Собор Святого Петра.pptx
- Количество слайдов: 16
Собор Святого Петра— Собор Святого рам, католицький х руда найбільша спо айбільша Ватикану та н ва у тиянська церк хрис кож світі Собор та тку входить у деся іту, є ищих церков св найв рьох однією із чоти има рших базилік Р патріа ьним та церемоніал ької центром Римс ркви. атолицької Це к
Історія Собору Святого Петра Будівництво цього собору тривало 120 років — перший камінь було закладено 18 квітня 1506 року за Юлія II, а посвячення здійснив папа Урбан VIII у 1626 р. Таким чином, спорудження собору, розпочате Юлієм II, тривало за правління ще дев'ятнадцяти пап римських.
Старий Собор Першу базиліку було споруджено за правління імператора Костянтина Великого на місці садів цирку Нерона, де розп'яли та поховали апостола Петра. Будівництво храму тривало з 324 р. по 349 р. Невдовзі тут почали проходити папські коронації. Саме у цьому соборі, 25 грудня 800 року, папа Лев III коронував Карла Великого на імператора Священної Римської імперії.
Старий собор 846 року базиліка була пошкоджена сарацинами, але папа Лев IV відновив зруйновані частини будівлі й спорудив Леонінські (левові) стіни для захисту міста від нападів. Уже 1452 р. , при папі Миколі V, почалася перебудова храму, який на той час перебував в аварійному стані. За цю реконструкцію відповідали архітектори Леон. Баттіста Альберті та Бернардо Роселліно. Відомо, що останнім було створено проект нової будівліякий так і не було втілено.
Купол базиліки Святого Петра є найбільшою консольною цегляною надбудовою у світі і має два склепіння. Це архітектурне рішення має важливе підґрунтя — висока, трохи витягнена баня виглядає краще зовні, але всередині краще сприймається кругліший купол. На оглядову площадку над куполом перед ліхтарем можна вийти по 510 сходинах, чи піднятися ліфтом і пройти 320 сходин між склепіннями купола. Прохід між двома стінами купола є непростим, однак з нього добре видно всю складність його конструкції.
Розміри купола Діаметр купола становить 42, 34 м, а висота — 43, 2 м Купол утримується чотирма п'ятикутними колонами, довжина діагоналі між якими — 24 метри. Висота надбудованого над куполом ліхтаря — 17 метрів. Таким чином загальна висота купола до вершини хреста на ньому становить 136, 6 м. Розрахункова вага купола — 14 тисяч тонн, але його конструкція робить його візуально легким, і тому здається, що купол «ширяє над рештою велетенської будівлі»
Фасад На початку XVII ст. , за вказівкою Павла V, архітектор Карло Мадерно подовжив східну гілку хреста — прибудував до центричного будинку тринефну базилікальну частину, повернувшись до форми латинського хреста, та звів фасад. Баня виявилася прихованою фасадом, втратила домінуюче значення і сприймається лише з віддаля, з Віа делла Кончіліаціоне. Висота фасаду — 45 м, ширина — 115 м. Аттик фасаду вінчають величезні, заввишки 5, 65 м, статуї Христа, Івана Хрестителя й одинадцять апостолів (крім апостола Петра).
Ворота З портика до собору ведуть п'ять воріт. На центральних бронзових воротах зображені Ісус, Діва Марія та святі апостоли Петро та Павло. Ці ворота — шедевр ювелірного мистецтва роботи Антоніо Філарете. На паперті собору, поверх головних дверей — відома мозаїка Корабель апостолів (італ. Navicella degli Apostoli), виконана за ескізом Джотто. Мозаїка Новічелла (італ. navicella, човен), що зображала Христа та човен з апостолами, загинула на початку XVI сторіччя під час знесення старого собору.
Ворота Праворуч від центральних дверей розташовані Ворота Таїнств, створені скульптором Венанцо Крочетті у 1966 році. Таїнства зображені у такій послідовності: на лівій панелі — хрещення, миропомазання, сповідь, на правій — євхаристія, вінчання, хіротонія та єлеопомазання. Останні двері справа — Святі двері, роботи Віко Консорті, які відкриваються самим Папою кожні 25 років, у ювілейний рік.
Дзвони під годинником ліворуч фасаду базиліки Набір із шести дзвонів висить у верхньому вікні під годинником зліва. Останній дзвін було вилито у 1999 році з нагоди ювілейного року 2000. Зараз він висить у Ватиканському саді. Гамма звуків дзвонів є від ритмічного ударного a doppio до пливучого a distesa. А distesa (дзвін Campanone) використовується лише після смерті папи. а Campanella seconda — для заклику на обід у неділю.
Дзвони Усі шість дзвонів використовуються лише за особливої нагоди: після папського благословення Urbi et Orbi на Різдво та Великдень, після молитви «Ангел Господній» на Петра і Павла та після виборів нового папи. Отже повний хор дзвонів a distesa до літургії не передбачений. На Службу Божу дзвонять дзвони 6+5+4+3 починаючи за 45 хвилин і кожні 15 хвилин. При цьому немає сольного дзвона з передзвоном. У недільний обід о 12: 15 після спільної з папою молитвою Ангел Господній на Площі святого Петра звучать дзвони 6+5+4.
Площа Святого Петра Перед собором була потрібна площа, яка вміщала б дуже багато віруючих, що приходили сюди, щоб отримати папське благословення чи брати участь у релігійних службах чи святах. Це завдання виконав Джованні Лоренцо Берніні, який створив протягом 1656— 1667 рр. площу перед собором — одне з видатних творів світової містобудівної практики
Інтер'єр Загальна довжина базиліки — 211, 6 м. Усередині собор вражає гармонією пропорцій, величезними розмірами, багатством оформлення — тут багато статуй, вівтарів, надгробків, безліч чудових творів мистецтва. Роль Берніні у створенні скульптурного оздоблення собору дуже велика, він працював тут із перервами майже 50 років, із 1620 -го до 1670 р.
Середохрестя Прямо під куполом собору розташований вівтар із бронзовим ківорієм Берніні, виготовленим у 1624— 1633 роках. Висота ківорію — 29 м. Він підтримується чотирма крученими колонами, на яких стоять статуї янголів. Серед гілок лавра на верхніх частинах колон видно геральдичні бджоли сімейства Барберіні. Бронзу для ківорію узяли із Пантеону, розібравши за наказом папи Урбана VIII конструкції, які підтримували дах портика.
П'єта. У першій каплиці справа перебуває шедевр Мікеланджело — мармурова П'єта. Після того, як зловмисником була зроблена спроба розбити статую у 1972 році, її захистили склом.
Цікаві факти Вівтар собору Святого Петра звернений на захід, а не на схід, як традиційно для більшості християнських храмів. При соборі працювала власна мозаїчна майстерня. Базиліка Нотр-дам-де-ла-пе була споруджена за зразком собору Святого Петра. 2007 року в архівах Ватикану було знайдено замальовку Мікеланджело, зроблену ним незадовго до смерті. Це було зображення деталі однієї із колон, які формують барабан бані собору.
Собор Святого Петра.pptx