Росичка круглолиста(Drosera rotundifollia).pptx
- Количество слайдов: 6
Росичка круглолиста(Drosera rotundifollia)
Біологічна класифікація Домен: Ядерні (Eukaryota) Царство: Зелені рослини (Viridiplantae) Відділ: Streptophyta Судинні (Tracheophyta) Насінні (Spermatophyta) Покритонасінні (Magnoliophyta) Еудікоти (Eudicots) Порядок: Гвоздикоцвіті (Caryophyllales) Родина: Росичкові (Droseraceae) Рід: Росичка (Drosera) Вид: Росичка круглолиста
Біологічний опис Рослина не більша 10 -15 см. До поверхні мохових купин рослина щільно притискається розеткою червоних круглих листочків з довгими черешками. Пластинки листків округлі, 0, 5— 1 см у поперечнику, відразу переходять у черешок. Листки зібрані в розетку, зверху і по краях вкриті червонуватими залозистими волосками-війками з великими бульбашками на кінцях. Волоски досягають у довжину 4 -5 мм. З цих бульбашок виділяється липка рідина. Крапельки цієї рідини на листках блищать як роса, тому рослину і назвали росичка. Волоски чутливі до подразнення: коли комаха сідає на листок росянки, і прилипає до нього, — всі волоски листка починають повільно схилятися до неї і захоплюють її. Комаха виявляється в пастці, вона обплутана волосками листа, які присмоктуються до неї. На деяких листочках росянки можна побачити тільки сухі крильця і ніжки комах, — листя маленької дрозери розчинили і «з'їли» комах. Сік, що виділяється залозами листка росянки, розчиняє органічні речовини. Комахи, сідаючи на листки, прилипають до крапельок липкої рідини на війках листків. Всі війки листка починають повільно схилятися до неї і згинаючись, захоплюють і покривають комаху. Комаха виявляється в пастці, вона обплутана волосками листка, які присмоктуються до неї. Рідина, виділювана залозками, розчиняє органічні речовини. Росичка перетравлює речовини тіла комахи та засвоює їх. Після цього війки випрямляються і через кілька днів листок набуває попереднього вигляду. На деяких листочках росянки можна побачити тільки сухі крильця і ніжки комах, — листя маленької дрозери розчинили і «з'їли» комах. Стебло рослини дуже вкорочене, квіткова стрілка вдвічі-втричі довша за листки, безлиста, тоненька, з білими дрібними квітками. Квітки п'ятипелюсткові, білі, зібрані в однобоке гроно на верхівці стрілки. Квітки розкриваються при променях сонця всього на кілька годин. Цвіте у червні — серпні, плоди дозрівають в кінці серпня-вересні. Плід — видовжено-овальна коробочка. Насіння світло-бурі, дрібні, веретеноподібні.
Поширення росянки
Застосування Застосовують при сильному судомному кашлі, коклюші, нападах астми, переміжній пропасниці, ларингітах, запаленнях легень і захворюваннях кишок, атеросклерозі (спазмолітична дія алкалоїдів). Антибіотична речовина плюмбагін, що є в росичці, припиняє розвиток патогенних грибків і бактерій. Сік, що виділяється залозами листка росянки, розчиняє органічні речовини, тому рослину використовували при виведенні бородавок.
Фармакологічні властивості Рослина містить протеолітичний фермент, ензим дрозерин, сполуки оксинафтохінону, яблучну, бензойну, бутову, пропіонову, цитринову, мурашину кислоти, дубильні та інші речовини. Вживають у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 1 чайну ложку з верхом подрібненої росички і настоюють 10 хвилин. П'ють по 1— 2 склянки на день, ковтками, з інтервалами. Сильніша доза не зменшує, а навпаки, посилює кашель. При судомному кашлі беруть 1 чайну ложку суміші (порівну) трави росички, трави подорожника ланцетолистого і трави фіалки триколірної на 1 склянку води, хвилинку варять, остуджують і п'ють по півсклянки двічі на день.
Росичка круглолиста(Drosera rotundifollia).pptx