Скачать презентацию Синдром раптової дитячої смерті (СРДС)  План: 1. Скачать презентацию Синдром раптової дитячої смерті (СРДС) План: 1.

педиатрия.ppt

  • Количество слайдов: 37

Синдром раптової дитячої смерті (СРДС) Синдром раптової дитячої смерті (СРДС)

План: 1. 2. 3. 4. Що таке Синдром раптової дитячої смерті( етіологія, діагностика, поширеність); План: 1. 2. 3. 4. Що таке Синдром раптової дитячої смерті( етіологія, діагностика, поширеність); Синдром струсу дитини (ССД) ; Поради батькам; Висновок.

Малюкова та неонатальна смертність на 1000 народжених живими, Грузія, середні показники Eur-A Eur-B+C, останні Малюкова та неонатальна смертність на 1000 народжених живими, Грузія, середні показники Eur-A Eur-B+C, останні дані Туреччина (2002) Туркменистан (1998) Таджикистан (2001) Киргизстан (2003) Середній показник Eur-B+C Румунія (2002) Узбекистан (2002) Казахстан (2003) Молдова (2003) Азербайджан (2002) Російська Федерація (2003) Болгарія (2003) Вірменія (2003) Македонія (2003) Грузія (2001) Сербія та Чорногорія (2002) Україна (2003) Латвія (2003) Албанія (2003) Білорусь (2003) Словаччина (2002) Польща (2002) Угорщина (2003) Литва (2003) Естонія (2002) Середній показник Eur-А Малюкова смертність Неонатальна смертність

Розслідування дитячих смертей • Деякі країни проводять розслідування дитячих смертей або ведуть їх точну Розслідування дитячих смертей • Деякі країни проводять розслідування дитячих смертей або ведуть їх точну реєстрацію поза загальною статистикою малюкової смертності. • Смертність через нещасливі випадки, неправильне поводження з дітьми або відсутність батьківської турботи можна визначити тільки шляхом ретельного обліку та розслідування. • Наприклад: чи смерть дитини настала в результаті нещасливого випадку? Чи це сталося через нестачу батьківської турботи про дитину? • Наскільки безпечно іншим дітям у родини?

Що таке. Синдром раптової дитячої смерті (СРДС) n n Пік частоти – у віці Що таке. Синдром раптової дитячої смерті (СРДС) n n Пік частоти – у віці між 2 та 4 місяцями, що співпадає з віком, коли відбуваються значні зміни у організації сну. 90% усіх випадків СРДС стаються у віці до 6 місяців, і всі – у віці до 12 місяців. Діагностика в основному проводиться методом виключення, коли смерть дитини неможливо пояснити клінічними причинами або після розтину. СРДС визначається як “раптова смерть дитини віком до 1 року, яка залишається без пояснень після проведення повного посмертного обстеження, а саме розтину, огляду місця смерті та перегляду медичної історії дитини. ”

Вік дітей, що померли від СРДС Province of Alberta, Canada. 1998 Вік дітей, що померли від СРДС Province of Alberta, Canada. 1998

Діагностика Синдрому раптової дитячої смерті (СРДС) n n n Підозра на СРДС виникає тоді, Діагностика Синдрому раптової дитячої смерті (СРДС) n n n Підозра на СРДС виникає тоді, коли попередньо здорову дитину, як правило, віком до 6 місяців, знаходять мертвою у ліжечку. Часто, безпосередньо перед вкладанням спати дитину погодували, як завжди. Крику не було чути, і дитину знаходять у тому положенні, в якому її поклали спати. Можуть бути помітними ознаки термінальних рухів, наприклад, стиснуті кулачки. Можуть мати місце водянисті, пінисті або слизисті виділення з носу або роту.

Поширеність Синдрому раптової дитячої смерті (СРДС) n n Домінуюча причина постнатальної смертності в західних Поширеність Синдрому раптової дитячої смерті (СРДС) n n Домінуюча причина постнатальної смертності в західних країнах. У дітей раннього віку СРДС трапляється частіше, ніж лейкемія, менінгіт та дорожньотранспортні пригоди. 56 випадків смерті на 100000 народжених живими. 200 випадків на рік.

Етіологія I – Фактори ризику n n n Генетична уразливість, яка може взаємодіяти з Етіологія I – Фактори ризику n n n Генетична уразливість, яка може взаємодіяти з факторами навколишнього середовища – такий висновок можна зробити з шестикратного зростання частоти повторних випадків СРДС в сім'ях. Можливо, це походить з нездатності дитини реагувати на серцеві проблеми та проблеми дихання під час сну. Фактори ризику: пасивне куріння, відсутність належного пренатального догляду, недоношеність, низька маса тіла при народженні, вік матері до 20 років. Куріння матері під час вагітності (9 з 10 жінок, чиї діти загинули від СРДС, палили під час вагітності ).

Етіологія II – Середовище, де спить дитина n n Ризик, пов'язаний із середовищем, де Етіологія II – Середовище, де спить дитина n n Ризик, пов'язаний із середовищем, де спить дитина: Сон на животі або на боці, м'яка поверхня для сну, незакріплені постільні приналежності, перегрів дитини (надто тепло одягнена, надто багато ковдр або надто висока температура в кімнаті), сон в одному ліжку з дорослими та / або пасивне куріння. Успішна кампанія “Сон на спині” у Великій Британії сприяла зниженню частоти СРСД на 70% - 75% за 15 років та змінила відносну частку ризику : n n n Серед дітей, що померли від СРДС, лицем униз знайшли 89% у 1984 році та 24% у 2003 році. Серед дітей, що померли від СРДС, діти з бідних сімей складали 48% у 1984 році та 74% - у 2003 році. Серед дітей, що померли від СРДС, число дітей, чиї матері палили під час вагітності, складало 57% у 1984 році та 86% у 2003 році.

Синдром струсу дитини (ССД) • Що це? – Це травма голови або шиї дитини, Синдром струсу дитини (ССД) • Що це? – Це травма голови або шиї дитини, яка трапляється при струсі новонародженого або немовляти • Що трапляється? – Голова дитини надто велика та важка для слабенької шийки. Слабенькі шийні хребці можуть тріснути. Головний мозок може вдаритися у стінки черепної коробки. Результатом цього можуть бути: – Ушкодження головного мозку – Травми хребта – Параліч – Відсталість – Сліпота / Травми очей – СМЕРТЬ

Синдром струсу дитини (ССД) 1400 випадків ССД на рік, але багато випадків не розслідуються Синдром струсу дитини (ССД) 1400 випадків ССД на рік, але багато випадків не розслідуються або неправильно реєструються (недооцінка) n 20% дітей з ССД помирають, більшість (69%) на все життя залишаються інвалідами. n Основна причина “трясіння” дитини – кольки або безперервний плач. n

Синдром Мюнхаузена з примусу n n ‘Батьки, які шляхом фальсифікації домагаються виконання своїй дитині Синдром Мюнхаузена з примусу n n ‘Батьки, які шляхом фальсифікації домагаються виконання своїй дитині численної кількості медичних процедур, страждають на синдром Мюнхаузена з примусу. Дорослі, що доглядають за дитиною, можуть фальсифікувати в дитини різні стани за багатьох причин: n ‘Симуляція з примусу’; первинною мотивацією є вторинна вигода, як правило, фінансова або матеріальна (включаючи пошук наркотиків). n Інші психічні захворювання дорослого, наприклад, психози, іпохондрія або стресовий розлад. n Переповнені емоціями батьки можуть фабрикувати або перебільшувати симптоми з тим, щоб отримати допомогу у догляді за дитиною.

Поглиблення зв'язку між СРДС та жорстоким поводженням з дитиною та відсутністю батьківської турботи • Поглиблення зв'язку між СРДС та жорстоким поводженням з дитиною та відсутністю батьківської турботи • Від 2 до 10%: приблизний відсоток випадків СРДС, які насправді виявилися вбивством дитини одним з батьків • Від 10 до 20%: В залежності від того, наскільки можна довіряти словам дорослих, що доглядали дитину. • 55%: В сім'ях з повторними випадками неочікуваної смерті дитини.

Профілактика травм дитинства · · · Відсутність національних програм догляду та захисту дітей у Профілактика травм дитинства · · · Відсутність національних програм догляду та захисту дітей у багатьох країнах Звітність та документування травм дітей (нещасливі випадки, жорстоке поводження та відсутність батьківської турботи) не є юридичною вимогою в багатьох країнах. Дуже мало країн проводять розслідування випадків в рамках рутинних медичних оглядів дітей.

Зниження ризику смерті в колисці 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Кладіть дитину Зниження ризику смерті в колисці 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Кладіть дитину спати на спину. Обмежте паління під час вагітності – і татусі теж! Не дозволяйте нікому палити у кімнаті, де знаходиться дитина. Не перегрівайте дитину. Не накривайте голову дитини. Не спіть в одному ліжку з дитиною, якщо Ви пили алкогольні напої, приймаєте ліки або якщо Ви палите. Якщо дитина погано себе почуває, негайно зверніться по медичну допомогу.

Кампанія ‘Сон на спині’ 1. Кладіть дитину спати на спину з самого початку. Це Кампанія ‘Сон на спині’ 1. Кладіть дитину спати на спину з самого початку. Це знизить ризик смерті в колисці. Сон на боці не є настільки безпечним, як сон на спині. Сон на спині не збільшує вірогідність того, що здорова дитина зригне і задихнеться.

Спати – на спині, Гратися – на животику Спати – на спині, Гратися – на животику

НЕБЕЗПЕЧНО! НЕБЕЗПЕЧНО!

Поради батькам n Всі діти у віці 5 -6 місяців перевертаються на живіт, і Поради батькам n Всі діти у віці 5 -6 місяців перевертаються на живіт, і їх не слід обмежувати в цьому. В цьому віці ризик смерті в колисці різко знижується, але дитину слід все ще класти спати на спину. n Якщо Ваша дитина перевернулася на живіт у віці до 5 -6 місяців, обережно переверніть її на спинку. Але не вважайте своїм обов'язком постійно протягом ночі перевіряти, як лежить дитина. n Коли дитина не спить, їй подобається робити різні рухи, і це добре для дитини та для її розвитку. Дитину слід викладати на животик для гри під час дня, коли дитина не спить.

2. ОБМЕЖТЕ ПАЛІННЯ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ Зростання ризику Паління під час вагітності збільшує ризик 2. ОБМЕЖТЕ ПАЛІННЯ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ Зростання ризику Паління під час вагітності збільшує ризик смерті в колисці. Краще взагалі не палити. ЧИМ МЕНШЕ ВИ ПАЛИТЕ, ТИМ МЕНШИЙ РИЗИК (в 15 разів менше). Число сигарет на день

3. НЕ ПАЛІТЬ В КІМНАТІ, ДЕ ЗНАХОДИТЬСЯ ВАША ДИТИНА n n Діти, що піддаються 3. НЕ ПАЛІТЬ В КІМНАТІ, ДЕ ЗНАХОДИТЬСЯ ВАША ДИТИНА n n Діти, що піддаються впливу тютюнового диму після народження, також належать до групи підвищеного ризику смерті в колисці. Найкраще, щоб в домі не палив ніхто, навіть гості. Будь-хто, хто хоче викурити сигарету, повинен вийти на вулицю. Не беріть дитину з собою в місця, де накурено. Якщо Ви палите, сон в одному ліжку з дитиною збільшує ризик смерті в колисці.

ДУЖЕ НЕБЕЗПЕЧНО! ДУЖЕ НЕБЕЗПЕЧНО!

“Коли б жодна жінка не палила під час вагітності, це допомогло б попередити 60% “Коли б жодна жінка не палила під час вагітності, це допомогло б попередити 60% смертей немовлят від СРДC” www. mihp. com. ua

4. Не перегрівайте (та не переохолоджуйте дитину n n Ø n n Перегрів збільшує 4. Не перегрівайте (та не переохолоджуйте дитину n n Ø n n Перегрів збільшує ризик смерті в колисці. Дитина може перегрітися через надмірну кількість ковдр або одягу або якщо в кімнаті надто гаряче. Пам'ятайте: складена вдвоє ковдра рахується як дві. Легше встановити належну температуру, використовуючи різну кількість легких ковдр. Якщо Ви помітили, що дитина впріла або її животик на дотик надто гарячий, зніміть з неї частину ковдр. Не переживайте, якщо ручки або ніжки дитини на дотик холодні – це нормально. Дитині не потрібна жарка кімната, тому опалення цілу ніч рідко є необхідністю. В кімнаті повинна бути така температура, яка комфортна для вас. Комфортною температурою є температура 18°C.

Коли дитина не спить, її треба брати на руки і гратися з нею Коли дитина не спить, її треба брати на руки і гратися з нею

Рекомендації для дитини, одягненої в підгузок, льолю, повзуни та накритої пелюшкою Термометр в дитячій Рекомендації для дитини, одягненої в підгузок, льолю, повзуни та накритої пелюшкою Термометр в дитячій або спальні Лише пелюшка 1 ковдра 2 ковдри 3 ковдри 4 та більше ковдри Гаряче Комфортно Холодно

4. Не перегрівайте (та не переохолоджуйте дитину n n n Літом, коли дуже жарко, 4. Не перегрівайте (та не переохолоджуйте дитину n n n Літом, коли дуже жарко, дитині не потрібні жодні постільні приналежності, окрім пелюшки. Навіть взимку, більшості дітей, що погано себе почувають або мають підвищену температуру, потрібно менше одягу. Дитина втрачає надмірне тепло через шкіру голови, тому переконайтеся, що її голова не накрита постільними приналежностями. Ніколи не кладіть дитину спати з пляшкою з гарячою водою або електричною грілкою, поряд із батареєю, обігрівачем або каміном, або під прямими променями сонця. Зніміть з дитини шапочку та зайвий одяг, як тільки ви входите в приміщення або сідаєте в теплу машину, автобус ми поїзд, навіть якщо для цього доведеться розбудитину.

Найкращий спосіб вкладати дитину спати Накривайте лише до плечей Ніжки повинні лише торкатися спинки Найкращий спосіб вкладати дитину спати Накривайте лише до плечей Ніжки повинні лише торкатися спинки ліжка www. patient. co. uk Вкладайте дитину на спину Краще кілька шарів пелюшок та ковдр, ніж пухова ковдра Краще всього – в ліжечку поряд з вашим ліжком

5. Не накривайте голову дитини n n Ø Ø Ø n n Діти, на 5. Не накривайте голову дитини n n Ø Ø Ø n n Діти, на голови яких випадково попадає ковдра, мають підвищений ризик смерті в колисці. Кладіть дитину спати на твердий, рівний та чистий матрац, що добре прилягає до стінок ліжка. Зовнішня поверхня матрацу повинна бути водонепроникною, наприклад, з ПВХ. Накривайте матрац лише одним простирадлом. Користуйтеся простирадлами та легкими ковдрами, а НЕ пуховими, стьобаними ковдрами, дитячими гніздечками, валиками та подушками. Для того, щоб дитина не з'їжджала під одіяла, кладіть дитину так, щоб її ніжки впиралися в спинку ліжка. Накрийте дитину так, щоб одіяла досягали не вище плечей. Ковдри слід щільно підіткнути під матрац, щоб вони не накрили голову дитини.

ДОБРЕ www. californiasids. com ДОБРЕ www. californiasids. com

6. Не спіть в одному ліжку з дитиною : Ø Ø Ø Найбільш безпечне 6. Не спіть в одному ліжку з дитиною : Ø Ø Ø Найбільш безпечне місце для сну Вашої дитини – в ліжечку в кімнаті батьків в перші 6 місяців. Приємно обнімати та годувати дитину, але безпечніше класти дитину назад в ліжечко перед тим, як ви заснете, особливо в перші три місяці. Існує зв'язок між сном в одному ліжку та смертю в колисці, особливо якщо ви або ваш партнер: n Курці (немає значення, де та коли ви курите) n Нещодавно вживали алкоголь n Прийняли ліки, які роблять ваш сон більш глибоким n Дуже втомлені. Також є ризик, що ви можете перевернутися уві сні і задушити малюка або дитина застряне між стінкою та ліжком, або впаде з дорослого ліжка та отримає травму. Дуже небезпечно засинати з дитиною на дивані або в кріслі.

ДОБРЕ ДОБРЕ

7. ЯЩО ДИТИНА НЕЗДОРОВА Ø Ø У дітей часто бувають незначні захворювання, про які 7. ЯЩО ДИТИНА НЕЗДОРОВА Ø Ø У дітей часто бувають незначні захворювання, про які вам не слід турбуватися. Переконайтеся, що дитина п’є достатньо рідини і що вона не перегрівається. Якщо дитина багато спить, регулярно будіть її, щоб напоїти. Якщо у дитини присутні будь-які з наступних симптомів, вона може бути серйозно хвора : n Пронизливий або слабкий плач, n Погіршення реакції, зниження активності, в'ялість n Загальна блідість, n Стони на кожному диханні, важко дихати n Споживає менше, ніж третину від звичайного об'єму рідини, менше мочиться, n Блювання зеленою рідиною або кров у стільці n Має високу температуру або багато потіє. ЯКЩО СХОЖЕ, ЩО ДИТИНА НЕЗДОРОВА, НЕГАЙНО ЗВЕРТАЙТЕСЯ ПО МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ

7. НЕГАЙНО ЗВЕРТАЙТЕСЯ ПО МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ НЕОБХІДНА НЕГАЙНА МЕДИЧНА ДОПОМОГА, ЯКЩО Ваша дитина: • 7. НЕГАЙНО ЗВЕРТАЙТЕСЯ ПО МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ НЕОБХІДНА НЕГАЙНА МЕДИЧНА ДОПОМОГА, ЯКЩО Ваша дитина: • не дихає або посиніла • не реагує та не демонструє ознак свідомості • має “скляні” очі і не фокусує погляд • Ви не можете її розбудити • має приступ. Навіть якщо дитина одужає без медичного втручання, все одно зв'яжіться з вашим лікарем. ПОДЗВОНІТЬ та викличте швидку.

Висновки Ø Ø Ø Здорові діти зазвичай не потребують монітору дихання. Деяким батькам використання Висновки Ø Ø Ø Здорові діти зазвичай не потребують монітору дихання. Деяким батькам використання монітору дихання додає впевненості. Однак, немає доказів того, що використання моніторів дихання сприяє профілактиці смерті в колисці. Якщо Вас щось непокоїть у стані вашої дитини, спитайте лікаря, що слід зробити. Імунізація знижує ризик смерті в колисці. Пам'ятайте про те, що смерть в колисці трапляється надто рідко, тому не дозволяйте занепокоєнню завадити Вам насолоджуватися першими місяцями життя Вашої дитини. Продовжуються дослідження, які допоможуть нам краще зрозуміти феномен смерті в колисці. З 1991 року, число смертей знизилося на 70% – після того, як батьки та ті, хто доглядають дітей, почали слідувати рекомендаціям зі зниження ризику та профілактики (Наприклад, число матерів, що палили під час вагітності, знизилося з 30% до 20% за цей час).

Дякую за увагу Презентацію підготувала: Студентка групи 5 -М Олійник Катерина Дякую за увагу Презентацію підготувала: Студентка групи 5 -М Олійник Катерина