
skr_cenia_staw_w.ppt
- Количество слайдов: 15
SKRĘCENIA STAWÓW
SKRĘCENIA Skręcenie to krótkotrwałe przemieszczenie powierzchni stawowych kości wewnątrz stawu nagły ostry ból obrzęk ograniczenie ruchomości niekiedy ruchy patologiczne świadczące o zerwaniu wiązadeł skręcenie prawidłowy
SKRĘCENIA D – diagnoza R – odpoczynek (ograniczyć ruchy w stawie) I – lód ( 15 -30 minut , 3 -4 x na dzień, przez 3 dni) (płyn Burowa, Altacet, zimnej wody z octem ) C – kompresja, ucisk ( założenie szyny, stabilizatora, taping, bandażowanie) E – uniesienie (np. powyżej serca, poprawia krążenie na 48 h) Unikać : - ciepłych kąpieli - maści rozgrzewających typu Ben Gay - ciepłych kompresów - aspiryny (powoduje rozrzedzenie krwi i zwiększa wewnętrzny wylew, krwawienie) - nie obciążać stopy (w lekkich przypadkach do tygodnia, w innych decyduje lekarz) - lodu nie przykładamy bezpośrednio na skórę tylko na wcześniej położony ręcznik, przyłożenie lodu bezpośrednio na skórę może spowodować odmrożenie.
NADWYRĘŻENIA, SKRĘCENIA I NACIĄGNIĘCIA MIĘŚNI ORAZ WIĘZADEŁ. Dochodzi do nich, gdy mięśnie lub stawy zmuszone są do ruchu wykraczającego poza normalne ograniczenia. Kończy się to uszkodzeniem włókien mięśni i więzadeł. Kontuzje takie są typowe wśród osób podejmujących ćwiczenia po długiej przerwie lub w przypadku zaniechania odpowiedniej rozgrzewki. Poważne kontuzje są bardzo bolesne, wymagają udzielenia pierwszej pomocy i fachowej opieki medycznej.
Skręcenia stawów O skręceniu stawu mówimy, gdy jest on wywichnięty lub wykręcony poza normalny zasięg swojej ruchomości, np. aż do zerwania części utrzymujących go więzadeł. Staw to jakby zawias albo przegub, który umożliwia naszemu ciału ruch. Każdy ze stawów jest otoczony torebką stawową i systemem więzadeł, które zapewniają mu zwartość i stabilność. W momencie zadziałania siły skrętnej na staw (np. podczas górskich wędrówek lub gry w piłkę, gdy źle postawimy stopę) dochodzi do naciągnięcia, naderwania lub całkowitego zerwania aparatu torebkowowięzadłowego.
SKRĘCENIA – urazy , które dotyczą więzadeł. I STOPIEŃ SKRĘCENIA -Minimalne uszkodzeni więzadeł powoduje niewielki dyskomfort i dolegliwości bólowe, bez objawów niestabilności stawu. LECZENIE ü Uszkodzenia tego typu wymagają tylko leczenia objawowego do ustąpienia bólu II STOPIEŃ SKRĘCENIA - Uszkodzenie więzadeł jest bardziej rozległe, przerywaniu ulegają włókna kolagenowe oraz struktury okalające więzadła (torebka stawowa). LECZENIE ü Wymaga dużego doświadczenia i konsultacji z lekarzem w sprawach związanych z unieruchomieniem kończyny oraz czasem niezbędnym do wygojenia kontuzji. III STOPIEŃ SKRĘCENIA -Skręcenie powoduje całkowite przerwanie ciągłości więzadeł, niekiedy przy komponencie urazu z pociągania oderwany zostanie kawałek kości przyczepie więzadła. LECZENIE üWymaga specjalistycznej diagnostyki, nierzadko niezbędna jest chirurgiczna rekonstrukcja więzadeł, odpowiedni typ unieruchomienia i indywidualny program rehabilitacji.
Klinicznie wyróżniamy 4 stopnie skręcenia stawów: I° – naciągnięcie torebki i więzadeł (minimalne uszkodzeni więzadeł powoduje niewielki dyskomfort i dolegliwości bólowe, bez objawów niestabilności stawu) II° – rozerwanie torebki stawowej (uszkodzenie więzadeł jest bardziej rozległe, przerywaniu ulegają włókna kolagenowe oraz struktury okalające więzadła (torebka stawowa).
III° – rozerwanie torebki stawowej i więzadeł (Skręcenie powoduje całkowite przerwanie ciągłości więzadeł, niekiedy przy komponencie urazu z pociągania oderwany zostanie kawałek kości przyczepie więzadła) IV° – oderwanie więzadeł z fragmentem kostnym (awulsja)
Co robić? W momencie powstania urazu trzeba zdjąć obuwie, biżuterię. Narastający obrzęk może uniemożliwić ich zdjęcie, a ucisk przez niewywierany doprowadza do zaburzeń krążenia, co powoduje zwiększenie obrzęku. Walka z nim jest na początku naszym głównym celem. Z tego powodu należy unieść uszkodzony staw powyżej poziomu serca, np. zakładając rękę na temblaku, uniesienie stopy na krześle. Warto również zastosować okłady z lodu na bolący staw. Zimno, które działa przeciwbólowo i obkurcza naczynia krwionośne, powoduje zmniejszenie opuchlizna. Nie wolno mocno opasywać bolącego stawu bandażem elastycznym, gdyż zbyt duży ucisk może prowadzić do wspomnianych zaburzeń krążenia.
Co robić? C. d Okłady z altacetu działają również przeciwobrzękowo. Gdy mimo zastosowanego leczenia ból uniemożliwia normalny ruch, a obrzęk się zwiększa konieczna jest porada lekarska. Lekarz oceni stopień uszkodzenia, i zleci wykonanie zdjęcia RTG. Leczenie zależy w głównej mierze od stopnia uszkodzenia. W mniej poważnych urazach wystarczy ograniczenie aktywności fizycznej, w poważniejszych konieczne jest założenie opatrunku gipsowego na ok. 2 -3 tygodnie.
Przykładem uszkodzenia stawu w wyniku skręcenia jest uszkodzenie więzadeł stawu kolanowego. Występują coraz częściej i traktuje się traktowane bardzo poważnie, gdy stabilność kolana ulega zachwianiu. NIGDY nie ma pewności, co do pełnego powrotu prawidłowej czynności stawu. Uszkodzenia więzadeł kolana powstają najczęściej podczas zderzenia się graczy, ale pojawiają się też bez kontaktu z przeciwnikiem podczas ruchów skrętnych i innych, wykraczających poza normalny zakres ruchu w stawie.
Objawy: - ostry ból w chwili urazu ustępujący z czasem; nasila się przy próbie ruchu i obciążenia kolana, - tkliwość na bocznej/przyśrodkowej stronie stawu sugeruje zerwanie więzadła pobocznego, niestabilność często zauważona jest dopiero po pewnym czasie przy próbie obciążenia kolana, krwawy, utrudniający ruchomość wysięk w stawie, świadczy o urazie więzadeł krzyżowych i/lub torebki stawowej położonych wewnątrz stawu.
Leczenie: Najlepiej rozpocząć jak najszybciej. W przypadku świeżego uszkodzenia konieczne jest unieruchomienie w opatrunku gipsowym lub odpowiedniej protezie (szynie, aparacie ortopedycznym). Koniecznie usunąć krwiak ze stawu. Następnie lekarz zaleca przerwę w uprawianiu sportu oraz ćwiczenia przednich i tylnych mięśni uda bez obciążania kolana. Pomocne jest stosowanie ochraniaczy na kolano z bocznymi wzmocnieniami zastępujący uszkodzone więzadła i zapobiegający dodatkowym urazom.
Prezentację Piotr Bucior David Biczyk Jan Skarzyński ? ? wykonali: