СУО Т5.ppt
- Количество слайдов: 35
СТРІЛЬБА АРТИЛЕРІЇ ТЕМА № 5 ВИЗНАЧЕННЯ ТОПОГРАФІЧНОЇ ДАЛЬНОСТІ ПО ЦІЛІ ЗАНЯТТЯ № 1 ПОВНА ПІДГОТОВКА СТАРШИЙ ВИКЛАДАЧ КАФЕДРИ ПОЛКОВНИК
УЧБОВА МЕТА • 1. ЗНАТИ: ОСНОВНІ ТЕРМІНИ І СУТЬ І ЗМІСТ ВИЗНАЧЕННЯ УСТАНОВОК ДЛЯ СТРІЛЬБИ; • ЗМІСТ І УМОВИ ЗАСТОСУВАННЯ ПОВНОЇ ПІДГОТОВКИ; • ПОРЯДОК УРАЖЕННЯ НЕРУХОМИХ НЕСПОСТЕРЕЖЕНИХ ЦІЛЕЙ. •
ПЕРШЕ НАВЧАЛЬНЕ ПИТАННЯ ОСНОВНІ ТЕРМІНИ ЯКІ ЗАСТОСОВУЮТЬ В СТРІЛЬБІ. СУТЬ І ЗМІСТ ВИЗНАЧЕННЯ УСТАНОВОК ДЛЯ СТРІЛЬБИ.
Основний напрямок стрільби (ОН) – напрямок в якому орієнтовані гармати і прилади спостереження. Пряма , яка з’єднує вогневу позицію з цілью, називається лінією цілі (ОЦ)
Пряма, яка з’єднує спостережений пункт з цілью, називається лінією спостереження (КЦ). Відстань від спостереженого пункту до цілі називається дальністю спостереження ДАЛЬНОСТЬЮ КОМАНДИРА(ДС, ДК). Кут, утворений лінією спостереження і лінією цілі називається поправкою на СМЕЩЕНИЕ (ПС)зміщення (ПЗ). Найкородша відстань між спостереженим пунктом і вогневою позицією називається базою (Б). Топографічна дальність ( Д) – найкоротша відстань від гармати до цілі, виміряна по карті, прибору управління вогнм або розрахована аналітично. За обчислювану дальність (Д) приймають топографічну дальність з урахуванням поправки на метеорологічні і балістичні умови стрільби.
За пристріляну дальність (Д) приймають дальність. Яка відповідає куту прицілювання, визначеному пристрілкою цілі. Топографічний доворот від основного напрямку (∂) – кут між основним напрямком стрільби і лінією цілі з вершиною в точці вогневої позиції. За обчислюваний доворот від основного напрямку стрільби (∂) приймають доворот від основного напрямку стрільби з урахуванням поправки на метеорологічні і балістичні умови стрільби. За пристріляний доворот (∂) приймають доворот від основного напрямку стрільби на ціль, визначеному пристрілкою цілі. Доворот може бути визначен не від основного напрямку, а від раніше пристріляної цілі або реперу. В цьому випадку для визначення установок для стрільби по новій цілі кутом переносу.
Топографічний кут переносу (β) – кут між напрямком на пристрілюванну ціль і нову ціль з вершиною в точці вогневої позиціі. За обчислюваний кут переносу (β) приймають топографічний кут переносу з урахуванням поправки на деривацію.
1. 2. СУТНІСТЬ І ЗМІСТ ВИЗНАЧЕННЯ УСТАНОВОК ДЛЯ СТРІЛЬБИ. УСТАНОВКИ ПРИЦІЛЬНИХ ПРИСТРОЇВ (прицілу, рівня, та кутоміра) ЯКІ ВИКОРИСТОВУЮТЬ ПРИ НАВОДКИ ГАРМАТИ ПРИ СТРІЛЬБІ і УСТАНОВКИ ПІДРИВНИКА (трубки) НАЗИВАЮТЬ УСТАНОВКАМИ ДЛЯ СТРЕЛЬБЫ. СУТНІСТЬ ВИЗНАЧЕННЯ УСТАНОВОК ДЛЯ СТРІЛЬБИ ПОЛЯГАЄ У ВИЗНАЧЕННІ ДЛЯ КОНКРЕТНИХ УМОВ СТРІЛЬБИ ТАКИХ УСТАНОВОК ПРИЦІЛУ, РІВНЯ І СТРІЛЬБИ ДОВОРОТУ ВІД ОСНОВНОГО НАПРЯМКУ, ПРИ ЯКИХ ДОВОРОТУ ВІД ОСНОВНОГО НАПРЯМКУ СЕРЕДНЯ ТРАЄКТОРІЯ ПРОХОДИТЬ ЧЕРЕЗ ЗАДАНУ ТОЧКУ ЦІЛІ.
ЗМІСТ ВИЗНАЧЕННЯ УСТАНОВОК ДЛЯ СТРІЛЬБИ В ЗАГАЛЬНОМУ ВИГЛЯДІ ВКЛЮЧАЄ РОЗВ’ЯЗАННЯ ДВУХ ПОСЛЕДОВАТЕЛЬНЫХ ЗАДАЧ: ГЕОМЕТРИЧЕСКОЙ И БАЛЛИСТИЧЕСКОЙ ВНАСЛІДКУ РІШЕННЯ ГЕОМЕТРИЧНОЇ ЗАДАЧІ НАХОДЯТЬ ВЗАЄМНЄ ПОЛОЖЕННЯ ВОГНЕВОЇ ПОЗИЦІІІ ТА ЦІЛІ, ЯКЕ ЯК ВКАЗАНО ВИЗНАЧАЄТЬСЯ ТОПОГРАФІЧНИМИ ДАНИМИ ПО ЦІЛІ. В НАСЛІДОК РІШЕННЯ БАЛІСТИЧНОЇ ЗАДАЧІ, ВИКОРИСТОВУЯ В ЯКОСТІ ВИХІДНИХ УМОВ ТОПОГРАФІЧНІ ДАНІ ПО ЦІЛІ І КОНКРЕТНІ УМОВИ СТРІЛЬБИ, ВИЗНАЧАЮТЬ ИСЧИСЛЕННЫЕ УСТАНОВКИ ДЛЯ СТРЕЛЬБЫ ДЛЯ ДАННИХ КОНКРЕТНИХ УСЛОВИЙ.
РІШЕННЯ БАЛІСТИЧНОЇ ЗАДАЧІ МОЖЛИВЕ ДВОМА МЕТОДАМИ – ІНТЕГРАЛЬНИМ І ТАБЛИЧНИМ. ИНТЕГРАЛЬНЫЙ МЕТОД основан на решении (интегрировании) системы дифференциальных уравнений. Исходными данными и начальными условиями являются результаты решения геометрической задачи и данные об условиях стрельбы. ТАБЛИЧНИЙ МЕТОД заснований на використанні таблиць стрільби, в яких приведені результати завчасних рішень балістичної задачі для конкретних ЕДИНЫХ УСЛОВИЙ, КОТОРЫЕ УСЛОВИЙ НАЗЫВАЮТСЯ НОРМАЛЬНЫМИ (ТАБЛИЧНЫМИ УСЛОВИЯМИ (т. е точка падіння снаряду знаходиться на горизонті гармати, ціль і вогнева на однаковій висоті, при цьому кут місця точки падіння снаряду (цілі) дорівнює нулю, тому кут підвищення дорівнює табличному куту прицілювання; обертання землі не враховується; установка дистанційного підривника (трубки) відповідає розриву снаряду на горизонті гармати.
ПРИ ТАБЛИЧНЫХ УСЛОВИЯХ СНАРЯД БЫ ПОЛЕТЕЛ ПО ТРАЕКТОРИИ III. ОДНАКО ДЕЙСТВИТЕЛЬНЫЕ УСЛОВИЯ СТРЕЛЬБЫ, КАК ПРАВИЛО ОТЛИЧАЮТСЯ ОТ ТАБЛИЧНЫХ И ВЛИЯЮТ НА ДАЛЬНОСТЬ И НАПРАВЛЕНИЕ ПОЛЕТА САРЯДА. Yт Yд Yв в ц в
ИЗ РИСУНКА ВИДНО, ЧТО ИСЧИСЛЕННАЯ ДАЛЬНОСТЬ ДО ЦЕЛИ РАВНА ДЦИ = ДЦТ + ∆ДЦИ ГДЕ ∆Дци – ИСЧИСЛЕННАЯ ПОПРАВКА ДАЛЬНОСТИ НА ОТКЛОНЕНИЕ УСЛОВИЙ СТРЕЛЬБЫ ОТ ТАБЛИЧНЫХ. ∂ЦИ = ∂ЦТ + ∆∂ЦИ ∂ЦТ – ТОПОГРАФИЧЕСКИЙ ДОВОРОТ ОТ ОН НА ЦЕЛЬ ∆∂ЦИ – ИСЧИСЛЕННАЯ ПОПРАВКА НАПРАВЛЕНИЯ НА ОТКЛОНЕНИЕ УСЛОВИЙ СТРЕЛЬБЫ ОТ ТАБЛИЧНЫХ.
ПО ИСЧИСЛЕННОЙ ДАЛЬНОСТИ В ТАБЛИЦАХ СТРЕЛЬБЫ НАХОДЯТ ИСЧИСЛЕННУЮ УСТАНОВКУ ПРИЦЕЛА П ЦИ ЕСЛИ ВЫСОТА ЦЕЛИ НАД УРОВНЕМ МОРЯ ОТЛИЧАЕТСЯ ОТ ВЫСОТЫ ОП, ТО ОПРЕДЕЛЯЮТ ПОПРАВКУ НА ПРЕВЫШЕНИЕ ЦЕЛИ НАД ОП И ВВОДЯТ ЕЕ В УСТАНОВКУ УРОВНЯ Ур. ЦИ = 30 -00 + ∆φ
ТАКИМ ОБРАЗОМ, ВИЗНАЧЕННЯ ВИРАХУВАНИХ УСТАНОВОК ДЛЯ СТРІЛЬБИ ПОЛЯГАЄ В: 1. ВИЗНАЧЕННІ ТОПОГРАФІЧНИХ ДАНИХ 2. ВИЗНАЧЕННЯ ПОПРАВОК НА ВІДХИЛЕННЯ УМОВ СТРІЛЬБИ ВІД ТАБЛИЧНИХ 3. ВИЗНАЧЕННЯ ОБЧИСЛЮВАНИХ ДАНИХ ПО ЦІЛІ 4. ВИЗНАЧЕННЯ ОБЧИСЛЮВАНИХ УСТАНОВОК ПО ЦІЛІ.
ИНДИВИДУАЛЬНЫЕ ПОПРАВКИ ВВОДЯТ: . ПОПРАВКИ В РІВЕНЬ (ПРИЦІЛ) – НА РІЗНОБІЙ, УСТУП І ПОПРАВКИ В РІВЕНЬ (ПРИЦІЛ ПЕРЕВИЩЕННЯ ВІДНОСНОВНОЇ ГАРМАТИ БАТАРЕЇ, НА НЕВІДПОВІДНІСТЬ КУТА ПІДВИЩЕННЯ СТВОЛА ПО ПРИЦІЛУ І ПО КВАДРАНТУ І НА ВІДХИЛЕННЯ МАСИ СНАРЯДІВ; ПОПРАВКИ В КУТОМІР – НА УВОД ЛИНИИ ПРИЦЕЛИВАНИЯ ПОПРАВКИ В КУТОМІР – И НА ИНТЕРВАЛ; ПОПРАВКИ в УСТАНОВКУ ПІДРИВНИКА (ТРУБКИ) – НА ПОПРАВКИ в УСТАНОВКУ ПІДРИВНИКА (ТРУБКИ) РАЗНОБОЙ И НА УСТУП ОРУДИЙ ОТНОСИТЕЛЬНО ОСНОВНОГО ОРУДИЯ.
ДРУГЄ НАВЧАЛЬНЕ ПИТАННЯ: «ПОВНА ПІДГОТОВКА. УМОВИ ЗАСТОСУВАННЯ і ЗМІСТ ПОВНОЇ ПІДГОТОВКИ» . 2. 1. Умови застосування. Під повною підготовкою розуміють такий спосіб визначення установок, при якому установки для стрільби визначають на ЕОМ, за допомогою приладів або таблиць по повним данимо положенні цілі, топогеодезичній підготовки, метеорологічних, балістичних і геофізичних умовах стрільби.
Установки для стрільби вважаються визначеними способом повної підготовки, якщо: 1. Координати цілей визначені згідно з умовами табл. 1; 2. Координати ВП визначені за допомогою приладів або автономної навігаційної апа ратури від пунктів геодезичних мереж, контурних точок карт геодезичних даних, карт масштабу не менше 1: 50 000 при довжині ходу (маршруту) не більше 3 км; 3. Абсолютні висоти ВП визначені за картою масштабу не менше 1: 50 000 або за допомогою кутовимірювальних приладів (розрахунком за кутом місця цілі);
5. Метеорологічні умови стрільби визначені за бюлетенем Метеорологічні умови стрільби визначені “Метеосередній”, складеним метеостанцією, за давністю не більше 3 х годин, або бюлетеню “Метеонаближений”, що складений метеопостом дивізіону, за давністю не більше години за висотою входу в бюлетень до 800 м; посту, а також боєприпасів. 4. Дирекційні кути орієнтовних напрямків визначені гіроскопічним або астрономічним способами, передачею дирекційного кута від пунктів геодезичних мереж кутовим ходом, одночасним відмічанням на небесне світило або за допомогою гірокурсопокажчика автономної навігаційної апаратури (якщо початкове орієнтування має точність Еα ≤ 0 -01 за часом роботи не більше 20 хв. ) й за допо могою магнітної стрілки бусолі з урахуванням поправки бусолі, визначеної на відстані не більше 5 км від ВП (для наведення мінометів – не більше 10 км);
6. Балістичні умови стрільби визначені: сумарне відхилення Балістичні умови стрільби визначені початкової швидкості снарядів (мін) для основних гар мат батарей і контрольної гармати дивізіону визначено за допомогою артилерійської балістичної станції (далі – АБС), якщо неможливе його визначення за допомогою АБС для основних гармат батарей – з урахуванням різнобою основних гармат батарей відносно контрольної, визначеного за допомогою АБС; температура зарядів визначена за допомогою термометра; балістичні характеристики боєприпасів, урахування яких передбачено, відомі; 7. Геофізичні умови стрільби визначені. Геофізичні умови 8. Проведена ретельна технічна підготовка до стрільби Проведена ретельна технічна підготовка гарамат, КМУВ і ПРП, приладів розвідки і управління вогнем, балістичних станцій і приборів метеорологічного
2. 2. ЗМІСТ ПОВНОЇ ПІДГОТОВКИ. 1. ВИКОРИСТОВУЯ КООРДИНАТИ ЦІЛІ І КООРДИНАТИ ВОГНЕВОЇ ПОЗИЦІІ РОЗРАХОВУЮТЬ ТОПОГРАФІЧНУ ДЦТ, ДОВОРОТ ВІД ОСНОВНОГО НАПРЯМКУ СТРІЛЬБИ ЦТ І КУТ МІСЦЯ ЦІЛІ АБО ПЕРЕВИЩЕННЯ ЦІЛІ ДАЛЬНІСТЬ Ц НАД ВОГНЕВОЮ ПОЗИЦІЄЮ ∆h. 2. НА ОСНОВІ ДАНИХ ПРО УМОВИ СТРІЛЬБИ ВИЗНАЧАЮТЬ ∆Д ∆∂ НА ПОПРАВКИ В ДАЛЬНОСТІ І НАПРЯМКУ ВІДХИЛЕННЯ ЦИХ УМОВ ВІД ТАБЛИЧНИХ.
У ВІДПОВІДНОСТІ З УРАХУВАННЯМ УМОВ СТРІЛЬБИ ВРАХОВУЮТЬ: 1. ПОПРАВКИ НА ВІДХИЛЕННЯ БАЛІСТИЧНИХ УМОВ СТРІЛЬБИ від табличних; СТРІЛЬБИ 2. ПОПРАВКИ НА ВІДХИЛЕННЯ МЕТЕОРОЛОГІЧНИХ УМОВ СТРІЛЬБИ від табличних; СТРІЛЬБИ 3. ПОПРАВКИ НА ВІДХИЛЕННЯ ГЕОФІЗИЧНИХ УМОВ СТРІЛЬБИ ВІД ТАБЛИЧНИХ.
Поправки дальності на відхилення балістичних умов стрільби від табличних розраховують: 1. НА сумарне відхилення початкової швидкості снарядів для основних гармат батарей ∆Д V 0 сум ; 2. НА відхилення температури заряду ∆ДТЗАР ; 3. НА відхилення інших балістичних характеристик боєприпасів, які указані в ТС і не враховані при визначенні ∆ДV 0 сум (наявність колпачка підривника, скрашеність снаряду, матеріал ведучого пояску і конструкція снаряду). Сумарна поправка в дальність на відхилення балістичних умов стрільби від табличних ∆Дб = ∆ДV 0 сум + ∆ДТЗАР + ∆Ддр ПОПРАВКОЮ НАПРЯМКУ на відхилення балістичних ПОПРАВКОЮ НАПРЯМКУ умов стрільби від табличних є поправка на деривацію Z.
Поправки дальності на відхилення метеорологічних умов стрільби від табличних розраховують: умов 1. на відхилення тиску атмосфери ∆ДH ; 2. на балістичне відхилення температури воздуху ∆ДТ; 3. на прокольну благаючу балістичного вітру ∆ДW. Сумарна поправка дальності на відхилення метеорологічних умов стрільби від табличних ∆ДМ = ∆ДH + ∆ДТ + ∆ДW Поправкою напрямку на відхилення метеорологічних умов стрільби від табличних є поправка на бокову слагающую балістичного вітру ∆∂м = ∆∂w.
До поправок на відхилення геофізичних умов стрільби від табличних відносяться 1. ПОПРАВКА НА ПЕРЕВИЩЕННЯ ЦІЛІ НАД ВОГНЕВОЮ ПОЗИЦІЄЮ, ЯКА ЯК ПРАВИЛО РОЗРАХОВУЄТЬСЯ ЯК ПОПРАВКА в КУТ ПІДВИЩЕННЯ і ВРАХОВУЄТЬСЯ або ЗМІНОЮ ПРИЦІЛУ, або УСТАНОВКОЮ РІВНЯ 2. ПОПРАВКА ДАЛЬНОСТІ ∆Двр і НАПРЯМКУ ∆∂вр на ОБЕРТАННЯ ЗЕМЛІ, якщо вони передбачені ТС.
Сумарні поправки дальності і напрямку на відхилення умов стрільби від табличних могут быть расчитаны по формуле ∆Д = ∆Дб + ∆Дм + ∆Двр ∆∂ = Z + ∆∂w + ∆∂вр. За формулами (1. 1), (1. 2), (1. 3) розраховують обчислювальні дані. По Д за допомогою ТС визначають установку прицілу П.
Трете навчальне питання: «Ураження нерухомих, неспостережених цілей» . 3. 1. Показник ефективності стрільби (ПЕС) для ураження неспостережених цілей і його рівень. ПЕС під час ураження окремих неспостережених цілей є вірогідність ураження цілі. Потрібний рівень її 70 – 90 % при стрільбі на знищення. ПЕС під час ураження групових цілей є математичне очікування числа (відсотка) вражених окремих цілей із складу групової. Потрібний рівень: а/ М[а] = 50 – 60 % при стрільбі на знищення; б/ М[а] = 30 – 40 % при стрільбі на подавлення.
ЗАВДАННЯ СТРІЛЬБИ НЕРУХОМІ НЕСПОСТЕРЕЖНІ (візуально з наземних спостережних пунктів) ВІДКРИТО РОЗТАШОВАНІ НЕБРОНЬОВАНІ цілі, як правило, знищують, НЕБРОНЬОВАНІ цілі, УКРИТІ та БРОНЬОВАНІ цілі – подавляють або УКРИТІ та БРОНЬОВАНІ цілі знищують.
МАКСИМАЛЬНІ РОЗМІРИ НЕСПОСТЕРЕЖНИХ ГРУПОВИХ ЦІЛЕЙ Кількість Підрозділи гармат у батареях Дивізіон Батарея 4. . . 6 8 Розміри цілі, м фронт глибина 400 500 300 400 400 200
РОЗМІРИ ГРУПОВОЇ ЦІЛІ Якщо фронт або глибина групової цілі, якій завдається ураження вогнем дивізіону або батареї, менше 150 м на дальність стрільби до 6 км, 200 м – на дальність стрільби від 6 до 16 км та 300 м – на дальність стрільби більше 16 км, то відповідні розміри цілі для визначення витрати відповідні розміри цілі снарядів (щодо стрільби по цілях, для яких норми витрати снарядів визначені на 1 га) та способу обстрілу цілі приймають відповідно рівними 150, 200 та 300 м.
РОЗМІРИ ОКРЕМОЇ ЦІЛІ Розміри окремої цілі для визначення витрати снарядів і способу її обстрілу приймають по фронту й глибині рівними 150 м – на дальність стрільби до 6 км, 200 м – на дальність стрільби від 6 до 16 км та 300 м – на дальність стрільби більше 16 км.
Під час стрільби на ураження групових та окремих цілей для дивізіону та батареї призначають: СТРИБОК ПРИЦІЛУ або ВЕЛИЧИНУ ШКАЛИ, що дорівнює СТРИБОК ПРИЦІЛУ ВЕЛИЧИНУ ШКАЛИ 1/3 глибини цілі з округленням у меншу сторону до цілих поділок прицілу; ІНТЕРВАЛ ВІЯЛА призначають відповідно до ст. 50. ІНТЕРВАЛ ВІЯЛА
Послідовність зміни установок прицілу під час стрільби дивізіоном по одній цілі батареями внакладку Порядок зміни установок прицілу Номер батареї у дивізіоні Перша Друга, четверта Третя Примітка. П – вирахована П – величина стрибка прицілу. 1 -а установка 2 -а установка П-∆П П П+∆П П-∆П по цілі (центру цілі) 3 -я установка П+∆П П-∆П П установка прицілу. Батареї, що ведуть самостійно стрільбу або стрільбу в складі дивізіону з розподілом ділянок цілі між батарея ми, а також мінометні батареї, які не входять до складу дивізіону, зміну установок здійснюють, як вказано в табл. 3 для другої батареї.
Установки прицілу для батарей під час стрільби батареями шкалою Номер батареї в дивізіоні Перша Друга, четверта Третя Установки прицілу при веденні вогню П-∆П П П+∆П
ТРИВАЛІСТЬ ВОГНЮ Тривалість ведення вогню на виснаження і витрату снарядів визначають залежно від обставин. Вогонь ведуть поодинокими пострілами, серіями швидкого (методичного) вогню батареї (взводу, гармати) або їх сполученням з нерівними проміжками часу між серіями вогню (пострілами).
СУО Т5.ppt