8097a71b2e88fb4cec4113c7df95d91a.ppt
- Количество слайдов: 27
© T Madas
Planet Electrics Ltd buys each DVD player for £ 120 and re-sells it for £ 150. What is the percentage profit in this transaction? Purchase price: £ 120 Sale price: £ 150 Profit: £ 30 Actual profit 1 30 Fractional profit = = 0. 25 = = Original amount 4 120 Percentage profit = 25% © T Madas
© T Madas
A sweet shop buys chocolate bars for 50 pence each and sells them to customers for 70 pence. What is the percentage profit for this chocolate bar? Purchase price: 50 pence Sale price: 70 pence Profit: 20 pence Actual profit 2 20 Fractional profit = = 0. 4 = = Original amount 5 50 Percentage profit = 40% © T Madas
© T Madas
The cost of making a bedside table is £ 30 and this table retails in a furniture shop for £ 40. What is the percentage profit for this bedside table? manufacturing cost: £ 30 Sale price: £ 40 Profit: £ 10 Actual profit 1 10 Fractional profit = = 0. 3 = = Original amount 3 30 Percentage profit = 33. 3% © T Madas
© T Madas
A fruit market stall trader bought pears for 10 pence each. Unfortunately these pears were not popular and in order to get rid of them before they go bad he had to sell them for 8 pence each. What is the percentage loss in this transaction? Purchase price: 10 pence Sale price: 8 pence Loss: 2 pence Actual loss 1 2 Fractional Loss = = 0. 2 = = Original amount 5 10 Percentage Loss = 20% © T Madas
© T Madas
In the end of season sale shirts that cost £ 8 each to buy were sold at the clearance price of £ 5 each. What is the percentage loss in this transaction? Purchase price: £ 8 Sale price: £ 5 Loss: £ 3 Actual loss 3 Fractional Loss = = 0. 375 = Original amount 8 Percentage Loss = 37. 5% © T Madas
© T Madas
A wine merchant buys a case of 12 bottles of wine for £ 30. He sells each bottle of wine for £ 4. What is the percentage profit for this transaction? Method 1 £ 30 ÷ 12 = £ 2. 50 purchase cost: £ 2. 50 Sale price: £ 4 Profit: £ 1. 50 Actual profit 15 3 1. 5 Fractional profit = = = 0. 6 Original amount 2. 5 25 5 Percentage profit = 60% © T Madas
A wine merchant buys a case of 12 bottles of wine for £ 30. He sells each bottle of wine for £ 4. What is the percentage profit for this transaction? Method 2 £ 4 x 12 = £ 48 purchase cost: £ 30 Sale price: £ 48 Profit: £ 18 Actual profit 3 18 Fractional profit = = 0. 6 Original amount 5 30 Percentage profit = 60% © T Madas
© T Madas
An electrical retailer buys a steam iron for £ 16 and sells it on for £ 28. Find the percentage profit on this iron. Actual profit 3 12 Fractional profit = = 0. 75 Original amount 4 16 Percentage profit = 75% © T Madas
© T Madas
Beth paid £ 9600 for her car and sold it for £ 7200 two years later. Calculate her percentage loss. 12 Fractional loss = Actual loss 1 2400 = = = 0. 25 Original amount 9600 4 48 Percentage loss = 25% © T Madas
© T Madas
Calculate the percentage saving on this sofa Calculating: % loss % decrease % reduction % saving Same Calculation Actual saving 450 Fractional Saving = = 0. 36 = Original amount 1250 Percentage saving = 36% © T Madas
© T Madas
You can buy a cooker for £ 400 cash or you can pay a 10% deposit and 24 monthly instalments of £ 19. 75. 1. Work out the cost of buying this cooker on credit. 2. The percentage extra you pay on the cash price if you buy this cooker on credit. Deposit: 10% of £ 400 = £ 40 Instalments: 24 x £ 19. 75 = £ 474 £ 514 Calculating: % profit % increase % extra Same Calculation © T Madas
You can buy a cooker for £ 400 cash or you can pay a 10% deposit and 24 monthly instalments of £ 19. 75. 1. Work out the cost of buying this cooker on credit. 2. The percentage extra you pay on the cash price if you buy this cooker on credit. Deposit: 10% of £ 400 = £ 40 Instalments: 24 x £ 19. 75 = £ 474 £ 514 Extra Amount 114 Fractional Extra = = 0. 285 = 400 Original amount Percentage Extra = 28. 5% © T Madas
© T Madas
A certain brand of corn flakes is sold in boxes that weigh 375 grams. A promotional pack of 450 grams is to be produced in order to boost sales. This is indicated by a sticker on the box that states: … % extra for free. What percentage do you get for free according to the sticker? standard size: 375 promotional size: 450 increase: 75 Actual increase 1 75 Fractional increase = = 0. 2 Original amount 375 5 Percentage increase = 20% © T Madas
© T Madas
The reprographics Department in the Northgate school charges to staple documents one penny per staple. A box of 5000 staples costs £ 0. 99 which you may round to £ 1. Calculate the percentage profit made by reprographics. 5000 staples cost £ 1 5000 staples cost 100 p 50 staples cost 1 p Cost : “Sale” : 0. 02 p 1 p 1 staple costs 0. 02 p % profit = Actual profit x 100 cost 1 – 0. 02 % profit = x 100 = 4900 % !!! 0. 02 © T Madas
© T Madas
8097a71b2e88fb4cec4113c7df95d91a.ppt