Скачать презентацию Sztuka perswazji Sztuka negocjowania którą skrótowo można ująć Скачать презентацию Sztuka perswazji Sztuka negocjowania którą skrótowo można ująć

Wyklad granice manipulacji w negocjacjach n.ppt

  • Количество слайдов: 43

Sztuka perswazji Sztuka negocjowania, którą skrótowo można ująć jako komunikację perswazyjną, opiera się na Sztuka perswazji Sztuka negocjowania, którą skrótowo można ująć jako komunikację perswazyjną, opiera się na kilku typowych sposobach negocjowania, zwanych stylami negocjowania. Jednym z nich jest rywalizacyjny (twardy) styl negocjowania, w którym zawiera się wiele technik perswazji mających charakter manipulacji socjotechnicznych. Wymóg skuteczności osiągania celu zderza się tu często z zasadami etycznymi.

Sztuka negocjowania coraz bardziej uzyskuje rangę skutecznego środka osiągana sukcesu w działalności gospodarczej i Sztuka negocjowania coraz bardziej uzyskuje rangę skutecznego środka osiągana sukcesu w działalności gospodarczej i społecznej, w szerszym znaczeniu. Ranga sztuki negocjowania wzrasta wprost proporcjonalnie do stanu wypierania gospodarki nakazowo-rozdzielczej, czy choćby społecznej pamięci o niej, przez gospodarkę wolnorynkową.

Dzisiaj można uznać, że negocjowanie stało się powszechną metodą rozstrzygania problemów w działalności podmiotów Dzisiaj można uznać, że negocjowanie stało się powszechną metodą rozstrzygania problemów w działalności podmiotów gospodarczych o różnych poziomach zorganizowania i o różnych stopniach skomplikowania załatwianych spraw - od prostej transakcji kupna samochodu u sąsiada, po skomplikowane sprawy prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.

 • Zdecydowanie niską rangę mają jeszcze negocjacje w rozwiązywaniu problemów ściśle politycznych lub • Zdecydowanie niską rangę mają jeszcze negocjacje w rozwiązywaniu problemów ściśle politycznych lub na styku ekonomii i spraw ogólnospołecznych - tu bardzo często stosowany jest prosty argument siły, jak np. strajki "z zaskoczenia" mocnych związków zawodowych, z jednej strony, czy też "decyzje w imieniu społeczeństwa" aroganckiej władzy politycznej, z drugiej.

 • Mimo to, w działalności gospodarczej i na wyższych poziomach polityki, powstaje wyspecjalizowana • Mimo to, w działalności gospodarczej i na wyższych poziomach polityki, powstaje wyspecjalizowana grupa ludzi, których domeną zawodową jest sztuka negocjowania oparta na wiedzy z zakresu erystyki, psychologii, socjotechniki oraz na praktycznej umiejętności ich stosowania w oddziaływaniach interpersonalnych. Dla tej grupy zawodowców sukces w negocjacjach dotyczących dowolnego zakresu spraw jest składową ich osobistego sukcesu świadczącego o kwalifikacjach, a dalej o ich wartości rynkowej.

 • Skuteczność negocjacyjna osiągana jest przez stosowanie całej palety technik perswazyjnych, które często • Skuteczność negocjacyjna osiągana jest przez stosowanie całej palety technik perswazyjnych, które często zderzają się z poczuciem uczciwości - profesjonalizm zderza się z moralnością.

 • Przypomnieć należy, że negocjacje zachodzą tylko wypadku spełnienia warunków sytuacji negocjacyjnej, z • Przypomnieć należy, że negocjacje zachodzą tylko wypadku spełnienia warunków sytuacji negocjacyjnej, z których najistotniejsze to: - sprzeczność interesów w danej sprawie między stronami; - wola stron do zniesienia sprzeczności w drodze porozumienia; - gotowość stron do wzajemnego świadczenia koncesji (ustępstw).

 • W przypadku spełnienia warunków sytuacji negocjacyjnej i uruchomienia procesu negocjacji sukces zawiera • W przypadku spełnienia warunków sytuacji negocjacyjnej i uruchomienia procesu negocjacji sukces zawiera się w aspektach dwóch kwestii, z których pierwszą jest pole wzajemnych ustępstw akceptowane przez strony, drugą zaś gwarancje konsumpcji uzyskanego efektu.

 • W pierwszej kwestii jeden aspekt dotyczy jak najkorzystniejszego zakreślenia tego pola: pole • W pierwszej kwestii jeden aspekt dotyczy jak najkorzystniejszego zakreślenia tego pola: pole wzajemnych ustępstw nie powinno przekraczać moich ostatecznie akceptowanych ustępstw. Drugi aspekt dotyczy tego, by we wzajemnie zaakceptowanym polu możliwych koncesji, porozumienie znalazło się w punkcie jak najbliższym moich maksymalnych oczekiwań.

 • Profesjonalizm negocjatora ma swoje dwie składowe, które można ująć jako jego przedmiotową • Profesjonalizm negocjatora ma swoje dwie składowe, które można ująć jako jego przedmiotową wartość dla osiągnięcia założonego celu w danych negocjacjach oraz wartość podmiotową, w której negocjator występuje jako zintegrowana osobowość w szerokim kontekście społecznym, gdzie wykonywany zawód lokuje go na określonym rynku pracy, ale cechy osobowości decydują o poziomie ulokowania go tamże oraz o stopniu uzyskiwanej akceptacji społecznej w ogóle.

 • Wartość przedmiotowa jest prostym wynikiem oceny skuteczności osiągania założonych celów w danej • Wartość przedmiotowa jest prostym wynikiem oceny skuteczności osiągania założonych celów w danej sprawie przez negocjatora. Jest on tutaj instrumentem od którego oczekiwana jest jak najwyższa sprawność w komunikacji perswazyjnej, co ma osiągać przez jak najszerszą paletę oddziaływań będących w jego dyspozycji. Akceptowane postępowanie mieściłoby się tu w formule "wszystkie chwyty dozwolone, jeżeli służy to osiągnięciu założonych celów".

 • Instrumentalizacja osoby jest tu akceptowanym stanem w odniesieniu do stosującego manipulacje socjotechniczne • Instrumentalizacja osoby jest tu akceptowanym stanem w odniesieniu do stosującego manipulacje socjotechniczne negocjatora, jego partnerów z własnej strony, ale przede wszystkim ze strony przeciwnej. Reguła maksymalnej sprawności stosowania technik perswazyjnych w zagwarantowaniu maksymalnych korzyści stronie reprezentowanej przez negocjatora jest nadrzędna wobec wszelkich zasad postępowania, co przy obowiązującej zasadzie pełnej odwracalności oddziaływania -

 • strona przeciwna może w pełni realizować tą samą regułę - wskazuje na • strona przeciwna może w pełni realizować tą samą regułę - wskazuje na możliwość pełnego zatarcia jakichkolwiek ograniczeń w stosowaniu manipulacji. Zdaje się tu obowiązywać stara maksyma "cel uświęca środki".

 • Pewną odmienność stwierdzić można przy rozpatrywaniu podmiotowej wartości negocjatora, która realizuje się • Pewną odmienność stwierdzić można przy rozpatrywaniu podmiotowej wartości negocjatora, która realizuje się poprzez ulokowanie konkretnej osobowości w szerszym kontekście niż dana runda negocjacyjna. Zawsze stosowanie technik perswazyjnych w negocjacjach to oddziaływanie interpersonalne, które w szerszym tle społecznym funkcjonowania konkretnegocjatora, jakim może być np. : rynek pracy, rodzina, społeczność lokalna, wyznaniowa itd. - może być konfrontowane z ogólnospołecznymi regułami stosunków międzyludzkich. Tutaj mogą pojawić się istotne ograniczenia dla stosowania manipulacji socjotechnicznych.

 • O ile więc w trakcie negocjowania osobowość negocjatora, w imię skuteczności, może • O ile więc w trakcie negocjowania osobowość negocjatora, w imię skuteczności, może być redukowana do instrumentalnego wymiaru, to jednocześnie ze względu na pełnienie ról społecznych, związanych z zawodem, ale także wykraczających poza niego, konkretne cechy tej osobowości wpływają na zakres stosowanych środków perswazji.

 • Po prostu ten konkretny negocjator pewne techniki perswazyjne będzie stosował, a inne • Po prostu ten konkretny negocjator pewne techniki perswazyjne będzie stosował, a inne nie i najczęściej kryterium stosowalności zawarte będzie w osobowości negocjatora i jego stosunku do uprawianego zawodu, w mniejszym stopniu zaś zależeć będzie od dopasowania się do wymogu chwili. Stosowany skutkiem tego zespół środków perswazyjnych, właściwy danemu negocjatorowi, w typowym działaniu, określić można jako indywidualny styl negocjowania.

Style negocjacji, ich zawartość manipulacyjna • Użyte powyżej określenie indywidualny styl negocjowania nie jest Style negocjacji, ich zawartość manipulacyjna • Użyte powyżej określenie indywidualny styl negocjowania nie jest tożsamym ze stylem negocjacji wyróżnianym przez teoretyków negocjacji, w tym drugim przypadku mamy do czynienia z ogólnym uznaniem pewnych typowych działań, w typowych sytuacjach za określony styl, pod który można podporządkować konkretne przypadki gry negocjacyjnej.

 • Przyjęło się wyróżniać kilka typowych stylów negocjacji, z których najczęściej wymienia się: • Przyjęło się wyróżniać kilka typowych stylów negocjacji, z których najczęściej wymienia się: • styl kooperacyjny (miękki), • styl rywalizacyjny (twardy), • styl rzeczowy (zasadniczy) - integracyjny łącząc je ze stylem rzeczowym.

Niezależnie od różnic w systematyce stylów negocjacji, z przekonaniem można twierdzić, że najmniej zasobny Niezależnie od różnic w systematyce stylów negocjacji, z przekonaniem można twierdzić, że najmniej zasobny w techniki manipulacyjne jest styl rzeczowy, jako że sednem tego stylu jest oparcie perswazji na stałych zasadach, stosowanie maksymalnie obiektywnych kryteriów, w równym stopniu akceptowanych przez strony.

 • Należy jednak pamiętać, komunikacja interpersonalna w negocjacjach zawsze jest perswazyjna i przy • Należy jednak pamiętać, komunikacja interpersonalna w negocjacjach zawsze jest perswazyjna i przy najbardziej rzeczowym nastawieniu może zajść konieczność zmanipulowania partnerem, choćby w celu ustalenia właściwego poziomu transakcyjnego będącego, podstawą wszelkiej komunikacji.

Dla stylu rzeczowego właściwy jest poziom transakcyjny Dla stylu rzeczowego właściwy jest poziom transakcyjny "dorosły" - "dorosły", jednakże przy układzie partnerów, w którym jeden odpowiada stanowi "dorosły", a drugi np. stanowi "dziecko", ze strony "dorosłego" może być zastosowana manipulacja dowartościowująca partnera w stan "dorosłego". Może też zaistnieć manipulacja własnym stanem "dorosłego" do stanu partnera, gdyż styl rzeczowy, by był efektywny, wymaga chociażby zgodnego poziomu transakcyjnego.

 • Styl kooperacyjny, właściwy dla stron będących pozytywnie nastawionych do siebie (w przyjaźni) • Styl kooperacyjny, właściwy dla stron będących pozytywnie nastawionych do siebie (w przyjaźni) i chcący to nastawienie (przyjaźń) zachować, zawiera w sobie sporą dozę manipulacji, choć wydaje się to paradoksalne.

 • Już w samej sytuacji negocjacyjnej występuje zasadnicza manipulacja. Przypomnijmy, że pierwszym warunkiem • Już w samej sytuacji negocjacyjnej występuje zasadnicza manipulacja. Przypomnijmy, że pierwszym warunkiem sytuacji negocjacyjnej jest sprzeczność między stronami dotycząca przedmiotu negocjacji, to warunek konieczny, by zaistniały negocjacje w ogóle. Istotą stylu kooperacyjnego faktycznie jest nie rozstrzygnięcie spornej sytuacji dotyczącej przedmiotu negocjacji, lecz osiągnięcie przez strony pozytywnego nastawienia do siebie przy okazji negocjacji.

 • Sam przedmiot negocjacji i pozornie tkwiąca w nim sprzeczność są instrumentem w • Sam przedmiot negocjacji i pozornie tkwiąca w nim sprzeczność są instrumentem w grze. Klasycznym przykładem jest tu transakcja handlowa, w której i sprzedający, i kupujący chcieliby przede wszystkim pozostawić sympatyczne wrażenie na przyszłość. Sprzedający jest gotów oddać towar za cenę zdecydowanie poniżej jego wartości, kupujący jest gotów zapłacić cenę zdecydowanie wyższą od wartości towaru.

 • Sprzedający będzie przekonywał, że cena nie jest żadną darowizną, czym mógłby czuć • Sprzedający będzie przekonywał, że cena nie jest żadną darowizną, czym mógłby czuć się urażony kupujący, ten zaś będzie przekonywał, że stać go na to, by sprzedający z jego powodu nie poniósł żadnej straty - w rezultacie operacja ta przekształcić się może w skomplikowaną grę posunięć i kontrposunięć nie dotyczących sprzedawanego towaru, ponieważ nie on jest właściwym przedmiotem negocjacji.

 • Rywalizacyjny styl negocjowania zdecydowanie wyróżnia się od pozostałych zawartością technik manipulacyjnych stosowanych • Rywalizacyjny styl negocjowania zdecydowanie wyróżnia się od pozostałych zawartością technik manipulacyjnych stosowanych przez strony dla zapewnienia mocy perswazyjnej swoim argumentom. • Zasadnicze założenia tego stylu negocjacji jak: strony negocjacji są przeciwnikami (wrogami); celem jest zwycięstwo nie tylko w sprawie ale i nad przeciwnikiem, implikują stosowanie niezbędnego zasobu technik perswazyjnych o maksymalnej skuteczności.

W książce p. t. Dochodząc do tak. Negocjowanie bez poddawania się, R. Fisher, W. W książce p. t. Dochodząc do tak. Negocjowanie bez poddawania się, R. Fisher, W. Ury wymieniają następujący katalog zachowań właściwych temu stylowi:

- żądaj ustępstw jako warunku stosunków wzajemnych, - bądź twardy w stosunku do ludzi - żądaj ustępstw jako warunku stosunków wzajemnych, - bądź twardy w stosunku do ludzi i problemu, - nie ufaj innym, - okop się na swoim stanowisku, - stosuj groźby, - wprowadzaj w błąd co do dolnej granicy porozumienia,

- żądaj jednostronnych korzyści jako warunku zawarcia porozumienia, - poszukaj jednego rozwiązania - tego - żądaj jednostronnych korzyści jako warunku zawarcia porozumienia, - poszukaj jednego rozwiązania - tego które ty akceptujesz, - upieraj się przy swoim stanowisku, - staraj się wygrać walkę woli, - wywieraj presję

 • Decydujący się na stosowanie tego stylu negocjator, w zależności od opanowania sztuki • Decydujący się na stosowanie tego stylu negocjator, w zależności od opanowania sztuki negocjowania i predyspozycji personalnych, w każdej fazie negocjacji może stosować adekwatne techniki manipulacji. Już, na przykład, w fazie przygotowawczej można zastosować manipulację warunkami środowiskowymi negocjacji, na które składają się przede wszystkim miejsce i czas.

 • Samo miejsce negocjacji stwarzające trzy podstawowe możliwości: u siebie, u partnera, na • Samo miejsce negocjacji stwarzające trzy podstawowe możliwości: u siebie, u partnera, na gruncie neutralnym - zawiera ogromny ładunek manipulacyjny.

 • Wspomagające siłę oddziaływania • Wspomagające siłę oddziaływania "własne miejsce"[i] można wyprowadzać z atawistycznego terytorializmu, tak charakterystycznego dla świata zwierząt, a pozostającego również mocną cechą ludzkiej świadomości, toteż powszechnie zalecana taktyka zaprogramowania sukcesu przez ściągnięcie strony przeciwnej do swojego środowiska jest szeroko stosowana we wszystkich rodzajach negocjacji, a już szczególną rangę ta technika ma w negocjacjach na płaszczyźnie międzynarodowej.

 • W narodowej tradycji polskiej przysłowie „szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie” doskonale nawiązuje • W narodowej tradycji polskiej przysłowie „szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie” doskonale nawiązuje do reguły własnego miejsca.

 • Miejsce negocjacji niesie ze sobą wiele dalszych aspektów, takich jak: klimat, estetyka, • Miejsce negocjacji niesie ze sobą wiele dalszych aspektów, takich jak: klimat, estetyka, standard komfortu, strefa czasowa, różnice kulturowe, z których każdy jest instrumentem manipulacji.

Jako przykład mistrzowskiego • wykorzystania miejsca negocjacji służyć może historia organizacji i przebiegu konferencji Jako przykład mistrzowskiego • wykorzystania miejsca negocjacji służyć może historia organizacji i przebiegu konferencji Jałtańskiej, gdzie Stalin stosując zręczną taktykę narzucił stronie amerykańskiej i brytyjskiej miejsce dające mu pełną przewagę nad partnerami nie tylko tym, że było to miejsce u niego, ale rozmieszczając poszczególnych członków delegacji

 • w różnych miejscach (jakoby w trosce o ich wygody), uzyskał efekt ograniczonego • w różnych miejscach (jakoby w trosce o ich wygody), uzyskał efekt ograniczonego kontaktowania się ich ze sobą poza posiedzeniami plenarnymi. Podejrzliwy Churchil chcąc pomniejszyć efekt przewagi wymuszonego miejsca, doprowadził do wcześniejszego spotkania z Rooseveltem na Malcie czym powiększył przewagę Stalina, ponieważ obaj dotarli do Jałty z nadszarpniętą kondycją, szczególnie poważnie chory Roosevelt, co mało później wpływ na jego ustępliwość wobec Stalina

 • Opisany powyżej przykład zaliczyć można do techniki tworzenia sytuacji stresującej, wchodzącej w • Opisany powyżej przykład zaliczyć można do techniki tworzenia sytuacji stresującej, wchodzącej w zakres wojny psychologicznej, według systematyki Z. Nęckiego zawartej w cytowanej pracy. Powołując się na R. Fishera i W. Ury podaje Z. Nęcki następujące szczegółowe taktyki manipulacyjne:

 • - z zakresu wojny psychologicznej (oprócz wyżej wymienionej) ataki personalne, taktyka • - z zakresu wojny psychologicznej (oprócz wyżej wymienionej) ataki personalne, taktyka "cykliczna", stosowanie groźby; - z zakresu wojny pozycyjnej odmowa negocjacji, polaryzacja żądań, eskalacja żądań, "sztywny partner", "tak albo nie"; - z zakresu działań ingracjacyjnych, komplement, samopochwała, lekka samokrytyka, konformistyczna aprobata; - jako specjalną taktykę wymienia makiawelizm.

Granice stosowania manipulacji • W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o granice stosowania manipulacji należy Granice stosowania manipulacji • W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o granice stosowania manipulacji należy skupić się na negocjatorze jako na określonej osobowości wykonującej określoną czynność zawodową, z którą w jakimś stopniu się identyfikuje.

 • Przypomnijmy, że uczestnicząc w procesie negocjacji występuje negocjator w wymiarze przedmiotowym, gdzie • Przypomnijmy, że uczestnicząc w procesie negocjacji występuje negocjator w wymiarze przedmiotowym, gdzie jest narzędziem reprezentowanej przez siebie strony w realizacji założonych celów i równocześnie w wymiarze podmiotowym, przez odniesienie do pełnionych ról społecznych, z których jedną jest zawód.

W obu wymiarach podlega presji z powodu wykonywania zawodu; w pierwszym jest to presja W obu wymiarach podlega presji z powodu wykonywania zawodu; w pierwszym jest to presja powinności bycia skutecznym; w drugim to presja oczekiwań społecznych, adekwatnych do pełnionych ról i presja własnego sumienia

 • Motywy postępowania negocjatora, w związku z powyższym, uzależniają się więc od wymogów • Motywy postępowania negocjatora, w związku z powyższym, uzależniają się więc od wymogów pragmatyki zawodowej oraz od wymogów etycznych, stąd też mogą wynikać ograniczenia w stosowaniu manipulacji.

 • Rozdział między pragmatyką zawodową a etyką nie jest całkiem ostry, gdyż w • Rozdział między pragmatyką zawodową a etyką nie jest całkiem ostry, gdyż w pragmatykę wielu profesji wlicza się również etykę zawodu, chodzi tu głównie o zawody związane z bezpośrednim wywieraniem wpływu na ludzi, np. nauczyciel, lekarz, dziennikarz - do takich zawodów można bez wątpienia zaliczyć zawód negocjatora, ale na dzisiaj nie można stwierdzić istnienia jakiegoś specjalnego kodeksu etyki negocjatora, toteż w pragmatyce tego zawodu istnieje wiele rozproszonych elementów o wymowie etycznej