Скачать презентацию Складнос урядне Складносурядне речення це таке Скачать презентацию Складнос урядне Складносурядне речення це таке

ССР.pptx

  • Количество слайдов: 7

Складнос урядне Складнос урядне

Складносурядне речення – це таке складне речення, предикативні частини якого рівноправні між собою і Складносурядне речення – це таке складне речення, предикативні частини якого рівноправні між собою і поєднані сполучниками сурядності. Приклад: [На сизих луках скошено траву], і [літо буйне в береги ввійшло] (М. Рильський).

Характерні ознаки: • рівноправність; • предикативні частини поєднують сполучники сурядності; • ніколи один з Характерні ознаки: • рівноправність; • предикативні частини поєднують сполучники сурядності; • ніколи один з компонентів складносурядного речення не може знаходитися в середині іншого; • сполучники сурядності не входять до складу предикативних частин.

Засоби поєднання предикативних частин складносурядних речень: Інтонація Вона може бути перелічувальною, зіставною, протиставною, градаційною, Засоби поєднання предикативних частин складносурядних речень: Інтонація Вона може бути перелічувальною, зіставною, протиставною, градаційною, розділовою. Сполучники сурядності Серед них розрізняють: єднальні, протиставні, розділові. Співвідношення видових, часових та способових форм дієслівприсудків усіх компонентів речення. Займенники, які, заступаючи іменник попередньої частини у наступній, тим самим вказують і на зв'язок між ними. Спільні члени речення. Порядок предикативних частин Він може бути сталий, незмінний, вказувати на логічну послідовність розвитку дій у різних частинах і на поступове розгортання дій у часі.

Класифікація складносурядних речень Залежно від сполучників, за допомогою яких поєднуються предикативні частини складносурядних речень Класифікація складносурядних речень Залежно від сполучників, за допомогою яких поєднуються предикативні частини складносурядних речень (ССР), виділяються такі різновиди: ССР з єднальними сполучниками і(й), та (і), та й, ні…ні, як…так, за допомогою яких виражаються: Власне єднальні відношення: [Вже червоніють помідори], і [ходить осінь по траві] (М. Рильський). Єднально-перелічувальні відношення: [Пройшла промчала], і [знову день шумить кругом] (В. Сосюра). гроза], і [ніч Єднально-поширювальні: [Весела душа моя], і [світ мені милий], і [таке в світі гарне все, таке красне] (Марко Вовчок). Єднально-наслідкові: [За те пан прогнав його з двору], і [тепер Гудзь вештається без служби] (М. Коцюбинський).

ССР з приєднувальними сполучниками та й, ще й, також, причому, при тому, при цьому: ССР з приєднувальними сполучниками та й, ще й, також, причому, при тому, при цьому: [Вона настирливо з тобою говорила], та й [їй далась не легко та розмова] (Леся Українка). ССР з пояснювально-приєднувальними сполучниками тобто, себто, а саме, як-то: [Ця баба з ґанжою], як-то [бувають з ґанжою коні або корови] (І. Нечуй-Левицький). ССР з протиставно-зіставними сполучниками а, але, та (але), проте, зате, однак, так та градаційними не тільки…а й, не лише…а й, не тільки…але й, не лише…але й: [Самій не трудно збитися з путі], та [трудно з неї збитися самій] (Леся Українка). [А мати хоче научати], так [соловейко не дає] (Т. Шевченко). ССР з розділовими сполучниками або, чи, а чи, чи…чи, то…то, або…або, то…чи то, не то…не то: То [Катря усе хвалить], то [Катря усе ганить] (Леся Українка).

Синтаксичний аналіз складносурядного речення 1. 2. 3. 4. Кількість предикативних частин, назвати їх. Які Синтаксичний аналіз складносурядного речення 1. 2. 3. 4. Кількість предикативних частин, назвати їх. Які смислові зв'язки існують між предикативними частинами? Назвати засоби зв'язку предикативних частин речення. Графічна схема речення. Після цього кожна частина розбирається як просте речення. Зразок. [Заходила хмара за гору і дихала морем згори], і [дихали легко в ту пору осінні старі явори]. (Л. Горлач). 1. Складається з двох предикативних частин: заходила хмара за гору і дихала морем згори; дихали легко в ту пору осінні старі явори. 2. Смислові ЗВ'ЯЗКИ МІЖ ПРЕДИКАТИВНИМИ ЧАСТИНАМИ - одночасність подій. 3. Єднальний сполучник І. 4. Після слова згори стоїть кома, яка відділяє одну предикативну частину речення від іншої. 5. , і .