Taktilnaya_kniga_ukr.ppt
- Количество слайдов: 28
Солнце в долоньках
Проект «Сонце в долоньках» Харківського центру реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей “Право вибору” за підтримки Всеукраїнського благодійного фонду “Крона” та Харківського благодійного фонду “Громадські ініціативи”
Тактильна книга n n n n n Що собою представляє така книга? Це - різнобарвна книга з малюнками, виконаними з різних матеріалів, які на дотик максимально наближені до оригіналу. За своєю суттю, тактильна книга є заміною плоско друкованої книги з кольоровими малюнками, графічними зображеннями. Вона може мати різноманітні варіанти, залежно від вікових особливостей її користувачів. Це може бути книга на текстильній основі з об’ємними або рельєфними зображеннями, доступними сприйняттю на дотик і максимально наближені до оригіналу.
Тактильна книга n Кожна книжка для сліпої дитини виконується вручну й більше схожа на величезний ранець, ніж на звичайну книжку. Її сторінки виконані з картону або паралону, який обшито тканиною. На кожній сторінці - ціла композиція з м'якого хутра, блискавок, шматочків шкіри й бусинок. Всі разом вони зображують героїв улюблених дитячих казок. Деякі об'єкти в книзі можуть видавати звуки: шарудіти, дзенькати або шелестіти.
Мета використання Головна функція цієї книги – допомогти сліпій або слабозорій дитині в обстеженні й сприйнятті навколишнього світу. n Читаючи її, маленька сліпа дитина ознайомиться із казкою, тваринами, предметами домашнього побуту, інструментами тощо. Намацуючи дрібні предмети з різних матеріалів, дитина асоціативно позв'язує їх з дійсними предметами. n
Тактильні посібники З їх допомогою незряча дитина вперше отримує уявлення про дуже великі або навпаки, дуже дрібні предмети, які неможливо обстежувати руками в реальних пропорціях. Це демонстраційний матеріал, що дозволяє моделювати процеси і явища, спостереження за якими в звичайних умовах затруднено або неможливе. n
Переваги використання n. Робота з тактильною книгою викликає позитивні емоції у дітей
Переваги використання n Максимальне наближення до реальності: легко сприймається обсяг, розмір, форма. Доступні для сприйняття значимі деталі.
Переваги використання n Яскраві кольори й чіткі кольорові контури змушують дитину використовувати залишок зору й тренувати спільну роботу очей і рук.
Переваги використання n Наявність у книзі ґудзиків, шнурків, блискавок допомагає дітям розвивати дрібну моторику рук.
Переваги використання n Вивчення тактильних малюнків сприяє навчанню дітей читанню по Брайлю й сприйняттю опуклих зображень. Навчившись працювати з тактильною книгою, дитина легко перейде до сприйняття на дотик опуклих малюнків, карт і підручників, виконаних у форматі тифлографіки.
Основні види тактильної книги 1) художні книги (народні казки, популярні дитячі твори)
Основні види тактильної книги 2) навчальні книги (літери, рахунок, навколишній світ)
Етапи роботи над тактильною книгою Перший етап у роботі над створенням книги "придумати", уявити її. n Другий етап роботи – намалювати кожну сторінку, кожний предмет у натуральну величину, продумати розміщення об'єктів і тексту на сторінці. n
Етапи роботи над тактильною книгою n n Третій етап - зробити викрійки сторінок і предметів і виготовити їх. Варто подумати про те, що тло й предмети повинні бути контрастними. Останній етап – прикріплення предметів до сторінок.
Основні вимоги до тактильної книги: Безпека - уникати гострих, колючих, ріжучих деталей, а також отруйних матеріалів, які дитина може взяти в рот.
При виготовленні тактильних книг, необхідно звертати увагу також на такі моменти: Не дуже великий формат книги, щоб дитина подумки могла охопити всю сторінку. По можливості, сторінки повинні бути м'якими, приємними на дотик, куточки сторінки - закругленими. Повинна бути невелика кількість предметів на сторінці, щоб дитина могла сконцентрувати увагу на головному, не відволікаючись на другорядні деталі. Кольори в зображенні предметів, тварин, людей повинні відповідати сьогоденню. Чіткий контраст тла й предмета на дотик і за кольорами. Зображення максимально наближені до дійсних предметів (впізнавання предметів). У тварин зображуються всі чотири кінцівки, бажано, обидва вушка, рога, щоб у дитини не складалося неправильного уявлення.
При виготовленні тактильних книг, необхідно звертати увагу також на такі моменти: Широко використовуються всілякі кишені, гаманці, мішечки, які можна закривати й відкривати, щось у них класти й виймати. Окремі предмети й персонажів книги краще прикріпити до книги за допомогою шнурків, липучок, заклепок тощо. Якщо який-небудь предмет або персонаж повторюється на декількох сторінках книги, необхідно зберігати розмір цього предмета, щоб дитина не переплутала його з іншими.
При виготовленні тактильних книг, необхідно звертати увагу також на такі моменти: n Для розрізнення верху й низу книги внизу кожної сторінки пришивається опукла тасьма, шнурок. Книги супроводжуються брайлевським текстом, іноді й крупнодрукованим. Текст може бути розташований як на кожній сторінці, як основа для ілюстрації, так і у вигляді окремої книжки. Якщо в книзі багато предметів, прикріплених на шнурки, липучки, і т. д. , краще, щоб книга закривалася (на зав'язки, липучки, кнопки, і тощо).
Розумні пальчики n n n Читаючи тактильну книгу, дитина може познайомитися із тваринами, із предметами домашнього побуту, з різними інструментами. Коли дитина намацує дрібні предмети й поверхні з різних матеріалів, їй на думку асоціативно приходять справжні предмети й речі, які створюються за допомогою тканини, дерева, каменів, хутра. Деякі матеріали видають звуки: вони шелестять, шарудять або хрумтять. Дитина може шукати предмети, заховані в поглибленнях або карманах книги, і, знайшовши який-небудь предмет, відчувати радість.
Коли дитина обмацує дрібні предмети з різних матеріалів на поверхні сторінки, вона подумки поєднує їх в образ героя, про якого оповідає книга. Так, згодом у голові сліпої дитини формується уявлення про те, як виглядають, наприклад, Сірий Вовк або Червона Шапочка.
Функції тактильної книги n n Формування та удосконалення дослідницьких дій. Тонкі тактильно-рухові диференціровки. Розвиток моторної координації. Орієнтування у мікропросторі.
Функції тактильної книги n n n Формування точних уявлень. Розвиток мілкої моторики. Розвиток зв’язної мови.
Функції тактильної книги n n Активність в отриманні інформації, розвиток пізнавальних інтересів. Подолання відчуття невпевненості при тактильному контакті з незнайомими об’єктами. Розвиток творчих здібностей. Формування ігрових умінь.
Умови ефективності використання n n n Розмір, зручний для обстеження та розміщення об’єктов. Зображення передає характерні признаки об’єкта. Всі деталі мають натуральний колір. Контрастність фону та зображення. Комфортність та безпека сприйняття.
Форми і види занять §Індивідуальні та групові корекційні заняття
Форми та види занять §Ігрові програми §Казкотерапія
Ми чекаємо на нові книжки!