Мб Т1.pptx
- Количество слайдов: 17
Тема 1 Історія розвитку мікробіології, вклад видатних вчених.
• Мікробіологія - наука про живі організми, невидимих неозброєним оком (мікроорганізмах): бактерії, архебактерии, мікроскопічні гриби і водорості, часто цей список продляют найпростішими і вірусами. В область інтересів мікробіології входить їх систематика, морфологія, фізіологія, біохімія, еволюція, роль в екосистемах, а також можливості практичного використання.
• Люди издревне знали про багатьох процесах , що викликаються мікроорганізмами , однак не знали справжніх причин , що викликають ці явища. Відсутність відомостей про природу таких явищ не заважало робити спостереження і навіть використовувати ряд цих процесів в побуті. Ще Гіппократ ( 460 - 377 гг. До н. е. ) припускав , що заразні хвороби викликаються невидимими живими істотами.
• При цьому найбільш близько до відкриття мікросвіту підійшов Джироламо Фракасторо (14781553) , який припустив що інфекції викликають маленькі тільця , що передаються при контакті і що зберігаються на речах хворого. Однак у той час неможливо було впевнитися в правильності його ідей, і поширення набули зовсім інші гіпотези.
Описовий етап • Можливість вивчення мікроорганізмів виникла лише з розвитком оптичних приладів. Перший мікроскоп був створений ще в 1610 році Галілеєм. У 1665 Роберт Гук вперше побачив рослинні клітини. На думку В. Л. Омелянського «першим дослідником , перед здивованим поглядом якого відкрився світ мікроорганізмів , був учений єзуїт Афанасій Кірхер (16011680) , автор ряду творів астрологічного характеру» , проте зазвичай першовідкривачем мікросвіту називають Антоні ван Левенгука.
• Протягом наступних 100 -150 років розвиток мікробіології проходило лише з описом нових видів. Видну роль у вивченні різноманіття мікроорганізмів зіграв датський біолог Отто Фрідріх Мюллер , який до 1789 описав і назвав по Ліннеївського біноміальної номенклатурі 379 різних видів. У цей час було зроблено і кілька цікавих відкриттів. Так , в 1823 була визначена причина « кровоточенія » просфор - бактерія , названа Serratia marcescens (інша назва - Monas prodigiosa ).
• Також слід зазначити Християна Готфріда Еренберга , який описав безліч пігментованих бактерій , перші железобактерии , а також скелети найпростіших і діатомових водоростей у морських і лиманних відкладах , чим поклав початок мікропалеонтологія. Саме він вперше пояснив забарвлення води Червоного моря розвитком у ній ціанобактерій Trichodesmium erythraeum. Він, однак , зараховував бактерій до найпростіших і розглядав їх слідом за Левенгуком як повноцінних тварин з шлунком , кишечником і кінцівками. . .
• У Росії одним з перших мікробіологів був Л. С. Ценковський (1822 -1887), який окреслив велике число найпростіших, водоростей і грибів і зробив висновок про відсутність різкої межі між рослинами і тваринами. Їм також була організована одна з перших пастерівських станцій і запропонована вакцина проти сибірської виразки.
• Висловлювалися в цей час і сміливі гіпотези , наприклад лікарепідеміолог Д. С. Самойлович (17441801) був переконаний , що хвороби викликаються саме мікроорганізмами , однак марно намагався побачити в мікроскоп збудник чуми - можливості оптики тоді ще не дозволяли це зробити. У 1827 італієць А. Бассі виявив передачу хвороби шовковичного хробака при перенесенні мікроскопічного гриба.
• Середні століття були часом панування ідей Аристотеля , що означало також і визнання його теорій зародження риб з мулу , комах з екскрементів або крапель роси на листках. Перші експерименти , що спростовують уявлення Аристотеля , поставив тосканський придворний медик Франческо Реді ( 1626 -1697 ). Загальний його принцип спостереження за живильною речовиною у відкритому (куди можливе попадання живих організмів ) і в будь-яким чином закритому від них , але не від повітря , посудині - використовувався у всіх подібних дослідах.
• Використовуючи представлення про неможливість самозародження життя, Луї Пастер в 1860 -х показав що стерилізація робить бродіння неможливим, таким чином було доведено участь у ньому мікроорганізмів. Крім того, це стало відкриттям нової форми життя - анаеробної, що не вимагає кисню, а іноді навіть гине під його впливом.
• Поступово складалося і усвідомлення особливого становища мікросвіту в живій природі. На початку XIX століття мікроорганізми зараховувалися до черв'якам. У 1866 Ернст Геккель вперше виділив їх в окреме царство Protista. Потім Ф. Кон в 1875, вивчаючи синьо-зелених водоростей, отграничил їх від рослин і об'єднав їх з бактеріями як найбільш простих з існуючих організмів. До кінця XIX століття стало ясно, що Найпростіші, що об'єднуються за своїми мікроскопічним розмірам, істотно різняться між собою. Вони були розділені на «вищі» (найпростіші, мікроскопічні гриби і водорості, дріжджі) і «нижчі» (бактерії і синьо-зелених водорості).
• Лише в 1930 -х після нових відкриттів в будові клітини Е. Шаттон запропонував терміни « еукаріоти » і « прокаріоти » . Відсікаються і приписувані мікроорганізмам «унікальні » властивості , одним з яких була здатність самозароджуватися. Іншим був їх плеоморфізм , тобто непоширення на бактерій закону Ліннея про сталість видів. Її поява була викликана бідністю зовнішніх форм бактерій при багатстві фізіологічних і біохімічних властивостей , від чого і здавалося що одна та ж бактерія проявляє себе по- різному. Особливу роль у спростуванні цієї теорії також зіграв Кон.
Золоте століття мікробіології • 1880 -і і 1890 - ті ознаменувалися для мікробіології сплеском числа відкриттів. Багато в чому це було пов'язано з докладною розробкою методології. Передусім тут треба відзначити внесок Роберта Коха , створеного наприкінці 1870 -х - початку 1880 -х ряд нових методів і загальних принципів ведення дослідницької роботи. • Пастер використовував для вирощування мікроорганізмів рідкі середовища , містять всі елементи , що знаходяться в живих організмах. Рідкі середовища , однак , були недостатньо зручні. Так , складно було виділити колонію , яка походить від однієї живої клітини ( «чиста культура» ) , у зв'язку з чим можна було вивчати тільки збагачені самою природою культури.
• Лише в 1883 Е. Християном Гансеном була отримана перша чиста культура дріжджів , отримана методом висячої краплі. Тверді середовища вперше використовувалися для вивчення грибів , де необхідність чистих культур також була обгрунтована. Для бактерій тверді середовища застосовував Кон у Вроцлаві взимку 1868 / 69 років, проте тільки в 1881 Роберт Кох поклав початок широкому застосуванню желатинових і агарових пластинок. У 1887 році введено в практику чашки Петрі.
Технічна, або промислова, мікробіологія • Технічна мікробіологія вивчає мікроорганізми, використовувані у виробничих процесах з метою отримання різних практично важливих речовин: харчових продуктів, етанолу, гліцерину, ацетону, органічних кислот і ін • Велика роль у розвитку технічної мікробіології належить С. П. Костичева , С. Л. Іванову і А. І. Лебедєву , які вивчили хімізм процесу спиртового бродіння , що викликається дріжджами. На підставі досліджень хімізму утворення органічних кислот міцеліальними грибами , проведеним В. Н. Костичевим і В. С. Буткевичем. • Праці Я. Я. Нікітінського Ф. М. Чистякова поклали початок розвитку мікробіології консервного виробництва та холодильного зберігання швидкопсувних харчових продуктів. Завдяки роботам А. С. Корольова , А. Ф. Войткевич та їхніх учнів значний розвиток отримала мікробіологія молока і молочних продуктів.
Виконала студентка Групи Ф- 21 Удовиченко Марія
Мб Т1.pptx