KU_L1.ppt
- Количество слайдов: 16
ТЕМА 1. Сутність корпоративного управління
ПИТАННЯ ДО РОЗГЛЯДУ: 1. Передумови виникнення корпоративних відносин. 2. Сутність корпоративного управління. 3. Суб'єкти й об'єкти корпоративного управління.
Література: Господарський кодекс України. – Х. : ТОВ “Одісей”, 2003. – 248 с. Цивільний кодекс України. Х. : ТОВ “Одісей”, 2003. – 408 с. Закон України “Про господарські товариства” від 19. 09. 91 № 1576 -XII // Відомості Верховної Ради. – 1991. - № 49. – Ст. 682. Задихайло Д. В. Корпоративне управління: Навч. посіб. / Д. В. Задихайло, О. Р. Кібенко, Г. В. Назарова. – Х. : Еспада, 2003. – 688 с.
1. Яка сутність корпоративного управління? 2. Чим зумовлене зростання ролі корпоративного управління в Україні? 3. Що означає корпоративне управління у широкому розумінні цього слова? 4. Суть поняття «корпоративні права» . 5. Хто є суб’єктами корпоративного управління? 6. Які основні риси сучасного корпоративного управління?
За цей час: • відбулося збільшення загального числа акціонерів у компаніях; • з'являлися великі акціонери, які відмовлялися від безпосередньої особистої участі в процесі поточного управління власністю, співвласниками якої вони були; • все більшу роль в управлінні власністю почали відігравати наймані менеджери; • поступово все більше активний вплив на процес використання власності почали робити особи та інститути, які не були її співвласниками, але тим або іншим способом пов'язані з нею.
У результаті проведеного в 90 -тих роках в Україні роздержавлення власності близько 20 млн. чоловік стали власниками цінних паперів, у країні з'явилося близько 35 тис. акціонерних товариств.
Корпорація (від латинського слова corporatio - об'єднання, співтовариство) - товариство, в якому на основі централізації капіталів здійснюється колективне присвоєння результатів виробничої діяльності.
Корпоративне управління – це сукупність юридичних, економічних, організаційних норм і правил, у рамках яких функціонує корпорація (товариство) і на базі яких будуються взаємовідносини між усіма її учасниками.
• • Характеристики корпоративної форми бізнесу: самостійність підприємства як юридичної особи; обмежена відповідальність індивідуальних інвесторів; можливість передачі іншим особам акцій, що належать індивідуальним інвесторам; централізоване управління.
Головна функція корпоративного управління – забезпечити роботу корпорації в інтересах акціонерів, які надали корпорації фінансові ресурси, а також в інтересах інших зацікавлених осіб.
Учасниками корпоративних відносин виступають: • емітенти - як правило, це акціонерні товариства; • інвестори або акціонери; • менеджмент підприємства; • держава в особі органів державної влади і органів місцевого самоврядування; • кредитори, інші зацікавлені особи, які втягуються тим чи іншім способом в процес функціонування підприємства.
Емітент цінних паперів – це юридична особа, яка від свого імені випускає цінні папери і зобов'язується виконувати обов'язки, що випливають з умов їх випуску.
Акціонери несуть найвищі ризики: • неотримання доходу у випадку, якщо діяльність компанії, з тих чи інших причин, не приносить прибутку; • у випадку банкрутства компанії одержують компенсацію лише після того, як будуть задоволені вимоги всіх інших груп.
Об'єктами корпоративного управління є: - господарські товариства. До них насамперед відносять акціонерні товариства, товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю, тобто ті, в яких управління відокремлене від власності. Об'єктом корпоративного управління є: - державне майно, передане в статутні капітали господарських товариств; - акції акціонерних товариств, що належать державі.
Контрольні запитання: 1. Які історичні передумови виникнення корпоративних відносин. 2. Чому портфельні інвестори були зацікавлені у розвитку корпоративного управління? 3. Чим зумовлене зростання ролі корпоративного управління в Україні? 4. Яким чином наявність системи корпоративного управління впливає на діяльність компаній? 5. Дайте визначення терміну «корпорація» . 6. Що означає корпоративне управління в широкому розуміння цього слова? 7. Основні характеристики корпоративної форми бізнесу, що є найбільш привабливими для інвесторів. 8. В чому полягає конфлікт, що виникає між акціонерами та менеджментом? Яка основна функція корпоративного управління? 9. Перелічіть суб'єкти корпоративного управління. 10. В чому полягає роль емітентів цінних паперів? 11. В чому полягає роль акціонерів корпорації? 12. Назвіть об’єкти корпоративного управління.