Татяна Грабенко.pptx
- Количество слайдов: 22
Татяна Грабенко «Зачем читать детям сказки: Колобок. Ружье и Сердце» Виконала студентка 3 -СП курсу Захаренко Оксана
Казка – вакцина проти психологічних проблем Розказування, обговорення, обігрування казок – психологічне заклинання. Казки починають готовить дитину до переживань болі і стресу замість Вас! «Колобок» , «Теремок» , «Курочка Ряба» - казки, які попереджують про пастки соціальної реальності. Казки формують нормальний соціальний тонус дитини, обов'язковий для самореалізації.
Отже, казки: Попереджують; Показують наслідки легковажних вчинків; Формують нормальний соціальний тонус дитини і моделі ефективної поведінки в непростих ситуаціях. Татьяна Зинкевич-Евстигнеева
«Колобок» і «Зброя та серце» Ці казки ми відносимо до розряду психокореційних історій, які створюються для м'якого впливу на поведінку дитини. Під «корекцією» ми розуміємо заміщення неефективного стилю поведінки на більш продуктивний, а також пояснення дитині суті того, що відбувається. Частіше всього психокорекційні казки, історії та сюжети мудрі та творчі батьки для своєї дитини складають самі, інтуїтивно придержуючись певного алгоритму. За допомогою таких казок дитина сприймає події свого реального життя як би зі сторони, пізнає альтернативні моделі поведінки, вчиться находить позитивний досвід.
КОЛОБОК
Часто спеціалісти – педагоги та психологи говорять про те, що ця казка показує дитині наслідки порушення заборони. Але, напевно, більш коректно було б говорить про втрату пильності та стереотипності поведінки. Колобок наївно вважає, що модель поведінки, успішна в більшості випадків, ефективна завжди. Однак це далеко не так.
Життя вчить нас гнучкості, різноманітності способів вирішення проблем, пошуку. Колобок почивав на лаврах, через що і втратив пильність. Ця казка дає нам можливість для обговорення ще однієї теми – це невід'ємне прагнення випробувати себе. Дізнатись свої ресурсні спроможності. Відчути, до якої грані можна доходити.
Чому вчить нас казка «Колобок» ? Прийнятті свого призначення; Усвідомленню наслідків порушення заборони; Умінню вчасно зупинитись в процесі випробування себе; Творчому підході до рішення проблеми; Умінню розпізнавати маніпулятора; Розпізнанні «свого» та «чужого» ; Попереджує, що в світі існують різні істоти: добрі, злі, хитрі, підступні, простаки.
Ігри для дітей від півтора до 5 років.
Розказування казки за допомогою рухів. Для засвоєння змісту казки рекомендується з маленькими дітьми використовувати елементи драматизації. Казка читається або розповідається неквапливо, співучо, і супроводжується рухами, які показує доповідач. Легка, цікава гра удосконалює саму давню мову – мова тіла, формує навички невербальної комунікації, розвиває психомоторну сферу дитини, увагу до тіла і м'язову пам'ять.
Тілесно орієнтовані материнські ігри. З дітьми доцільно поєднувати розповідання казки з тілесними іграми – погладжування, легенькі пощипування, розтирання, вібраційні дотики. Здійснювати такий масаж можна, коли ви розповідаєте дитині про те, як бабка пекла колобка. Такі нехитрі дії дозволяють вам і вашій дитині, зберігаючи тілесний, емоційний контакт, формувати та розвивати впевненість дитини в тому, що базові потреби в безпеці і любові і прийнятті він безсумнівно отримає від вас.
Розповідь казки по опорним смисловим блокам і словам. Коли дитина знайома з змістом казки і засвоїла послідовність розгортання сюжету, приступайте до переказу по опорним смисловим блокам і словам. Переказ починає дорослий, а дитина продовжує почату фразу. Наприклад: Жили-були…, каже дід…, спечи…, а баба відповідає…, дід каже… і т. д.
Обігрування казки з елементами драматизації Розігруючи казковий сюжет, дитина може використовувати фігурки героїв казки, вирізані з книжного театру, намальовані ним самим, різні іграшки. Дитина може стати режисером спектаклю, назначивши акторів з ваших домашніх, або розіграти цю казку в радіотеатрі, озвучуючи всіх героїв самостійно на різні голоси.
Обговорення змісту казки Подумайте з дитиною над такими питаннями: - що попросив дід і баби? - для чого баба спекла колобка? - що зробив колобок? - кого він зустрів на своєму шляху? - як йому вдалося врятуватись? - що трапилось потім? - хто опинився ситий? чому?
Що на світі для чого? Що на світі для кого? Ось і прийшла пора підійти до обговорення першого казкового уроку – прийняття свого життєвого призначення. З дітками до 5 років про це зручніше говорити за допомогою зарифмованих питань і відповідей на них. Саме головне: пам'ятайте, що діти народжуються для нашого кохання, а своє призначення в житті вони шукають самі!
Від 5 років і старше
Стара казка на новий лад Блискучий дитячий психолог, психотерапевт В. Сатир, займаючись питаннями розвитку особистості, проголосила «Декларацію самооцінки» : «Я – это Я. Во всем мире нет никого в точности такого же как Я. Поэтому все, что исходит от меня, - это подлинно мое, потому что именно Я выбрал(а) это… Мне принадлежат все мои фантазии, мои мечты, все мои надежды и мои страхи. Мне принадлежат все мои победы ы успехи. Все мои поражения и ошибки. Я знаю что кое-что во мне озадачивает меня, и есть во мне что-то такое, чего я не знаю. Но поскольку я дружу с собой и люблю себя, Я могу осторожно и терпеливо открывать в себе источники того, что озадачивает меня, и узнавать все больше и больше разных вещей о себе…»
Захисне коло Другий казковий урок – усвідомлення наслідків порушення заборони. Батьки – мудрі і далекоглядні, знайомлять дітей з межами «безпечного світу» , тобто показують дітям межі кола і дають заборону на його перетин. Ситуація заборони завжди двояка. Начебто, заборона заважає виконати бажане, але однозначно зберігає здоров'я і навіть життя. Людина, яка живе в системі заборон, існує як у клітці. «Чим більше заборон, тим частіше виникає бажання порушити їх!» - ось так думає молоде покоління, прагнуче вивчити життя на власних, а не на чужих помилках.
Третій урок казки «Колобок» - уміння вчасно зупиниться у випробуванні себе. Декларація особистих свобод і заборон. Беручи до уваги і враховуючи бажання, потреби і мрії моїх близьких , я усвідомлюю, що належу собі, своєму шляху, своєму призначенню. Через це я даю собі свободу на: Ø Різні емоції та почуття; Ø Прийняття рішень; Ø Вчинки та дії, які дозволяють мені досягнути поставленої цілі… Я забороняю собі: Ø Виражати свої почуття, ображаючи почуття інших; Ø Здійснювати вчинки, які руйнують навколишній світ, насильно змінювати чуже життя.
«Зброя та серце»
Чому навчає нас ця казка? Життя складається з ігор, але воно саме грою не являється; Серце є у всіх і його треба берегти; Все навколо живе і до нього треба відноситись бережно. Варвар і руйнівник може бути в кожному, але щоб ними не стати, потрібна Мудрість Серця.
Дякую за увагу!
Татяна Грабенко.pptx