Тема 1 Шиян.pptx
- Количество слайдов: 29
Тема 1. Передумови виникнення і потреба створення системи фінансового моніторингу ЛК. 01
План лекції 1. 1 Розвиток процесів відмивання грошей в світі та Україні 1. 2 Сутність процесу відмивання грошей 1. 3 Типологічні схеми відмивання грошей Питання для самостійного ознайомлення 1. Офшорний бізнес в аспекті легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом 2. Чотирисекторна модель відмивання грошей К. Мюллера 3. Типологічні схеми відмивання грошей в Україні. Питання для підготовки бібліографії 1. Сутність проблеми відмивання грошей
1. 1 Розвиток процесів відмивання грошей в світі та Україні
Історична ретроспектива відмивання грошей 20 -ті рр. ХХ ст. Аль Капоне, Мейєр Ланскі Законодавче закріплення нерозголошення інформації про рахунки клієнтів банками Запровадження зон звільнених від податкового навантаження Бернард Корльнфільд Уотергейтськи й скандал (Моріс Стенс, Джордж Мітчел) Вере Берд 11 вересня 2001 р.
ü За даними МВФ, сукупні обсяги відмивання грошей у світі становлять близько 2– 5 % від світового валового продукту ü Рівень тіньової економіки України є досить високим і за офіційними даними перевищує допустиме для забезпечення економічної безпеки країни граничне 30 %-е значення (40 – 60 % ВВП) ü Розрахований міжнародною антикорупційною організацією Transparency International індекс сприйняття корупції в Україні 2, 3 бали (10 - корупція практично відсутня, 0 - дуже високий рівень корупції) ü За даними дослідження міжнародної аудиторської компанії Pricewaterhouse. Coopers число тих суб’єктів, що зіткнулися з економічними зловживаннями протягом року склало відповідно: 45% в 2009 р. , та 36% в 2011 р.
1. 2 Сутність процесу відмивання грошей
Легалізація (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом - процес, що спрямований на надання правомірного вигляду, володінню, користуванню або розпорядженню доходами або вчинення дій, спрямованих на приховування джерел походження таких доходів. В даному контексті доходи економічна вигода, що одержана внаслідок суспільно небезпечного протиправного діяння.
Економічний цикл використання «брудних» грошей Генерування кримінального доходу Легалізація кримінального доходу Використання легалізованих коштів Інвестиції у кримінальний бізнес Інвестиції у легальний бізнес Особисте споживання
Моделі відмивання грошей 2 -х фазна Безпосередньо відмивання грошей Операції з надання коштам легітимності З-х фазна 4 -х фазна Розміщення (placement) - фізичне розміщення грошей, що вкладаються у фінансові інструменти, а також територіальне віддалення від місця їх походження. Розміщення грошей може відбуватися через традиційні фінансові установи, нетрадиційні фінансові установи в установах не фінансового сектору або ж за кордоном. Звільнення від злочинних коштів та переказ їх на рахунки підставних осіб Розшарування (layering) - відбувається трансформація злочинно набутих коштів у різноманітні активи, а також проведення операцій з маскування. Для цієї стадії характерне проведення цілого ланцюга фінансових операцій з метою приховування незаконних доходів. (операції з вкладення грошей у нерухомість, гральний бізнес, перепродаж цінних товарів та фінансових інструментів тощо) Розподіл злочинних коштів Інтеграція (integration) - використання коштів, що мають вигляд законного походження (інвестиції як у легальні сектори економіки (у т. ч. особисте споживання) так і у кримінальний сектор). Інвестування коштів Маскування слідів злочину
1. 3 Типологічні схеми відмивання грошей
1. Фіктивний роздрібний продаж товарів, надання послуг • Невеличке кафе за вигідною ціною щотижнево реалізує великі партії домашньої випічки власного виробництва. Цей доход складає основну загального доходу кафе. Насправді ж технічні можливості закладу дозволяють виробляти набагато менший обсяг такої продукції. Угода з її продажу відбувається лише на папері.
2. Фальсифікація рахунків за отримані товари, надані послуги • Підприємець А отримує й сплачує послуги / роботи підприємця В (1) та фальсифікує рахунок, завищуючи суму в акті виконаних робіт / послуг та у видатковому ордері (2). Такі «буферні витрати» можуть слугувати для подальшого маскування відмивання брудних коштів.
3. Фіктивний «програш» у сфері грального бізнесу • Особа «програє» у гральному закладу велику суму злочинних грошей. Потім інша особа «виграє» у тому ж гральному закладі. При цьому зазначений гральний заклад отримує винагороду за послуги з відмивання.
4. Фіктивні операції у сфері страхування • З метою маскування виплат особам, які контролюють діяльність страхової компанії (формально - клієнтам страхової компанії), страхова компанія, нібито перестраховуючи свої ризики, перераховує грошові кошти іншій страховій компанії (найчастіше - іншого регіону). Надалі вказані кошти виплачуються у вигляді страхових виплат (за угодами з особами, що контролюють діяльність страхової компанії, - клієнтами страхової компанії) за страховий випадок, що нібито настав.
5. Спекулятивні операції у сфері цінних паперів • Посередник (дружня або підконтрольна особа) дешево скуповує цінні папери (1), а потім перепродає за більш високу ціну особі, яка розплачується брудними грошима (2). Доход від перепродажу набуває легальної форми.
6. Спекулятивні операції у сфері торгівлі нерухомістю • Посередник купує за низькою ціною об’єкт (1), а потім перепродає за значно вищою ціною (2) власнику брудних коштів. Різниця між ціною продажу і купівлі становить легалізований доход.
7. Операції з реалізації матеріальних цінностей, здобутих злочинним шляхом • Викрадена антикварна цінність, наприклад, старовинна картина, здається в ломбард як застава під невелику позику. Позика не повертається (1). Дуже швидко на цю картину знаходиться покупець, якому вона дешево реалізується (2). У свою чергу, новий власник перепродає цінність за набагато вищою ціною (3).
8. Операції з викраденими / втраченими платіжними документами • Викрадена / втрачена кредитна картка використовується особою для розрахункових операцій (1), наприклад, для разової чи серійної купівлі товарів легкої промисловості (2), які в подальшому перепродаються (3). Купівля здійснюється безпосередньо або інкогніто (шляхом замовлення через Інтернет).
9. Продаж товарів, надання послуг через підставну фірму Відбувається безпосереднє «відбілювання» коштів шляхом здійснення товарної операції (чи операції з надання послуг) через підставну фірму (1, 2). Кошти нелегально походження набувають вигляду законних розрахунків за покупку.
10. Фіктивний експорт товарів з метою відшкодування заборгованості з ПДВ • Відмивання коштів здійснюється шляхом фіктивного експорту продукції через підставну фірму (1, 2). Кошти нелегально походження набувають законного вигляду розрахунків за покупку. Одночасно відбувається відшкодування ПДВ (3).
11. Операції з вивезенням фізичною особою резидентом брудних коштів за кордон (діяльність «кеш-кур’єрів» ) • Переказ злочинних грошових коштів за кордон здійснюється резидентом України, який виїжджає на постійне місце проживання. Певним чином ця особа отримує готівку від власника таких коштів (1), перераховує на свій рахунок та переказує її за кордон (2). Згодом ці кошти можуть повернутися на Україну в легальній формі через підконтрольні фірми, карткові рахунки або у вигляді інвестицій.
12. Операції з переведення фізичною особою нерезидентом брудних коштів за кордон • Нерезидент отримує брудні кошти (1) та перераховує їх на свій розрахунковий рахунок, який знаходиться за межами України (2)
13. Фіктивний контракт з переведенням брудних коштів за кордон • Злочинні кошти потрапляють на українське підприємство (1) та завдяки оформленню фіктивного контракту з іноземною фірмою на поставку товарів чи отримання послуг (наприклад, за маркетингові дослідження) переводяться за кордон (2).
14. Кредитування під заставу брудних коштів, розміщених на депозит • Особа розміщує кошти, здобуті протиправною діяльністю, на депозитному рахунку в банку (1). Далі отримується кредит, забезпеченням якого є кошти на депозиті (2).
15. Операції з використанням векселя • Власник брудних коштів виписує в оплату отримання якогось товару чи послуги від фірми А вексель з бланковим індосаментом (1). В ході певних операцій цей вексель отримує фірма В, яка пред’являє його до сплати власнику (2) та отримує легалізовані кошти.
16. Операції з використанням платіжних карток • За межами України брудні кошти переводяться на пластикову картку (1). Картку фізично ввозять на українську територію та знімають готівку (2).
17. Спекулятивні експортні товарні операції • Підприємство реалізує товар, який нібито придбає фірма-посередник (як правило, це підконтрольне підприємство з ексклюзивним правом реалізації продукції, що виробляється на основному підприємстві (1). Партія зазначеного товару продається за кордон за завищеними цінами. Розрахунок за операцією здійснюється брудними грішми, акумульованими за кордоном (2).
18. Проста схемa конвертації грошей у готівку • Найпростішою формою використання схем з конвертацій грошей у готівку можна вважати отримання споживчого кредиту на купівлю певного товару, який за договором банку вважається заставою для самого кредиту, купівля товару відбувається лише на паперах, а покупець отримує готівку з відрахуванням певного відсотку співучaснику. Видача готівки, а не товару, що виступає заставою у кредиті
Розподіл типових схем злочинно одержаних доходів з використанням готівки в Україні за фазами відмивання Фаза Типові схеми легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом І фаза –фізичне переміщення готівки кеш-кур’єрами за межі країни; –внески готівкою: 1)до статутних капіталів; 2)засновниками або посадовими особами фінансової допомоги на рахунки суб’єктів господарювання; 3)на депозитні рахунки з подальшим зняттям їх того самого або наступного дня; 4)на депозитні рахунки та переуступлення права на їх одержання за банківськими кредитними угодами; 5)на ощадні рахунки з випуском ощадних сертифікатів на пред’явника; 6)на рахунки обліку заборгованості за банківськими кредитами суб’єктам господарювання. ІІ фаза –конвертація злочинних доходів в іноземну валюту з подальшим переведенням їх за кордон та зняттям готівкою. –незаконне втручання в роботу банківської автоматизованої системи з подальшим переведенням безготівкових коштів у готівку. –розкрадання бюджетних коштів шляхом маніпуляції цінами з подальшим переведенням безготівкових коштів у готівку. –розкрадання коштів банківської установи з подальшим переведенням безготівкових коштів у готівку. ІІІ фаза –відмивання злочинних доходів з використанням страхової компанії та переведенням безготівкових коштів у готівку; –відмивання злочинних доходів з використанням благодійного фонду та переведенням безготівкових коштів у готівку; –послуги «конвертаційних центрів» : 1)псевдоекспортні операції з подальшим переведенням коштів у готівку; 2)використання цінних паперів (векселів, акцій); 3)використання фінансової допомоги; –зняття коштів юридичними та фізичними особами з рахунку під виглядом звичайних легальних операцій: 1)зняття коштів для закупівлі товарів, послуг, робіт, зокрема сільськогосподарської продукції; 2)зняття коштів на господарські або адміністративні потреби; 3)зняття підприємницького доходу; 4)зняття коштів для придбання цінних паперів у фізичних осіб; 5)видача готівкою позики/фінансової допомоги; 6)зняття власних заощаджень;
Тема 1 Шиян.pptx