Sotsiologiya_T_1.ppt
- Количество слайдов: 22
Тема 1. 1 Соціологія як наука про суспільство
ПЛАН § Предмет і функції соціології. § Структура соціологічної науки. § Методи соціології.
1. Предмет і функції соціології. § Термін «соціологія» походить від латинського слова «societas» (суспільство) та грецького «logos» (слово, вчення).
§ Соціологія виникла у 30 -х роках ХІХ ст. § Засновник – Огюст Конт.
Об'єкт соціології: § суспільство
Предмет соціології: § Закони і закономірності функціонування і розвитку особистості, соціальної групи і суспільства в цілому. § Соціальне життя суспільства (взаємодія соціальних суб’єктів по проблемах, пов’язаних з їхнім соціальним статусом, роллю, соціалізацією).
§ Соціологія – наука про становлення, розвиток і функціонування суспільства, його елементів, соціальних відносин і соціальних процесів, про механізми і принципи їх взаємодії.
Соціологія – наука про становлення та функціонування соціальних спільнот, між якими складаються певні соціальні відносини і взаємодія.
Функції соціології. § 1. Теоретико-пізнавальна § 2. Критична § 3. Описова § 4. Інформаційна § 5. Прогностична § 6. Світоглядна
2. Структура соціологічної науки. Рівні соціологічного знання: - теоретична соціологія, - спеціальні соціологічні теорії, - емпіричні дослідження.
§ Теоретична соціологія (загальна соціологія). На цьому рівні суспільство вивчають як єдиний соціальний організм, акцентуючи на глобальних проблемах. Отримані знання встановлюють сутнісний зв'язок між окремими підсистемами суспільства, якнайзагальніше описують їх.
§ Спеціальні соціологічні теорії. Вони вивчають закономірності розвитку окремих соціальних спільнот, функціонування соціальних інститутів і процесів. Спеціальні соціологічні теорії постають як самостійний рівень соціологічного знання.
§ Емпіричні соціологічні дослідження (конкретні соціологічні дослідження). Вони домінують на початковому етапі пізнавального процесу. В емпіричному дослідженні предметом аналізу стають різноманітні дії, поведінка, погляди, потреби, інтереси людей.
3. Методи соціології. § Як і будь-яка наука, соціологія використовує загальнонаукові (логічні) методи пізнання, а саме: аналіз, синтез, індукція, дедукція, абстрагування, аналогія, моделювання, формалізація та ін.
Соціологічні методи поділяються на: § Методи збору соціологічної інформації; § Методи аналізу соціологічної інформації.
Методи збору соціологічної інформації: § Аналіз документів – метод здобуття соціологічної інформації, вилученої з документальних джерел. Розрізняють неформалізований (традиційний) аналіз і формалізований (контентаналіз). § Опитування – метод отримання соціологічної інформації, заснований на усному чи письмовому зверненні до людей із наступним узагальненням відповідей та їхнім поясненням. Розрізняють анкетування та інтерв’ю як підвиди опитування.
§ Соціальний експеримент – метод отримання соціологічної інформації в контрольованих та керованих умовах. Експеримент може бути натуральний і розумовий. § Спостереження – метод отримання соціологічної інформації шляхом прямої реєстрації подій свідками. Спостереження може бути простим і включеним.
Методи аналізу соціологічної інформації: § опрацювання (кодування) інформації – присвоєння кожному варіантові відповіді умовного коду; § узагальнення – групування даних залежно від обраного показника; § інтерпретація даних – перетворення числових величин у логічну форму, виявлення кількісних залежностей тощо.
Висновок. § Підсумовуючи викладене можна сказати, що соціологія є генералізуюча наука, яка вивчає типові, родові, повторювані в часі та просторі процеси, на відміну від індивідуалізуючи наук, предметом яких є унікальні, неповторні в просторі та часі, явища. На відміну від конкретних наук, які вивчають одну спеціальну сферу суспільства (наприклад економіка – економічну сферу, політологія – політичну) то соціологія вивчає цілісні суспільні структури, а також те спільне, що притаманне кожній сфері життя суспільства, але не є предметом спеціального вивчення.
План семінарського заняття § § § Предмет соціології. Функції соціології. Структура соціологічної науки. § Методи соціології.
Теми рефератів і повідомлень: § Суспільство та соціологія на початку ІІІ тисячоліття. § Зв’язок соціології з іншими науками. § Закони і категорії соціології. § Сучасні проблеми соціальногуманітарного знання. § Людина як соціальна істота. § Основні погляди на структуру соціології. § Типи соціологічних теорій. § Громадська думка про соціологію.
Література § Соціологія. Підручник. /за ред. В. Г. Городяненка. – К. : 1999. § Піча В. М. Соціологія. К. , 2000. § Піча В. М. Соціологія. К. , 2008 § Черниш Н. Соціологія. Курс лекцій. Львів, 2008.