Prezentatsia_Microsoft_PowerPoint_2.pptx
- Количество слайдов: 18
Ряд Журавлеподібні Підготувала студентка 2 -го курсу Хіміко-біологічного факультету Групи БП-22 Мацьків Тетяна Романівна
Журавлеподібні — ряд великих птахів з довгими ногами, шиєю та дзьобом (журавлі, пастушки). Ряд Журавлеподібних нараховує близько 10 родин птахів, дуже різних за зовнішнім виглядом. Представники ряду поширені наболотах і в степах. Живляться рослинною та тваринною їжею. Журавлі ззовні нагадують лелек, але відрізняються від них формою дзьоба, довшою шиєю, наявністю на голові яскраво забарвлених ділянок голої шкіри. Журавель степовий
Різноманітність видів
Морфологічний опис Розміри від дрібних до великих, маса від 20 г (дрібні пастушкові) до 12 -16 кг (деякі журавлі, дрохви), довжина, відповідно, від 12 до 120 -176 см. Загальних морфологічних рис небагато. Дзьоб зазвичай стиснутий з боків, має наскрізні ніздрі, його форма — від конусоподібної до подовженої. Шийних хребців 15 -20. Ноги довгі, рідше середньої довжини, нижня частина гомілки неоперена. Зобу немає, але стравохід сильно розтягується, мускульний шлунок має потужні стінки і міцну кутикулу, сліпі кишки завжди функціонують, хоча і бувають різної довжини , є жовчний міхур. Гортань трахеобронхіального типу. Контурні пера зазвичай несуть побічний стрижень, у більшості груп куприкова залоза оперена. Першорядних махових — 10 -11, кермових — 4 -10 пар
Місця проживання Журавлі поширені у всіх частинах світу, крім Арктики і Антарктиди. Це наземні птахи, які добре ходять і бігають, деякі деревні. Політ сильний, невтомний. Поселяються в основному на відкритих місцевостях чи заболоченому дрібноліссі. На дерева, за винятком трубачів і арам, не сідають. Перелітні.
Харчування Живляться рослинною і тваринною їжею: насінням, зеленими частинами рослин, різними безхребетними і дрібними хребтними. Багато груп всеїдні, частина веде сутінковий і нічний спосіб життя.
Спосіб життя і статевий деморфізм Забарвлення самця та самки однакове. Гнізда мостять на землі, арами і трубачі – на деревах. В кладці буває 2, зрідка 3 яйці плямистого забарвлення. Птахи виводкові. Пташенята, які виходять з яєць, покриті пухом, вже через кілька годин бігають і шукають їжу. В період линяння у більшості видів махові пера випадають майже одночасно, внаслідок чого птахи втрачають на деякий час здатність до польоту. М’ясо мають смачне, але через низьку чисельність полювання на них заборонене.
Розмноження Як і у інших видів журавлів, пара, що склалася, відзначає своє з'єднання сумісним характерним співом, який вдає із себе низку складних протяжних мелодійних звуків. Під час співу журавлі займають вертикальне положення, зазвичай закидають назад голову так, що дзьоб направлений вертикально вгору. У американських журавлів спів починає самка, видаючи два високі звуки у відповідь на кожен самотній нижчий звук самця. При цьому самець розпрямляє свої крила тоді як самка тримає їх складеними. Під час залицяння журавлі танцюють, що може виражатися в підстрибуванні, перебіганнях, підкиданні пучків трави або паличок і хлопаньі крилами.
Систематика На території України гніздяться представники: трьох груп: • журавлі • пастушки • дрохви. В Україні поширені: o степовий журавель o сірий журавлі. Ці види занесено до Червоної книги України, оскільки їхня чисельність постійно скорочується.
Степовий журавель (G. virgo) Інша назва – красавка. Досягає ваги 2, 5 кг. Має в основному біле оперення. Пір’я шиї і вола видовжене, загострене, утворює білі «коси» . Поширений у південих степах України, в районі Сивашу, та на Керченському півострові. З’являється у другій половині березня, займаючи цілинні ділянки степів поблизу води. Примітивне гніздо влаштовує на землі. Повні кладки насиджують по черзі обидва батьки протягом 25 -28 днів. Відлітають в перші дні березня. Дуже легко приручаються і живуть біля людини.
Журавель сірий(Grus grus) Струнке тіло вкрите темно-сірим оперенням. В області надхвістя ростуть довгі серповидно вигнуті пера, що утворюють густе опахало. Чорні махові пера різко контрастують з більш світлими покривними перами. Шия довга, спереду темна, а по верхньому боці тягнеться біла смуга. На тім’ячку є гола пляма неопереної шкіри червонуватого кольору. Райдужка ока має інтенсивне червоне забарвлення. Ноги довгі, чорні. Плавальні перетинки відсутні, але довгі, широко розставлені пальці рятують журавля від того, щоб не загрузнути в болоті.
Дрохва (Otis tarda) Поза гніздовим сезоном дрохви тримаються дрібними групами, ведучи осілий спосіб життя. Тільки затяжна та холодна зима може спонукати цих птахів змінити своє місце перебування та відкочувати у більш теплі та багаті кормом краї. День у день птахи обходять свої ділянки у пошуках корму. Дрохви дуже пильні та лякливі: помітивши небезпеку здалеку, вони вмить кидаються навтьоки, а якщо загроза близька – сидять нишком, припавши до землі, і завдяки камуфляжному забарвленню зливаються з оточуючим середовищем у високій траві. Літають вони порівняно легко, роблячи рівномірні та глибокі змахи крилами, як деякі види гусей, але ширяти не вміють. Їх найулюбленіша їжа – солодка конюшина, люцерна та ріпак. Літом меню дрохв доповнюється комахами, дощовими червами, равликами, ящірками і навіть дрібними гризунами.
Дрохва (Otis tarda)
Пастушок (Rallus aquaticus) Тіло пастушка немов стиснуте з боків, тому він легко пробирається через гущавину заростей прибережних рослин. Пастушки живуть на болотах, поблизу річок та озер. Коли явної небезпеки немає, птах проходжується по берегу річки, опустивши голову вниз - він зайнятий пошуками їжі. Відчувши щонайменшу небезпеку, пастушок завмирає в нерухомій позі. Він рідко відривається від землі і літає тільки на короткі дистанції. При цьому пастушок проноситься низько над землею або водною поверхнею. Під час польоту довгі ноги звисають вниз.
Пастушка неважко впізнати по довгому, трохи зігнутому червоному дзьобу. Птах частіше пересувається по землі, непогано плаває, тримаючись поблизу рослин. Довгі пальці пастушка начеб і не пристосовані триматися за гілки, але часто можна побачити, як він сидить на очереті або навіть на дереві.
Пастушок (Rallus aquaticus)
Список використаної літератури: https: //sites. google. com http: //hohlopedia. org. ua http: //mapyourinfo. com http: //institute. com. ua
Дякую з увагу!
Prezentatsia_Microsoft_PowerPoint_2.pptx