л. 1 виз супр информ системы.ppt
- Количество слайдов: 16
Розділ 1. Законодавство України у сфері інформаційного забезпечення управління Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності Дисципліна : Інформаційне забезпечення управління ” “ Викладач : Пронак Ірина Миколаіївна
Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності n n n План. Історія розвитку правових основ регулювання інформаційної діяльності Об» єкти та суб» єкти права у сфері інтелектуальної власності та інформаційної діяльності. Нормативно-правова база сфери інформаційної діяльності Ключові терміни та поняття : об’єкт права інтелектуальної власності, суб’єкт права на захист інтелектуальної власності, джерела права, Закон України “Про інформацію”
Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності Питання 1. Історія розвитку правових основ регулювання інформаційної діяльності n n Ефективна організація інформаційної діяльності в суспільстві можлива тільки за умов її адекватного правового забезпечення. У цілому норми права, що регулюють інформаційну діяльність, можна об’єднати в такі групи: · законодавчі та нормативні акти власне про інформацію; · законодавчі та нормативні акти з питань охорони прав інтелектуальної власності; · окремі положення інших правових актів, що стосуються інформації та охорони прав інтелектуальної власності.
Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності Питання 2. Об» єкти та суб» єкти права у сфері інтелектуальної власності та інформаційної діяльності. n Згідно з міжнародними нормами інтелектуальна власність включає права пов’язані з: n 1) літературними, художніми та науковими творами; 2) виконавчою діяльністю артистів, звукозаписом, радіо- і телевізійними передачами; 3) науковими відкриттями; 4) винаходами в усіх сферах людської діяльності; 5) комп’ютерними програмами і алгоритмами; 6) промисловими зразками; 7) товарними знаками, знаками обслуговування, фірмовими найменуваннями та комерційними позначками; 8) захистом від конкуренції, а також з усіма іншими правами, що стосуються інтелектуальної власності у виробничій, науковій, літературній та художній галузях. n n n n
Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності Питання 2. Об» єкти та суб» єкти права у сфері інтелектуальної власності та інформаційної діяльності. n n Об’єктами права інтелектуальної власності, згрупованими відповідно до сфер і механізмів їхнього функціонування, є: 1) об’єкти авторського права та суміжних прав; 2) об’єкти права промислової власності; 3) нетрадиційні об’єкти права інтелектуальної власності.
Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності Питання 2. Об» єкти та суб» єкти права у сфері інтелектуальної власності та інформаційної діяльності. n n Основна ознака об’єкта інтелектуальної власності — патентоздатність — можливість відокремлення об’єкта від його творця/власника. При цьому цінною є інформація, що відображає суть об’єкта інтелектуальної власності, а не той чи інший конкретний носій, на якому ця інформація може розміщуватися.
Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності Питання 2. Об» єкти та суб» єкти права у сфері інтелектуальної власності та інформаційної діяльності. n n n На практиці форми захисту прав інтелектуальної власності поділяють на: · юрисдикційні, що передбачають діяльність уповноважених державою органів із захисту порушених або оспорюваних прав на об’єкти інтелектуальної власності; · неюрисдикційні, які включають дії юридичних і фізичних осіб, що здійснюються ними самостійно, без допомоги державних органів.
Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності Питання 2. Об» єкти та суб» єкти права у сфері інтелектуальної власності та інформаційної діяльності. n n n Охорона прав інтелектуальної власності здійснюється з використанням спеціально оформлених юридичних документів, таких як патент і ліцензія. Патент — документ, свідоцтво, що від імені держави видається власнику та засвідчує його виключне право на використання винаходу. Ліцензія — документ, що надається власником патенту іншій юридичній чи фізичній особі та засвідчує її право на виготовлення чи (та) використання запатентованого виробу, технології протягом обмеженого часу або на обмеженій території. Поняття “ліцензія” використовується і стосовно товарних знаків і копірайту.
Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності Питання 2. Об» єкти та суб» єкти права у сфері інтелектуальної власності та інформаційної діяльності. n n Але іноді виробники (власники) інтелектуальних продуктів з тих чи інших міркувань не патентують свої винаходи (зокрема, через їхню непатентоспроможність). Тоді з’являється такий інформаційний продукт, як ноу-хау. Під ноу-хау розуміють незапатентовані корисні знання, досвід і секрети виробництва. Різниця між ноу-хау і винаходом полягає у наявності чи відсутності правової охорони у формі охоронного документа (патенту), а не у характері технічного розв’язання проблеми. Цінність ноу-хау в тому, що ця інформація не є загальновідомою
Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності Питання 2. Об» єкти та суб» єкти права у сфері інтелектуальної власності та інформаційної діяльності. n n Захист ноу-хау реалізується через механізми забезпечення конфіденційності, секретності відповідної інформації. Ноу-хау, як правило, приймає форму комерційної таємниці. Комерційна таємниця підприємства, згідно з чинним українським законодавством, — це відомості, пов’язані з виробництвом, технологічною інформацією, управлінням, фінансами та іншою діяльністю підприємства, що не є державною таємницею, розголошення (передача, витік) яких може завдати шкоди інтересам підприємства.
Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності Питання 2. Об» єкти та суб» єкти права у сфері інтелектуальної власності та інформаційної діяльності. n n Суб’єктами права на захист інтелектуальної власності можуть бути: 1) автори (творці) об’єкта інтелектуальної власності; 2) власники права на об’єкти інтелектуальної власності (крім авторів); 3) спадкоємці та правонаступники.
Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності Питання 2. Об» єкти та суб» єкти права у сфері інтелектуальної власності та інформаційної діяльності. n n n Правові норми завжди виражені у формі певних джерел права. Джерела права — це офіційно визнані форми, в яких здійснюється встановлення, зміна або відміна правових норм. Джерелами права в Україні є: · Конституція (Основний Закон) та інші закони (укази, декрети); · підзаконні нормативні акти, що видаються органами виконавчої влади (Кабінетом Міністрів, Державним патентним відомством, Держкомстатом тощо); · правові звичаї (традиції), судові прецеденти, міжнародні угоди.
Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності Питання 3. Нормативно-правова база сфери інформаційної діяльності n Сучасний етап розвитку інформаційної інфраструктури в Україні характеризується формуванням і реалізацією державної інформаційної політики, активним створенням нормативно-правової бази сфери інформатизації та інформаційної діяльності.
Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності Питання 3. Нормативно-правова база сфери інформаційної діяльності n n n n Прийнято Закони України : “Про інформацію”, “Про Національну програму інформатизації“, „Про електронний документ та електронний документообіг”, „Про електронний цифровий підпис”, програму „Електронна Україна”, ряд інших нормативних актів Кабінету Міністрів України та Указів Президента України.
Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності Питання 3. Нормативно-правова база сфери інформаційної діяльності n n n n n Крім зазначених документів, інформаційна діяльність в Україні в тій чи іншій мірі регулюється рядом інших законодавчих : Закони “Про видавничу справу”, “Про рекламу”, “Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення”, “Про охорону прав на зазначення походження товарів”, “Про стандартизацію і сертифікацію”, “Про аудиторську діяльність”, Господарський кодекс України, “Про банки і банківську діяльність”,
Лекція № 1. Тема : Правові основи регулювання інформаційної діяльності Питання 3. Нормативно-правова база сфери інформаційної діяльності n n n Крім зазначених документів, інформаційна діяльність в Україні в тій чи іншій мірі регулюється рядом інших законодавчих : укази Президента “Про вдосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення Президента України та органів державної влади”, “Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні” тощо) та підзаконних актів
л. 1 виз супр информ системы.ppt