Реформи Н. С. Хрущова: ? Чорне або біле? l Формула роботи: Прочитав Проаналізував осмислити. Твій ключ до успіху: Більше читай Більше думай Більше працюй.
«Я так і не зрозумів, чого в ньому більше білого або чорного? » (Е. Невідомий)
Політика Н. С. Хрущова? Завдання уроку: Позитивні риси Негативні риси
Група «Аграрії» «Сільське господарство - це моя слабкість. . . » Н. С. Хрущов
Початок освоєння цілини
«Цілина - це люди» l І. І. Іванов Знаменитий механізатор. Під час війни залишився без обох ніг. Дивом вижив, але на цілину таки приїхав. Став трактористом героєм соціалістичної праці. В. Я. Рагузе Відомо, що на цілині загинули деякі цілинники. Як це було? Під час бурану Василь Рагузе залишив колону автомашин, що везе збірні будинки, і відправився за допомогою. В дорозі він загинув. У кишені його куртки знайшли лист: «Я поїхав на цілину, щоб наш народ жив багатше і красивіше. . . Найголовніше - потрібно бути в житті людиною» .
Сільгоспоборота в СССР 1954 -1960 1954 – 1960 –
Страйк у Новочеркаську 1962 -1963 рр.
«Кукурудзяна епопея» 1960 –
Тваринництво «Наздогнати США з виробництва м'яса, молока, масла в перебігу 4 -х років» . (1957 рік, М. С. Хрущов) 1956 –
«Рязанська афера» В 1959 - Рязанська область продала державі 100 тисяч тонн м'яса (замість 50 -ти тисяч тонн за планом). . . В 1960 - область продала 180 - 200 тисяч тонн м'яса. . . Перший секретар обкому партії А. Ларіонов
«Машинно-тракторні станції» Державні сільськогосподарські підприємства, створені для технологічної та організаційної допомоги колгоспам. 1958 - МТС реорганізовані в ремонтно-тракторні станції (РТС)
Агроміста «А насадження декоративних агроміст? ! Заради такої театралізованої життя, траплялося, людей силоміць, з міліціонером переселяли у казенні багатоквартирні будинки із загальним для всіх туалетом під парканом. А тим часом покинуті села оголошувалися безперспективними, двори заростали будяками, кособочілісь і падали радіостолби, обсипалися колодязі, і вітер тріпотів зотлілий прапор, забутий над дахом забитою школи » . (Є. Носов «Кострома НЕ Айова» )
Реорганізація колгоспів «Якби ми так працювали як ви, ми б в трубу вилетіли. » Етап укрупнення колгоспів. Госпрозрахунок - метод планового ведення господарства, заснований на порівнянні витрат підприємства на виробництво продукції з результатами виробничої господарської діяльності, відшкодування витрат доходами.
«? » «Цікаве питання» . Запитання груп: 1956 рік. Цілина дає відмінний результат. У їдальнях хліб стали подавати безкоштовно, але вже в кінці 50 - х років цілинні землі виснажувалися. Як ви вважаєте освоєння Цілини - екстенсивний чи інтенсивний шлях розвитку сільського господарства? Відповідь аргументуйте. Чому обрано Н. С. Хрущовим екстенсивний шлях? Відповідь аргументуйте. Суслов заявив що Хрущов проводив не правильну політику ціноутворення. Підвищення цін на м'ясо, молочні продукти вдарило по матеріальному становищу робітників. Ви згодні з тим, що це помилка Н. С. Хрущова? «Кукурудзяна епопея» дорого обійшлася для сільського господарства. Чи згодні ви з тим що необхідно було дану культуру вводити в сівозміну?
Дайте визначення поняттям. ∙ цілина ∙ кукурудзяна епопея ∙ рязанська афера ∙ машинно-тракторна станція ∙ госпрозрахунок
Група «Промисловці» Виробництво електроенергії Видобуток нафти в СРСР
Темпи зростання промисловості в СРСР 1951 - 1965 р. р.
Наука «Наука повинна стати безпосередньою виробничою силою соціалістичної економіки» 1957 - синхрофазотрон 1957 - атомний криголам «Ленін» 1957 - штучний супутник Землі 12 квітня 1961 - політ в космос Ю. О. Гагаріна. 1963 - політ у космос В. Терешкової.
«Портретна галерея» А. М. Прохоров Ландау Ю. А. Гагарин С. П. Королев Н. Г. Басов
Раднаргоспи Мета адміністративної реформи: ліквідація галузевих міністерств і створення територіальних органів управління промисловістю - раднаргоспів.
«? » «Цікаве питання. » ∙ В економіці наростали диспропорції у розвитку сільського господарства і промисловості. Прокоментуйте дане положення. ∙ Адміністративна реформа в промисловості дала негативний результат, і в цьому винен Н. С. Хрущов на 100%. Чи згодні ви з нашою точкою зору? ∙ Чи прагнув, на вашу думку, Н. С. Хрущов виправити становище?
«? » ∙ хімізація ∙ диспропорція ∙ раднаргоспи
Група «Соціологи» . Соціальна сфера «А який же комунізм без коржів і масла? » Н. С. Хрущов 1956 - встановлення мінімуму заробітної плати 1956 - закон про пенсійне забезпечення 1956 - закон про скорочення робочого тижня 1965 - пенсійне забезпечення колгоспників
Масове житлове будівництво За темпами житлового будівництва країна вийшла на І-е місце в світі. «Хрущевки»
«? » «Цікаве питання» . ∙ Чого більше в реформах Н. С. Хрущова: турботи про людей або зміцнення особистої влади? ∙ У своєму виступі ви розхвалювали житлову реформу Н. С. Хрущова. А чи варто розхвалювати малогабаритні квартири з суміщеними санвузлами? ∙ Як ви ставитеся до подій в Новочеркаську? Оцініть позицію Н. С. Хрущова. ∙ Висвітлюючи тему, ви ні чого не говорили про небезпеки, таких як наслідки наукових винаходів. Як ви прокоментуєте той факт, що в жовтні 1960, під час вибуху балістичних ракет, перед стартом загинули Нєдєлін, інженери, робітники, офіцери? ∙ Значить, на вашу «мета виправдовує засоби» , а як же аварія в місті Челябінську, в результаті якої відбулося зараження радіоактивними речовинами території ряду областей?
«? » ∙ Деномінація ∙ Житлова реформа ∙ Пенсійна реформа
Група «Політики» ∙ 25 лютого 1956 - Великий Кремлівський Палац - закрите засідання. ∙ «Ми всі повинні принести покаяння за 37 -й рік» . ∙ Реабілітація. ∙ Розвінчання культу особи Сталіна.
∙ XXI з'їзд КПРС (1961 р. ) Прийнята 3 -тя Програма партії «. . . У СРСР до 1980 року буде побудовано комуністичне суспільство» . ∙ Концентрація влади в одних руках (1958 - М. С. Хрущов - Перший секретар ЦК КПРС, Голова Ради Міністрів СРСР) ∙ «Хто підсунув Хрущову ідею поділу обкомів і райкомів? Я переконаний, що це було зроблено не без злого умислу - щоб остаточно підірвати його авторитет серед партійних керівників » . ( Бурлацкій. Стаття «Хрущов» ).
Н. С. Хрущов На заході Хрущова ставили на одну сходинку з Джоном Кеннеді і Папою Іоанном XXI ∙ «Хрущев – жертва собственного нрава, а не только жертва среды» .
1964 - пленум ЦК КПРС ∙ Відставка М. С. Хрущова. Звинувачений в суб'єктивізмі і волюнтаризмі. «Відповідно до займаними посадами Хрущов мав бути похований у Кремлівській стіні або біля неї. Але ті, хто розпоряджався його долею і після його смерті, Вирішили, що він сього не гідний, що потрібно поховати його на одному з міських кладовищ. Але результат вийшов прямо протилежний тому, що було задумано. Могилу Хрущова залишили народу, для якого він так багато зробив. Тут сперечалися і згадували з вдячністю. На Великдень клали фарбовані яйця » .
«? » Цікаве питання l ∙ На засіданні Президії ЦК КПРС 13 жовтня 1964 говорилося, що у пресі все більше і більше писали про заслуги Хрущова. За 1963 в центральних газетах 120 разів містився портрет Хрущова, а за 9 місяців 1964 року - 140 разів. Тим часом навіть портрети Сталіна друкувалися 10 - 15 разів на рік. Як ви прокоментуєте цей факт? ∙ Чи можна «пробачити» Хрущову помилки в політичній сфері за проведення політики реабілітації? ∙ Чи існував культ особи Хрущова? ∙ Чому Хрущов відхилився від курсу, обраного ним на XX з'їзді КПРС?
«? » ∙ Реабілітація ∙ Культ особистості ∙ Суб'єктивізм ∙ Волюнтаризм ∙ Командно - адміністративна система
Проверка задания урока Положительные черты 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Д есталинизация Реабилитация репрессированных Освоение цилинных земель Развитие науки, техники, космоса Строительство «хрущевок» Паспортизация сельского населения Внедрение кукурузы Отрицательные черты 1. 2. 3. 4. 5. 6. Отсутствие гласности, умалчивание о важных событиях. Своеобразная манера поведения на международной арене Новочеркасск, репрессивные меры. Опасность развязывания третьей мировой войны Рязанская афера ( приписки) Стремление любыми путями догнать и перегнать Америку.
«Вільний мікрофон» Коли Н. С. Хрущов повернувся додому після його усунення від влади, він кинув портфель і прорік мудрі слова: «Ось головне, чого я досяг. Без репресій, крові, арешту та іншого зміщений перший секретар пішов на пенсію » . Це одночасно було його поразкою і його перемогою.
«Вільний мікрофон» «У роки його влади в СРСР було реабілітовано більше 20 мільйонів чоловік, хоча багато з них посмертно. Це одне переважить на терезах історії всі недоліки і «гріхи» Хрущова » . Р. Медведєв. Він залишався породженням командноадміністративної системи і був наділений рисами сформувала його епохи. Його психологія містила в собі ті самі стереотипи, які він намагався зруйнувати. Однією ногою ступив у демократію, інший він загруз у трясовині суб'єктивізму. Його пошуки шляхом реорганізації політичної системи не спиралися на колективну думку партії і суспільства. Все це і визначило трагедію його особистості.
«Чорне або біле» ? «Пройде зовсім небагато часу і забудеться і Манеж і кукурудза. . . А люди довго будуть жити в його будинках. Звільнені або люди. . . і зла до нього ні хто не буде мати - ні завтра, ні після завтра. Хрущов - та рідкісна, хоча й суперечлива фігура, яка уособлює собою не тільки добро, але й безвихідне особисту мужність, якої в нього не гріх повчитися і всім нам. . . » . М. Ромм.
Рефлексія Яке враження залишилося у вас від уроку? «Пташиний двір - « Пейзаж - дзеркало настрою » .
Я предлагаю … учитель на уроке… Я хотел бы спрятать… На нюх не переношу… Я двумя руками за… Это самое важное. . Я стою на… Нутром чувствую… Я хотел бы вам сказать…
«Алея історії» Проект пам'ятника Н. С. Хрущову
Наші пропозиції: