Скачать презентацию Структурні та регуляторні гени Ген — одиниця Скачать презентацию Структурні та регуляторні гени Ген — одиниця

гени й ознаки.pptx

  • Количество слайдов: 14

Структурні та регуляторні гени Структурні та регуляторні гени

Ген - одиниця спадкового матеріалу, що відповідає за формування певної елементарної ознаки. Ген є Ген - одиниця спадкового матеріалу, що відповідає за формування певної елементарної ознаки. Ген є ділянкою молекули ДНК, що містить інформацію для синтезу РНК. Гени розглядаються як носії спадкової інформації, яка передається в результаті розмноження від батьків до нащадків. Наука, що вивчає структуру, функцію та спадкову передачу генів називається генетикою.

Уявлення про ген Уявлення про ген, як про абстрактну одиницю спадковості введене в науковий Уявлення про ген Уявлення про ген, як про абстрактну одиницю спадковості введене в науковий вжиток у 1909 р. Спочатку гени у хромосомах уявляли собою нитку з намистинками, механічно зв’язаних одна з одною. Пізніше хромосому розглядали як величезну молекулу, в якій гени є окремими ділянками. Вчені того часу вважали, що ген є чимось неподільним. Тоді ще ніхто не знав, що ДНК є речовиною – носієм генетичної інформації.

Ген За способами організації нуклеотидів в ДНК, гени розділяються на наступні фрагменти: 1) структурні Ген За способами організації нуклеотидів в ДНК, гени розділяються на наступні фрагменти: 1) структурні гени, 2) регуляторні гени, 3) сателітна ДНК, 4) спейсерна ДНК, 5) кластери генів; 6) повторювані гени. Кожен ген характеризується низкою специфічних регуляторних послідовностей ДНК, таких як промотори, які беруть безпосередню участь в регулюванні прояву гена.

Ген Ген

Властивості генів - дискретність – гени не змішуються; - стабільність - здатність зберігати структуру; Властивості генів - дискретність – гени не змішуються; - стабільність - здатність зберігати структуру; - лабільність - здатність багаторазово мутувати; - множинний алелізм - багато генів існують в популяції в безлічі молекулярних форм; - алельність - в генотипі диплоїдних організмів лише дві форми гена; - специфічність - кожен ген кодує свій продукт; - плейотропія - множинний ефект гена; - експресивність - ступінь вираженості гена в ознаці; - пенетрантність - частота прояву гена в фенотипі; - ампліфікація - збільшення кількості копій гена.

Види генів Структурні Регуляторні кодують структуру білків та РНК. слугують місцем приєднання ферментів та Види генів Структурні Регуляторні кодують структуру білків та РНК. слугують місцем приєднання ферментів та інших біологічно активних сполук; пливають на активність структурних генів;

Структурні гени Три основні групи структурних генів кодують: - гени першої - структуру молекул Структурні гени Три основні групи структурних генів кодують: - гени першої - структуру молекул білків; - гени другої – т. РНК; - гени третьої – р. РНК. Молекули іРНК синтезуються лише на одному з ланцюгів молекули ДНК. При цьому послідовність нуклеотидів молекули іРНК комплементарна послідовності ланцюга ДНК, на якому вона синтезована, і збігається за послідовністю нуклеотидів з іншим ланцюгом, який називають кодуючим або змістовним.

Структурні гени Ділянки ДНК, які у процесі дозрівання іРНК вирізаються, дістали назву інтрони. Ті, Структурні гени Ділянки ДНК, які у процесі дозрівання іРНК вирізаються, дістали назву інтрони. Ті, що потім зшиваються і служать матрицею для трансляції називаються екзони. У нуклеотидній послідовності одного локусу, що кодує білок, налічують 3 -5 інтронів. Така інтронно-екзонна структура генів характерна тільки для еукаріотів.

Структурні гени Структурна організація нуклеотидних послідовностей (генів) у ДНК: 1 - повторювані групи (кластери) Структурні гени Структурна організація нуклеотидних послідовностей (генів) у ДНК: 1 - повторювані групи (кластери) структурних генів; 2 - міжгенна (спейсерна) ділянка; 3 - ділянка з великою кількістю повторів (сателітна ДНК); 4 - ділянки регуляції активності структурного гена (регуляторний ген); 5 - структурний ген; 6 - екзони; 7 - інтрони; 8 - ДНК; 9 - повторювані гени.

Структурні гени Геном еукаріотів досить складний, бо має більшу кількість ядерної ДНК та структурних Структурні гени Геном еукаріотів досить складний, бо має більшу кількість ядерної ДНК та структурних і регуляторних генів. Наприклад, геном дрозофіли складається з майже 180 000 пар нуклеотидів і включає близько 10 000 структурних генів. За даними останніх досліджень, структурних генів у геномі людини близько 30 000.

Регуляторні гени Крім структурних генів, що кодують ту чи іншу форму РНК, у геномі Регуляторні гени Крім структурних генів, що кодують ту чи іншу форму РНК, у геномі всіх організмів є ще регуляторні гени, які визначають початок, швидкість і послідовність процесів синтезу РНК на матриці ДНК. Вони є місцем прикріплення ферментів та інших білків, які беруть участь у реплікації і транскрипції та регулюють активність генів. Регуляторні гени невеликі, вони включають лише 20 -80 пар нуклеотидів кожний, а тому порівняно із структурними генами займають набагато менше місця у геномі. Але без них неможливе функціонування генетичного апарату організму.

Структурні та регуляторні гени У результаті досліджень з'ясовано, що кількість ДНК в ядрі перевищує Структурні та регуляторні гени У результаті досліджень з'ясовано, що кількість ДНК в ядрі перевищує необхідну кількість для кодування всіх структурних генів у 8 -10 разів. Причини цього явища різні: - по-перше, ДНК еукаріотів містить велику кількість послідовностей нуклеотидів, кожна з яких повторюється до сотень тисяч разів; - по-друге, значна частина ДНК взагалі не несе генетичної інформації; - по-третє, чимало є регуляторних генів, які не кодують структуру білків або РНК.

§ Гено м — сукупність всієї спадкової генетичної інформації організму, тобто всіх генів, некодуючих § Гено м — сукупність всієї спадкової генетичної інформації організму, тобто всіх генів, некодуючих послідовностей ДНК та позахромосомного генетичного матеріалу. § Термін «геном» був запропонований Гансом Вінклером в 1920 році