random-140216113249-phpapp01.pptx
- Количество слайдов: 30
Розвиваючі ігри за системою Нікітіних
Гра має важливе значення в житті дитини. . . Яка дитина в грі, такою багато в чому вона буде в роботі, коли виросте. Тому виховання майбутнього діяча відбувається насамперед у грі. . . "Отже, гра, її організація - ключ в руках батьків, ключ в організації виховання дитини. А. С. Макаренка
Ігри Нікітіна - це захоплюючі головоломки, притому вони продумані таким чином, що для вирішення необхідно включити уяву і творче мислення. Борис Никитин (1916– 1999 рр. ) педагог, психолог Система раннього розвитку, створена Борисом і Оленою Нікітіними, педагогами і батьками 7 дітей, основана на тренуванні розуму і тіла дитини з самого народження. Методика включає в себе раннє загартування і плавання, спортивні вправи, корисну працю, різноманітні інтелектуальні ігри. Головна роль відводиться створенню особливого середовища і умов для розвитку дитини, яка стимулює його інтерес до знань.
Умови розвитку дітей за системою Б. Нікітіна ІІІ це свобода творчості дітей в заняттях. Ніяких спеціальних тренувань, занять. Діти займаються скільки хочуть, поєднуючи спортивні заняття з усіма іншими видами діяльності. І це легкий одяг і спортивна обстановка у будинку ІІ – це батьківська небайдужість до того, що і як у малюків виходить, наша участь в їх іграх, змаганнях, самому житті
Іграшки, ігри - одне з найсильніших виховних засобів в руках суспільства. Гру прийнято називати основним видом діяльності дитини. Саме у грі виявляються і розвиваються різні сторони його особистості, задовольняються багато інтелектуальні та емоційні потреби, складається характер. Ви думаєте, що ви просто купуєте іграшку? Ні, ви проектуєте при цьому людську особистість! Б. П. Нікітін
Головну думку своєї концепції розвитку творчих здібностей Борис Павлович сформулював так: Можливості розвитку здібностей, досягнувши максимуму в момент дозрівання, не залишаються незмінними. Якщо вони не потрібні , тобто якщо здібності не розвиваються, не функціонують, то вони починають втрачатися, деградувати - і тим швидше, чим слабкіше функціонування. Це згасання можливостей до розвитку - незворотній процес - НУВЕРС - необоротне згасання можливостей ефективного розвитку здібностей - ключове слово методики Нікітіних. Друге - не робити ЗА свого малюка те, що він може зробити САМ. Кожен зайвий крок, зроблений самостійно, дає функції розвиватися, а головне - збільшує віру в себе. Кожне самостійне рішення, кожен самостійний вибір - творчий акт. Навіть таке просте побутове завдання, як відкрити двері, якщо руки зайняті, вимагає творчого підходу. Виконавши його замість дитини, ви позбавляєте малюка можливості просунутися на крок вперед.
У розвиваючих творчих іграх Нікітіна об'єднані основні принципи від простого до складного самостійно за здібностями
Творчі розвиваючі ігри для дітей поєднують наступне: Ø Кожна гра являє собою набір завдань, які дитина вирішує за допомогою кубиків, цеглинок, квадратів з дерева або пластику, деталей конструктора й т. д. Ø Завдання даються дитині в різній формі у вигляді моделі, плоского малюнка, малюнка в ізометрії, креслення, письмової або усної інструкції й т. п. і в такий спосіб знайомлять його з різними способами передачі інформації Ø Всі завдання розташовані в порядку зростання складності, тобто в них використаний принцип народних ігор: від простого ксложному. Ø Завдання мають дуже широкий діапазон труднощів: від доступних іноді двох , трирічному маляті до непосильних середньому дорослому. Тому гри можуть викликати зацікавленість протягом багатьох лет (до дорослості). Ø Поступове зростання труднощів завдань в іграх дозволяє дитині йти вперед і вдосконалюватися самостійно, тобто розвивати свої творчі здатності, на відміну від навчання, де все пояснюється й формуються тільки виконавські риси вребенке. Ø Не можна тому пояснювати дитині спосіб і порядок рішення завдань і не можна підказувати ні словом, ні жестом, ні поглядом. Ладу модель, здійснюючи рішення практиче ски, дитина вчиться все брати сам з дійсності.
Розвиваючі ігри У більшості ці ігри представлені у вигляді головоломок, направлених на розпізнавання і добудовування образів, на розвиток логічного і образного мислення. Їх можна назвати спортивним комплексом для розуму, для розвитку творчих здібностей дитини. «На жаль сучасне навчання розвиває в дітях тільки одну сторону виконавські здібності, а більш складна і важлива сторона творчі здібності людини віддаються волі випадку і залишаються на плачевному рівні. Це наша слабкість і біда, хоча кожну здорову дитину можна зробити творчо розвиненою. Творчі уми поки велика рідкість» Б. П. Нікітін
Особливості розвиваючих ігор Нікітіних Кожна гра складається з набору завдань різної складності, які дитина вирішує за допомогою кубиків, цеглинок, квадратів. Ігри націлені на розвиток уваги, пам'яті, просторового мислення, уяви, уміння знаходити закономірності, класифікувати і систематизувати матеріал. Посібники багатофункціональні і дають дітям і батькам можливість самим придумувати нові завдання і ігри
«Склади візерунок» Ця гра представляє собою 16 дерев'яних кубиків з ребром розміром 3 см. , де кожна грань має певне забарвлення. Кубики повинні бути покладені в дерев'яну або картонну коробку (її наявність обов'язкова). Ці кубики сприяють «розвитку просторової уяви, акуратності, уваги, графічних здібностей, вміння аналізувати, синтезувати і комбінувати» .
«Унікуб» • У набір входить 27 невеликих дерев'яних кубиків з червоними, синіми і жовтими гранями. Нікітін пропонує для "унікуба" 60 завдань. • Вона вчить чіткості, уважності, точності, акуратності.
«Склади квадрат» • На думку Нікітіна, ця гра сприяє розвитку відчуття кольору, засвоєнню співвідношення цілого і частини, формуванню логічного мислення та вмінню розбивати складне завдання на кілька простих.
Рамки і вкладиші • Ця гра доступна найменшим. Вона являє собою 16 рамок з вкладишами у вигляді геометричних фігур: коло, квадрат, трикутник, еліпс (овал), прямокутник і так далі.
«Основний набір» • В комплект входять 144 кольорових дерев'яних блоки, 1 дзеркало, 2 квадратні картки з розкресленими планами для фундаменту будівельної конструкції і 30 проектів-завдань. • Розвиває: сприйняття форми; початкове вміння читати, креслення предмета
«Числові вежі» • В комплекті - дерев'яні бруски з цифрами червоного і синього кольору від 2 до 10. На зворотному боці цих брусків позначений склад чисел від 2 до 10. • Допомагає: В засвоєнні складу чисел в межах 10; в закріпленні уявлень про парні і непарні числа; в диференціації понять "стільки ж", "більше", "менше“.
«Хрестики-нулики» Набір складається з скріплених між собою дерев'яних стійок і кубиків червоного і синього кольору (довжина ребра - 3 см). У кожного з двох гравців - кубики одного кольору. Ігрова задача: по черзі роблячи хід, зібрати лінію з 4 однакових кубиків: по горизонталі, вертикалі або діагоналі в будь-якому напрямку. Підвищується рівень розподілу уваги. Розвивається логічне мислення.
Дроби • Являє собою комплект із трьох фанерок розміром з альбомний аркуш. На кожній з них розташоване по 4 кола. Всі вони мають однаковий розмір, але різні кольори
Основні принципи системи Нікітіних: Те, що у нас склалося, назвати системою, мабуть, ще не можна. Але основні принципи, якими ми керуємося, виділити можна. По перше , це легкий одяг і спортивна обстановка в будинку: спортснаряди увійшли в повсякденне життя з самого раннього дитинства, стали для них як би середовищем існування нарівні з меблями та іншими домашніми речами. По друге, це свобода творчості дітей у заняттях. Ніяких спеціальних тренувань, зарядок, уроків. Хлопці займаються скільки хочуть, поєднуючи спортивні заняття з усіма іншими видами діяльності. По третє, це наше батьківське небайдужість до того, що і як у малюків виходить, наша участь у їх іграх, змаганнях, самого життя. Всі ці принципи були вироблені в практиці життя, у спілкуванні з дітьми. Ми користувалися ними інтуїтивно, неусвідомлено, переслідуючи лише одну мету: не заважати розвитку, а допомагати йому, причому не тиснути на дитину у відповідності зі своїми якимись задумами, а спостерігати, зіставляти і, орієнтуючись на самопочуття і бажання дитини, створювати умови для подальшого його розвитку.
Як правильно користуватися посібниками? Дитина повинна мати можливість думати і робити все самостійно, без підказок. Починати потрібно з посильних простих завдань, щоб підвищити ймовірність успіху, а, значить, позитивного ставлення дитини до завдань, і рухатися від простого до складного. Кожен успіх дитини потрібно відзначати і заохочувати. Для самих маленьких гру можна оживляти казкою або розповіддю, давати «імена» узорів, моделями, фігур або малюнків. Не варто стримувати рухову і пізнавальну активність дитини під час розвиваючих ігор. • Для підтримки постійного інтересу, зберігати коробки з розвиваючими посібниками краще не серед інших іграшок, а на очах, але так, щоб дитина сама не могла дістати їх.
Автор виділяє Правила гри 1. Гра повинна приносити радість і дитині, і дорослому. Кожен успіх малюка – це спільне досягнення, і ваше і його. Радійте йому це окрилює малюка, це запорука його майбутніх успіхів. 2. Зацікавлюйте дитину грою, але не змушуйте її грати, не доводьте заняття іграми до перенасичення. Не ображайте дитину в грі. 3. Розвиваючі ігри творчі. Всі завдання діти повинні робити самостійно. Наберіться терпіння і не підказуйте ні словом, ні зітхнувши, ні жестом, ні поглядом. Дайте можливість думати і робити все самому і відшукувати помилки теж. Піднімаючись поступово дитина розвиває свої творчі здібності.
Автор виділяє 4. Щоб відчути порівняльні труднощі завдань, перш ніж давати завдання дітям, обов'язково спробуйте виконати їх самі. Записуйте час, за який вам вдалося зробити те чи інше завдання. Вчіться робити його швидше. 5. Обов'язково починайте з посильних завдань або з більш простих частин їх. Успіх на самому початку обов'язкова умова. 6. Якщо дитина не справляється із завданням, значить, ви переоцінюєте рівень її розвитку. Зробіть перерву, а через кілька днів почніть з більш легких завдань. Ще краще, якщо малюк сам почне вибирати завдання з урахуванням своїх можливостей. Не квапте його!
Автор виділяє 7. У якому порядку давати ігри? Автор би почав з гри 'Склади візерунок "та" Рамки і вкладиші Монтессорі'. Тут дитині треба розрізняти кольори і форму, а загальне правило - спостерігати за розвитком дитини, записувати в щоденник його успіхи і визначити, коли і яку з ігор 'включати'. Це творче завдання татові і мамі 0 8. Захоплення дітей проходять 'хвилями', тому, коли у дитини остигає інтерес до гри, 'забувайте' про гру на місяць-два і навіть більше, а потім 'випадково' нехай малюк згадає про неї. 9. Бережіть гри, не ставте їх за доступністю врівень з іншими іграшками. Адже заборонений плід солодкий, і краще, якщо дитина просить їх або сам пропонує пограти. Нехай вони стоять на видному, але не дуже доступному місці. !
Автор виділяє 10. Для самих маленьких (1, 5 3 роки) оживляє гру казкою або розповіддю, давайте 'імена' (удвох з малюком, звичайно) узорів, моделями, малюнками, фігур, придумуйте, фантазуйте, поки дитину не почне захоплювати сам процес подолання труднощів у вирішенні завдань Ранок був сонячним Ми сіли в По воді плавали Тоді ми зібрали вудочки і поїхали ловити і Але зовсім не ловилася і як морські ……. .
Автор виділяє 11. Чим більше розвинене у малюка якусь якість, тим сильніше жадає воно прояви. 'Не цікавитися' грою дитина може з двох головних причин: у нього слабко розвинені ті якості, які потрібні в грі, або. . . дорослі відбили у нього полювання, насильно примушуючи грати або доставивши неприємність на самому початку. Тому більше хваліть за успіхи і у випадку невдачі підбадьорте малюка. нехай малюк згадає про неї. 12. Створюйте в грі невимушену обстановку. Не стримуйте рухову активність дитини. 13. Коли складання узорів або моделей за готовим завданням вже освоєно, переходьте до вигадування нових. Заведіть зошит, замальовувати туди (а краще, якщо це буде робити сам малюк) нові завдання, моделі, візерунки, фігури. 14. Влаштовуйте змагання на швидкість вирішення завдань і з дорослими. Не бійтеся, що ваш авторитет при цьому постраждає.
Методичні поради Б. П. Нікітіна: • Дитині не нав’язувється ніякої програми навчання, вона занурюється в світ гри, в якому може вибрати сферу діяльності; • Дитині не пояснюється нова гра, вона входить в неї за допомогою казки, копіюючи старших, беручи участь в колективних іграх; засвоєння нової гри, як правило, потребує активної участі старших; в подальшому дитина може займатися самостійно; • Перед дитиною ставляться задачі, які поступово ускладнюються; дитині не можна підказувати, вона повинна мати можливість міркувати самостійно; якщо не може справитися з завдання, треба повернутися до легких, уже зроблених завдань чи тимчасово залишити цю гру; якщо дитина досягла «вершини» своїх можливостей чи втратила інтерес до гри, треба її на певний час відкласти.
Висновки: Саме завдяки цьому ігри Нікітіна створюють своєрідний мікроклімат для розвитку творчих сторін інтелекту. При цьому різні ігри Нікітіна розвивають різні інтелектуальні якості: увага, пам'ять, особливо зорову, уміння знаходити залежності і закономірності, класифікувати і систематизувати матеріал, здатність до комбінування, тобто вміння створювати нові комбінації з наявних елементів, деталей, предметів, вміння знаходити помилки і недоліки, просторове уявлення і уява, здатність передбачати результати своїх дій. У сукупності ці якості, мабуть, і складають те, що називається кмітливістю, винахідливістю, творчим складом мислення.
Гра в 'Кубики для всіх‘ вчить мислити просторовими образами (об'ємними фігурами), вмінню їх комбінувати і є значно складнішою, ніж ігри із звичайними кубиками, розвиває здібності до комбінаторики і просторовому мисленню, вчить мислити 'об'ємними фігурами'. Гра допомагає опанувати графічної грамотністю, розуміти вже до школи план, карту, креслення. Фігурки гри 'Кубики для всіх' володіють майже невичерпними можливостями різноманітних поєднань і дозволяють складати величезну кількість різних моделей або різних варіантів однієї і тієї ж моделі. Заняття з 'кубика для всіх' почніть з того, що, поклавши перед малюком малюнок-завдання, запропонуйте йому побудувати з фігурок зображену модель. Побудувавши одну, він переходить до наступної, більш складною. По суті, маляті при грі в 'Кубики для всіх' тут доводиться вирішувати два завдання одночасно: по-перше, вибрати з 7 фігурок тільки 2 -3 (або більше, якщо модель складна), які необхідні для побудови моделі, по-друге, надати цим фігуркам те положення, яке вони займають в моделі, тобто з'єднати їх і укласти в модель. Перша частина в 'Кубики для всіх' являє собою, таким чином, уявний аналіз малюнка-завдання - на які фігурки його можна розчленувати, а друга - синтез, спочатку уявний, а потім предметний. Але основна творча робота починається з того моменту, коли дитина починає придумувати і складати нові моделі, яких немає у книзі. До речі, за запевненнями багатьох батьків, ця гра дуже складна для них. Проте дитина захоплюється придумуванням нових моделей, а потім і складанням завдань для дорослих. Игра Никитина "Кубики для всех".
В одному будинку жила-була жінка. І була в цієї жінки собачка. Одного разу жінка - господиня собачки - повернулася додому, повечеряла, почистила зуби, помилася і лягла спати в своє ліжко Але, перш ніж лягти, вона зняла з себе. . . що? Одяг. А ще? Звичайно, взуття, точніше, туфельки. І, поки вона спала, собачка потягла одну туфельку і сховала А тепер давайте відшукаємо в квартирі заховану туфельку. Ми знаємо, що в кімнаті стояв стіл І два кресла Так куди ж собачка заховала туфельку?
Дякуємо за увагу!