Скачать презентацию Соціологія Всяка річ є суспільство Скачать презентацию Соціологія Всяка річ є суспільство

Презентация_CC1_2.ppt

  • Количество слайдов: 18

Соціологія Соціологія ". . . Всяка річ є суспільство і всі речі суть суспільства. . . І дуже показово, що наука, логічно слідуючи своїм припущенням, прагне дивним чином розширити поняття "суспільство". Ведеться мова про спільноти клітин. А чому не атомів? Не кажучи вже про спільноти зірок, сонячних систем. Схоже, що всі науки приречені стати гілками соціології" [Tarde 1999].

Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. ІНФОРМАЦІЙНО-МЕТОДИЧНЕ Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. ІНФОРМАЦІЙНО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ 1. «Про проголошення незалежності України» від 24 серпня 1991 р. № 1427 ХІІ // Відомості Верховної Ради України. – 1991. - № 38. – Ст. 502. 2. Герасимчук А. А. Шиян О. М. Соціологія: Курс лекцій. – К. : 2000. – 88 с. 3. Соціологія. Підручник/ За ред. В. М. Пічі – 2 вид. стереотипне. – Львів, «Новий світ – 2000» , 2005. – C. 17 -68. 4. Соціологія. Підручник для студентів вищих навчальних закладів / За ред. В. Г. Городняненка – К. : , Видавничий центр «Академія» , 2005. – C. 36 -113. 5. Харук А. І. Соціологія. Курс лекцій. - Львів: АСВ: 2014. - C. 15 -33. 6. Герасимчук А. А. Шиян О. М. Соціологія: Курс лекцій. – К. : 2000. – C. 15 -21. 7. Грушевський М. С. Початки громадянства. Генетична соціологія. — Відень, 1921. 8. Захарченко М. В. , Погорілий О. І. Історія соціології (від античності до початку ХХ ст. ). — К. , 1993. 9. История социологии в Западной Европе и США. — М. , 1993. 10. История зарубежной социологии. — М. , 1995. 11. Черниш Н. Соціологія. Курс лекцій. Конспект. Вип 1 -5. / «Кальварія» , Львів – 1996.

Тема 1. Основні засади соціологічної науки. Заняття 2. Становлення та розвиток соціологічної думки в Тема 1. Основні засади соціологічної науки. Заняття 2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. 1. Становлення та розвиток соціології як науки в Західній Європі (ХІХ—ХХ ст. ). 2. Зміст і особливості соціологічної думки у Сполучених Штатах Америки. 3. Формування й розвиток соціологічної думки в Україні.

Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. Мета Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. Мета заняття: 1. Систематизувати знання про історичний розвиток соціології. 2. Ознайомити курсантів з особливостями еволюції соціології в Європі та США. 3. Показати специфіку становлення соціологічного знання в Україні. 4. Формувати у курсантів особистісні якості офіцера як військового педагога, спираючись на концепцію особистісно орієнтованого навчання. 5. Сприяти розвитку у курсантів прагнення впроваджувати в майбутній професійній діяльності найкращий досвід організації військового навчання і виховання в арміях провідних країн світу.

1. Становлення та розвиток соціології як науки в Західній Європі (ХІХ—ХХ ст. ). 1. Становлення та розвиток соціології як науки в Західній Європі (ХІХ—ХХ ст. ).

Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. ТРИ Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. ТРИ ІСТОРИЧНІ СТАДІЇ ПІЗНАННЯ СУСПІЛЬСТВА релігійно- філософсько міфологічна - етична раціональна (позитивна) Конт Вебер Сорокін Парсонс Платон Аристотель Спенсер Дюркгейм Веди Мор Макіавеллі Ковалевський Дарендорф Біблія Сократ Монтеск’є Коран Маркс Парего Мід Кетле Лазерфельд

Основні ідеї західноєвропейської соціології (ХІХ—ХХ ст. ) Автори Огюст Конт (1798 -1857) Карл Маркс Основні ідеї західноєвропейської соціології (ХІХ—ХХ ст. ) Автори Огюст Конт (1798 -1857) Карл Маркс (1818 -1883) Герберт Спенсер (1820 -1903) Еміль Дюркгейм (1858 -1917) Макс Вебер (1864 -1920) Країни Франція Основні соціологічні ідеї Франція Основне завдання соціології— ретельне вивчення соціальних фактів Німеччина Засновник «розуміючої» соціології, основна ідея — всезагальна раціональність Засновник соціології позитивізму. «. . . Соціологія мусить бути точною наукою, як і природничі науки» (пояснювальна соціологія) Німеччина Завдання полягає в тому, щоб не тільки пояснити світ, а змінити його шляхом революції Великобританія Шлях розвитку: суспільна еволюція — поступові зміни…

Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. Висновок Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. Висновок по першому питанню: Попередній стан розвитку філософської та соціологічної думки в Європі обумовив і теоретично, і методологічно появу нового наукового напряму, зосередженому на вивченні взаємодії людини і суспільства.

2. Зміст і особливості соціологічної думки у Сполучених Штатах Америки. 2. Зміст і особливості соціологічної думки у Сполучених Штатах Америки.

Основні наукові розробки американських соціологів Система, її автор Період розробки Основна сутність концепції Система Основні наукові розробки американських соціологів Система, її автор Період розробки Основна сутність концепції Система Тейлора Ф. Тейлор (1856— 1915) Рубіж ХІХ -ХХ ст Теорія людських відносин Е. Мейо (1880— 1949) Теорія ієрархії потреб А. Маслоу (1908— 1970) Структурний функціоналізм Толкотт Парсонс (1902— 1979) Рубіж 20 -30 х років ХХ ст. Для підвищення ефективності виробництва необхідні: - акціоналізація управління; - наукова організація праці; - диференційоване матеріальне стимулювання Необхідні не тільки матеріальні, а й психологічні стимули: - сприятливий моральний клімат; - урахування інтересів робітника; - задоволеність працею При задоволенні різноманітних потреб людей існує певна черговість (ієрархія) потреб, поведінка індивіда в кожний даний момент визначається найбільш важливою потребою Біхевіоризм Дж. Уотсон (1878— 1958) Середина ХХ ст. Кінець ХІХ -ХХ ст. Соціальна система — це система дійових осіб: - соціальна дія можлива тільки за наявності іншої дійової особи; - взаємна орієнтація дійових осіб на ґрунті спільних цінностей; - соціальна система діє тоді, коли відбувається певна диференціація соціальних ролей Поведінка людини будується за схемою стимул — реакція: змінюючи стимул, можна задавати певні реакції, управляти поведінкою людей, підтримувати гармонію у суспільстві

Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. Висновок Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. Висновок по другому питанню: Таким чином, американська соціологія зробила вагомий внесок у розвиток соціології як науки, особливо в її прагматичний аспект.

3. Формування й розвиток соціологічної думки в Україні. 3. Формування й розвиток соціологічної думки в Україні.

ПРОТОСОЦІОЛОГІЧНИЙ ПЕРІОД РОЗВИТКУ СОЦІОЛОГІЧНОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ Протосоціологія епохи становлення, розвитку та розпаду Київської ПРОТОСОЦІОЛОГІЧНИЙ ПЕРІОД РОЗВИТКУ СОЦІОЛОГІЧНОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ Протосоціологія епохи становлення, розвитку та розпаду Київської Русі праісторія, Київська держава, княжа доба, литовсько-польський період - V - кінець XV ст. Протосоціологічне від початків козацтва до знання козацької доби зруйнування Січі - кінець XV - третя чверть XVIII ст. Протосоціологія доби відродження України кінець XVIII - середина XIX ст.

Розвиток соціологічної думки в Україні Автори та твори Володимир Мономах «Повчання дітям» Нестор «Повість Розвиток соціологічної думки в Україні Автори та твори Володимир Мономах «Повчання дітям» Нестор «Повість минулих літ» Період Київська Русь ХІ-ХІІІ ст. Основні соціологічні ідеї - єдність та незалежність Русі - моральні принципи, настанови - місце та роль держави Д. Наливайко, І. Вишенський, П. Могила, Ф. Прокопович Запорізька Січ. ХV-ХVІІ ст. - свобода, рівність, справедливість Г. Сковорода (1733 -1794) ХVІІІ ст. - рівність між людьми - права людини на щастя та свободу М. П. Драгоманов (1841 -1895), І. Я. Франко (1856— 1916) Початок ХХ ст. - рівність та справедливість - конституційне право людини та суспільства - прогнозування соціальнодемографічного розвитку М. С. Грушевський (1866 -1934) - «Початки громадянства (генетична соціологія)» Початок ХХ ст. - сутність суспільства та його генеза - трансформація суспільства від - самоуправління народу

Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. Висновок Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. Висновок по третьому питанню: Таким чином, українська соціологічна думка є вагомим внеском у розвиток світової науки про суспільство. Сьогодні в Україні соціологія як наука вийшла на новий рівень свого розвитку, вона забезпечує ефективне розв’язання соціально-політичних проблем.

Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. Висновок Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. Висновок по заняттю: Історичний досвід людства досяг того рівня, на якому стало можливим і, більш того, необхідним осмислення процесів, що відбуваються в суспільстві, але не в “абстракції”, не метафізично, а з використанням раціональних методів, що грунтуються як на експерементальній методології природних наук, так і на знаннях, що напрацьовані в контексті розвитку наук про культуру, звернених до проблем реальних людей. В історичному плані можна сказати, що наступні соціологічні теорії далеко не завжди відміняють в своєму розвитку попередні, але попередньо набуті знання соціальної реальності, особливо в його видатних проявах, зберігаються як діюче та присутнє в сучасних теоретичних дослідженнях. Відбувається своєрідний процес накопичення потенціалу соціального знання.

Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. ЗАВДАННЯ Т. 1/2. Становлення та розвиток соціологічної думки в західній Європі, США та Україні. ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ Заняття 3. Особливості соціології як науки. Вивчити: 1. Місце і роль соціології в системі гуманітарних наук. 2. Зростання ролі й значення науки про суспільство на сучасному етапі. ІНФОРМАЦІЙНО-МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ 1. «Про проголошення незалежності України» від 24 серпня 1991 р. № 1427 -ХІІ // Відомості Верховної Ради України. – 1991. - № 38. – Ст. 502. 2. Герасимчук А. А. Шиян О. М. Соціологія: Курс лекцій. – К. : 2000. – 88 с. 3. Соціологія. Підручник/ За ред. В. М. Пічі – 2 вид. стереотипне. – Львів, «Новий світ – 2000» , 2005. – C. 17 -68. 4. Соціологія. Підручник для студентів вищих навчальних закладів / За ред. В. Г. Городняненка – К. : , Видавничий центр «Академія» , 2005. – C. 36 -113. 5. Харук А. І. Соціологія. Курс лекцій. - Львів: АСВ: 2014. - C. 15 -33. 6. Герасимчук А. А. Шиян О. М. Соціологія: Курс лекцій. – К. : 2000. – C. 15 -21. 7. Грушевський М. С. Початки громадянства. Генетична соціологія. — Відень, 1921. 8. Захарченко М. В. , Погорілий О. І. Історія соціології (від античності до початку ХХ ст. ). — К. , 1993. 9. История социологии в Западной Европе и США. — М. , 1993. 10. История зарубежной социологии. — М. , 1995. 11. Черниш Н. Соціологія. Курс лекцій. Конспект. Вип 1 -5. / «Кальварія» , - Львів – 1996.