РОМАНТИЗМ 18 – 19 СТОЛІТТЯ Микола Лисенко Тарас Шевченко Михайло Максимович
Поняття романтизму Романтизм - ідейний і художній напрямок, що виник у європейській і американській культурі кінця 18 століття - першої половини 19 століття, як реакція на естетику класицизму. Романтизм - це естетична революція, що замість науки й розуму (вищої культурної інстанції для епохи Освіти) ставить художню творчість індивідуума, що стає зразком, «парадигмою» для всіх видів культурної діяльності.
Поняття романтизму Новими критеріями в мистецтві стали воля самовираження, підвищена увага до індивідуальних, неповторних рис людини, природність, щирість і розкутість, що прийшли на зміну наслідуванню класичним зразкам 18 століття.
Своїми ідеями і настановами, зокрема наголошуванням народності і ролі та значення національного у літературі і мистецькій творчості, романтизм відіграв визначну роль у пробудженні й відродженні слов'янських народів, зокрема українського. Першими виявами українського романтизму були: видана 1818 у Петербурзі «Грамматика малороссийского наречия» О. Павловського і збірка М. Цертелева «Опыт собрания старинных, малороссийских песней» з висловленими в них думками про глибоку своєрідність і самостійність української мови й української народної поезії.
Харківська школа романтиків П. Гулак. Артемовський Л. Боровиковський М. Костомаров
Іван Срезневський Метлинський Амвросій
«Руська трійця» М. Шашкевич І. Вагилевич Я. Головацький
Альманах «Русалка Дністровая» «Руса лка Дністро вая» — перший західноукраїнський альманах, виданий у Будапешті (1837) заходами літературного гуртка «Руська трійця» Маркіяном Шашкевичем, Яковом Головацьким та Іваном Вагилевичем.
Василь Білозерськи й а Микол ров а Костом Пантелеймон Куліш
«Книга битія українського народу»
Журнал «ОСНОВА» Третій етап укр. романтизму
Романтизм у музиці ВЕРБИЦЬКИЙ Михайлович (04. 03. 1815– 19(07). 12. 1870) – священик, композитор, автор мелодії нац. гімну, хоровий диригент.
Романтизм у живописі Зображували "Козака Мамая" на полотнах і стінах хат, на дверях і віконницях, на скринях, кахляних грубах і липових колодах вуликів. Очевидно, зображення козака виконувало роль оберегу селянського помешкання. Проте такі картини нерідко прикрашали садиби старшин і палаци панів.
Тарас Григорович Шевченко (1814 — 1861)
Праці Тараса Григоровича Шевченка
«Вдовина хата»
Львівський оперний театр
Хмельницький в Києві
Дякуємо за увагу!