Стихійні Лиха
Види лих : • Вогонь. • Вода. • Повітря.
- сукупність розжарених газів, що виділяються в результаті : - довільного або мимовільного нагрівання горючого матеріалу до певної точки; - хімічній реакції(тут і далі під горючими матеріалами розуміються такі матеріали, як деревина, а не компоненти, що вступили в реакцію, наприклад, сера); - зіткнення струму високої напруги з горючим матеріалом.
Кругообіг води в природі - безперервний процес циркуляції води на земній кулі між геосферами, обумовлений сонячною енергією, дією сили тяжіння і геологічними процесами. В процесі кругообігу вода випаровується з поверхні океану, водяні пари переміщаються разом з повітряними течіями, конденсуються, і вода повертається у вигляді атмосферних опадів на поверхню суші і моря.
- це горизонтальне переміщення повітря паралельне земній поверхні, що виникає в результаті нерівномірного розподілу тепла і атмосферного тиску і спрямоване із зони високого тиску в зону низького тиску
Вулкани - геологічні утворення на поверхні земної кори, що вивергають на поверхню лаву, вулканічні гази, камені(вулканічні бомби), пирокластические потоки. Слово " Вулкан" відбувається від імені давньоримського бога вогню Вулкана. Наука, що вивчає вулкани - вулканологія.
Лава - це магма, що виливається на земну поверхню при виверженнях, а потім що твердіє. Виявлення лави може походити з основного вершинного кратера, бічного кратера на схилі вулкану або з тріщин, пов'язаних з вулканічним вогнищем. Вона стікає вниз по схилу у вигляді лавового потоку. В деяких випадках відбувається виявлення лави в рифових зонах величезної протяжності. Наприклад, в Ісландії в 1783 в межах ланцюга кратерів Лаки, що витягується уздовж тектонічного розлому на відстань близько 20 км, сталося виявлення ~12, 5 км 3 лави, що розподілилася на площі ~570 км
• Виверження попільних потоків були широко поширені в недалекому геологічному минулому, але в класичному не спостерігалися людиною. У якійсь мірі ці виверження повинні нагадувати пекучі хмари або розжарену лавину. На поверхню поступає магматичний розплав, який, скипаючи, розривається і розжарене лапіллі пемзи, уламки вулканічного скла, мінералів, оточені розжареною газовою оболонкою, з величезною швидкістю рухаються під уклон. Можливим прикладом подібних вивержень може стати виверження 1912 р. в районі вулкану Камтай на Алясці. Тоді з численних тріщин, вилився попільний потік, що поширився приблизно на 25 км. , вниз по долині, маючи потужність близько 30 м. Долина дістала назву "Десяти тисяч димів" через велику кількість пари, що виділялася довгий час з центральної частини потоку. Об'єм попільних потоків може досягати десятків і сотень км 2, що говорить про швидке звільнення вогнищ з розплавом кислого складу
Лісова пожежа - стихійне(некероване) горіння, що поширилося на лісову площу, оточену територією, що не горить. У лісову площу, по якій поширюється пожежа, входять і відкриті лісові простори. До однієї пожежі відноситься уся пройдена вогнем площа, оточена територією, що не горить в даний момент.
Торф утворюється із скупчень залишків рослин, що піддалися неповному розкладанню в умовах боліт. Містить 50 -60 глерода. Теплота згорання(максимальна) 24 МДж/кг Світові запаси складають торфу близько 500 мільярдів тонн, з них більше 186 мільярдів тонн, за оцінками фахівців, знаходяться на території Росії. Торф набув сумної популярності у зв'язку з підземними пожежами, відомими людству упродовж тисячоліть. Такі пожежі практично не піддаються гасінню і представляють величезну небезпеку. Торф'яні пожежі найчастіше виникають: - в місцях здобичі торфу; - із-за неправильного поводження з вогнем; - від розрядів блискавки; - від самозаймання.
• Цунамі - це довгі хвилі, що виникають із-за струсу води в океані або іншій водоймі. Причиною більшості цунамі є сильні підводні землетруси. В результаті землетрусу поширюється декілька хвиль, але перша не завжди найсильніша. Більше 80 унами виникають на периферії Тихого океану
• - Вулканічні виверження(біля 5 сех цунамі). Великі підводні виверження мають такий же ефект, що і землетруси. При сильних вулканічних вибухах утворюються не лише хвилі від вибуху, але вода також заповнює порожнини від вивергнутого матеріал або навіть кальдеру, внаслідок чого виникає довга хвиля. Класичний приклад - цунамі, що утворилося після виверження Кракатау в 1883 році. Величезні цунамі від вулкану Кракатау спостерігалися в гаванях всього світу і знищили в цілому 5000 кораблів, загинуло 36 тисяч чоловік. - Людська діяльність. У наше століття атомної енергії у людини в руках з'явився засіб викликати по своєму свавіллю струси, раніше доступні лише природі. У 1946 році США зробили в морській лагуні глибиною 60 м підводний атомний вибух з тротиловим еквівалентом 20 тис. тонн. Виникла при цьому хвиля на відстані 300 м від вибуху піднялася на висоту 28, 6 м, а в 6, 5 км від епіцентра ще досягала 1, 8 м. • - Падіння метеорита або астероїда може викликати величезне цунамі, оскільки, маючи величезну швидкість падіння, ці тіла мають також колосальну кінетичну енергію, яка буде передана воді, слідством чого і буде хвиля. - Вітер може викликати великі хвилі(приблизно до 20 м), але такі хвилі не є цунамі, оскільки вони короткоперіодні і не можуть викликати затоплення на березі. Проте можливо утворення метео-цунами при різкій зміні тиску. Таке явище спостерігається на Балеарських островах.
Повені(затоплення), що утворюються при проривах гребель Виливши води з водосховища або водойми, що утворюється при прориві спорудження напірного фронту(греблі, греблі і т. п. ) або при аварійному скиданні води з водосховища, а також при прориві природної греблі, що створюється природою при землетрусах, зсувах, обвалах, русі льодовиків. Характеризуються утворенням хвилі прориву, що призводить до затоплення великих територій і руйнування або ушкодження що зустрічаються на шляху її руху об'єктів(будівель, споруджень та ін. ).
• Посуха - тривалий і значний недолік дощу, частіше при підвищеній температурі і зниженій вологості повітря, в результаті якого вичерпуються запаси вологи в грунті, що веде до зниження або загибелі урожаю. Початок посухи зазвичай пов'язаний зі встановленням антициклону. Велика кількість сонячного тепла і сухість повітря створюють підвищену випаровуваність(атмосферна посуха), і запаси грунтової вологи без поповнення їх дощами виснажуються(грунтова посуха). При посусі вступ води в рослини через кореневі системи утруднюється, витрата вологи на транспірування починає перевершувати її приплив з грунту, водонасиченість тканин падає, нормальні умови фотосинтезу і вуглецевого живлення порушуються.
Буря - дуже сильний вітер, а також велике хвилювання на морі, руйнуванням і спустошенням на суші, до яких він призводить. Бурі бувають: - шквальні; - запорошені(піщані); - безпилові; - снігові
Ураган(тайфун) - вітер руйнівної сили і значної тривалості, швидкість якого перевищує 120 км/год. "Живе", т. е. рухається, ураган звичайно 9 -12 діб. Синоптики привласнюють йому ім'я, щоб зручніше було з ним працювати. Ураган руйнує будівлі, викоріняє дерева, зносить легкі будови, обриває дроти, ушкоджує мости і дороги. По руйнівній силі його можна порівняти із землетрусом.
• Смерчі - атмосферні вихори, що виникають в грозовій хмарі і поширюються вниз, часто до самої поверхні Землі, у вигляді темного стовпа(іноді із зігнутою віссю обертання) діаметром до 1000 м. , з воронкоподібними розширеннями згори і знизу. Торнадо - cмерч велетенської руйнівної сили. Термін зазвичай вживається в США, походить від спотвореного іспанського слова " тронада", тобто гроза. Торнадо зазвичай виникають в теплому секторі циклону, коли внаслідок дії сильного бічного вітру відбувається зіткнення теплих і холодних повітряних потоків. Починається такий смерч, як звичайна гроза, що часто супроводжується дощем і градом.
Виникнення торнадо - дивовижна загадка, чомусь про походження цих явищ напрочуд мало інформації, адже дрібним або незначним це явище назвати ну ніяк не можна. А пророцтво їх появ могло б бути взагалі значним досягненням. У природі утворення вихорів відбувається часто-густо. Кожен бачив утворення воронки у витікаючій воді з ванни, дивуючись з енергії води при її освіті. Вихор - процес, що досить стійко відбувається, і джерелом енергії для його існування не може бути нічого іншого, як теплова енергія довкілля. Як рухаються потоки усередині вихору? Тут було б доречно згадати один маленький досвід великого Ейнштейна.
Причиною утворення таких потужних і частих торнадо в США є тепле вологе повітря з Мексиканської затоки. Повітря стикається на території США з холодним повітрям з Канади і сухим повітрям із Скелястих гір. За таких умов виникає велика кількість гроз, які несуть в собі загрозу виникнення торнадо. Найруйнівніші і смертоносніші торнадо утворюються під величезними купчасто- дощовими хмарами, які в США називають supersells, ці хмари обертаються, утворюючи мезоциклоны. Ці хмари часто приносять великий град, шквалистий вітер, сильні грози і зливи, а також і торнадо.
Висновок. Фундамент астрологічного розуміння світу - в першу чергу стихії. Згідно з уявленнями грецьких філософів, світ утворюють чотири стихії - Вогонь, Земля, Повітря і Вода. Усі предмети, явища, сутності нашого світу є сумішшю цих стихій в різних пропорціях. У полум'ї, звичайно ж, найбільше стихії Вогню, в морі - Води, а ось, скажімо, дерево або людина є складнішим " коктейлем". Людям з комп'ютерним складом розуму може згадатися принцип утворення кольорів на екрані монітора. При цьому змішуються всього три кольори - червоний, синій і зелений - а можливих кольорів виходять мільйони. Правда, на відміну від комп'ютерної графіки, де неважко отримати чисто червоний або чисто зелений колір, у світі навряд чи можна знайти ту або іншу стихію в чистому вигляді. Навіть те ж полум'я цілком матеріально(складається з розжарених газів), тобто має домішку стихії Землі, до того ж рухається, трепеще - значить, не обійшлося і без стихії Повітря. Це усе філософія.
Виконав студент групи Ф- 11