Istoriya_ped-faku (1).pptx
- Количество слайдов: 61
Рівненський державний гуманітарний університет Педагогічний факультет Історія створення…
Лише той Учитель, хто живе так, як навчає… ( Г. Сковорода)
Наш факультет: Який він був і яким став.
Педагогічний факультет є суб'єктом освітньої діяльності, яка здійснюється з метою задоволення освітніх потреб особи, суспільства та держави і спрямована на досягнення високих освітніх рівнів у сфері підготовки спеціалістів освіти, науки і народного господарства.
Педагогічний факультет було створено у 1959 -1960 рр. У 1992 році відбувся поділ факультету на : - факультет педагогіки і психології (дошкільної) - факультет педагогіки та методики початкового навчання.
Отож, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14. 12. 98 року № 1973 Про створення Рівненського державного гуманітарного університету та відповідно до реорганізації навчальних підрозділів університету згідно зі структурою РДГУ, затвердженою наказом МО України від 17. 02. 99 та наказом по РДГУ “Про зміну назв навчальних підрозділів” від 26. 10. 1999 р. було створено педагогічний факультет.
Декан факультету: Сілков Валерій Васильович кандидат педагогічних наук, відмінник освіти України, розробляє проблему “Теоретикометодичні основи особистісноорієнтованого навчання математики молодших школярів”. Сілков В. В. - автор понад 60 наукових праць для студентів, учителів та учнів.
Заступник декана – Зиль Іван Петрович, старший викладач.
Заступник декана: Ганжа Микола Васильович, викладач.
Напрям підготовки педагогічного факультету
Педагогічний факультет здійснює підготовку вчителів для початкової школи та працівників дошкільних закладів, викладачів педагогіки і психології, методистів дитячих дошкільних закладів, вчителів фізичної культури та валеології за освітньо-професійними програмами всіх рівнів, проводить фундаментальні та прикладні наукові дослідження.
До складу факультету входить 7 кафедр: • педагогіки і психології (дошкільної), • педагогіки початкового навчання, • теорії і методики виховання, • теорії і методик початкового навчання, • теорії і методики фізичного виховання, • філологічних дисциплін початкового навчання, управління освітою.
У 1966 р. була заснована кафедра педагогіки та психології (дошкільної) У 1968 році кафедру очолила кандидат педагогічних наук, доцент Олександра Василівна Булатова, відомий фахівець з виховання дітей дошкільного віку. Саме її педагогічному і людському таланту завдячує кафедра успіхом у своєму становленні
О. В. Булатова – колишній фронтовик, випускниця. Ленінградськогопедінституту, завідувачдитячого садка № 5 м. Рівне, у 1965 р. захистилакандидатськудисертацію на тему «Вихованнядружби у дітей старшого дошкільноговіку» в ЛДПІ ім. О. І. Герцена. Лекції Олександри. Василівни назавжди стали зразком для всіх, хто їх слухав. Змістовні, наповнені теоретичними розвідками і багатим практичним матеріалом, вони надихали до творчості вже зі студентської лави. На той час в Україні діяло лише 4 педагогічніі нститути, які готувалипедагогічні кадри у галузі дошкільної освіти вищої кваліфікації у Києві, Запоріжжі, Слов’янську, Рівному. Олександра. Василівназгуртувалаколективсправжніхмайстрівдошкільноїсправи і кожному дала путівку в науковежиття.
Підготовка викладачів педагогіки і психології (дошкільної), вихователів, завідувачів та методистів дошкільних закладів у Рівненському державному гуманітарному університеті здійснюється з 1959 -1960 н. р. , коли у Рівненському держаному педагогічному інституті було відкрито педагогічний факультет. Першими педагогами, які забезпечували підготовку майбутніх фахівців у галузі дошкільної освіти, були:
Тамара Олексіївна Ковальчук – викладач дошкільної педагогіки
Антоніна Дмитрівна Лещенко – викладач методики рідної мови
Зінаїда Михайлівна Бєлова – викладач методики лічби і методики природи
Антоніна Іванівна Левкович – викладач зображувального мистецтва
Тамара Яківна Коптєва – викладач методики ознайомлення дітей з природою
Марія Василівна. Зеленівська (Долгова) – викладач дитячої психології і методики фізичного виховання
Ганна Іванівна Шелепенко – викладач методики музичного виховання
До викладання у РДПІ залучалися провідні вчені: доктор психологічних наук, професор Ленінградського педагогічного інституту ім. О. І. Герцена, автор підручника з дитячої психології Анна Олександрівна Люблінська, завідувач лабораторії морального виховання Інституту дошкільного виховання Академії педагогічних наук СРСР Валентина Геннадіївна Нечаєва (Москва), відомий болгарський педагог Елка Петрова та ін. З відомих вузів всесоюзного рівня прийшли на постійну роботу на рівненську кафедру кандидати наук:
Людмила Арсентіївна Щураківська
Надія Володимирівна Седж
О. В. Булатовою була започаткована традиція поповнювати склад кафедри досвідченими працівниками дошкільних закладів та кращими випускниками кафедри (Раїса Іванівна Афанасьєва, Віолета Романівна Кобозєва).
У 1978 році кафедру очолила кандидат психологічних наук, доцент Алла Михайлівна Богуш, нині доктор педагогічних наук, професор, фундатор дошкільної галузі української лінгводидактики.
Їй належить понад 500 наукових публікацій, серед яких десятки і сотні книг, підручників і програм з методики розвитку мовлення дітей раннього і дошкільного віку: «Дошкільна лінгводидактика: Теорія і методика навчання дітей рідної мови» (2007), «Методика навчання дітей української мови в дошкільних навчальних закладах» (2008); «Мовленнєвий розвиток дітей від народження до 7 років» (2004); «Українське народознавство в дошкільному закладі» (2002), «Теорія та методика розвитку мовлення дітей раннього віку» (2004); «Методика організаціїхудожньомовленнєвоїдіяльностідітей в дошкільних навчальних закладах» (2006) та ін. Академік АПН України А. М. Богуш маєвелику наукову школу – більше 50 кандидатів наук та докторів наук.
У 1978 -87 рр. кафедру поповнили Олена Юріївна Яницька, Олена Леонідівна Трусова, Неллі Василівна Лисенко, Валентина Іванівна Безлюдна, Роман Володимирович. Павелків, Валентина Євгенівна Дзигель (Борова), Раїса Іванівна Якимчук, Галина Іванівна. Ніколайчук, Любов Петрівна Осьмак, Наталія Василівна Маліновська, лаборанти Вельгус Тетяна Євстафіївна, Свєшнікова Олена Ксенофонтівна.
З 1987 року кафедру очолює випускниця кафедри, кандидат педагогічних наук Тамара Іллівна Поніманська, нині професор, проректор РДГУ з наукової роботи
автор 230 наукових і науково-методичнихробіт, середяких 20 навчальнихпосібників і програміз грифом Міністерстваосвіти і науки України: «Моральневихованнядошкільни Автор 230 наукових і науково-методичних робіт, середяких 20 навчальних посібників і програміз грифом Міністерстваосвіти і науки України: «Моральне виховання дошкільників» (1993), «Основи дошкільної педагогіки» (1998), «Дошкільна педагогіка» , «Дошкільна педагогіка. Практикум» (2004) та ін. Тамара Іллівна – учасник розробки державного стандарту дошкільноїосвіти в Україні та його науково-методичного забезпечення.
У 1985 -1990 рр. кафедра була центром підвищенняк валіфікації викладачів дошкільної педагогіки та методик дошкільної освіти педагогічних училищ України. З 1987 року кафедрою започатковано наукові філії у дошкільних закладах. З 1990 р. кафедра почала підготовку фахівців у галузі дошкільноїосвіти за подвійнимис пеціальностями «Дошкільне виховання, практична психологія» , «Дошкільне виховання, музика» , «Дошкільне виховання, фізична культура» , «Дошкільне виховання, англійськамова» , «Дошкільне виховання, образотворчемистецтво» , з 2000 р. – «Дошкільневиховання, початкове навчання» , з 2006 р. – «Дошкільневиховання, логопедія» . Досвідроботикафедри з упровадження нових методів навчання студентів схвалено Міністерством освіти України і рекомендовано до застосуванняі ншими вузами у низці листів МО України у 1990 -1993 рр.
Кафедра теорії і методик початкового навчання Кафедра теорії та методик початкового навчання створена в 2001 році (наказ № 175 від 18 вересня 2001 р. )
Ганна Петрівна Коваль – доктор – педагогічних наук, професор, академік Міжнародної педагогічної академії, завідувачка кафедри теорії і методик початкового навчання, відмінник народної Відомий фахівець педагогічної освіти; освіти УРСР. філолог, доктор педагогічних наук, професор, академік Міжнародної педагогічної академії (з 1999 р. ). «Завжди в усьому робити людям добро!» (Г. Коваль)
– Що Вас надихає на таку працю? – Що надихає? Нічого. Усі думають, що вчений повинен мати музу чи якийсь вплив… Я себе відношу до людей одержимих. Вони не шукають ні підмоги, ні допомоги, ні захисту, ні заохочення, знають одне – як досягти того, чого хочуть. І ця одержимість штовхає вперед. У мене 365 днів на рік робочих. Г. П. Коваль
Доценти, кандидати педагогічних наук кафедри терії та методик початкового навчання:
Сіранчук Наталія Миколаївна
Суржук Тетяна Борисівна
Лесняк Надія Володимирівн а
Іванова Лідія Іванівн а
Зарарчук Зоя Олександрів на
Доценти, кандидати філологічних наук:
Шевчук Тамара Борисівна
Лук‘яник Людмила Василівна
Козіцька Оксана Анатоліївн а
Давнюк С. В.
Ткачук Ольга Сергіївна старший викладач
Гетманчук Надія Олексіївна старший викладач
Капарнік Борис В'ячеславови ч
Вас вітає кафедра початкової освіти
Викладачі кафедри
Яковишина Тетяна Олександрівна
Бричок Світлана Борисівна
Боровець Олена Віталіївна
Кафедра теорії і методик фізичного виховання
Кіндрат Вадим Кирилович кандидат педагогічних наук, професор, завідувач кафедри ТМФВ
Педагогічний факультет у своїй діяльності керується: Конституцією України Законами України Постановами Верховної Ради України Декретами Постановами і розпорядженнями Кабінету міністрів України Нормативними документами Міністерства освіти України Положенням про державний вищий навчальний заклад освіти.