rome st petro.pptx
- Количество слайдов: 11
Святиня християнського світу
Собор Святого Петра (італ. Basilica di San Pietro; Базиліка Святого Петра) - католицький собор, який є головною спорудою Ватикану і вважається найбільшою християнською церквою в світі. Це одна з чотирьох патріарших базилік Риму і церемоніальний центр Римської католицької церкви. Собор св. Петра один із найвеличніших храмів світу, що вражає своєю красою, розмірами та архітектурою, адже над його створенням працювали найвидатніші італійські архітектори та митці – Браманте, Рафаель, Перуцці, Мікеланджело.
Цікавою є історія собору: на тому місці, де тепер стоїть собор св. Петра, розташовувалися сади цирку Нерона (від нього залишився обеліск з Геліополя, який до сьогодні стоїть на площі Св. Петра). Перша базиліка була побудована в 324 р. , у правління першого християнського імператора Костянтина, і туди перенесли останки св. Петра, який прийняв в 66 р. мученицьку смерть в цирку Нерона. У другому соборі в 800 р. папа Лев III коронував Карла Великим Імператором Заходу. У XV ст. базиліка, яка стояла вже одинадцять століть, могла завалитись, і за Миколи V в 1452 р. почалася перебудова собору. Кардинально вирішив це питання Юлій II, який в 1506 р, запросивши архітектора Донато Браманте, наказав побудувати на місці старої базиліки величний новий собор, що повинен затьмарити як поганські храми, так і існуючі християнські церкви, сприяючи тим самим зміцненню папської держави й поширенню впливу католицизму.
Майже всі великі архітектори Італії по черзі брали участь у проектуванні та будівництві собору св. Петра. У 1506 р. був затверджений проект архітектора Донато Браманте, відповідно до якого почали зводити центричну споруду у формі грецького хреста (з рівними сторонами). Після смерті Браманте будівництво очолив Рафаель, повернувшись до традиційної формі латинського хреста (з подовженою четвертою стороною), потім Бальдассаре Перуцці, який зупинився на центричній споруді, і Антоніо да Сангалло, який обрав базилікальну форму.
В 1546 р. керівництво роботами було доручено Мікеланджело, який повернувся до ідеї центрально-купольної споруди, але його проект передбачав створення багатоколонного вхідного портика зі східного боку (в найдавніших базиліках Риму, як і в античних храмах, вхід знаходився з східної, а не із західної сторони). Всі несучі конструкції Мікеланджело зробив більш масивними і виділив головний простір. Він звів барабан центрального купола, але сам купол добудовували вже після його смерті (1564 р. ) Джакомо делла Порта, додав йому більш витягнуті обриси. З чотирьох малих куполів, передбачених його проектом, архітектор Віньола звів тільки два. В основному архітектурні форми у тому вигляді, як вони були задумані Мікеланджело, збереглися з вівтарної, західної сторони.
Площа Святого Петра Була потрібна площа, яка вміщала б велика кількість віруючих, що приходили до собору, щоб отримати папське благословення або взяти участь в релігійних святкуваннях. Це завдання виконав Джованні Лоренцо Берніні, який створив у 1656 -1667 рр. . площу перед собором - одне з найвидатніших творів світової містобудівної практики. Площа Святого Петра або пьяцца Сан П'єтро (Piazza San Pietro) - грандіозна площа у вигляді двох симетричних півкругів, розбита перед базилікою св. Петра в Римі за проектом Берніні в 1656 -67 рр. . У 1930 -і рр. . Муссоліні проклав з центру Риму на площу широку вулицю Примирення (Via della Conciliazione).
До собору ведуть 5 дверей. Центральні бронзові ворота із зображенням Спасителя, Пречистої Діви Марії та свв. апостолів Петра і Павла являють собою шедевр ювелірного мистецтва, виготовленого Антоніо Філарете в 1440 -1445 рр. Останні двері справа – загальновідомі Святі Двері, котрі відкриваються Папою кожні 25 років, у ювілейний рік. На паперті собору, поверх головних дверей – відома мозаїка Корабель Петра, виконана за ескізом Джотто. Вона прикрашала ще древню базиліку, збудовану Констянтином. Зверху, на фасаді встановлені величезні статуї Христа, Івана Хрестителя та 11 апостолів (крім апостола Петра). Мощі святого Петра знаходяться глибоко в гроті, під вівтарем собору.
Інтер'єр собору Статуя св. Петра (XIII ст. ) «П'єта» Мікельанджело (XV-XVI cт. )
Історико-художньній музей «Скарбниця святого Петра» 1. Ватиканський хрест або Хрест Юстиніана II, пам’ятка VI століття. 2. Ватиканські келихи, якими досі послуговується Папа і кардинали під час урочистих літургій. 3. Тіара – головний убір для статуї апостола Петра, виготовлений із позолоченого металу зі сріблом, оздоблений коштовним камінням і перлами, XVIII століття.
Україна в апостольській столиці • • У величному соборі є домовина з нетлінними мощами святого Української Греко-Католицької Церкви Йосафата Кунцевича, які покояться у вівтарі Василія Великого, зовсім поруч з могилою апостола Петра. Апостол Петро був першим «ісповідником віри» в християнській Церкві, а священномученик Йосафат Кунцевич – першим «ісповідник віри» Церкви греко-католицької. 29 червня 1867 року Папа Пій ІХ підписав декрет про оголошення його святим священномучеником. Поруч з прахом Й. Кунцевича – визначальні символи України: ікони святого рівноапостольного хрестителя Руси-України князя Володимира Великого і святої княгині Ольги, образи святих Кирила і Методія, що подарували нам азбуку-кирилицю – основу нашої давньоруської (староукраїнської) писемності. На цьому святому місці в кінці квітня 2001 року Святіший Отець Іван Павло ІІ возвів Верховного Архиєпископа УГКЦ Любомира Гузара в сан кардинала.
Благословення "Urbi et Orbi" - "Місту (Риму) та світу" • Собор - духовний центр Католицької Церкви відвідують сотні паломників щорічно. • Собор святого Петра є втіленням слів Христа: "Ти – Петро (скеля), що на цій скелі збудую мою Церкву, й що пекельні ворота її не подолають".
rome st petro.pptx