Скачать презентацию SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7 im Adama Mickiewicza w Скачать презентацию SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7 im Adama Mickiewicza w

e8ca55219586206c5f6efbb585fe82ed.ppt

  • Количество слайдов: 53

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu 62 -800 Kalisz, ul. Robotnicza SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu 62 -800 Kalisz, ul. Robotnicza 5 Tel. /Fax 62 7574607, 62 7571771 e-mail: sp 7 kalisz@republika. pl strona internetowa szkoły: www. sp 7 kalisz. superszkolna. pl PYTANIA KLUCZOWE Opracowanie: 1. Edukacja wczesnoszkolna – Jadwiga Wojtyś, Monika Jakubowska 2. Język polski – Małgorzata Waszczyńska, Danuta Wieczorek, Małgorzata Wasilkowska, Agnieszka Nowak 3. Język angielski – Anna Woszczalska, Sylwia Bodzioch 4. Matematyka – Aleksandra Jędrzejewska, Violetta Urban 5. Przyroda – Aleksandra Szewczyk - Woźniak 6. Historia i społeczeństwo – Teresa Marcinkowska 7. Muzyka – Edyta Stangret - Nowak Prezentacja: Violetta Urban

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu 62 -800 Kalisz, ul. Robotnicza SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu 62 -800 Kalisz, ul. Robotnicza 5 Tel. /Fax 62 7574607, 62 7571771 e-mail: sp 7 kalisz@republika. pl strona internetowa szkoły: www. sp 7 kalisz. info PYTANIA KLUCZOWE • EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA • JĘZYK POLSKI • JĘZYK ANGIELSKI • MATEMATYKA • PRZYRODA • HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO • MUZYKA

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Dlaczego niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów, a inne nie? Co stałoby EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Dlaczego niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów, a inne nie? Co stałoby się, gdyby pory roku zmieniły kolejność? W jaki sposób znajomość wzorów na obliczanie obwodu figur geometrycznych jest przydatna w życiu codziennym?

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Co stałoby się, gdyby na Ziemi zabrakło wody? Dlaczego wiewiórkę trudniej jesienią EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Co stałoby się, gdyby na Ziemi zabrakło wody? Dlaczego wiewiórkę trudniej jesienią zauważyć w parku? Dlaczego jesienią liście drzew zmieniają kolor?

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Jak należy dbać o zdrowie? Dlaczego należy jeść śniadanie? Co należy jeść, EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Jak należy dbać o zdrowie? Dlaczego należy jeść śniadanie? Co należy jeść, aby być zdrowym? Po co pieszym i kierowcom potrzebna jest znajomość znaków drogowych?

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Dlaczego piesi powinni nosić odblaski? Jak zachować bezpieczeństwo w drodze do szkoły? EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Dlaczego piesi powinni nosić odblaski? Jak zachować bezpieczeństwo w drodze do szkoły? Co to znaczy, że Polska jest niepodległa? Dlaczego Warszawa jest stolicą Polski? Kogo nazywamy patriotą?

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Jaki jest bieg Wisły? Jakie są polskie symbole narodowe? Dlaczego polska ziemia EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Jaki jest bieg Wisły? Jakie są polskie symbole narodowe? Dlaczego polska ziemia jest piękna? Dlaczego każdy Polak powinien poznać historię swojego kraju?

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Dlaczego godłem Polski jest Biały Orzeł? Jakie zabytki Warszawy powinien znać każdy EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Dlaczego godłem Polski jest Biały Orzeł? Jakie zabytki Warszawy powinien znać każdy Polak? Kto rządził w dawnej Polsce, a kto teraz sprawuje władzę w naszym kraju? Dlaczego „Mazurek Dąbrowskiego” jest hymnem Polski?

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Dlaczego 11 listopada to święto narodowe? Jak powstaje chleb? Jak powstaje książka? EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Dlaczego 11 listopada to święto narodowe? Jak powstaje chleb? Jak powstaje książka? W jakich chwilach książka przychodzi nam z pomocą? Czego książka może nas nauczyć?

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Dlaczego ilustracje w książkach dla dzieci są bardzo ważne? Jakie książki można EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Dlaczego ilustracje w książkach dla dzieci są bardzo ważne? Jakie książki można znaleźć w bibliotece? Co świadczy o tym, że mały Fryderyk Chopin był niezwykłym dzieckiem?

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Jaki związek z „Legendą o białym orle” ma nasze godło państwowe? Co EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Jaki związek z „Legendą o białym orle” ma nasze godło państwowe? Co to są bogactwa naturalne kraju? Po co ludzie obserwują pogodę? Czy moda dotyczy tylko strojów? Jak powstaje deszcz?

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Co to jest mgła i dlaczego jest niebezpieczna dla pojazdów na drogach? EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Co to jest mgła i dlaczego jest niebezpieczna dla pojazdów na drogach? Jak należy się ubrać, gdy na dworze jest zimno i pada deszcz? Dlaczego drzewa przygotowują się do zimy?

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Dlaczego zwierzęta przygotowują się do zimy? Jakie zmiany w przyrodzie obserwujemy w EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Dlaczego zwierzęta przygotowują się do zimy? Jakie zmiany w przyrodzie obserwujemy w listopadzie? Co najbardziej cieszy Świętego Mikołaja? W czym psy mogą pomagać ludziom?

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Co świadczy o tym, że jest już zima? Jakie upominki z okazji EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA Co świadczy o tym, że jest już zima? Jakie upominki z okazji Świąt Bożego Narodzenia można przygotować dla bliskich? Co sprawia, że wieczór wigilijny jest taki niezwykły?

JĘZYK POLSKI JĘZYK POLSKI

JĘZYK POLSKI Czy potrafimy czytać ze zrozumieniem? Jakie prawa panowały w Sparcie? Każdy ma JĘZYK POLSKI Czy potrafimy czytać ze zrozumieniem? Jakie prawa panowały w Sparcie? Każdy ma "piętę Achillesa", czyli jak znaleźć sposób na bogów?

JĘZYK POLSKI Kim byli szlachetni rozbójnicy? Jak napisać instrukcję? Co zdarzyło się nad brzegiem JĘZYK POLSKI Kim byli szlachetni rozbójnicy? Jak napisać instrukcję? Co zdarzyło się nad brzegiem Świtezi?

JĘZYK POLSKI Jak korzystać ze Słownika frazeologicznego? Jaką funkcję pełnią w naszym życiu święta? JĘZYK POLSKI Jak korzystać ze Słownika frazeologicznego? Jaką funkcję pełnią w naszym życiu święta? Co czuje człowiek stojący nad przepaścią?

JĘZYK POLSKI Jak napisać list oficjalny? Czy trudno być artystą? Jaką funkcję pełni plakat? JĘZYK POLSKI Jak napisać list oficjalny? Czy trudno być artystą? Jaką funkcję pełni plakat? Jak powstaje film animowany?

JĘZYK POLSKI Patriota – kto to taki? Człowiek asertywny – kto to taki? Człowiek JĘZYK POLSKI Patriota – kto to taki? Człowiek asertywny – kto to taki? Człowiek kreatywny – kto to taki? Co by było, gdybyś był dyrektorem szkoły? Jakie jest twoje największe marzenie?

JĘZYK POLSKI Czy szczur może być twoim domowym zwierzątkiem? Co zrobić, aby goście wyszli JĘZYK POLSKI Czy szczur może być twoim domowym zwierzątkiem? Co zrobić, aby goście wyszli zadowoleni ze spotkania? Po co ludzie piszą listy? Którą z postaci literackich chciałbyś być?

JĘZYK POLSKI Co by się stało, gdyby pomysły dzieci zostały zrealizowane? Czy warto przestrzegać JĘZYK POLSKI Co by się stało, gdyby pomysły dzieci zostały zrealizowane? Czy warto przestrzegać regulaminów szkoły? Po co czytać książki, jeżeli mamy streszczenia i filmy?

JĘZYK POLSKI Czy panu nie nudno na pomniku? Czy polka, czy Polka? Jak zastąpić JĘZYK POLSKI Czy panu nie nudno na pomniku? Czy polka, czy Polka? Jak zastąpić rzeczownik? Do czego służy zaimek? Czy Kalina to dziewczyna?

JĘZYK POLSKI Kto wejdzie ponad chmury? Jak działa prawo? W jakim celu stosujemy wykrzyknik? JĘZYK POLSKI Kto wejdzie ponad chmury? Jak działa prawo? W jakim celu stosujemy wykrzyknik? Jak zasada podpowiada?

JĘZYK POLSKI Czy książka może pomóc ? Kiedy śpiewamy hymn narodowy? Czy praca popłaca? JĘZYK POLSKI Czy książka może pomóc ? Kiedy śpiewamy hymn narodowy? Czy praca popłaca? Jak zdobyć szóstkę z polskiego?

JĘZYK ANGIELSKI JĘZYK ANGIELSKI

JĘZYK ANGIELSKI Jakie czynniki mogą mieć wpływ na to, że kuchnia angielska jest międzynarodowa? JĘZYK ANGIELSKI Jakie czynniki mogą mieć wpływ na to, że kuchnia angielska jest międzynarodowa? Dlaczego język angielski jest tak popularny? Co sądzisz o pojawianiu się dużej liczby angielskich słów w języku polskim?

JĘZYK ANGIELSKI What is Union Jack? - Co to jest Union Jack? What is JĘZYK ANGIELSKI What is Union Jack? - Co to jest Union Jack? What is Stars and Stripes? -Co to jest Stars and Stripes? Is the Red Sea a sea? - Czy Morze Czerwone jest morzem?

JĘZYK ANGIELSKI Does a Beefeater have to eat beef? -Czy Beefeater musi jeść wołowinę JĘZYK ANGIELSKI Does a Beefeater have to eat beef? -Czy Beefeater musi jeść wołowinę (beef)? When is Queen's Elizabeth's real birthday? -Kiedy królowa Elżbieta obchodzi -prawdziwe urodziny? Which American holidays do we celebra te in Poland? -Które ze świąt amerykańskich -obchodzimy w Polsce?

JĘZYK ANGIELSKI How do you name your grandmum's mum? -Jak nazwiesz mamę swojej babci? JĘZYK ANGIELSKI How do you name your grandmum's mum? -Jak nazwiesz mamę swojej babci? Can you tell a story from the pictures without reading the text? -Czy można opowiedzieć historyjkę na -podstawie obrazków bez czytania tekstu? What is the highest building in New York? - Jaki jest najwyższy budynek w Nowym Jorku?

JĘZYK ANGIELSKI Why English is an international language? -Dlaczego język angielski jest językiem - JĘZYK ANGIELSKI Why English is an international language? -Dlaczego język angielski jest językiem - międzynarodowym? Do the words meet and meat have anything in common? Czy słowa meet i meat mają ze sobą coś wspólnego? What is the Gherkin? Co to jest gherkin?

JĘZYK ANGIELSKI Why is New York called „The Big Apple”? – Dlaczego Nowy York JĘZYK ANGIELSKI Why is New York called „The Big Apple”? – Dlaczego Nowy York jest nazywany „Wielkim Jabłkiem”? What do the appearance description and the cake recipe have in common? -Co ma wspólnego opis wyglądu - z przepisem na ciasto? Who is the saint patron of England? – Kto jest świętym patronem Anglii?

JĘZYK ANGIELSKI What is the flower symbol of England? – jaki kwiat jest symbolem JĘZYK ANGIELSKI What is the flower symbol of England? – jaki kwiat jest symbolem Anglii? Can you bake apple pie? Can you give the recipe for apple pie? – Czy potrafisz upiec apple pie? Czy możesz podać przepis na apple pie? Why an eagle is important for the American and Polish people? – Dlaczego orzeł jest ważny dla Polaków i Amerykanów?

JĘZYK ANGIELSKI What place was a fortress, a palace, a prison, a zoo and JĘZYK ANGIELSKI What place was a fortress, a palace, a prison, a zoo and now it is a museum? Jakie miejsce było fortecą, pałacem, więzieniem, zoo, a teraz jest tam muzeum? What countries belong to The Commonwealth? Jakie kraje należą do Wspólnoty Narodów? What are the differences in celebration of holidays in the USA and Poland? -Jakie są różnice w świętowaniu -świąt w USA i w Polsce?

JĘZYK ANGIELSKI What do children look for in the White House Garden on Easter JĘZYK ANGIELSKI What do children look for in the White House Garden on Easter Monday? Czego szukają dzieci w ogrodzie Białego Domu w Lany Poniedziałek? How to interview Justin Bieber? - Jak przeprowadzić wywiad z Justinem Bieberem?

MATEMATYKA MATEMATYKA

MATEMATYKA Czy jest możliwe, że wieża Eiffla waży 7 300 000 g? Znasz ułamki MATEMATYKA Czy jest możliwe, że wieża Eiffla waży 7 300 000 g? Znasz ułamki właściwe, których suma licznika i mianownika wynosi 10? Czy wiesz jaką powierzchnię ma mój pokój w którym układam klasówki? Podpowiem Ci, jest kwadratem którego obwód wynosi 20 m.

MATEMATYKA Czy mrówka waży 0, 00003 t? Kto waży więcej wszyscy ludzie na świecie MATEMATYKA Czy mrówka waży 0, 00003 t? Kto waży więcej wszyscy ludzie na świecie czy wszystkie mrówki? Ilu miałeś przodków 10 pokoleń wstecz?

MATEMATYKA Znasz wielokąt który nie ma przekątnych? Mieszka w prostej i półprostej, to jasne MATEMATYKA Znasz wielokąt który nie ma przekątnych? Mieszka w prostej i półprostej, to jasne jak słońce. Możesz zmierzyć jego długość, bo ma aż dwa końce. Jak zmieścić miasto w zeszycie? Czy dorosły słoń może ważyć 3000000 g?

MATEMATYKA Co trzeba zrobić, żeby na podstawie zdjęcia i podanej skali obliczyć wysokość Kolumny MATEMATYKA Co trzeba zrobić, żeby na podstawie zdjęcia i podanej skali obliczyć wysokość Kolumny Zygmunta w Warszawie? Jak wykorzystać skalę do obliczenia odległości i na odwrót? W jaki sposób na podstawie mapy obliczyć odległość z Kalisza do Warszawy?

PRZYRODA PRZYRODA

PRZYRODA Z czego jest zbudowana ziemia? Czy w okolicach biegunów istnieje życie? Co nazywamy PRZYRODA Z czego jest zbudowana ziemia? Czy w okolicach biegunów istnieje życie? Co nazywamy prądem elektrycznym? Dlaczego ludzie szukają nowych źródeł energii?

PRZYRODA Czy przez lupę można zobaczyć komórki cebuli? Czy trawa farbuje papier? Czy roślina PRZYRODA Czy przez lupę można zobaczyć komórki cebuli? Czy trawa farbuje papier? Czy roślina może żyć bez ziemi? Jak woda dociera do czubka drzewa?

PRZYRODA Czy kwiaty mogą zmieniać barwę? Czy wszystkie rośliny mają kwiaty? Co tak naprawdę PRZYRODA Czy kwiaty mogą zmieniać barwę? Czy wszystkie rośliny mają kwiaty? Co tak naprawdę parzy w pokrzywie? Czy w szyszce można ukryć tajną wiadomość? Czy banany to jagody?

HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO

HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO Czy przyjęcie chrześcijaństwa w 966 roku było korzystne dla państwa polskiego? HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO Czy przyjęcie chrześcijaństwa w 966 roku było korzystne dla państwa polskiego? Dlaczego króla Kazimierza nazwano Wielkim? Dlaczego wiek XVI nazywamy "złotym wiekiem" w Rzeczypospolitej?

HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO Dlaczego pierwsze państwa powstawały nad wielkimi rzekami? Czy demokracja jest najlepszym HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO Dlaczego pierwsze państwa powstawały nad wielkimi rzekami? Czy demokracja jest najlepszym sposobem rządzenia? Czy I wojnę światową można nazwać pierwszą wojną techniczną? Czy wszyscy ludzie są równi?

HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO Na czym polegała HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO Na czym polegała "złota wolność szlachecka"? W jaki sposób osiągnięcia naukowo techniczne XIX wieku zmieniły życie ludzi? Dlaczego chronimy zabytki?

MUZYKA MUZYKA

MUZYKA Dlaczego W. A. Mozart to geniusz muzyczny wszech czasów? Dlaczego Ludwig van Beethoven MUZYKA Dlaczego W. A. Mozart to geniusz muzyczny wszech czasów? Dlaczego Ludwig van Beethoven to nowatorski klasyk? Uzasadnij pojęcie: „MUZYCZNA MATEMATYKA”?

MUZYKA Jaką rolę spełnia polska muzyka ludowa w życiu współczesnym? Dlaczego W. A. Mozarta, MUZYKA Jaką rolę spełnia polska muzyka ludowa w życiu współczesnym? Dlaczego W. A. Mozarta, L. van Beethovena, J. Haydna nazywamy klasykami wiedeńskimi? Jaką rolę spełnia/ał hymn narodowy dla Polaków? Jakie ważne fakty historyczne z dziejów Polski można skojarzyć z tekstami pieśni?