tema1_user.interface.ppt
- Количество слайдов: 12
Тема 1 Користувацький інтерфейс Сучасні інструментальні засоби розробки користувацького інтерфейсу
Зміст лекційного заняття 1. Інтерфейс користувача (КІ) 2. Труднощі проектування КІ. 3. Проектування КІ з орієнтацією на користувача. 4. Типові етапи проектування КІ. 5. Етапи проектування КІ, орієнтованого на користувача. 6. Орієнтований на користувачів колектив розробників
1. Інтерфейс користувача – це сукупність засобів, за допомогою яких користувач спілкується з різними пристроями (з комп’ютером або побутовою технікою) або іншим складним інструментарієм (системою). Інтерфейс користувача комп’ютерного додатку включає: ü засоби відображення інформації, відображувану інформацію, формати і коди; ü командні режими, мову «користувач–інтерфейс» ; ü пристрої та технології введення-виведення; ü діалоги, взаємодію та транзакції між користувачем та комп’ютером, зворотній зв’язок з користувачем; ü підтримку прийнятя рішень в конкретній предметній області; ü порядок використання програми і документації на неї.
Склад інтерфейсу користувача комп’ютерного додатку ü набір задач користувача, які він розв’язує за допомогою системи; ü використовувана системою метафора (наприклад, робочий стіл Windows); ü елементи управління системою; ü навігація між блоками системи; ü візуальний (і не тільки) дизайн екранів програми; ü засоби відображення інформації, відображувана інформація і формати; ü пристрої та технології введення даних; ü діалоги, взаємодія і транзакції між користувачем і комп’ютером; ü зворотній зв’язок з користувачем; ü підтримка прийняття рішення в конкретній предметній області; ü порядок використання програми і документація на неї.
2. Труднощі проектування КІ. задоволеність користувача = функція від МОЖЛИВОСТЕЙ КОРИСТУВАЦЬКОГО ІНТЕРФЕЙСА, ЧАСУ ВІДЗИВУ, НАДІЙНОСТІ, пристосованості до інсталяції, інформаційної підтримки, пристосованості до супроводження та інших факторів. 50% програмного коду приходиться на КІ
3. Проектування КІ з орієнтацією на користувача. Існує декілька умов, які дозволяють говорити про те, що проект ведеться в орінтованому на користувача стилі: ü розуміння користувачів та їх задач, залучення користувачів в усі аспекти життєвого циклу продукта; ü постановка цілей, які можна виміряти; встановлення критеріїв успіху з точки зору користувачів та підприємств; ü проект повинен передбачати нову компетентність користувача, яка по відношенню до продукту включає пакетування, маркетинг, навчання, віддруковану інформацію, налагодження параметрів, інсталяцію, екрани, графіку, довідки, іншу експлуатційну підтримку, оновлення та деінсталяцію; ü оцінювання та тестування за участю реальних користувачів для визначення, чи досягнуті цілі та які проблеми існують; ü ітеративний підхід – якщо цілі не досягнуті або існують проблеми, слід внести виправлення та провести повторну перевірку.
Типи процесу проектування КІ проектування “ззовні-всередину” (outside-in); проектування “зсередини-назовні” (inside-out); однократне (без ітерацій) проектування; багатократне (ітеративне) проектування; проектування за типом “великого вибуху” (big bang, “все або нічого”); Ø еволюційне проектування. Ø Ø Ø Найкращий підхід до розробки – еволюційний ітеративний підхід “ззовні всередину”.
4. Типові етапи проектування КІ Ø Ø Ø планування; вимоги; проектування; конструювання; розгортка.
5. Етапи проектування КІ, орієнтованого на користувача Ø план – план створення продукту сконцентрований на побудові КІ та забезпеченні практичності; план враховує календарні терміни для кожного з етапів процесу, визначає основні фактори ризику, об’єднує всі можливі методи, встановлює цілі та критерії по відношенню до КІ; Ø вимоги – на етапі встановлення вимог виконуються наступні задачі: опис користувачів, постановка задач користувачів, оцінка поточного рівня практичності, аналіз можливостей КІ, аналіз тенденцій; Ø концептуальне проектування – концептуальний проект представляє собою сукупність високорівневих описів, абстракцій та оглядової інформації, яка дає розробникам та кінцевим користувачам загальне уявлення програмний продукт, його структуру та КІ; Ø проектування – проект КІ представляє сукупність характеристик програми, які сприймаються користувачем (вхідні сигнали, взаємодія користувача, відзив системи на вхідні сигнали та взаємодію користувача);
Етапи проектування КІ, орієнтованого на користувача Ø прототипування – створення прототипів та моделювання – ефективні засоби ранньої оцінки проекту; прототип – це матеріалізація побудованого проекту з використанням його передбачуваної платформи реалізації, включаючи обладнання, ОС, мови і засоби реалізації; Ø специфікація – матеріалізація проекту програмного продукту в документальній формі, яка описує і показує дії користувачів, а також вигляд та поведінку ПЗ в специфічних ситуаціях; Ø конструювання – написання коду та автономне тестування; Ø оцінка – всі методи оцінки пов’язані з залученням потенційних користувачів програмного продукту; Ø ітеративний підхід – загальні критерії досягнення цілей створення КІ повинні бути чітко визначені, зрозумілі й прийняті керівництвом та розробниками; досягнення поставлених цілей може вимагати багатократних ітерацій; Ø розгортка – після того, як продукт задовольняє вимогам та потребам користувачів, він розгортається для використання за призначенням.
6. Орієнтований на користувачів колектив розробників. Успішність побудови КІ та програмного продукту полягає в професіоналізмі розробників, які повинні володіти наступними здібностями: Ø вміти працювати в команді; Ø працювати з різними людьми як в організаціях, які займаються розробкою, так і в комерційних організаціях; Ø розуміти існуючі запити користувачів, а також їх майбутні потреби й цілі; Ø вміти уточнювати й розширяти до необхідного ступеня деталізації неясно сформульовані вимоги; Ø використовувати засоби й методи, які необов’язково призначені для розробки ПЗ; Ø швидко й ефективно оцінювати й відновлювати проект та реалізацію.
Проблеми колективу розробників. Проблеми організаційного, групового та індивідуального характера, які виникають при проектуванні продукта, відрізняються набагато більшою складністю, ніж технічні проблеми. 80% проблем пов’язані з людьми і лише 20% носять технічний характер.
tema1_user.interface.ppt