![Скачать презентацию Родина Капустяні Brassicaceae або Хрестоцвіті Cruciferae Виконали студентки Скачать презентацию Родина Капустяні Brassicaceae або Хрестоцвіті Cruciferae Виконали студентки](https://present5.com/wp-content/plugins/kama-clic-counter/icons/ppt.jpg)
Rodina_Kapustyani_Brassicaceae_abo_khrestotsviti.pptx
- Количество слайдов: 18
Родина Капустяні (Brassicaceae) або Хрестоцвіті (Cruciferae) Виконали студентки 211 групи Сотник Н. , Шайда В.
Капустяні (Brassicaceae), раніше хрестоцвіті (Cruciferae) — родина рослин, названа за назвою роду капуста (Brassica), старіша назва «хрестоцвіті» походить від чотирьох пелюсток, через що квітка цих рослин нагадує хрест. Родина містить однорічні, дворічні та багаторічні трави, інколи кущі та напівкущі. Видів Капустяних налічують близько 3000, з них в Україні росте 230 видів з 65 родів.
Листя у хрестоцвітих рослин прості, цільні або розсічені, позбавлені прилистиків. Нижні і верхні листки часто різняться за формою і величиною. Розташування листків на стеблі почергове, або ж вони зібрані в прикореневу розетку. Листя та інші органи хрестоцвітих зазвичай мають залозисті волоски. Тому хрестоцвіті рослини зазвичай відрізняються своєрідним різким запахом.
Формула квітки родини капустяні Ч 4 П 2+2 Т 4+2 М 1 Оцвітина — подвійна, чашечка із чотирьох вільних чашолистиків, віночок — із чотирьох вільних пелюсток розташованих хрест навхрест, тичинок — 6 (із них дві короткі), маточка — 1.
Квітки рослин родини Капустяні — правильні, зібрані в суцвіття китецю або волоть. Плід – стручок (гірчиця, редька), або стручечок (грицики, талабан).
Коренева система у представників родини Капустяні стрижнева. У деяких представників (редису, редьки, ріпи) головний корінь видозмінений на коренеплід.
Представників родини Капустяні з давніх-давен людина вирощує як овочеві культури
Брюссельська капуста (Brassica oleracea) - дворічна рослина родини капустяних. У їжу вживаються зелені листові качанчики. Росте в помірному кліматі. 100 г брюссельської капусти - 25 -34 Ккал. Містить клітковину, залізо, фосфор, калій, вітамін С, вітаміни групи В, провітамін А. У брюссельській капусті знаходиться в 1, 5 раза більше вітаміну С, ніж в апельсинах і лимонах. З'явилася як дика рослина в 1750 році на околицях Брюсселя. Бельгійці стверджують, що вперше виростили брюссельську капусту в 1821 році, і вважають її національним продуктом, яким пишаються найбільше. Ця рослина досягає одного метра у висоту, на стеблі росте від 20 до 75 маленьких мініатюрних качанчиків. Культура відносно холодостійка, вологолюбна, відсутність або надлишок води витримує краще інших різновидів капуст, оскільки має потужнішу кореневу систему.
Ріпа (Brassica rapa) — дворічна трав'яниста рослина з родини капустяних. В перший рік у городньої ріпи, що розводиться, з насіння виростає розетка прикореневого, ліровидного, жорстко волосистого, довгочерешкового листя і товста, куляста або довгаста бульба, що складається з кореня, що розрісся. У другий рік з бульби виростає подовжене, облиствене стебло з яйцевидним, зубчастим або суцільнокрайнім сидячим листям і з кистю золотисто-жовтих квіток. Квітка влаштована за типом квітки хрестоцвітних з такими особливостями: квітконіжки горизонтальні, стручки прямостоячі, вузлуваті, короткі, тичинки відхилені, довгі прямостоячі. Насіння буре. Рослина містить безазотисті та азотисті речовини, жири, мінеральні солі. Використовується коренеплід. Ріпа як овочева і лікарська рослина відома з глибокої старовини. Рослина має сечогінну, антисептичну, протизапальну, ранозагоювальну і знеболюючу дію.
Деякі види Капустяних є олійними культурами Рижій Гірчиця Ріпак
Ріпак ярий (Brassica napus) - однорічна рослина з родини Капустяних. Корінь ріпаку ярого веретеноподібний, проникає у ґрунт на глибину 80 см, слаборозгалужений, з невеликою кількістю бічних корінців, що розміщуються у верхньому шарі ґрунту. Висота стебла до 1 м (у помірно вологих районах більша). Насіння темно-буре, темночервоне або навіть чорне. Вміст олії в насінні близько 35%. Олія має велике харчове і промислове значення. Її використовують у хлібопекарській і консервній промисловості, у лакофарбовому і миловарному виробництві. Макуху згодовують тваринам у невеликих кількостях.
Серед Капустяних є й багато рослин які застосовуються в медецині: гірчиця, хрін, редька, капуста, рижій, талабан, грицики та інші. Зустрічаються серед Капустяних і бур’яни: гикавка, бурачок, хрінниця. Деякі види вирощуються як декоративні рослини: декоративна капуста, левкой.
Талабан польовий (Thlaspi arvense) - однорічна рослина родини Капустяних. Їстівна, жироолійна та лікарська культура, місцями поводить себе як бур'ян. Трав'яниста рослина заввишки 20— 50 см з сизим відтінком. Стебла прості або розгалужені. Листки цілісні, нижні — на коротких черешках, довгасті або еліптичні, верхні — сидячі, довгасто-ланцетні або стрілоподібні. Квітки білі, актиноморфні, чотирипелюсткові. Чашолистків 4, вони відлеглі від пелюсток, завдовжки 2 -2, 5 мм. Тичинок 6, маточка 1. Плоди — стручки, округло-еліптичні, ширококрилаті, на верхівці глибоковиїмчасті, з дуже коротким стовпчиком між виїмками. Насінини коричневі, з борозенчастою поверхнею. Розповсюджений скрізь — від субтропіків до Крайньої Півночі. Росте на полях, городах, поблизу житла й уздовж доріг. Талабан засмічує посіви. Він зустрічається повсюдно.
Левкой сизий, або Маттіола сива (Matthiоla incаna ) - типовой вид травянистих рослин роду Левкой (Matthiola) родини Капустяні. Однорічна або багаторічна рослина заввишки 20 -50(80) см з простим або галузистим стеблом, яке часто дерев’яніє. Корінь стрижневий, слобкогалузистий. Листя чергове, завдовжки 5 -18 см, шириною 1 -4, 5 см, довгасте, ланцетне, цільнокрайове. Квіти правильні, прості, духм’яні, зібрані у суцвіття. Квіти забарвлені від чисто-білого до різних відтінків рожевого, фіолетового, червоного кольорів. Плід – багатонасінний лінійний стручок (6 -8 см). Насіння мілке, довжиною і шириною 2, 5 -3 мм, жовтого, коричневого чи оливкового кольору.
Бурачок шорсткий (Alyssum hirsutum) Росте на сухих пагорбах та схилах, на оголеннях вапняку та крейди. Бур'ян на полях. Стебло до 40 см заввишки, галузисте від основи. Рослини опушені зірчастими волосками. Листки лінійно-довгасті, чергові. Квітки зібрані на верхівці стебла у волоть, яка під час дозрівання плодів видовжується й рідшає. Квітки блідо-жовті, правильні, двостатеві. Пелюсток 4, вони мають нігтик. Чашолистків 4. Тичинок 6 — 2 короткі та 4 довгі. Плоди — круглі стручечки до 7 мм завдовжки, вкриті волосками, які сидять на горбочках. Запилюється бурачок шорсткий переважно мухами, але можливе і самозапилення.
Хрінниця крупковидна(Lepidium draba) Стебло - пряме, зверху розгалужене, опуше- не, заввишки 20 -60 см Листки чергові, дрібноопушені, нижні черешкові, верхні сидячі. Суцвіття - квітки з білими пелюстками, завдовжки 2, 5 -4 мм. Корінь стрижневий, проникає у грунт на глибину до 6 м. Засмічує посіви польових культур, особливо на солонцюватих грунтах. Іноді буває досить злісним бур"яном посівів озимих і ярих зернових колосових культур. Росте на луках, пасовищах, біля доріг і жител, на меліоративних каналах і в лісосмугах, поширюється вздовж залізниць на захід і північ. Близькі види з цього роду - хрінниця польова і хрінниця смердюча.
Хориспора ніжна(Chorispora tenella) Стебло висхідне, висотою 5 -35 см, розпростерте, галузисте, шорстке, вкрите короткими звичайними та залозистими волосками. Корінь стрижневий. Листки чергові, довгасті, опушені; нижні - виїмчасто-зубчасті, верхні - з відхиленими дрібнішими зубчиками. Квітки зібрані в китицеподібні суцвіття на верхівках стебла, пелюстки лілового кольору. Тичинки вільні. Зав’язь сидяча. Плід – цидіндричний, членистий, двурядний стручок. Насіння плоске.
Дякуємо за увагу!
Rodina_Kapustyani_Brassicaceae_abo_khrestotsviti.pptx