
41b599f9123c59e04a30b214d018d09d.ppt
- Количество слайдов: 24
Соціальні мережі: правила використання інформації та фото Вебінар, 20 вересня 2017 р. Доповідачка: Панкратова Людмила, медіа-юристка ІРРП
Питання до обговорення Статус соціальних мереж як джерел інформації Правомірне отримання інформації з соціальних мереж Можливі ризики при використанні інформації з соціальних мереж Хто несе відповідальність за поширення інформації в соціальних мережах Відповідальність у справах про дифамацію і втручання в приватність
Які джерела інформації визнаються законодавством Стаття 57 ЦПК України 1. Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. 2. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.
Які джерела інформації можуть бути доказами? Документи Повідомлення в інших ЗМІ Покази свідків, інших осіб Повідомлення на офіційних сайтах органів влади та інших СВП Відео та фото Інша інформація, яку можна зафіксувати та подати до суду на будь-яких носіях (може бути інформація з соціальних мереж, однак, вона повинна бути зафіксована
Як фіксувати інформацію з соціальних мереж Перевіряємо, чи дійсно ця сторінка належить особі (політичні діячі та інші публічні фігури роблять відмітку про те, що сторінка справжня) Запитуємо в особистих повідомленнях про те, чи можемо взяти коментар, якщо потрібно додатково щось дізнатися Робимо перепост інформації або цитуємо її, якщо сторінка є відкритою та оригінальною, а матеріали (фото) не закриті для відвідувачів Для фіксації – робимо скріншот сторінки та зберігаємо в архіві (за потреби зможемо зафіксувати інформацію актом)
Головні правила Нічого не робити в соціальних мережах чого б не робили в ЗМІ. Розміщення громадянином фотографій в Інтернеті не надає права іншим особам використовувати їх без їх згоди, за винятком питань, що становлять суспільний інтерес Особа, яка розміщує фото в соціальних мережах дає неявну згоду на перегляд фото та несе ризики щодо розміщення (перепосту) свого фото.
Сторінки приватних осіб Ставитись з більшою обережністю, ніж до сторінок публічних фігур; Фото приватних осіб можна використовувати для подальшого поширення лише за умови, якщо є суспільний інтерес (доводити суспільний інтерес повинні журналісти, які використовують фото) Фото неповнолітніх осіб можна використовувати тільки з заретушованими обличчями і лише з метою показати інформацію, що є суспільно-значимою.
Як соцмережі можуть допомогти викрити негативні явища та бути доказами у справах Розслідування “Слідство. Інфо”: “Демчина з іншого життя” https: //hromadske. ua/posts/taemni-statki-zastupnika-holovi -sbu-pavla-demchini - текст https: //www. youtube. com/watch? v=gj. Ja. FY 54 SEE – відео Журналісти використали сторінку з соцмереж, щоб показати обставновку будинку, який належить цивільній дружині працівника СБУ: обличчя дівчини було закрито; журналісти порівняли фото з будинку та надали докази, що саме з цього будинку виїздила машина, яка належить цивільній дружині; це був не єдиний доказ по розслідуванню
Соціальні мережі в наш час є невід’ємним елементом щоденного спілкування більшості людей. Через них ми здобуваємо потрібну нам інформацію, коментуємо її, інтерпретуємо та поширюємо, стаючи, таким чином, співучасниками інформаційного процесу. При цьому необхідно слідкувати за тим, щоб під час обміну такою інформацією не були порушені права тих чи інших осіб.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗАХИСТУ ПРИВАТНОСТІ У РОБОТІ ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ 1. 4. Засоби масової інформації можуть повторно опублікувати особисті дані публічних осіб без їхньої згоди, якщо такі дані свідомо були оприлюднені самими публічними особами. Це включає відомості, надані раніше іншим засобам масової інформації, а також чутливі дані або фотографії, оприлюднені в інтернеті, зокрема у загальнодоступних профілях соціальних мереж. Навіть якщо доступ до профілю такої особи в соціальній мережі є обмеженим, передрук може виправдовуватися правомірним суспільним інтересом, якщо публічна особа явно використовує цей профіль у політичних цілях. Якщо відомості про публічну особу були публічно розголошені іншими особами, ЗМІ повинні обережно ставитися до передруку та вдаватися до цього тільки тією мірою, якою цього вимагає переважний суспільний інтерес.
Звичайні люди 2. 1. Не відіграючи ролі в суспільному житті, звичайні люди користуються вищим рівнем захисту свого приватного життя. Принципово те, що їхні персональні дані не повинні оприлюднюватися без їхньої згоди. При цьому при отриманні такої згоди від особи журналіст повинен чітко пояснити, які особисті дані, ким і в якій формі будуть оприлюднені. Лише те, що персональні дані таких осіб уже були поширені іншими ЗМІ, саме по собі не виправдовує їх повторного оприлюднення. Для поширення такої інформації без згоди звичайної особи повинен існувати переважаючий суспільний інтерес, що виправдовує таке повторне оприлюднення. 2. 2. У виняткових випадках інформація про особу може бути оприлюднена, якщо він/вона добровільно чи мимоволі привертає громадську увагу через важливу подію чи випадок.
діти 3. 4. Збирання та оприлюднення деталей приватного життя дитини не може виправдовуватися лише позицією, яку займають в суспільстві її батьки чи законні представники. Водночас така інформація може збиратися та оприлюднюватися, якщо це необхідно для того, щоб показати неналежну поведінку батьків (законних представників), вчинення ними правопорушень або інших дій, які не узгоджуються з їхнім публічним статусом. При цьому обсяг такої інформації не повинен виходити за межі суворо необхідного для розкриття відповідних фактів чи стилю життя.
Правила для громадян В той же час обставини розміщення громадянином свого зображення в мережі можуть свідчити про вираження такою особою згоди на подальше використання цього зображення, наприклад, якщо це передбачено умовами користування сайтом, на якому громадянином розміщено знімок. Наприклад, така функція, як “репост”, наявна в соціальних мережах, може трактуватися як згода на розповсюдження того чи іншого зображення. Якщо ж функція “репост” буде відключена, чуже фото не можна буде використовувати. Учасник колективного фотознімку зможе використовувати це зображення на власний розсуд без отримання згоди від інших зображених на знімку осіб, якщо вони не заборонили таке використання і якщо зображення не містить інформацію про приватне життя інших людей. Суд може, наприклад, визнати недобросовісною поведінку одного з подружжя, який після розлучення розпочне поширювати зображення старих сімейних фото.
Чи може дитина захистити свої права Дитина може заперечувати проти поширення своїх фото, починаючи з будь-якого віку. Відповідно до ст. 171 Сімейного Кодексу України, дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім'ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім'ї.
Як суди сприймають докази з соцмереж Процесуальні закони взагалі не регулюють таке явище як електронні докази – лише письмові та речові. Аналогія закону в процесі взагалі не використовується, втім суди намагаються розглядати електронні докази в якості письмових, якщо вони залучаються на паперовому носії. Оскільки відповідальність ґрунтується на винних діях конкретної особи, то найголовніша проблема – як достовірно ідентифікувати особу, яка створила і розповсюдила певний електронний документ, що може бути доказом. Наступна проблема – як надійно і правильно зберегти і надати суду електронний доказ, адже його можна легко знищити.
Справа Поради І. І. проти Дмитра Гнапа Предметом позову є пост на власній сторінці Відповідача у соціальній мережі Facebook (Фейсбук), розміщений 16 жовтня 2015 року, наступного змісту (мовою посту): «Посмотрите-ка на упыря. Вот джип Ивана Порады – сотрудника СБУ, который винтил нашего коллегу Михаила Ткача из программы «Схемы» . Пока по Пораде идет проверка, чувак спокойно ездит на работу. В машине весь набор перекрасившего коррупционера: патриотичный флаг и семки. Много семок, Джип, семки – очень нужны в этой работе. Иначе, в преступную среду не внедришься. А внедрившись, ему оттуда уже и выбираться не хочется. Оборотни, мля» . Під постом було опубліковано фото автомобіля Тойота з номерним знаком АА 1009 КТ.
Заперечення на позов та посилання на інші докази: Журналіста М. Ткача та оператора К. Лазаревича було затримано працівниками СБУ під час проведення відкритих зйомок біля приміщення СБУ 2 жовтня 2015 року. Про це писало багато ЗМІ, зокрема: “Українська правда”, 02. 10. 2015 р. http: //www. pravda. com. ua/news/2015/10/2/7083363/ - “Журналістіврозслідувачів затримувала СБУ. Грицак з ними зустрінеться”; “Обозреватель”, 2. 10. 2015 р. , “Голова СБУ призначив службове розслідування через затримання журналістів у Києві, http: //ukr. obozrevatel. com/crime/79083 -glava-sbu-priznachiv-sluzhboverozsliduvannya-cherez-zatrimannya-zhurnalistiv-u-kievi. htm “ 5 канал”, веб-сайт, 15. 10. 2015 р. “Військова прокуратура відкрила справу на СБУ через напад на журналістів” - http: //www. 5. ua/suspilstvo/viiskovaprokuratura-vidkryla-spravu-na-sbu-cherez-napad-na-zhurnalistiv 95700. html
докази Отже, з наведених судових актів однозначно слідує те, що в переважній більшості випадків суди не приймають в якості належних та допустимих доказів роздруківки сторінок з соц. мереж, якщо відповідні дані не підтверджені іншими засобами доказування (не визнані іншою стороною, підтверджені висновками спеціальних експертиз тощо).
Нормативні документи РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗАХИСТУ ПРИВАТНОСТІ У РОБОТІ ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ 1 жовтня 2012 року
Контакти Панкратова Людмила, ГО Інститут розвитку регіональної преси 093 -102 -1081 pankratovalyudmyla@ukr. net
Дякуємо за увагу!
41b599f9123c59e04a30b214d018d09d.ppt