L8_волонтерство в громадах.ppt
- Количество слайдов: 14
Соціальна відповідальність бізнесу Тема 8. Волонтерська робота в громадах: дарування часу та вмінь
Тема 8. Волонтерська робота в громадах: дарування часу та вмінь • План 1 Зміст та особливості волонтерської роботи в громадах 2 Типові програми волонтерської роботи в громадах 3 Потенційні вигоди для компаній 4 Потенційні проблеми для компаній 5 Ключові фактори успіху 6 Коли слід залучати до волонтерської роботи персонал?
1 Що таке волонтерська робота в громадах? Волонтерська робота на користь громади – це ініціатива, суть якої полягає в тому, що корпорація підтримує і заохочує своїх працівників, партнерів по дистрибуційній мережі та/бо франчайзі добровільно працювати для підтримки місцевих громадських організацій та доброчинних акцій. Корпоративна підтримка такої ініціативи може включати оплату часу, витраченого працівниками на волонтерські проекти, надання додаткових послуг працівникам, щоб допомогти їм знайти справу для волонтерства, відзначення волонтерської роботи та організацію груп волонтерів для підтримки доброчинних справ, які обрала компанія.
1 Що таке волонтерська робота в громадах? Відрізнити волонтерство на користь громад від інших ініціатив не складно, оскільки лише ця ініціатива передбачає добровільну роботу працівників корпорації на користь місцевих організацій та суспільно корисних акцій. Ідея волонтерської роботи для громади не є новою. Проте новою і вартою уваги є чітко визначена тенденція органічно вписувати волонтерську роботу в інші корпоративні соціальні ініціативи і навіть пов'язувати її з бізнес-цілями.
1 Що таке волонтерська робота в громадах? Більше того, нормою стає стратегічний підхід до волонтерства, коли компанія заохочує персонал працювати над питаннями, на вирішення яких спрямовані також інші корпоративні соціальні ініціативи і які часто пов'язані з корпоративними цінностями та цілями основної діяльності. Волонтерська робота в громаді та корпоративна підтримка цієї роботи вважається багатьма фахівцями одним з найбільш щирих і переконливих проявів причетності компанії до подолання соціальних проблем.
2 Типові програми волонтерської роботи в громадах Корпоративна підтримка волонтерства може набирати різних форм, починаючи від простого заохочення персоналу працювати на користь громади і закінчуючи програмами, які передбачають значні капіталовкладення, вшанування й винагороду волонтерів: • Пропагування в межах компанії етичних цінностей, що заохочують працівників добровільно працювати на користь громади, а також надання доступу до інформації про те, де волонтери можуть застосувати свої знання та працю. • Рекомендування працівникам конкретних добрих справ і доброчинних організацій (часто – тих, які вже підтримуються іншими соціальними ініціативами) та надання детальної інформації про те, як стати волонтером. • Організація волонтерських груп для конкретних добрих справ чи заходів (як-от «День чистоти» , коли волонтери прибирають набережну Тернопільського ставу).
2 Типові програми волонтерської роботи в громадах • Надання допомоги працівникам у пошуку можливостей для волонтерства (через координаторів компанії, інформацію на вебсайтах та, в деяких випадках, через спеціальні комп'ютерні програми, що відсортовують доброчинні ініціативи за інтересами волонтера чи потреби громад). • Оплата робочого часу працівників, витраченого на волонтерську допомогу громаді (від 2 -5 днів на рік до цілого року, якщо працівник бере участь у корпоративному проекті в країнах, що розвиваються). • Надання коштів доброчинним організаціям, в яких працюють волонтери; сума часто визначається відповідно до кількості годин, відпрацьованих персоналом на користь цих організацій. • Відзначення найкращих волонтерів (публікація в корпоративних бюлетенях, вручення значків чи дипломів та вшанування на зборах працівників відділу чи на щорічній зустрічі всіх працівників компанії)
2 Типові програми волонтерської роботи в громадах Типи проектів, в яких беруть участь волонтери, можуть варіюватися: від проектів розвитку місцевої громади та поліпшення здоров'я і безпеки громадян до проектів захисту довкілля. Проекти розвитку громад – можливо, найпоширеніші – включають будівництво житла, збір продуктів харчування, кампанії зі збору коштів для хворих дітей, читання для дітей, прибирання парків, догляд літніх людей, навчання роботи на комп'ютері, готування їжі для благодійних їдалень та ін. Проекти з охорони здоров'я та безпеки громадян. Волонтери проводять медичні обстеження дітей, проводять заняття з фізичної підготовки для дітей та підлітків, розповсюджують брошури з профілактики ВІЛ-СНІДу, транспортують літніх людей до пунктів, де проводять щеплення проти грипу, показують дітям, як слід переходити дорогу та ін. Екологічне волонтерство може включати прибирання сміття, насадження дерев в районах пожеж, вирощування трав та кущів для благоустрою доріг, охорону місць нересту риб, виполювання бур'янів, осушування заболочених ділянок, очищення річок та ін.
3 Потенційні вигоди для компаній • Налагодження добросусідських стосунків з громадою; • Внесок у досягнення бізнес-цілей; • Задоволення й мотивація працівників; • Підтримка інших корпоративних ініціатив; • Підвищення корпоративного іміджу; • Можливості продемонструвати продукти й послуги.
4 Потенційні проблеми Волонтерству, окрім унікальних переваг, притаманні настільки ж унікальні проблеми. Їх суть можна звести до наступного: • Волонтерська робота працівників може обійтися занадто дорого. Наприклад, якщо компанія, штат якої налічує 300 тис. працівників, оплачує 24 год. волонтерства на одну особу за рік і на ці умови пристає 50% працівників, то це означає, що вона жертвує 3, 6 млн. год. потенційно продуктивного часу. Іноді буває надто складно оцінити ці часові витрати порівняно з грантовими програмами чи грошовими пожертвами, тому таке рішення виглядає ризикованішим, ніж заохочення працівників до волонтерства у вільний від роботи час. • Якщо велика кількість працівників, то їх волонтерські зусилля можуть розпорошуватися на різноманітні справи. Тоді компанія не зможе реально вплинути на соціальні зміни. Особливу проблему це становить для корпорацій, які заохочують волонтерство на користь громади, але не створюють соціальних програм і не формують волонтерських груп для конкретних доброчинних проектів.
4 Потенційні проблеми • Чи не найскладнішим завданням є відстеження перебігу волонтерських проектів та їхніх результатів. Знову ж таки, це значною мірою стосується міжнародних корпорацій, волонтери яких діють на різних ринках, а централізованих систем обліку й контролю немає. • Найскладніше у цій ініціативі – знайти правильний баланс, коли ми просто оприлюднюємо факти, а коли перетворюємо це на показуху. На відміну від інших ініціатив, волонтерська робота – це, насамперед, особистий вибір працівника, і, можливо, саме через це інформування про корпоративну доброчинність створює серед персоналу відчуття певного дискомфорту. А якщо компанія прагне використати волонтерство для зміцнення бренду чи своєї репутації, це може ослабити ентузіазм працівників, навіть знизити окупність ресурсів, інвестованих компанією у волонтерський проект.
5 Ключові фактори успіху Необхідно обирати такі соціальні, економічні або екологічні питання, які відповідають як зацікавленням працівників, так і бізнесовим інтересам компанії; Доцільно інтегрувати волонтерські проекти у загальну «корпоративнугромадянську» стратегію компанії, а також в інші соціальні ініціативи, якот просування доброчинних справ та філантропія; Слід заздалегідь забезпечити підтримку керівництва компанії для довгострокових зобов'язань та обрати впливових партнерів у громаді; Треба підтримувати й відзначати волонтерську активність працівників, а в ідеалі – відстежувати й оцінювати вплив проектів на ситуацію в громадах; Розглядати соціальні інвестиції як засіб зміцнення позиції бренду, а не отримати короткострокову вигоду; Експерти по-різному дивляться на те, яким чином треба висвітлювати волонтерські проекти. Найкращим, на їхню думку, є варіант коли про волонтерську допомогу розповідають ті, хто її отримує, а волонтери діляться особистими враженнями від роботи.
6 Коли слід залучати до волонтерської роботи персонал? Більшість як великих, так і менших компаній заохочують свій персонал працювати на користь громади. Проблема для їхнього керівництва полягає лише в тому, щоб визначити тип і обсяг підтримки волонтерів, а також вирішити – заохочувати конкретні волонтерські ініціативи чи надавати працівникам можливість вільно обирати сферу волонтерської діяльності. Надавати працівникам якусь відчутну підтримку, а також стимулювати участь у заздалегідь визначених справах слід тоді, коли: • волонтерська складова буде посилювати інші соціальні ініціативи компанії (наприклад, магазин товарів для дому пропагує натуральне садівництво і на додачу до цієї ініціативи пропонує працівникам можливість створити острівець із місцевих рослин у міському парку).
6 Коли слід залучати до волонтерської роботи персонал? • група працівників виявляє інтерес до певної доброї справи, яка пов'язана з бізнесом та цілями громадської діяльності корпорації (наприклад, працівники компанії, що виробляє товари для активного відпочинку, хочуть взяти участь у кампанії із запобігання лісовим пожежам і очистити територію від сухостою). • громада гостро потребує допомоги, яку їй можуть надати працівники компанії; • високі технології полегшують пошук можливостей для волонтерської роботи; • авторитетна громадська організація звертається до компанії за підтримкою, а питання, у вирішенні якого вона просить допомогти, становить інтерес для працівників й органічно пов'язане з бізнесом та громадською діяльністю корпорації; • робота волонтерів допомагає виходити на нові ринки чи створює можливості для розробки нового продукту чи послуги.
L8_волонтерство в громадах.ppt