Шевченко Тарас Григорович.pptx
- Количество слайдов: 18
Тарас Григорович Шевченко Підготувала Учениця 9 класу Якубішин Тетяна
Біографія Народився Тарас Шевченко 9 березня (25 лютого) 1814 року в селі Моринці в сім’ї хліборобів Григорія та Катерини Шевченко. Незабаром після його народження вони переїхали до села Кирилівки, де й пройшло все Тарасове дитинство.
Батьківська хата Тараса Шевченка
Ще за життя матері Шевченка послали в науку до сільського дяка Павла Рубана (Совгиря). Хлопець швидко навчився читати й писати, разом з тим почав малювати – у нього виявився великий хист до малювання. Згодом невичерпне бажання навчитися малювати змушувало Тараса ходити від одного села до іншого, шукаючи вчителя-маляра.
Батько змушений був чумакувати та возив панську пшеницю до Одеси, Києва та інших міст. Коли Тарас підріс, батько брав його з собою. Про одну з таких мандрівок Шевченко згадує в своїй повісті «Наймичка» . У 9 років малий Тарас втратив матір. Батько, залишившись з малими дітьми, змушений був одружитися з вдовою Оксаною Терещенко, яка мала трьох своїх дітей. Незабаром, в 11 років Тарас осиротів, залишившись з мачухою.
Звільнившись з кріпацтва, Шевченко починає навчатися в Імператорській Академії Мистецтв, відвідуючи заняття як вільний слухач. Навчання він починає під керівництвом Карла Брюллова, користується його багатою бібліотекою.
Завдяки наполегливій роботі над собою Шевченко домагається значних успіхів у живопису. Він став чудовим портретистом та великим майстром акварельного рисунка і за успіхи у навчанні одержує від Академії три срібних медалі: у 1840 році за картину «Хлопчик — жебрак, що дає хліб собаці» та 1841 року за картину «Циганка-ворожка» . Перший малюнок, за який Тарас Григорович одержав срібну медаль у 1839 році, до нас не дійшов. На відміну від інших студентів Академії, він у своїх творах змальовує людей з народу — дівчина-кріпачка, діти, циганка та інші, намагаючись привернути увагу суспільства до пригнобленого люду.
1840 року побачила світ збірка творів Шевченка "Кобзар", що містила вісім творів: "Думи мої. . . ", "Перебендя", "Катерина", "Тополя", "Думка", "До Основ'яненка", "Іван Підкова", "Тарасова ніч".
Думи мої, думи мої, Лихо мені з вами! Нащо стали на папері Сумними рядами? . . Чом вас вітер не розвіяв В степу, як пилину? Чом вас лихо не приспало, Як свою дитину? . . .
У травні 1843 року Тарас Шевченко разом з Євгеном Гребінкою виїжджає до України. Він подорожує по селах і містах, спілкується з народом, виконує низку етюдів та начерків. На початку червня відвідує Київ та Київщину, знайомиться із студентами та інтелігенцією, вивчає історичні й культурні пам’ятки, записує народні пісні та перекази, замальовує краєвиди та стародавню архітектуру. Наприкінці літа подорожує півднем України. Згодом, в жовтні, оселяється в Яготині у флігелі маєтку князя Миколи Рєпніна. Наприкінці лютого 1844 повертається до Петербурга, де продовжує навчання в Академії Мистецтв.
Картини Шевченка
Важко захворівши ще наприкінці 1860 року, Тарас Шевченко продовжує працювати, листується з друзями, малює. Тарас Григорович пішов із життя 26 лютого 1861 року. Його тіло було поховане на Смоленському кладовищі в Петербурзі, але потім згідно із «Заповітом» , його прах було перевезено до України.
10 травня 1861 року біля Канева на Чернечій горі поховано Тараса Григоровича Шевченка.
Шевченко Тарас Григорович.pptx