Prezentatsia_sbe_tema_2.ppt
- Количество слайдов: 15
СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКА ЕКСПЕРТИЗА ВИБІРКОВА ДИСЦИПЛІНА ДЛЯ СТУДЕНТІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ 6401 “ПРАВОЗНАВСТВО”
ТЕМА 2 “ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ СУДОВОБУХГАЛТЕРСЬКОЇ ЕКСПЕРТИЗИ” 2. 1. Сутність судово-бухгалтерської експертизи її зміст та завдання. 2. 2. Поняття предмета і об’єктів судово-бухгалтерської експертизи. 2. 3. Метод та методичні прийоми і способи експертних досліджень. 2. 4. Зв’язок судово-бухгалтерської експертизи з практикою бухгалтерського обліку. 2. 5. Порівняльна характеристика судовобухгалтерської експертизи з ревізією та аудитом.
Питання для семінарських занять 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Сутність судово-бухгалтерської експертизи, її зміст та завдання. Поняття предмета і об’єктів судово-бухгалтерської експертизи. Метод та методичні прийоми і способи експертних досліджень. Зв’язок судово-бухгалтерської експертизи з практикою бухгалтерського обліку. Історичні аспекти розвитку судово-бухгалтерської експертизи. Основні види та форми економічного контролю в Україні. Відмінні риси судово-бухгалтерської експертизи від ревізії. Відмінні риси судово-бухгалтерської експертизи від аудиту.
Питання для самостійного опрацювання 1. 2. 3. 4. 5. Зв’язок судово-бухгалтерської експертизи з практикою бухгалтерського обліку. Історичні аспекти розвитку судовобухгалтерської експертизи. Основні види та форми економічного контролю в Україні. Відмінні риси судово-бухгалтерської експертизи від ревізії. Відмінні риси судово-бухгалтерської експертизи від аудиту.
Згідно з п. 127 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень (№ 53/5 від 08. 10. 1998 р. ) Економічна експертиза включає: 1) дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності; 2) дослідження документів про економічну діяльність підприємств і організацій; 3) дослідження документів фінансовокредитних операцій.
Судово-бухгалтерська експертиза це дослідження фінансовогосподарської діяльності суб’єкта господарювання, яке в межах чинного законодавства здійснюється експертом - бухгалтером, з метою подання висновку стосовно переліку питань, поставлених органами дізнання, досудового та судового слідства
Процесуально-правовий зміст судовобухгалтерської експертизи полягає у визначенні її як процесу, керованого системою правил, закріплених законодавчо. Із процесуально-правового погляду судовобухгалтерська експертиза нічим не відрізняється від інших судових експертиз.
Економічний зміст судово-бухгалтерської експертизи полягає у реалізації системи знань у галузі бухгалтерського обліку, фінансів, аудиту, ревізії, економічного аналізу тощо. Перелічені особливості, пов’язані із застосуванням спеціальних знань, виокремлюють судово-бухгалтерську експертизу в самостійний вид судових експертиз.
Головними завданнями дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності є: установлення документальної обґрунтованості розміру нестачі або надлишків товарноматеріальних цінностей і грошових коштів, періоду і місця їх утворення; 2. установлення документальної обґрунтованості оформлення операцій з одержання, зберігання, виготовлення, реалізації товарно-матеріальних цінностей, в тому числі грошових, основних засобів, надання послуг; 3. установлення документальної обґрунтованості відображення в обліку грошових коштів, цінних паперів; 4. установлення документальної обґрунтованості відображення в обліку операцій з нарахування та виплати заробітної плати, інших виплат; 1.
5. установлення відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку доходів та витрат за фінансовогосподарськими операціями, що підлягають оподаткуванню податком на прибуток; 6. установлення відповідності чинному законодавству відображення в податковому обліку податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість; 7. установлення недоліків в організації бухгалтерського обліку і контролю, які сприяли або могли сприяти завданню матеріальної шкоди або перешкоджали її своєчасному виявленню.
Предмет судово-бухгалтерської експертизи господарські операції виробничої та фінансової діяльності підприємств, відображені в бухгалтерських документах і винесені на розслідування (судовий розгляд), достовірність яких потребує підтвердження експертамибухгалтерами.
Об'єкти судово-бухгалтерської експертизи ь ь ь статутно-реєстраційні документи; договірна документація; первинні документи, в яких зафіксовані проведені операції за різними об’єктами обліку; облікові регістри: накопичувальні (оборотні) відомості, журнали-ордери, меморіальні ордери за балансовими рахунками, картки рахунків, головні книги; фінансова та податкова звітність (баланси, звіти, декларації); документи на машинних носіях (роздруківки) в разі використання програмного забезпечення.
Метод судово-бухгалтерської експертизи це вся сукупність прийомів та способів, які застосовуються експертом- бухгалтером при дослідженні документів та інших матеріалів справи, наданих йому слідчим або судом. Використання конкретних прийомів експертного дослідження залежить від особливостей злочинів, документообігу та стану бухгалтерського обліку на підприємстві.
ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ АНАЛІЗ І СИНТЕЗ СПЕЦИФІЧНІ МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ РОЗРАХУНКОВО-АНАЛІТИЧНІ: Ш економічний аналіз Ш статистичні розрахунки Ш економіко-математичні методи ІНДУКЦІЯ І ДЕДУКЦІЯ ДОКУМЕНТАЛЬНІ: АНАЛОГІЯ І МОДЕЛЮВАННЯ АБСТРАГУВАННЯ І КОНКРЕТИЗАЦІЯ СИСТЕМНИЙ І ФУНКЦІОНАЛЬНОВАРТІСНИЙ АНАЛІЗ Ш дослідження окремого документа Ш прийоми дослідження кількох документів Ш прийоми перевірки відображення господарських операцій в бухгалтерському обліку УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА РЕАЛІЗАЦІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ЕКСПЕРТИЗИ ОРГАНОЛЕПТИЧНІ МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ
К Л А С И Ф І К А Ц І Я Д О К У М Е Н Т І В ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ ь Розпорядчі ь Виконавчі ь Оформлення ь Комбіновані ЗА ПОРЯДКОМ СКЛАДАННЯ ь Первинні ь Зведені ЗА ОХОПЛЕННЯМ ОПЕРАЦІЙ ь Разові ь Нагромаджу вальні ЗА МІСЦЕМ СКЛАДАННЯ ь Внутрішні ь Зовнішні ЗА ТЕХНІКОЮ СКЛАДАННЯ І ОПРАЦЮВАННЯ ь Підготовлені вручну ь За допомогою ЕОМ ЗА ЯКІСНИМИ ОЗНАКАМИ ь Якісні ь Неякісні
Prezentatsia_sbe_tema_2.ppt