RE_1.pptx
- Количество слайдов: 30
Регіональна економіка Зав. кафедри МЕМ Бакушевич Іванна Всеволодівна, професор кафедри Шевчук Ярослав Васильович
Актуальність вивчення предмету Регіональна економіка (РЕ) дає можливість виявляти і оцінювати особливість поєднання таких елементів: - людські ресурси і природноресурсний потенціал в конкретному місці простору і у певний час, тобто в конкретних просторово -часових координатах; - місця прикладання праці, потенціалу продукування блага; - їх поєднання, як чинника або передумови економічної діяльності, так і наслідку діяльності. РЕ допомагає виробити належні погляди на регіональну політику в державі.
Рекомендована література основна 1. Лишиленко, В. І. Регіональна економіка : підруч. / В. І. Лишиленко — К. : Центр учбової літератури, 2011. - 384 с. 2. Манів, З. О. Регіональна економіка [Текст] : навч. посібник / З. О. Манів, І. М. Луцький, С. З. Манів. – Л. : Магнолія – 2011. – 638 с. 3. Регіональна економіка: Теорія. Методи. Практика: Підручник / Іщук С. І. , Гладкий О. В. — К. , 2013. — 447 с. 4. Просторова економіка : навч. посібник / Стадницький Ю. , Бакушевич І. Стадницька Ю. Тернопіль : ТІСІТ, 2011. – 400 с. 5. Регіональна економіка [Текст] : підручник / [Є. П. Качан та ін. ] ; за ред. , проф. Є. П. Качана. - К. : Знання, 2011. 6. Регіональна економіка [Текст] : курс лекцій для самост. вивч. дисципліни за кредит. -модул. системою орг. навч. процесу / Ковтун О. І. ; Укоопспілка, Львів. комерц. акад. - Л. : Вид-во Львів. комерц. акад. , 2012. - 415 с. 7. Регіональна економіка [Текст] : навч. посіб. / Л. Т. Шевчук. - К. : Знання, 2011. - 319 с.
Рекомендована література У підручнику висвітлюються теоретико-методологічні основи регіональної економіки, закономірності й принципи її формування та розвитку. Дається оцінка факторів, що впливають на територіальну організацію господарства, спеціалізацію та інтеграцію різних груп галузей. Аналізуються, основні методи наукового обґрунтування ефективного розміщення виробництва на території.
У підручнику проаналізовано і систематизовано теорії та концепції просторової організації господарства, суть та механізми реалізації державної регіональної економічної політики, основні підходи щодо пожвавлення розвитку регіонів України. Детально досліджено особливості розвитку господарства в галузевому і регіональному вимірах. Розкрито наукові засади раціонального та ефективного природокористування і природоохоронної діяльності.
У посібнику висвітлено сучасні підходи і проблеми вивчення регіональної економіки, розкрито основні закони, закономірності та принципи цієї галузі знань. Проаналізовано фактори розвитку регіональної економіки і методи її дослідження. Відображено сучасний стан, проблеми розвитку та розміщення продуктивних сил України, загальні й регіональні особливості їх територіальної організації.
Манів, З. О. У навчальному посібнику послідовно викладені теоретичні, методологічні та прикладні аспекти формування продуктивних сил України в умовах становлення і розвитку ринкової економіки. Згідно тематичного плану, навчальний посібник "Регіональна економіка" включає предмети: розміщення продуктивних сил, регіональна економіка і екологія.
Підручник написано у відповідності із програмою курсу „Регіональна економіка”. У ньому у розрізі тем докладно висвітлено теоретико-методологічні основи регіонального розвитку, охарактеризовано галузеву і територіальну структуру народногосподарського комплексу, показано економічні засади природоохоронної діяльності, фактори сталого розвитку продуктивних сил та розкриті проблеми та перспективи соціальної сфери України.
За ред. А. П. Голіков. Навчальний посібник призначається для студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів і складається з двох частин. У першій частині викладаються теоретико-методологічні засади регіональної економіки, стратегія та концептуальні положення її розвитку. Розглядаються конкурентоспроможність регіонів, транскордонне співробітництво, сучасний стан, проблеми та перспективи соціальноекономічного розвитку регіонів України. n У другій частині викладені сучасні науково-практичні підходи до системи природокористування та висвітлюється роль екології в забезпеченні сталого розвитку економіки.
Наукові журнали Регіональна економіка. ІРД НАН України.
Регіоналістика: інформаційноаналітичний журнал / НДІ політичної регіоналістики Уж. НУ. – Ужгород, 2011.
Економіка і регіон. –
Під змістом науки "Регіональна економіка" варто розуміти сукупність її наукових ідей і гіпотез, котрі виявляються за допомогою властивого цій науці понятійно-термінологічного апарату, а також законів, закономірностей і принципів, теорій і концепцій, які адекватно відображають об'єкт і предмет дослідження.
Загальним Об'єктом вивчення науки "РЕ" є продуктивні сили та місця їх продукування. Конкретні об'єкти дослідження РЕ- це форми геопросторової (територіальної) організації продуктивних сил або їх елементів, зокрема регіонального рівня. Предметом цієї науки (поглядом дослідження об'єкта науки) є аналіз на прогнозування геопросторової (територіальної організації продуктивних сил та їх елементів, як у районах, так і у країні загалом.
Головна мета науки "Регіональна економіка" - пошук такої територіальної організації і таких форм продуктивних сил для конкретних геопросторовочасових координат на певному просторовому рівні, зокрема регіональному, які б функціонували в цих умовах з найвищою ефективністю.
Регіональна економіка - це міждисциплінарна галузь знань, що вивчає специфічні закони і закономірності просторової організації суспільного відтворення або продукування благ на регіональному (або іншому просторовому ) рівні.
Регіональна економіка це дуже складна й багатоаспектна економічна категорія, зміст якої полягає в розподілі на певній території - природних багатств, - трудових ресурсів, - капіталу і засобів виробництва, - інформаційних ресурсів, - інтелекту й творчості на основі їх тісної взаємопов'язаності між собою.
РЕ може розглядатись - як форма просторової організації діяльності людей і виробництва; - як процес прогнозування певних зрушень у розміщенні об'єктів виробничого та соціального комплексів на певній території, - або як один із напрямів економічної політики держави. (Просторова економіка в Польщі – це спеціальність).
Сутність регіональної економіки Оптимальне поєднання на обмеженій території певного регіону інтересів людей та різних суб'єктів господарювання, за якого б забезпечувалось їх безконфліктне співіснування на основі отримання стабільних прибутків, чесної конкуренції за різні ресурси території, реалізовувалась стратегія підвищення рівня життя й добробуту населення, а також здійснювалось збереження та охорона природних багатств.
Регіональна економіка - це результат дії об'єктивних законів і закономірностей, а також суб'єктивних процесів, що виникають унаслідок діяльності людини.
Практичне використання закономірностей дає можливість вибрати найефективніші варіанти розміщення господарства, цілеспрямовано організувати територію відповідно до вимог регіональної політики.
Формування принципів просторової організації економіки випливає зі змісту відповідних закономірностей, тому ігнорування закономірностей веде до великих економічних втрат. Виходячи з цього будь-яка країна повинна здійснювати ефективну регіональну політику, що базується на пізнанні економічних законів і закономірностей регіональної економіки.
1. Закономірність регіональної інтеграції господарства передбачає встановлення тісних економічних зв'язків між районами. Вона реалізується шляхом поєднання елементів суспільного господарства - локальних і регіональних форм територіального зосередження людської діяльності в процесі територіальної організації виробництва.
Внутрішньорайонна інтеграція означає поєднання елементів суспільного господарства району в єдину цілісну систему. Її результат - формування суспільногосподарського територіального комплексу району, що має складну структуру і міцні виробничоекономічні зв'язки.
2. Закономірність територіальної комплексності господарства виявляється на основі таких основних груп взаємозв'язків: - між основними та обслуговуючими галузями спеціалізації території, - між виробництвом і природними ресурсами району, - між виробництвом і трудовими ресурсами, - між виробництвом і невиробничою сферою,
Елементарний територіальний виробничий зв'язок між підприємствами, що виконують певні функції при виробництві спільного кінцевого продукту, називається територіальним господарським комплексом.
3. Закономірність територіальної концентрації відображає об'єктивну тенденцію суспільного виробництва до зосередження в обмеженому просторі і виявляється у підвищенні виробничого навантаження на одиницю площі.
Територіальна концентрація продукування благ підвищує коефіцієнт забудови території, створює міжгалузеві допоміжні виробництва, єдині очисні споруди, формувати цілісну виробничу інфраструктуру і групові форми розселення.
Територіальна концентрація продукування і споживання благ збоку населення зумовлюється особливо сприятливими природними умовами, вигідним економікогеографічним положенням, загальною економічною ситуацією, а також історикоекономічними особливостями розвитку території.
4. Закономірність територіальної диференціації має безпосередній зв'язок з територіальною концентрацією виробництва і населення. Територіальна диференціація господарства найчастіше виявляється у формуванні територіальної структури виробництва і розселення. Населені пункти виступають ядрами діяльності людини, навколо яких формуються певні елементи територіальної структури господарства.
RE_1.pptx