по курсовой.ppt
- Количество слайдов: 25
Споживні властивості товарів Структура споживчих властивостей є основою формування переліку показників якості, оскільки номенклатура показників якості товарів повинна відповідати номенклатурі його споживних властивостей. Це повною мірою стосується і шкільно-письмових, канцелярських та офісних товарів. Споживні властивості цих товарів поділяються на функціональні, ергономічні, естетичні властивості, а також надійність, безпечність використання та соціальне призначення.
Класифікація товарів даної групи Олівці складаються з пишучого стрижня й оболонки. Пишучі стрижні підрозділяють на чорнографітні, копіювальні, кольорові. Оболонку олівців виготовляють із деревини кедра, липи. Фломастери - олівці з капілярним стрижнем; бувають одноразового й багаторазового заправлення. Механічні олівці - змінний стрижень вільно переміщається уздовж осі олівця. Корпус механічних олівців виконаний із пластмаси, металу. Ручки. За принципом нанесення чорнила на папір автоматичні ручки підрозділяють на пір"яні й кулькові, а пір"яні по способі набору чорнила - на поршневі й пипеточні.
Товарознавча характеристика асортименту товарів за класифікаційними ознаками До шкільно – письмових товарів відносяться : Пенали , транспортири, лінійка, трикутники, точили, стирачка , ножиці для паперу, набори для ручної праці, пластилін, обкладинки для зошитів і підручників, підставки для книжок, годинники шкільні, лічильні палички, трафарети шкільні, дошки, магніти кольорові, лупа, тубуси, глобуси, ідентифікатори пластикові, рюкзаки, портфелі, ранці, ручки, олівці, фломастери, плакери та маркери. До канцелярського приладдя відносяться : Калькулятори, штемпельні подушки, настільні набори, стиплери та скоби, дірок околи, машинки для помільчення паперу, папки діло, штрихи, пишучі машинки, клей канцелярський, ПВА, підставки для канцелярського приладдя, папки для паперів, скорозшивачі, обкладинки для документів, папки конверти з кнопкою та без, файли, бокси архівні, папки – сегрегатори та папки реєстри, біндери, екрани, дошки магнітно- маркерна.
Характеристика сучасного асортименту Увесь асортимент можна поділити на підгрупи : 1 – Загальний огляд 2 – Шкільно – письмові товари для молодших класів 3 - Шкільно – письмові товари для старших класів 4 – Бухгалтерська та офісна канцелярія 1. Загальний огляд шкільно-письмових товарів та канцелярського приладдя Як відомо, товари для школи характеризуються сезонністю продажу. Найбільш яскраво виражену сезонність мають зошити, пенали та рюкзаки. Фахівці визначають три хвилі продажу продукції протягом усього року. Найбільший серед них – літній ( липень- серпень). До цього ж періоду належить і друга частина вересня. Інший «піковий» період це – передноворічні свята, коли батьки роблять дітям невеличкі подарунки. У цей період продається в основному так звана дрібна шкільна група – фломастери, фарби тощо. І третій момент споживацької активності збігається з випуском малюків із дитячих садочків, коли батьки поспішають зробити перший « шкільний» подарунок свої дошкільняткам переважно у вигляді ранців чи пеналів. Однак у даному випадку мова йде про оптові продажі, оскільки між ними і кінцевим продажем у магазинах існує ще певний проміжок часу.
2. Шкільно – письмові товари для молодших класів Сюди відносяться : азбуки та каси, дитячі пенали у вигляді іграшок, дитячі ножиці для паперу , настільні пенали , набори для першокласника та для дитячої творчості, фарби, олівці кольорові, фломастери, пластилін, рахувальні палички, стирачки у вигляді фруктів, тварина або іграшок, точили, зошити прописи, крейда кольорова, ранці та рюкзаки. 4. Бухгалтерська та офісна канцелярія дуже тісно пов’язана між собою і провести грань майже не можливо. Сюди відносяться такі види товорів як: калькулятори, різноманітні папки, бокси, підставки та безліч іншого обладнання.
Маркування Усі види папери, і картону повинні відповідати вимозі відповідних стандартів, упаковують папір пачки, стоси, ящики. У пачку упаковують по 100, 250, 500 аркушів. В кожній пачці міститься маркировочне позначення: найменування виробника, товарний знак, назва, марка чи номер паперу, формат, сорт, кількість листів на пачці, позначення стандарту. Упаковка паперу захищає від впливу вологи. Зберігати папір необхідно в сухому місці. Не можна залишати папір відкритому вигляді на тривалий час. Олівці і фломастери вступають у продаж в наборах, вимощеними в коробки й у пачки на продаж. Набори кольорових олівців комплектуються за кольором від 6 до 48 штук лише у коробці. Олійні фарби упаковують в туби, випускають наборами по 6, 12, 24 квітів. Мікрокалькулятори упаковують в коробки на підприємства виробника, порядковий номер у системі нумерацій, рік випуску, ціна. Збереження шкільно- письмових і канцелярських товарів найсприятливішою є температура 15 -20 С, відносна вологість 60 -70%. Слід уникати різних коливань температури, заборонена сирість в складських приміщеннях, зберігання товарів на підлозі.
Вимоги до якості Якість шкільно-письмових, шкільних товарів та канцелярського приладдя багато у чому залежить від використаних матеріалів, конструктивних особливостей та способу виготовлення. Усі вироби повинні відповідати вимогам стандартів та технічних умов. Вимоги можуть бути загальні та спеціальні. Загальні вимоги регламентують відповідність використаних матеріалів видам, маркам, що передбачаються стандартами, а також взірцю-еталону. Товари повинні мати правильну форму, розміри, вагу та об'єм. Деталі повинні бути міцно з'єднані, поверхня гарно та ретельно викінчена.
Спеціальні вимоги передбачають належне виконання основних функцій товару. Наприклад: - оболонка олівців повинна бути з м’якої деревини або пластику та рівномірно вкрита лаком. Вимагається, щоб пишучий стержень не кришився та не дряпав папір; - подача чорнил або пасти у автоматичних ручках повинна відбуватися рівномірно та безперервно; пір’я та кулька повинні ковзати по аркушу плавно та не дряпати поверхню; - поверхня сухих акварельних фарб має бути без тріщин та розшарування; - змочений волосяний пучок кисті пензля повинен утворювати гострий кінець.
Серед шкільних товарів особливі вимоги до якості пред’являють до шкільного ранця, оскільки від дотримання цих вимог залежить життя та здоров’я дітей. Спинка шкільного ранця повинна бути жорсткою (на етикетці повинно бути зазначено, що ранець має ортопедичну спинку), але при цьому мати м'яку підкладку, щоб дитині було комфортно носити ранець. Така ж підкладка повинна бути у лямок, інакше вони будуть врізатися в плечі. Лямки обов'язково повинні регулюватися по довжині і не розтягуватися, оскільки тільки з їх допомогою необхідно правильно розташувати ранець на спині. Оптимальна ширина лямок - 4 -5 см. Вага – для кожного віку дитини існують гігієнічні нормативи ваги шкільної сумки (з шкільним приладдям і щоденним комплектом підручників). Згідно з нормативами вага ранця першокласника не має перевищувати 1, 5 кг. Таким чином, порожнім він повинен важити близько 500 -800 гр. У якісного виробу його вага повинна бути вказаний на етикетці. Безпека – оскільки більшість школярів дорогою до школи перетинає проїжджу частину доріг, то ранець обов’язково повинен мати світловідбиваючі елементи спереду, на боках і лямках.
Пакування, маркування, зберігання Всі шкільно-письмові, шкільні та канцелярські товари повинні мати чітке, нанесене надійним способом маркування. Залежно від виду товару маркування здійснюється на самому виробі (на корпусі) або на упаковці (на етикетках, на коробках). Маркувальні данні повинні складатися з інформації: - найменування підприємства – виробника; - назви товару; - даних, що характеризують властивості товару; - даних про нормативно – технічну документацію; - штампу ВТК; - дати виготовлення; - маніпуляційних знаків щодо догляду і зберігання товару.
Пакування. Шкільно–письмові, шкільні та канцелярські товари залежно від призначення і складу пакуються в пакети, коробки, туби, банки, скляні флакони. Наприклад: - кольорову туш випускають в скляних флаконах місткістю 10, 25, 40, 60, 200, 300 і 500 см 3; - гуаш різних кольорів фасують у банки по 50, 100, 200 і 500 г; - темперні фарби розфасовують в свинцеві туби або склянки по 75 – 200 г; - канцелярські товари (степлери, біндери, скріпки) складають у коробки; - олівці та фломастери надходять у продаж у наборах, укладеними в коробки і пачки. Набори кольорових олівців комплектуються за кольорами від 6 до 48 штук в одній коробці; - масляні фарби упаковують в туби, випускають наборами по 6, 12, 24 кольорів.
Зберігання. Приміщення складів, де зберігаються шкільно–письмові, шкільні та канцелярські товари, повинні бути сухими і чистими. Температура і вологість повітря повинні відповідати вимогам Держстандартів, технічних умов. Ці товари необхідно оберігати від вологи, прямих сонячних променів. В приміщенні не повинно бути шкідливих парів, сирості, що можуть викликати корозію складових металевих частин товарів. Товари розміщуються на підтоварниках і стелажах на відстані 1 м від опалювальних приладів і 20 см від стін етикетками та маркуванням товарних місць назовні з боку проходів. Товари, що зберігаються довгий час, слід систематично оглядати. Найбільш сприятливою є температура 15 – 20 °С, відносна вологість 60 – 70 %. Слід уникати різких коливань температури, не допускається вогкість у складських приміщеннях, зберігання товарів на підлозі.
Організація робочого місця продавця у відділі по продожу товару Один з видів роздрібної торгівлі – канцелярські крамниці. Робоче місце продавця повинно бути належним чином обладнане ( криті або відкриті столи, прилавки), мати площу викладки і зберігання запасів товарів тощо. Основним торговельним приміщенням є торговельний зал, що, як правило, займає більшу частку в загальній площі магазина. Він служить для розміщення робочого й виставочного запасу товарів, тут виробляється відбір товарів покупцями, здійснюються розрахункові операції за відібрані товари, виявляються різні додаткові послуги покупцям. У торговельному залі організовані робочі місця продавців, касирів, продавців- консультантів, касирів - контролерів і інших працівників магазина. Тому пристрій і планування торговельного залу повинні відповідати вимогам раціональної організації чинених тут операцій. Найважливішими із цих вимог є: вільний рух купівельного потоку; забезпечення найкоротших шляхів руху товарів із зон зберігання і підготовки товарів до продажу до місць їнього викладення й розміщення; створення умов гарної оглядовості й зручності для орієнтації покупців.
Робочий запас – це товари для безпосереднього продажу, що знаходяться на робочому місці продавця. Виставочний запас – це зразки товарів, призначені для інформації покупці в про асортимент товарів, які є у продажу. Резервний запас – це товари для поповнення робочого запасу, знаходяться вони у підсобних приміщеннях магазину або у нижніх ящиках прилавків. Для організації робочого місця продавця важливе значення має розміщення та викладка товарів. Розміщення товарів - це система розташування їх у торговельному залі за групами, підгрупами, видами, цінами з метою забезпечення гарного огляду і доступності для покупців;
Організація приймання товару Обов’язковою операцією технологічного процесу складу є приймання товарів за кількістю та якістю. Приймання товарів – це комплекс робіт з перевірки кількості та якості отриманих товарів, оформлення їх приймання відповідними документами та оприбуткування товарів на складі. Основними завданнями роботи є приймання товарів на складах торговельних підприємств є: - контроль за збереженням товарно- матеріальних цінностей; - перевірка виконання постачальниками договірних зобов’язань за кількістю, асортиментом , якістю і комплектністю товарів; - недопущення в торговельну мережу недоброякісних товарів і реалізації товарів, котрі не відповідають за якістю вимогам стандартів, технічним умовам. - пред’явлення до постачальників ( виробників) майнових претензій за неналежне виконання ними умов договорів.
Основними елементами процесу приймання всіх товарів є: -Ознайомлення з транспортними і супровідними документами і перевірка правильності їх оформлення; -Перевірка відповідності найменування товарів і маркування даним супровідних документів; -Перевірка кількості місць, стану тари й упаковки; -Перевірка маси брутто; -Розкривання тари; -Перевірка якості товарів; -Документальне оформлення результатів приймання.
Підготовка товарів до продажів Операції з підготовки товарів до продажу поділяються на: 1. Загальні до них відносяться: -Розпакування; -Сортування товарів; -Перевірка правильності позначення цін; -Надання виробам товарного вигляду; -Укладання на візки, в контейнери, ящики, кошики для подачі в торговий зал; -Розміщення товарів у торговельному залі; -Викладка в зоні обслуговування покупців або на робочому місці продавця.
2. Спеціальні, включають в себе: -Комплектація, збірка і монтаж виробів, що надходять у розібраному вигляді; -Усунення дрібних дефектів, накатку тканин, нарізку електропроводу; -Фасовка окремих товарів.
Розміщення та викладка товарів на робочому місці Викладка товарів – це певні способи укладання та демонстрації товарів у торговому залі. Це послуга, призначена для полегшення пошуку і вибору необхідних товарів, і навіть створення споживних переваг. Між розміщенням розуміється розподіл товарів площею торгового залу, тоді як викладка – це розташування, укладка і показ товарів на торговому устаткуванні.
Розрізняють три «види викладки товарів: Вертикальна викладка – однорідні товари викладаються на полицях за вертикаллю, згори донизу. Часто є у холодних шафах, у якому молочних продуктів: одну вертикальну смугу представляють йогурти, іншу – сир, далі йдуть сметана і ряжанка. Така викладка сприяє хорошій відомості, кращої організації покупців під час виборів товару і прискорює процес продажу. Горизонтальна викладка – той чи інший товар розміщують вздовж у вій довжині устаткування, причому кожен товар займає повністю 1 -2 полки. Наприклад, одна полку – томатні соуси; інша полку – інші соуси; третя полку - майонези. Такий спосіб також ефективний під час продажу великогабаритних товарів. Викладка « скільки завгодно» - розміщення товарів з різних типів ємностей чи базових стендів( магазинних візків, дротяних кошиків, бачків, столів чи комплектів ємкостей, поставлених виробниками продуктів).
Організація продажу даних товарів в магазині Прогресивні методи продажу товарів базуються на більш раціональних способах, прийомах обслуговування покупців і вдосконалення технічних операцій, застосування яких дозволяє забезпечити більше зручностей для ознайомлення покупців з товарами, точніше виявити і забезпечити попит, скоротити час на придбання покупки у порівнянні з продажем товарів продавцями через прилавки обслуговування.
Основними принципами організації прогресивних методів продажу товарів є: -максимальне скорочення операцій обробки товарів у зоні обслуговування або на робочому місці продавця; -наближення товарів до покупців і створення найліпших умов для вільного ознайомлення з товарами та їх відбору; - розумне поєднання в одному пункті операцій з розрахунку за продані товари і відпуску їх покупцям.
Найбільш розповсюдженим та економічно ефективним серед прогресивних методів продажу товарів традиційно вважається самообслуговування. Самообслуговування — це метод продажу, при якому покупці мають вільний доступ до всіх товарів, відкрито викладених у торговому залі магазину на пристінному та острівному обладнанні, і повну можливість самостійно оглядати і вибирати товари без допомоги продавця, а оплачувати покупки у вузлі розрахунку, розташованому при виході з торгового залу магазину.