Tema_1.ppt
- Количество слайдов: 29
ТЕМА 1: ТЕОРЕТИЧНІ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНІ ОСНОВИ ФІНАНСОВОГО МЕНЕДЖМЕНТУ План 1. Необхідність, сутність, цілі та завдання фінансового менеджменту. Принципи фінансового менеджменту. 2. Суб’єкти та об’єкти фінансового менеджменту. Функції фінансового менеджменту. 3. Поняття механізму фінансового менеджменту, його елементи.
Мета і завдання вивчення теми Мета: обґрунтувати теоретичні та організаційні основи фінансового менеджменту. Завдання: 1) визначити сутність, цілі та завдання фінансового менеджменту, а також дати характеристику його принципів; 2) визначити суб'єктів та об'єкти фінансового менеджменту, а також функції фінансового менеджменту, які їм відповідають; 3) визначити суть механізму фінансового менеджменту та дати характеристику його елементів.
Роль фінансового менеджменту В умовах ринкової економіки конкурентоспроможність будь-якого підприємства може забезпечити тільки ефективне управління рухом його фінансових ресурсів. Для того, щоб раціонально керувати рухом фінансових ресурсів, необхідно знати методологію фінансового менеджменту і володіти умінням використовувати її на практиці.
Сфери фінансового менеджменту Сьогодні світ бізнесу доволі різноманітний – підприємства ведуть свій бізнес у таких галузях як виробництво, торгівля, фінанси та надання послуг. Загальним для успішного функціонування всіх підприємств є правильне прийняття рішень у таких сферах: 1) фінансова діяльність підприємства (виважене фінансування бізнесу, свідоме поєднання користі та ризику при використанні зовнішніх джерел фінансування); 2) операційна діяльність підприємства (одержання прибутку від поточної діяльності завдяки ефективному використанню ресурсів); 3) інвестиційна діяльність підприємства (вибір і використання інвестицій на підставі ґрунтовного економічного аналізу та менеджменту).
Необхідність фінансового менеджменту У сучасних умовах господарювання до управління фінансовими ресурсами підприємств висуваються нові вимоги, об’єктивно зростає роль фінансового менеджменту. Раціонально побудована система фінансового менеджменту забезпечує своєчасну адаптацію підприємства до змін умов діяльності, підсилює його розвиток, інвестиційну активність тощо. Ефективно функціонуюча система фінансового менеджменту гарантує вирішення таких завдань: забезпечення високої фінансової стійкості підприємства в процесі його розвитку; оптимізація грошового обороту та підтримання постійної платоспроможності підприємства; мінімізація фінансових ризиків підприємства тощо.
Відмінність між поняттями “управління фінансами” та “фінансовий менеджмент” У науковій літературі сформовано дві позиції стосовно визначення понять “управління фінансами” та “фінансовий менеджмент”: 1) Поняття “управління фінансами” та “фінансовий менеджмент” не можна ототожнювати, їхній зміст є різним. Поняття “управління фінансами” застосовують на рівні держави чи галузі, а поняття “фінансовий менеджмент” – на рівні підприємств різних організаційно-правових форм і форм власності. 2) Поняття “фінансовий менеджмент” можна застосовувати тільки тоді, коли мова йде про бізнес, тобто при управлінні фінансово-економічними процесами комерційної організації. Поняття “управління фінансами” є ширшим у порівнянні з поняттям “фінансовий менеджмент”, оскільки його застосовують як на рівні держави, так і на рівні комерційних і некомерційних організацій.
Складові поняття “фінансовий менеджмент” Поняття “фінансовий менеджмент” поєднує категорію “фінанси” і термін “менеджмент”. Термін “менеджмент” тлумачиться як управління, керівництво тощо. У вітчизняній та зарубіжній літературі є багато авторських визначень даного терміну, зважаючи на його багатозначність. Зокрема, під менеджментом розуміють структуру управління підприємством, тобто його ієрархію і всіх менеджерів вищої, середньої та низової ланок. Інше визначення менеджменту полягає в поточному процесі виконання функції управління підприємством. Під менеджментом також мають на увазі цілеспрямований вплив на роботу працівників підприємства для повного досягнення визначених цілей шляхом використання наявних ресурсів. Натомість, під фінансами підприємств розуміють грошові відносини, які пов’язані з формуванням і використанням капіталу, доходів, грошових фондів у процесі їх кругообороту та виражені у формі грошових потоків.
Визначення поняття “фінансовий менеджмент” у навчальних джерелах
Визначення поняття “фінансовий менеджмент” у навчальних джерелах
Визначення поняття “фінансовий менеджмент” Єдиного підходу до визначення поняття “фінансовий менеджмент” немає. Найчастіше під фінансовим менеджментом мається на увазі комплекс управлінських заходів, спрямованих на процеси формування, розподілу та використання фінансових ресурсів суб’єктів господарювання і оптимізацію обороту їхніх коштів. Наступне визначення фінансового менеджменту також вважається найбільш поширеним, тому найчастіше цитованим. Фінансовий менеджмент – це система принципів і методів розробки та реалізації управлінських рішень щодо формування, розподілу і використання фінансових ресурсів підприємства та оптимізації обороту його грошових коштів (автор – Кнейслер О. В. ).
Визначення цілі фінансового менеджменту Серед різних підходів до визначення цілі фінансового менеджменту доцільно виділити такі підходи: 1) максимізація добробуту власників підприємства в поточному та наступному періодах, зростання достатку акціонерів; 2) одержання максимальної вигоди від діяльності підприємства в інтересах його власників; 3) зростання добробуту власників капіталу підприємства, що реалізується в підвищенні ринкової вартості підприємства або його акцій.
Основні завдання фінансового менеджменту До основних завдань фінансового менеджменту належать такі: 1) Формування фінансових ресурсів у достатньому обсязі та ефективне їх використання за всіма напрямками господарської діяльності підприємства. Для виконання цього завдання необхідно: визначити потребу в фінансових ресурсах; максимізувати обсяг власних фінансових ресурсів, які сформовані за рахунок внутрішніх джерел; встановити доцільність формування власних фінансових ресурсів за допомогою зовнішніх джерел; здійснити оптимальний розподіл фінансових ресурсів за різними напрямками (виробничий та соціальний розвиток підприємства, виплата дивідендів власникам акцій тощо).
Основні завдання фінансового менеджменту 2) Оптимізація грошового обороту та забезпечення постійної платоспроможності підприємства. Для виконання цього завдання необхідно: здійснювати ефективне управління грошовими потоками; синхронізувати обсяги поступлень і витрачань грошових коштів; підтримувати необхідний рівень ліквідності оборотних активів тощо. 3) Забезпечення отримання максимального обсягу прибутку підприємства. При цьому отримання максимального обсягу прибутку підприємства супроводжується зростанням рівня фінансових ризиків. 4) Забезпечення мінімізації рівня фінансових ризиків підприємства. При цьому знизити рівень фінансових ризиків підприємства можна шляхом диверсифікації всіх видів його господарської діяльності, профілактики та уникнення окремих видів фінансових ризиків, їх внутрішнього і зовнішнього страхування.
Основні завдання фінансового менеджменту 5) Забезпечення високої фінансової стійкості підприємства в процесі його розвитку. Для виконання цього завдання слід здійснювати ефективну політику фінансування господарської діяльності підприємства, управління формуванням фінансових ресурсів, оптимізацію фінансової структури підприємства. 6) Забезпечення реалізації економічних інтересів суб’єктів фінансових відносин. Для виконання цього завдання слід здійснювати ефективне управління активами підприємства, оптимізацію їх обсягу, складу та структури.
Принципи фінансового менеджменту
Принципи фінансового менеджменту
Форми прояву фінансового менеджменту Фінансовий менеджмент має різні форми прояву: його розглядають з інституційної, організаційно-правової та функціональної позицій. З інституційної позиції фінансовий менеджмент – це орган (апарат) управління (фінансова дирекція на чолі з фінансовим директором чи головним фінансовим менеджером). Зокрема, фінансові менеджери несуть відповідальність за визначення проблем фінансового характеру, аналіз доцільності вибору конкретного рішення з наявних альтернативних варіантів, виконання прийнятого рішення, здійснення оперативної фінансової діяльності. З організаційно-правової позиції фінансовий менеджмент – це вид (форма) підприємницької діяльності. Фінансовий менеджмент як форма підприємництва передбачає творчий підхід до вирішення проблем фінансового характеру, використання наукових підходів до планування та управління, фінансового аналізу, застосування нововведень (інновацій).
Форми прояву фінансового менеджменту З функціональної позиції фінансовий менеджмент – це система управління, яка складається з двох підсистем: керуючої (суб’єкт управління) і керованої (об’єкт управління). Фінансовий менеджмент як система управління фінансами підприємства являє собою процес розробки мети управління його фінансами та її досягнення за допомогою методів і важелів фінансового механізму. В межах цієї системи вирішуються такі завдання: а) якою має бути величина та оптимальний склад активів, щоб досягти поставленої мети підприємницької діяльності; б) де знайти джерела фінансування і як оптимально сформувати їхню цільову структуру; в) як організувати поточне та перспективне управління фінансовою діяльністю, щоб забезпечити платоспроможність і фінансову стійкість підприємства.
Суб’єкти та об’єкти фінансового менеджменту Суб’єктами управління на підприємстві є апарат управління підприємством (служба фінансового менеджера) та власники підприємства (засновники, збори акціонерів). Об’єктами управління є фінанси підприємства та його фінансова діяльність. Також об'єктами управління можуть бути: грошові та фінансові потоки, кругообіг капіталу, активи, інвестиції, прибуток, фінансовий стан, організація фінансових відносин між учасниками господарського процесу.
Функції фінансового менеджменту як суб’єкта управління
Функції фінансового менеджменту як суб’єкта управління
Функції фінансового менеджменту як об’єкта управління
Функції фінансового менеджменту як об’єкта управління
Підходи до визначення сутності фінансового механізму У спеціальній навчальній літературі запропоновано два підходи до визначення сутності фінансового механізму: 1) Перший підхід полягає в тому, що під фінансовим механізмом розуміють безпосередньо функціонування фінансів підприємств. Матеріальним відображенням фінансових відносин є грошові потоки. Організація цих потоків, порядок їх здійснення відбуваються за певними правилами, напрямками. Такий підхід до визначення сутності фінансового механізму відображає внутрішню організацію функціонування фінансів підприємств. 2) Другий підхід полягає в тому, що під фінансовим механізмом розуміють сукупність методів, форм, інструментів, прийомів і важелів впливу на стан та розвиток підприємства. Такий підхід до визначення сутності фінансового механізму відображає зовнішню організацію функціонування фінансів підприємств.
Визначення та елементи фінансового механізму підприємства Фінансовий механізм підприємства – це сукупність методів реалізації економічних інтересів суб’єктів фінансових відносин шляхом фінансового впливу на соціальноекономічний розвиток підприємства. Елементами фінансового механізму підприємства є такі: 1) Фінансове забезпечення полягає у виділенні обсягу фінансових ресурсів на вирішення завдань фінансової політики підприємства. Фінансове забезпечення здійснюється за допомогою таких фінансових інструментів: самофінансування; акціонерний (статутний) капітал; кредитування; безповоротне фінансування.
Визначення та елементи фінансового механізму підприємства 2) Фінансове регулювання здійснюється за допомогою таких фінансових інструментів: а) податки, внески, відрахування; б) банківські позички, бюджетні субсидії. Фінансові інструменти групи а) застосовуються в процесі вилучення частини доходів, а фінансові інструменти групи б) – при збільшенні доходів. 3) Фінансові індикатори включають фінансові показники та фінансові коефіцієнти. Фінансові показники характеризують кількісну сторону фінансових відносин і відображають обсяги фінансових операцій, що дає змогу оцінити масштаби фінансової діяльності підприємства. За допомогою фінансових коефіцієнтів як відносних фінансових показників можна оцінити фінансову діяльність підприємства.
Визначення та елементи механізму фінансового менеджменту Механізм фінансового менеджменту – це система елементів, які регулюють процес розробки та реалізації управлінських рішень, пов’язаних з фінансовою діяльністю підприємства. До складу механізму фінансового менеджменту входять такі елементи: 1) Державне нормативно-правове регулювання фінансової діяльності підприємства. Внутрішня фінансова політика держави реалізується через прийняття законодавчих актів і нормативно-правових документів, які регулюють фінансову діяльність підприємства. 2) Ринковий механізм регулювання фінансової діяльності підприємства. Такий механізм формується в межах фінансового ринку (його видів і сегментів) та забезпечує регулювання фінансової діяльності підприємства.
Визначення та елементи механізму фінансового менеджменту 3) Внутрішній механізм регулювання фінансової діяльності підприємства. Такий механізм формується в межах підприємства та його функціонування забезпечує вирішення завдань фінансової діяльності підприємства. 4) Система методів і прийомів, які застосовуються під час управління фінансовою діяльністю підприємства. До основних методів, які застосовуються в процесі аналізу, планування та контролю за фінансовою діяльністю підприємства, належать такі: техніко-економічних розрахунків, балансовий, економіко-статистичні, економікоматематичні, порівняння тощо.
Визначення та елементи механізму фінансового менеджменту Механізм фінансового менеджменту – це сукупність основних взаємопов'язаних елементів, які регулюють процес розробки і реалізації управлінських рішень у сфері фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання. Складовими механізму фінансового менеджменту є такі елементи: 1) система забезпечення – включає організаційне, інформаційне, нормативно-правове, кадрове, технічне, програмне та фінансове види забезпечення; 2) фінансові методи – включають кредитування, оподаткування, лізинг тощо; 3) фінансові важелі – включають процентні ставки, ставки податків, лізингові платежі тощо; 4) фінансові інструменти – включають грошові кошти, кредитні інструменти, способи участі в статутному капіталі.