сюжетно-рольов_ _гри.ppt
- Количество слайдов: 25
РЕФЕРАТ з предмету психолого-педагогічні основи навчання грамоти у початковій школі на тему «Сюжетно-рольові ігри» Виконали: студентки 5 курсу групи Пом – 11 – 2. Од Власюк Таліна Кравчун Юлія Рой Тетяна Федоренко Нілєтта
Кожна професія , якщо тільки до неї ставитися з любов`ю і знанням справи, має в собі невичерпні можливості до творчості.
Якщо Ви вдало виберете працю, вкладете в неї свою душу, то щастя саме вас знайде К. Д. Ушинський
ПОЛІКЛІНІКА. ЛІКАРНЯМЕДИЧНІ ПРАЦІВНИКИ Мета: : ознайомити дітей із діяльністю медичного персоналу, формувати уміння творчо розвивати сюжет гри; виховувати повагу до професії лікаря. Дидактичний матеріал: іграшковий набір «Ляльковий лікар» (термометри, шприц, крапельниця, вата, бинт, пігулки, краплі, мікстура, ліки); саморобні іграшки з картону; предмети замінники.
Ігрові ролі: лікарі різної спеціалізації, медсестра, пацієнти. Словник гри: лікарня, поліклініка, лікар, медсестра, термометр, шприц, крапельниця, вата, бинт, пігулки, краплі, мікстура, ліки, пацієнт, стоматолог, терапевт, окуліст, хірург, рентген, приймальня, прийом пацієнтів.
Правила гри: Діти повинні засвоїти свої ігрові ролі і виконувати їх за вказівками вчителя, не допускаючи помилок. Медсестра Пацієнт Процедури медсестри Виписує Робить уколи; виправлення бере аналізи; на обстеження робить інгаляції Реєстратор Виїжджає до хворих додому Викупляє ліки за рецептом Бере картку хворого; відносить її до лікаря Шофер швидкої допомоги Працівники аптечного кіоску Дає вказівки про доставлені медикаменти в аптечний кіоск
ШКОЛА Мета: створювати умови для практичної реалізації інтересу дітей до школи, до діяльності вчителя, його взаємин з учнями підтримувати у дітей бажання вчитися, бути старанними; створювати ігрові ситуації для активізації стосунків дітей на основі їх уявлень про доброзичливі, гуманні стосунки, взаємозалежність і відповідальність у спільній справі; ознайомлювати і привчати дошкільників до режиму шкільного життя.
Дидактичний матеріал: зошити, підручники, ручки, олівці, дзвінок, портфелі, пенали, картон. Ігрові ролі: учитель, учні, директор, прибиральниця. Словник гри: школа, урок, перерва, вчитель, зошит, дошка, директор, охоронець, розклад уроків, батьківські збори, учнівський квиток, правила поведінки, підручник, дзвінок, портфель, пенал.
Правила гри: Учні мають дотримуватися своєї ролі. Ролі Рольові дії Учите ль Веде урок; запитує дітей; пише на дошці; перевіряє зошити; ставить оцінки Учні Сидять за партою; пишуть у зошитах та на дошці; відповідають па питання; підводять руки Директ Дає розпорядження вчителям; ор орієнтує на уроки; складає розклад уроків; розподіляє учнів за класами Охоро нець Охороняє школу від хуліганів; стежить за дисципліною на перервах; перевіряє змінне взуття
БІБЛІОТЕКА Мета: розвивати у дітей уміння самостійно розвивати сюжет гри; погоджувати тему; розподіляти ролі; сприяти встановленню в грі рольової взаємодії та засвоєнню рольових взаємин; формувати правильні взаємини дітей у колективі; звернути увагу на взаємини бібліотекарів, їх уважне ставлення до відвідувачів, на бережне ставлення читачів до книг; поглиблювати уявлення дітей про обслуговування бібліотекарем читачів (допомагає обрати цікаву книжку, навчає правил користування бібліотекою, книжками, видає їх дітям); виховувати бережне ставлення до книг.
Ігровий матеріал: книги, формуляри Словник гри: бібліотека, бібліотекар, відвідувачі, книги, завідувач, читачі, продавець у книжковому магазині, шофер, формуляр, виставка, читальна зала.
Правила гри: Рольові дії Ролі Завідувач Організовує і контролює роботу персоналу; усуває конфлікти; робить заявки на придбання нових книг; готує виставки і зустрічі з читачами Бібліотекар Виписує формуляри; видає і приймає книги; допомагає дібрати необхідні книги; розмовляє з читачами прочитане; бере участь у роботі виставок і зустрічей із читачами Читачі Беруть і здають книги; розписуються у формулярах; беруть участь в організованих для них зустрічах Продавець у Видає книги з магазину; розкладає їх по полицях книжковому магазині Шофери Привозить книги до магазину; розвантажує їх
МОРЯКИ. РИБАЛКИ Мета: активізувати інтерес дітей до праці моряків та рибалок: капітана, матросів, кока, лікаря; заохочувати їх наслідувати сміливі вчинки, відповідальне ставлення до справи; поглиблювати знання про різний водний транспорт; підвести дітей до узагаль неннязнань про колективний характер праці моряків на вантажних, пасажирських та риболовецьких судах; допомагати дітям налагоджувати взаємини в спільній грі; допомогти розгорнути сюжет.
Дидактичний матеріал: технічні іграшки (заводні катери, теплоходи; кермо); одяг для моряків. Ігрові ролі: начальник порту, касир, капітан, боцман, матрос кок, судновий лікар. Словник гри: моряки, рибалка, капітан, матрос, кок, лікар, водний транспорт, бінокль, якір, сітка, палуба, моторні відсіки, маршрут ний лист, штурвал, річковий вокзал, порт, капітанський місток, трап, щогла.
Правила гри: Ролі Капітан судна Рольові дії Веде судно; видивляється у бінокль косяки риб; дає вказівки щодо підняття та опускання якоря; віддає ко мандирибалкам Рибалки Розкручують сітку; кидають її у море; ловлять рибу, розкладають у ящики відповідно до сортів і видів Моряки Обслуговують моторні відсіки; миють палубу; кидають якір Кок Готує їжу; накриває стіл; стежить за правильним харчуванням на кораблі Водій експедитор Під'їжджає до корабля; купує у рибалок рибу; заванта жуєїї в машину і відвозить до магазину Продавець Приймає рибу у водія експедитора; викладає її на по лицімагазину; продає покупцям
ПОШТА Мета: розширювати і закріплювати знання дітей про різні форми поштового зв’язку: пошта, телеграф, телефон, радіо; створити ситуації, у яких активізуються знання учнів про роботу пошти, колективний характер працівників зв’язку – взаємодопомогу, відповідальність, уважність, культуру обслуговування людей; учити добирати іграшки відповідно до ролі, що виконується; допомагати дітям налагоджувати взаємодію в груповій грі; збагачувати словник; розвивати мовлення дітей.
Дидактичний матеріал: поштовий ящик, листівки, конверти, білий і кольоровий папір, олівці, гроші, гаманці, дитячі журнали і газети Ігрові ролі: працівники пошти (листоноша, телеграфіст, оператор щодо прийому бандеролей і посилок, начальник пошти, шофер); відвідувачі. Словник гри: пошта, телеграф, телефон, радіо, листоноша, клієнт, оператор, шофер, завідувач пошти, лист, газета, журнал, листівка, посилка, конверт, черга, грошові перекази, бандероль, поштова скринька, марка.
Правила гри: Рольові дії Ролі Листоноша Клієнт Бере на пошті листи, газети, журнали, листівки; розносить їх по будинках; розкладає кореспонденцію у поштові ящики Відправляє посилки; купує конверти, газети і листівки; займає чергу; відправляє грошові перекази; дотримується правил поведінки у суспільному місці Оператор Приймає посилки. грошові перекази; продає газети і журнали; сортує листи, газети, журнали Шофер Підвозить на пошту нові газети, журнали, листівки; привозить посилки і бандеролі; Завідувач пошти Контролює роботу листоноші, оператора; телефонує і замовляє свіжі газети, журнали, нові листівки; видає зарплату; видає водію путівку або лист завдання; дякує службовцям пошти за хорошу роботу
ПЕРУКАРНЯ Мета: подавати зразки поєднування різних задумів у темати ці спільної гри; учити переконувати учасників гри у доцільності розвитку запропонованих ними варіантів сюжету гри, зважати на цікаві та переконливі пропозиції одноліток; сприяти встанов ленню в грі рольової взаємодії та рольових взаємин; формувати правильні взаємини дітей у колективі.
Дидактичний матеріал : деякі реальні предмети: простирадло, дзеркало, пензлик, флакони, гребінець; набір спеціальних іграшок «Дитячий перукар» . Ігрові ролі: перукар (майстер), клієнти, касир, прибиральниця. Словник гри: зачіска, фен, волосся, перукар, косметика, клієнт, касир, талон, чек, майстер, дзеркало, флакон, гребінець, бритва, ножиці, дзеркало, одеколон.
Правила гри: Ролі Перукар Продавець у магазині Рольові дії Робить зачіски; миє голову; сушить феном волосся; підстригає; виписує талон на певну суму для оплати; розмовляє з клієнтом; дає поради Видає товар за заявкою; упаковує товар; виписує чек Касир Приймає платню за послуги; дає здачу; записує в журнал про послуги Шофер Доставляє косметичні засоби з магазину до перукарні; одержує товар у магазині Клієнт Робить замовлення; розраховується за нього; перевіряє його; дякує за роботу Завідувач Організовує роботу працівників; розподіляє кадри; усуває конфлікти; робить заявки на придбання косметичних засобів
ЗАВОД Мета: формувати трудові вміння і розвивати творчу уяву дітей, уявлення молодших школярів про те, що таке завод (фабрика) і що на них виготовляється; виховувати у дітей позитивне ставлення до звичайних робочих професій; розвивати вміння застосовувати отримані знання у колективній, творчій грі.
Дидактичний матеріал: легкові та вантажні машини, підйомний кран, прапорці для прикраси споруд, залізниця, захисні окуляр паперові та картонні труби для заводу, захисні рукавиці, відро кольоровий папір, природний матеріал, тканина, нитка, голка. Словник гри: завод, фабрика, підйомний кран, залізниця, захисні окуляр, захисні рукавиці, відро, директор заводу, сталевар, оператор, вантажник, шофер, бригадир, кранівник, складальник, контролер, будівельник, конструктор, інструктор, швачка, цех, верстат, доменна піч, метал.