prezentacia.pptx
- Количество слайдов: 12
Таджикистан Загальна інформація
ТАДЖИКИСТА Н — ДЕРЖАВА В ЦЕНТРАЛЬНІЙ ЗІЇ, МЕЖУЄ НА ПІВНОЧІ З КИРГИЗСТАНОМ, А СХОДІ З КИТАЄМ, ПІВДНІ З АФГАНІСТАНОМ, ЗАХОДІ З УЗБЕКИСТАНОМ. ТАДЖИКИСТАН РОЗТАШОВАНИЙ В ПЕРЕДГІР'ЯХПАМІРУ І НЕ МАЄ ВИХОДУ ДО МОРЯ. ЦЕ НАЙМЕНША ЗА ПЛОЩЕЮ ЦЕНТРАЛЬНОАЗІЙСЬКА ДЕРЖАВА. СТОЛИЦЯ — УШАНБЕ. Д
З 1929 ПО 1991 РОКИ ТАДЖИКИСТАН ВХОДИВ ДО СКЛАДУ СРСР ЯК ОДНА З СОЮЗНИХ РЕСПУБЛІК ( ТАДЖИЦЬКА РСР). НЕЗАЛЕЖНІСТЬ КРАЇНИ БУЛА ПРОГОЛОШЕНА 9 ВЕРЕСНЯ 1991 РОКУ, ОДНАК ФАКТИЧНЕ ВІДДІЛЕННЯ СТАЛОСЯ ПІСЛЯ РОЗПАДУ СРСР В ГРУДНІ 1991 РОКУ.
Етимологія НАЗВА «ТАДЖИКИСТАН» ПОХОДИТЬ ВІД САМОНАЗВИ ТАДЖИКІВ І СУФІКСА «-ІСТА/ » . -СТАН НАЗВА З'ЯВИЛАСЯ В 924 РОЦІ В РЕЗУЛЬТАТІ НАЦІОНАЛЬНО-ТЕРИТОРІАЛЬНОГО 1 РОЗМЕЖУВАННЯ СЕРЕДНЬОЇ АЗІЇ І СТВОРЕННЯТАДЖИЦЬКОЇ АРСР В СКЛАДІ УЗБЕЦЬКОЇ РСР (У 1929 -1991 РР. - ТАДЖИЦЬКА РСР). ПРЕДКИ ТАДЖИКІВ НАЗИВАЛИ СВОЮ КРАЇНУ « RYĀNAM VAEJA» . НАЗВА ПОХОДИТЬ ВІД A ДАВНЬОІРАНСЬКОЇ « ARYANAM» І АВЕСТІЙСЬКОЇ « AIRYANAM» (СЕРЕДНЬОПЕРСЬКОЮ - «ERĀN» , ТАДЖИЦЬКОЮ - « ЕРОН» ) І ПРИБЛИЗНО ПЕРЕКЛАДАЄТЬСЯ ЯК «КРАЇНА АРІЇВ» . ПЕРЕДБАЧАЄТЬСЯ, ЩО В ЕПОХУАХЕМЕНІДІВ (550 -327 РР. ДО Н. Е. ) ПОНЯТТЯ «ARYĀNAM VAEJA» ТРАНСФОРМУВАЛОСЯ В « ARYĀNAM XŠAΘRAM» — «ДЕРЖАВА АРІЇВ» . ДАВНЬОІРАНСЬКЕ ПОНЯТТЯ « ARYĀNAM XŠAΘRAM» ДАЛО НАЗВУ ДЕРЖАВІ РШАКІДІВ (250 А 224 РР. ДО Н. Е. ) - ARYĀNŠAΘR (АРІЙОНШАҲР). НАЗВА ДЕРЖАВИ САСАНІДІВ(224 - 651 РР. ) - ERĀNŠAHR (ЕРОНШАХР) ПОХОДИТЬ ВІД АВЕСТІЙСЬКОГО « IRYĀNAM XŠAΘRAM» . A АВЕСТІЙСЬКИЙ ДИФТОНГ « » ТРАНСФОРМУВАВСЯ В СЕРЕДНЬОПЕРСЬКИЙ «Е» . AI
Географія 93% ТЕРИТОРІЇ ТАДЖИКИСТАНУ ЗАЙМАЮТЬ ГОРИ. ЕРЕВАЖАЄ ТРАВ'ЯНИСТА І НАПІВЧАГАРНИКОВА П РОСЛИННІСТЬ. КЛІМАТ КОНТИНЕНТАЛЬНИЙ ЗІ ЗНАЧНИМИ ДОБОВИМИ І СЕЗОННИМИ КОЛИВАННЯМИ ТЕМПЕРАТУРИ ПОВІТРЯ, МАЛОЮ КІЛЬКІСТЮ ОПАДІВ, СУХИМ ПОВІТРЯМ ТА МАЛОЮ ХМАРНІСТЮ. НАЙБІЛЬШІ ОЗЕРА — КАРАКУЛЬ, САРЕЗЬКЕ ОЗЕРО, ІСКАНДЕРКУЛЬ, ДЛЯ ЗРОШУВАННЯ ПОЛІВ БУЛИ СТВОРЕНІ ВОДОСХОВИЩА — КАЙРАККУМСЬКЕ ВОДОСХОВИЩЕ, НУРЕКСЬКЕ ВОДОСХОВИЩЕ (ТАКОЖ ДЛЯ ВИРОБНИЦТВА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ), УМІНАБАДСЬКЕ ВОДОСХОВИЩЕ ТА СЕЛЬБУРУНСЬКЕ ВОДОСХОВИЩЕ. ОСНОВНІ РІЧКИ: М АМУДАР'Я І ЇЇ ПРИТОКИ - П'ЯНДЖ, ВАХШ, КАФІРНІГАН, ЗЕРАВШАН, СИРДАР'Я. ЗАГАЛОМ ПО ТЕРИТОРІЇ ТАДЖИКИСТАНУ ПРОТІКАЮТЬ БЛИЗЬКО 950 РІЧОК, ЩО БЕРУТЬ ПОЧАТОК В ОСНОВНОМУ В ГОРАХ ПАМІРУ АБО ГІССАРО-АЛАЮ, ЩО НАЛЕЖАТЬ ПЕРЕВАЖНО ДО БАСЕЙНУ АМУДАР'Ї (В ТОМУ ЧИСЛІ ПОВНОВОДНІ ПЯНДЖ І ВАХШ). ЕЯКІ РІЧКИ МАЮТЬ СТІК В ЗЄРАВШАН І СИРДАР'Ю. Д ЗАВДЯКИ КРУТОМУ ПАДІННЮ БАГАТЬОХ РІК, ОСОБЛИВО ПЯНДЖА І ВАХША, ТАДЖИКИСТАН ЗАЙМАЄ ДРУГЕ МІСЦЕ В СНД (ПІСЛЯ РОСІЇ) ПО ЗАПАСАХ ГІДРОЕНЕРГОРЕСУРСІВ. НА ПІВНОЧІ ТАДЖИКИСТАНУ, ВСОГДІЙСЬКІЙ ОБЛАСТІ РОЗТАШОВАНЕ ОДНЕ З НАЙБІЛЬШИХ У СВІТІ РОДОВИЩ СРІБЛА — ВЕЛИКИЙ КОНІМАНСУР.
АДМІНІСТРАТИВНИЙ ПОДІЛ Адміністративно Таджикистан розділений на 2 області (тадж. Вилоят) і одну автономну область (тадж. Вилояти мухтор). Крім цього, виділено 13 районів республіканського підпорядкування в центральній частині країни і місто Душанбе, що має особливий статус. Кожна область поділена на райони (тадж. Нохия), які в свою чергу поділяються на джамоати (колишні сільради), і далі - надеха (села).
ДИПЛОМАТИЧНІ ВІДНОСИНИ ЗУКРАЇНОЮ Дипломатичні відносини з Україною встановлено 24 квітня 1992 р. , проте ще 15. 12. 1990 р. було підписано міжурядову Угоду про економічне і культурне співробітництво на 1991 -1995 рр. і Протокол про взаємні постачання товарів народного споживання ринкового призначення в 1991 -1995 роках. Інтереси України в Республіці Таджикистан представляє Посольство України в Узбекистані (Посол України в даний час в Таджикистані не акредитований, розглядається питання про відкриття Посольства України в Республіці Таджикистан). Інтереси Республіки Таджикистан в Україні до грудня 2010 р. представляло Посольство Таджикистану в Російській Федерації, в Києві функціонувала Торгівельно-економічна місія Республіки Таджикистан. З грудня 2010 р. почало роботу Посольство Республіки Таджикистан в Україні з резиденцією в Києві.
ПОЛІТИЧНИЙ ДІАЛОГ МІЖ УКРАЇНОЮ ТА ТАДЖИКИСТАНОМ НА РІВНІ ГЛАВ ДЕРЖАВ Останні контакти на вищому рівні: 6 -7 березня 2008 р. – офіційний візит Президента України в Республіку Таджикистан; 3 -5 грудня 2008 р. – державний візит Президента Республіки Таджикистан до України. В рамках візиту Е. Рахмон відвідав м. Харків; 8 травня 2010 р. , м. Москва – зустріч Президентів України і Республіки Таджикистан в рамках неформального саміту держав-учасників СНД, присвяченого 65 -річчю Великої Перемоги; 5 -6 липня 2010 р. , м. Астана – зустріч Президентів України і Республіки Таджикистан в рамках Саміту Євр. Аз. ЕС і заходів, присвячених святкуванню 10 -річчя столиці Казахстану; 22 -23 вересня 2010 р. , м. Нью-Йорк (США) – зустріч Президентів України і Республіки Таджикистан в рамках загальнополітичної дискусії 65 -ої сесії Генасамблєї ООН; 1 грудня 2010 р. , м. Астана (Казахстан) – зустріч Президентів України і Республіки Таджикистан в рамках Саміту ОБСЄ; 2 -3 вересня 2011 р. робочий візит Президента України В. Януковича до Республіки Таджикистан. Участь в засіданні Ради глав держав Співдружності Незалежних Держав. 15 -16 грудня 2011 р. - офіційний візит в Україну Президента Таджикистану Е. Рахмона. У рамках візиту відбулися зустрічі та переговори Президента України В. Януковича та Прем'єр-міністра України М. Азарова з Президентом Республіки Таджикистан Е. Рахмоном.
ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА: 1. http: //umma. ua/ru/persons/Tadzhikistan_i_Ukraina_20_let _otnosheniy_doveriya_i_vzaimoponimaniya/16360 2. http: //profidom. com. ua/novosti/rynok/3306 -ukraina-budetpostavlat-strojmaterialy-v-tadzhikistan-a-tadzhiki-stroitnam-obekty 3. http: //blog. comunicom. ru/? p=4023 4. http: //tour. com. ua/info/posolstva/tadjikistan/ 5. http: //uk. wikipedia. org/wiki/%D 0%A 2%D 0%B 0%D 0%B 4%D 0%B 6%D 0%B 8%D 0%BA%D 0%B 8%D 1%81%D 1%82%D 0%B 0%D 0%BD