специф.роботи психолога в дитсадку..pptx
- Количество слайдов: 15
Робота практичного психолога в дошкільних закладах Виконала студентка ІІІ курсу І групи ФСПО Перникоза Олеся
Адаптаційний період психолога в дошкільному закладі Визначальним етапом у практичній діяльності психолога у дошкільному закладі є адаптаційний період, який триває від кількох місяців до одного року, залежно від таких факторів: індивідуальних особливостей психолога; рівня його професійної підготовленості; усвідомлення адміністрацією дитячого садка необхідності й значимості психологічної служби в дошкільній установі і формування в членів колективу адекватного ставлення до посади психолога; створення необхідних умов для повноцінної багатогранної роботи психолога; від якості та змістовності першого представлення практичного психолога членам педколективу.
Практичний психолог укладає трудовий договір з керівником дошкільної установи і підпорядковується йому в організаційно-дисциплінарному порядку. Практичний психолог корегує методичний і педагогічний процеси в дошкільній установі. через специфіку своєї роботи практичний психолог має статус члена адміністративної групи дошкільної установи. Він наділений повноваженнями брати повноправну участь у рішенні питань адміністративного характеру: добір і розподіл кадрів; розв’язування конфліктних і спірних ситуацій
Кабінет Простір кабінету умовно ділиться на частини: 1) Консультативний 2) Ігровий
Організація психодіагностичної роботи з дітьми Психодіагн остика вид діяльності психолога спрямова ний на: з΄ясування сутності індивідуальних психофізіологіч них особливостей розвитку дитини з метою оцінювання їхнього актуального стану; виявлення відхилень у розвитку пізнавальних процесів і поведінці дитини; визначення одиничного й унікального в розвитку особистості кожної дитини.
Види психодіагностики дитини дошкільного віку 1. Спостереження за поведінкою дитини в різних режимних моментах у природних та спеціально організованих умовах з фіксацією фото запису в щоденнику спостережень для наступного аналізу й висновків про рівень її розвитку. 2. Бесіда з дитиною, педагогами та членами сім’ї з метою збору інформації про розвиток і поведінку дитини. 3. Вивчення продуктів діяльності дитини( малюнків, виробів, аплікацій). 4. Анкетування дорослих, які беруть участь у вихованні дитини. 5. Тестування дитини психологом за різними параметрами психофізіологічного розвитку. 6. Непрямі методи діагностики дитини через бесіди з її однолітками за опитувальниками, організацію психологічних ігор і вправ. 7. Робота з діагностичними картками: -психофізіологічного розвитку дитини; -інтелектуального розвитку; -адаптації до дитячого садка або школи.
Правила тестування дітей дошкільного віку 1. Утримання єдиної просторової позиції психолога з дитиною( «очі в очі» ); 2. Надання дитині права самостійно вибирати сферу діяльності (гра, малюнок, спілкування й ін. ); 3. Чергування сфер діяльності у тестах (спілкування-конструюваннярухи-малювання); 4. Дотримання регламенту відповідно до виду тестування й віку дитини: молодші, середні групи- від 10 до 20 хв: старші, підготовчі- до 40 хвилин. 5. Регламентація інтелектуального навантаження, через чергування вербальних і невербальних засобів. 6. Дублювання тестів загальної діагностичної спрямованості для підтвердження результатів. 7. Неприпустимість створення в дитини враження перевірки її знань, умінь і навичок. 8. З появою у дитини перших ознак втоми обстеження припиняють. 9. Необхідність комплексного підходу до організації діагностичного дослідження, що передбачає пізнавальну, соціальну й емоційновольову сферу.
У корекційні роботі з дошкільниками психолог керується наступними правилами: 1. Він не повинен визначати індивідуальний хід психічного розвитку дитини шляхом радикального корекційного втручання; 3. Корекційні впливи здійснюються тільки при наявності твердої впевненості в причинах і джерелах відхилень у розвитку дитини. 2. Не рекомендується використовувати гіпнотичні, сугестивні засоби впливу, а також методи психотерапії, неадаптовані до дошкільного віку;
Етапи корекції 1. Діагностичний (передбачає формування загальної програми корекції, мети програми, передбачає 1 заняття); 2. Настановчий ( передбачає формування бажання взаємодіяти та співпрацювати з психологом, встановлення довіри та взаєморозуміння між членами групи та усунення емоційної ннапруженості, скутості, передбачає 4 заняття). 3. Корекційний (зниження рівня певних проблем учасників, опанування методами самоконтролю та саморегуляції, підвищення самооцінки). 4. Етап оцінки ефективності корекційного впливу (контроль ефективності корекційної роботи, підведення підсумків серед учасників, передбачає 1 заняття).
Методи психокорекції у роботі з дошкільниками: ігротерапія, лялькотерапія, психогімнастика.
Види корекційних ігор 1. Режисерські ігри, в процесі яких діти, граючи певну роль, одухотворяють предмети і діють від їх імені відповідно до поставленого корекційного завдання.
2. Ігри драматизації, що передбачають використання низки корекційно спрямованих художніх творів, які можна використовувати як в оригіналі, так і в модифікованому варіанті. 3. Графічні ігри, засновані на співтворчості дорослого й дитини, що передбачають графічне зображення етично спрямованого сюжету. Зображений дитиною об’єкт має асоціюватись в неї з певним негативним моментом у поведінці, який треба виправити.
Лялькотерапія Ляльки є атрибутом дитинства, дитячої культури. Для сучасної дитини лялька насамперед мила іграшка, яку можна перетворити в якогось символічного партнера для гри. Дорослий учить дитину сприймати ляльку як об’єкт для емоційного спілкування. Види ляльок, які застосовуються в лялькотерапії: пальчикові ляльки, ляльки- «бебі» , лялькимаріонетки, тіньові ляльки.
Психогімнастика Важливе значення у корекційній роботі з дошкільниками займає і психогімнастика, яка забезпечить не лише локальний, психокорекційний, а й психотерапевтичний ефект. Психогімнастика метод, при якому учасники проявляють себе й спілкуються без допомоги слів. Вона включає в себе 3 частини: 1. Підготовчу. 2. Пантомімічну. 3. Заключну.
Дякую за увагу
специф.роботи психолога в дитсадку..pptx