості роботи в нічний час. Ст. 46. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості та інших випадках. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про охорону праці» , 1992 р. Гарантії прав громадян на охорону праці (ОП) Ст. 5. Права громадян на ОП при укладанні трудового договору (ТД): Умови ТД на можуть містити положень, які не відповідають законодавчим та іншим нормативним актам про ОП. При укладанні ТД громадянин має бути проінформований власником під розписку про: умови праці, наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, можливі наслідки їх впливу на здоров’я, права на пільги і компенсації. Усі працівники підлягають обов’язковому державному соціальному страхуванню від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Закон України «Про охорону праці» , 1992 р. Ст. 6. Права працівників на ОП під час роботи на підприємстві : Працівник має право відмовитись від дорученої роботи, якщо створилась виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров’я, для оточуючих або для виробничого чи навколишнього природного середовища. Факт наявності такої ситуації підтверджується спеціалістами з ОП, представниками профкому працівника (Уп. ТК), страхового експерта з ОП. За період простою – середній заробіток.
Закон України «Про охорону праці» , 1992 р. Ст. 7. Права працівників на пільги та компенсації за важкі та шкідливі умови праці Працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці: Безоплатно забезпечуються лікувальнопрофілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними продуктами, газованою солоною водою. Мають право на оплачувані перерви санітарнооздоровчого призначення. Скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі тощо. Власник може за свої кошти додатково встановлювати працівникам пільги та компенсації, не передбачені законодавством (відповідно до колективного договору (КД) чи ТД).
Закон України «Про охорону праці» , 1992 р. Ст. 8. Забезпечення працівників спецодягом, іншими засобами індивідуального захисту, миючими та знешкоджуючими засобами – безкоштовно, за встановленими нормами. Власник може додатково видавати працівнику відповідні засоби індивідуального захисту відповідно до КД. Ст. 9. Відшкодування власником шкоди працівникам у разі ушкодження їх здоров’я або у випадку їх смерті – фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідно до закону. Власник може здійснювати додаткові виплати постраждалим та членам їх сімей за рахунок власних коштів відповідно до КД чи ТД.
Закон України «Про охорону праці» , 1992 р. Ст. 14. Обов’язки працівника виконувати вимоги нормативних актів з ОП Працівник зобов’язаний: Знати і виконувати вимоги нормативних актів з ОП, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням. Користуватися засобами колективного та індивідуального захисту. Додержуватись зобов’язань щодо ОП, передбачених КД (ТД) та правилами внутрішнього трудового розпорядку. Проходити в установленому порядку попередні (при прийнятті на роботу) та періодичні (впродовж трудової діяльності) медичні огляди.
Закон України «Про охорону праці» , 1992 р. Ст. 17. Обов’язкові медичні огляди (ОМО) працівників певних категорій (ст. 17) Власник зобов’язаний за свої кошти організувати проведення медичних оглядів працівників, зайнятих на важких, шкідливих та небезпечних роботах або таких, де є потреба у професійному доборі; Організувати проведення щорічного ОМО осіб віком до 21 року. За результатами медоглядів власник має забезпечити відповідні оздоровчі заходи. За ухилення від проходження ОМО – дисциплінарна відповідальність, відсторонення від роботи без збереження заробітної плати. Власник зобов’язаний забезпечити за свій рахунок позачерговий медичний огляд працівників: за аргументованою заявою працівника; за власною ініціативою, якщо стан здоров’я працівника не дозволяє йому виконувати його трудові обов’язки. Під час проходження медогляду за працівниками зберігається місце роботи та середній заробіток.
Закон України «Про охорону праці» , 1992 р. Охорона праці жінок Ст. 10, КЗп. П: Забороняється праця жінок на важких, шкідливих, небезпечних, підземних роботах ( крім деяких підземних – нефізичних, санітарно-побутових). Наказ МОЗ № 241 від 10. 12. 1993 р. : Граничні норми підіймання та переміщення вантажів: при чергуванні з іншими роботами (до 2 разів на год. ) – 10 кг; Постійно протягом зміни – 7 кг. Сумарна вага переміщуваного вантажу протягом год. : - З робочої поверхні – 350 кг; - З підлоги – 175 кг. Ст. 175 КЗп. П: Робота у нічний час не допускається (з 22. 00 до 6. 00), за винятком галузей, де це зумовлено необхідністю (як тимчасовий захід). Ст. 176 КЗп. П: Вагітні, жінки, що мають дітей віком до трьох років: забороняються нічні, надурочні роботи, відрядження, роботи у вихідні дні.
Охорона праці жінок Ст. 177 КЗп. П: - Жінки з дітьми від 3 до 14 років або з дітьми-інвалідами: не залучаються до надурочних робіт, відряджень без їх згоди. Ст. 178, 181 КЗп. П: - Вагітні: зниження норм виробітку та обслуговування, переведення на легшу роботу…; Оплачувана відпустка (70 днів до і 56 – після пологів). За бажанням жінки: - відпустка до досягнення дитиною 3 р. ; Додаткова неоплачувана – до 6 років (час цих відпусток – у загальний, безперервний стаж, стаж за спеціальністю). Працюючим жінкам, що мають 2 і більше дітей віком до 15 р. або дитину-інваліда: - щорічна додаткова оплачувана відпустка у 5 календарних днів (за бажанням жінки). Ст. 184 КЗп. П: - Звільняти жінок, що мають дітей віком до 3 ( 6 ) років не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, але з обов’язковим працевлаштуванням. Забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу, знижувати їм зарплатню за мотивів, пов’язаних з
Охорона праці неповнолітніх Конституція України, ст. 43: - Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров’я роботах не допускається. Ст. 11 закону «Про охорону праці» : - Не допускається залучення неповнолітніх до важких, шкідливих, небезпечних, підземних, нічних, надурочних робіт та праці у вихідні. Наказ МОЗ № 46 від 31. 03. 1994 р. : - ”Перелік важких робіт та робіт із шкідливими і…”. Ст. 188 КЗп. П: - Не допускається прийняття на роботу осіб віком до 16 років. Як виняток, приймаються особи, які досягнули 15 років, за згодою одного з батьків або особи, що його замінює. -Допускається прийняття на легку роботу 14 -річних учнів ЗОШ, ПТНЗ і ССНЗ, у позанавчальний час за згодою одного з батьків або особи, що його замінює
Охорона праці неповнолітніх Ст. 194 КЗп. П: Скорочений 36 -годинний робочий тиждень – для неповнолітніх віком 16 -18 р. ; Для 15 -річних – 24 -годинний. Зарплатня – як при повнотривалій роботі. Ст. 195 КЗп. П: Щорічні відпустки – влітку або за бажанням, тривалість – календарний міс. Ст. 198 КЗп. П: Звільнення з ініціативи власника – лише за згодою районної (міської) комісії у справах неповнолітніх. Граничні норми підіймання та переміщення вантажів неповнолітніми (наказ МОЗУ від 22. 03. 1996 р. № 59) Граничні норми ваги вантажу, кг Вік, років Короткочасна робота Тривала робота юнаки дівчата 14 5 2, 5 - - 15 12 6 8, 4 4, 2 16 14 7 11, 2 5, 6 17 16 8 12, 6 6, 3
Закон України «Про охорону праці» , 1992 р. Ст. 12 Охорона праці інвалідів: Підприємства, що використовують працю інвалідів, зобов’язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій МСЕК та індивідуальних програм реабілітації, організувати навчання, перекваліфікацію, працевлаштування, застосовувати додаткові заходи безпеки праці. Надурочні та нічні роботи не допускаються.
Відповідальність за порушення вимог з ОП Дисциплінарна відповідальність. Види дисциплінарних стягнень (ДС) – догана, звільнення з роботи. Право накладання ДС – за органом, що приймає працівника на роботу. За кожне порушення – 1 ДС. Адміністративна відповідальність. Накладається на посадових осіб у вигляді грошового штрафу. Право накладання стягнення – за державними органами нагляду і контролю. Матеріальна відповідальність(МВ). Працівник несе МВ лише за пряму дійсну шкоду і за умови, коли вона заподіяна підприємству протиправними діями (бездіяльністю) працівника. МВ накладається незалежно від притягнення працівника до інших видів відповідальності. Власник несе МВ за заподіяну шкоду працівникові, якщо не доведе, що шкода заподіяна внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого. Кримінальна відповідальність. Настає за умови, якщо порушення вимог законодавства, нормативних актів з ОП створило небезпеку для життя і здоров’я громадян. Визначається в судовому порядку.
Суб’єкти та механізми міжнародної співпраці у сфері охорони праці. Міжнародна організація праці (МОП): Конвенції, рекомендації, проекти, система контролю за виконанням їх. Доповіді держав-учасниць про застосування конвенцій, рекомендацій. Інформування про стан законодавства і практики щодо нератифікованих конвенцій. ЄС: - Проекти ( «Сприяння у забезпеченні охорони праці в Україні» ); - Директиви. СНД: - Удосконалення Системи стандартів безпеки праці. ВООЗ: - Здоров’я-21, Здоров’я-2020.
Стратегія ВООЗ «ЗДОРОВ’Я – 21 (1999 р. ) Завдання № 9 Зменшення травматизму як наслідку насильства та нещасних випадків: - Зменшити показники дорожно-транспортних травм щонайменше на 30%. - На 50% - в результаті нещасних випадків на робочих місцях, вдома, під час відпочинку. Завдання № 13 Умови здорового середовища вдома, у школах, на робочих місцях та в місцевих громадах. До 2015 року: - Мінімум 50% міст, громад – члени мережі «Здорові міста» - 10% великих і середніх компаній – «Здорові компанії/підприємства» . Стратегії для виконання завдання: Міжсекторні механізми для забезпечення більш здорових житлових приміщень, шкіл, робочих місць та міст.
Цілі тисячоліття в області розвитку (резолюція № 55/2 Генеральної Асамблеї ООН, 8 вересня 2000 р. ) Завдання № 3 Розвиток та боротьба з бідністю: - Молодим – достойну і продуктивну працю. Завдання № 4: Охорона нашого спільного навколишнього середовища: - Зменшити кількість антропогенних катастроф.