Софія Київська
Ярослав Мудрий 1019 – 1054 р. р.
За 1037 рік київський літопис містив такий запис: «Заклав Ярослав місто велике Київ, у цього же міста є Золоті ворота, заклав також і церкву святої Софії, митрополію і по цьому — церкву на Золотих воротах святої Богородиці благовіщений, по цьому — святого Георгія монастир і святої Ірини»
“І прийшли ми в Грецьку землю і повели нас туди, де вони служать богу своєму, і не знали ми чи на небі, чи на землі ми, нема на землі такого видовища та краси такої, не знаємо як розповісти про це” (Із доповіді послів Володимира у 987 році)
Константинопольська Софія
Київська Софія ХІ ст.
Інтер'єр собору (живопис ХІ ст. ) В центральній частині собору розташувалась гігантська фігура Софії Богоматері; на увігнутому зводі, немов схиляється вона над людьми, обіймаючи їх руками. Софія, опора світу, для всіх присутня в Ярославовім храмі.
Мозаїка і фрески собору - вершина монументальнодекоративного мистецтва Київської Русі.
Фреска (італ. ) свіжий розпис стін водяними фарбами по свіжокладеній штукатурці, витвір мистецтва, виконаний цією технікою.
Ярослав Мудрий підносить Христові модель Софіївського собору Фреска з Софіївського собору n
Портрет родини Ярослава Мудрого. Фрески.
Напис княгині Олісави
Мозаїка — це зображення на стіні чи підлозі з різнобарвних камінчиків — смальти (іт. - емаль), скла, дерева, заліза, емалі. n Грунт для мозаїки готувався дуже ретельно. Мур вкривався трьома шарами штукатурки. І на верхньому з них художник малював кольоровими водяними фарбами той чи інший образ або орнамент. n Відтак підбирали потрібну смальту, і вапняні проміжки таким чином зливались з кольором мозаїки (у київській мозаїці 18 основних кольорів із 143 відтінками та 25 золотих і срібних відтінків). n Спочатку мозаїки займали велику площу — 640 кв. м, але збереглося лише 260. Майстерність виконання просто вражає. n
Марія Оранта. Мозаїка.
Ярославова домовина
Софіївський собор сьогодні