Презентация_Мартиненко_Марина.ppt
- Количество слайдов: 17
Суть, завдання та основні принципи професійної орієнтації Виконала: ст. 5 курсу 3 групи Мартиненко М. В. Викладач: доц. Розлуцька Г. М. Ужгород – 2013
План • Суть та завдання професійної орієнтації. • Професійна інформація та консультація. • Основні принципи професійної орієнтації. • Професія як основне поняття профорієнтаційної роботи.
Професійна орієнтація – це комплексна науково обґрунтована система форм, методів та засобів впливу на особу з метою оптимізації її професійного самовизначення на основі врахування особистісних характеристик кожного індивідуума та потреб ринку праці. Вона спрямована на досягнення збалансованості між професійними інтересами і можливостями людини та потребами суспільства в конкретних видах професійної діяльності.
Суть профорієнтації Профорієнтаційна робота сприяє цілеспрямованому розвитку здібностей і талантів людини, зростанню її професіоналізму, працездатності, збереженню здоров’я і виступає одним із найважливіших елементів державної політики у сфері соціального захисту та зайнятості населення. Така діяльність забезпечує ефективне використання трудового потенціалу особи, сприяє підвищенню її соціальної та професійної мобільності, відіграє значну роль у профілактиці вимушеного безробіття. Профорієнтаційні заходи стимулюють пошук людиною найефективніших засобів підвищення свого професійно-кваліфікаційного рівня, розвиток соціально-економічної ініціативи, інтелектуальної та трудової незалежності.
Мета Головною метою профорієнтаційної роботи є сприяння специфічними методами формування конкурентоспроможної особистості спроможної до успішної соціалізації та реалізації в умовах ринкової економіки. Крім того, важливими завданнями профорієнтації є виховання у молодих людей любові до різних видів праці, створення умов для продуктивної праці та перевірки на практиці своїх здібностей, вивчення, формування та розвиток інтересів, нахилів та здібностей молодих людей, ознайомлення їх з найбільш поширеними професіями та професіями, які найбільше відповідають інтересам молоді тощо.
Профорієнтаційна робота Важливою умовою ефективності системи профорієнтаційної роботи є наступність окремих її етапів, на кожному з яких профорієнтація має свої завдання, свої методи: Профорієнтаційна робота у школі. Основне завдання профорієнтації на цьому етапі – професійна просвіта та визначення здібностей і професійних намірів учнів; Профорієнтаційна робота у позашкільних навчальних закладах. Для цього етапу характерна систематизація досвіду, знань, умінь, навичок, набутих на першому етапі;
Підходи до проведення профорієнтаційної діяльності: соціально-економічний підхід передбачає аналіз потреб суспільства в різних професіях, з’ясування їх перспектив у трудових ресурсах. Робота за покликанням забезпечує максимальну віддачу працівника і, відповідно, дає кращий економічний ефект. психофізіологічний підхід передбачає забезпечення вибору такої професії, яка максимально відповідає психофізіологічним характеристикам людини. психолого-педагогічний підхід включає виховання в учнів любові до праці, формування інтересу до майбутньої професії.
Професійна інформація - це планомірний процес ознайомлення працездатного населення й, передусім, молоді, що навчається у загальноосвітній школі, із основними професіями та спеціальностями: їх змістом, умовами, організацією, режимом та оплатою праці; вимогами до психофізиологічних та моральних якостей людини; перспективами розвитку, а також формами та термінами засвоєння, можливостями працевлаштування та професійно-кваліфікаційного й посадового зростання. На переважну увагу при цьому заслуговують професії, за якими відчувається недолік кадрів, очікується поширення підготовки у зв'язку із змінами в структурі зайнятості. Як правило, ця форма роботи містить у собі елементи професійно-територіальної інформації.
Професійна консультація - це процес вивчення організму та особистості людини, що закінчується видачею їй усної чи письмової рекомендації про вибір професії, навчального закладу, місця роботи. Рекомендації складаються та формулюються в результаті аналізу та співставлення трьох видів інформації - про актуальні та потенційні можливості індивіда (стан здоров'я, рівень нервовофізичної витривалості, спрямованість та структура здібностей, інтересів), про вимоги професії до працівника (професіограми та соціограми), про дійсні та перспективні потреби народного господарства, економічного району у кадрах.
В основу профорієнтаційної діяльності покладені наступні принципи: комплексний характер профорієнтаційних послуг: організація профорієнтаційної діяльності повинна здійснюватись в соціальноекономічному, психолого-педагогічному, медико-фізіологічному та професійному напрямах для забезпечення різнобічної готовності молодої людини до вибору професії; узгодження інтересів особи та суспільства через ринок праці; діяльнісний підхід до визначення професійної придатності; рівні можливості отримання профорієнтаційних послуг громадянами України та громадянами іноземних громадян, з якими Україна має відповідні угоди, незалежно від місця роботи чи навчання, віку, статі, національності, релігійних переконань;
В основу профорієнтаційної діяльності покладені наступні принципи: доступність професійної та іншої інформації стосовно можливостей вибору чи зміни професії, форм навчання та працевлаштування; добровільність і безкоштовність отримання профорієнтаційних послуг усіма групами населення на гарантованому державному рівні; конфіденційний і рекомендований характер висновків профконсультацій і профдобору, додержання працівниками профорієнтаційних норм професійної етики; взаємозв'язок школи, сім'ї, виробництва і громадськості в здійсненні профорієнтаційних заходів; систематичність і наступність у профорієнтації: необхідність проведення профорієнтаційної роботи з І по випускний клас школи, за умови обов'язкової спадкоємності цієї роботи з класу в клас.
Професія як основне поняття профорієнтаційної роботи Професія (лат. professio, від profiteor–проголошую своєю справою) – офіційно вказане заняття, спеціальність; вид трудової діяльності, що вимагає певної підготовки і, зазвичай, є джерелом існування. Професіологія – галузь науки, завданнями якої є опис професій чи спеціальностей, основних вимог, які вони висувають до людини, її психофізіологічних і фізичних якостей. Професіографія – одна із важливих галузей професіології, яка вивчає професійну діяльність людей.
Класифікація професій (за Климовим) предмет праці; цілі праці; знаряддя праці; умови праці.
Загальна класифікація професій 1) людина-природа (земля, вода) 2) людина-жива природа 3) людина-нежива природа 4) людина-техніка (машини, механізми) 5) людина-людина (людина, група людей) 6) людина-знакова система (умовні знаки) 7) людина-художній образ (твори літератури, мистецтва)
Розрізряняють 3 види цілей праці: 1) гностичні (пізнавальні) – професія контролера товару; 2) перетворюючі – професія маляра; 3) творчі – професія перукаря. якості Класифікація професій за засобами праці включає 4 групи засобів праці: 1) ручні і механізовані; 2) машини й механізми з ручним управлінням; 3) автоматизовані та автоматичні; 4) функціональні (жести, міміка).
Професіограма 1) загальну характеристику професії: її значення, спеціальності, перспективи розвитку професії; 2) опис трудового процесу, змісту роботи, яка виконується: основні професійні обов’язки, знаряддя праці, робоче місце, продукція, труднощі і можливі помилки в роботі; 3) санітарно-гігієнічні умови праці: мікрокліматичні умови праці (робота в приміщенні або на повітрі, освітлення, температура та ін. ), режим і ритм праці (монотонність праці, вільний час, відпустка…), медичні протипоказання;
Професіограма 4) психофізіологічні вимоги професії до людини: характеристика різних видів сприйняття у професійній діяльності (гострота зору, слуху…), моторні характеристики (координація рухів, швидкість реакції…), інтелектуальна сфера (особливості уваги, пам’яті, спостереження, мислення), емоційно-вольові якості особистості (самовладання, витривалість–психічна і фізична, врівноваженість, зібраність, рішучість), ділові якості (ініціативність, самостійність, організованість, почуття відповідальності, адекватна самооцінка), моральні якості (чесність, тактовність, чуйність, доброзичливість); 5) необхідні знання; 6) необхідні вміння та навички; 7) дані професійну підготовку: перелік навчальних закладів, де можна отримати цю професію, умови вступу, зміст підготовки, перспективи працевлаштування та професійного зростання, оплата праці.